marika.novakova
15.07.11,18:48
Dobrý deň, prosím o radu. Mám za sebou 1-rok praxe. Učila som na ZŠ, ale iba jeden deň v týždni. Zamestnávateľ ma však vôbec neinformoval o adpat. vzdelávaní. Riaditeľ z inej ZŠ mi však povedal, že to vyplýva zo zákona, že ak to bolo moje prvé zamestnanie, mala som mať uvádzajúceho učiteľa a poskytnuté adap. vzdelanie? Je to pravda? Teda môj zamestnávateľ porušil zákon??? ďakujem
majosek
15.07.11,17:24
Záleží, či si robila na zmluvu alebo dohodu. Ak išlo o 1. prac.pomer na zmluvu, bez ohľadu na to s akým uväzkom, mala si začať adaptačné vzdelávanie - dostať uvádzajúceho učiteľa, ktorý by ti vypracoval plán adapt. vzdelávania, pomáhal ti v začiatkoch, vysvetlil ti pedagogickú dokumentáciu a pod. Keby si ho absolvovala a úspešne ukončila, už by si nebola začínajúci učiteľ v plat. tr. 9, ale postúpila by si na samostatného učiteľa a skočila do plat. tr. 10. Škoda...
zdenka131
15.07.11,18:57
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209136&FileName=zz2009-00317-0209136&Rocnik=2009

Pozri si § 28 a 36.

Adaptačné vzdelávanie sa uskutočňuje podľa vzdelávacieho programu adaptačného vzdelávania vypracovaného zamestnávateľom podľa rámcového programu adaptačného vzdelávania, ktorý vydá ministerstvo.

Začínajúci učiteľ vykonáva pedagogickú činnosť pod dohľadom uvádzajúceho pedagogického zamestnanca, je povinný absolvovať adaptačné vzdelávanie a úspešne ho ukončiť najneskôr do dvoch rokov od vzniku pracovného pomeru.
marika.novakova
16.07.11,18:46
Záleží, či si robila na zmluvu alebo dohodu. Ak išlo o 1. prac.pomer na zmluvu, bez ohľadu na to s akým uväzkom, mala si začať adaptačné vzdelávanie - dostať uvádzajúceho učiteľa, ktorý by ti vypracoval plán adapt. vzdelávania, pomáhal ti v začiatkoch, vysvetlil ti pedagogickú dokumentáciu a pod. Keby si ho absolvovala a úspešne ukončila, už by si nebola začínajúci učiteľ v plat. tr. 9, ale postúpila by si na samostatného učiteľa a skočila do plat. tr. 10. Škoda...
Ďakujem Vám za odpoveď. Robila som na dohodu. Čiže, ak sa pracuje na dohodu nie je možné vykonávať adap.vzdelávanie?