doktor01
15.07.11,19:46
31.03.2011 som podal daňové priznanie FO B.
daňovú povinnosť som udal (r. 91) 3000 €
zaplatený preddavok na daň (r.103) 500 €
daň na úhradu (r. 105) 2500 €

dnes mi volali z DU, že mám nedoplatok nakoľko zaplatené preddavky boli vyššie o 20€ oproti predpísaným (vzniklo to tým, že som štvrťročné platil o niečo viac, aby som nemal nedoplatok). TJ predpis dane (z DP B) na úhradu je podľa DU 2520€. A ja som uhradil len 2500€ na základe výpočtu. Údajné tých 20 €, ktoré som zaplatil naviac oproti predpisu si nemôžem odpočítať od r.91.
Tých 20 € že je možne použiť len na započítanie ďalších preddavkov pre ďalšie obdobie, alebo požiadať o vrátenie preplatku. Paradoxom je, že na jednej strane mám nedoplatok a na druhej stane mám preplatok ktorý sa nedá vzájomne započítať. Je to pravda?
KEJKA
15.07.11,19:13
zavisí, edy si platil preddavky, ale ja som tiež platila viac a všetko čo som do 31.12. zaplatila, to som si odrátala a nebol problém. Vznikol mi preplatok a ten mi vrátili.
doktor01
16.07.11,08:36
zavisí, edy si platil preddavky, ale ja som tiež platila viac a všetko čo som do 31.12. zaplatila, to som si odrátala a nebol problém. Vznikol mi preplatok a ten mi vrátili.
U preplatku je to možno tak, ale mne vyšla dan na uhradu-nedoplatok.
Preddavky som platil v 3/2010, 6/2010, 09/2010, 12/2010, 3/2011, 6/2011 v rovnakej vyššej sume, ale vyššej ako boli stanovene predpismi DU. 3/2011 som uhradil aj ostatnú daň vypočítanú z DP B za rok 2010, nakoľko som podľa môjho DP mal nedoplatok.

V zákone som našiel nasledovne: §34 ods.5
Poslednou známou daňovou povinnosťou je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane (vo výške 19,2-násobku sumy životného minima), platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití príslušnej sadzby dane, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú zrážkou, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.No neviem či práve podľa tohto princípu to bolo uplatňované ale zrejme áno. Nejako mi to nesedí, keď v zákone je tiež uvedené: „ Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.“
KEJKA
16.07.11,09:44
no neviem, či ti ide o vysporiadanie dane za rok 2010 - tam mám pravdu ja.
Pokiaľ ti ide o vysporiadanie preplatkov zaplatených v 3/2011 a 6/2011, tak tie sa vysporiadajú až v DP za rok 2011 - nemáš náhodou v tomto problém? tu má zasa pravdu DU.
doktor01
16.07.11,15:38
no neviem, či ti ide o vysporiadanie dane za rok 2010 - tam mám pravdu ja.
Pokiaľ ti ide o vysporiadanie preplatkov zaplatených v 3/2011 a 6/2011, tak tie sa vysporiadajú až v DP za rok 2011 - nemáš náhodou v tomto problém? tu má zasa pravdu DU.
Vieš problémom je, že som chcel poukázať 2%, ale DU mi tvrdí, že nemôžem ich poukázať, nakoľko som mal nedoplatok na dani z príjmov FO aj napriek tomu, že v tom istom čase som mal aj preplatok na preddavkoch (keďže som ich platil vo vyššej sume ako boli predpísané). To cele vzniklo tým, že som v DP za 2010 uviedol reálne zaplatené preddavky a nie tie predpísané a naviac som ich odpočítal od daňovej povinnosti Tj daň som pokrátil o tie zaplatené preddavky. Údajné to tak možne nie je, nakoľko ten preplatok je možne použiť len na preddavky v ďalšom období, alebo si ich nechať vrátiť. Práve to sa mi nezdá. Mám pocit, že tie 2% nechcú nikomu poukázať a hľadajú možnosti ako to nejde, aby v štátnej kase zostalo viac.
KEJKA
16.07.11,17:21
uviedol si preddavky platené v roku 2010 aj 2011. Ale stále nechápem, ktoré preddavky si si započítal v DPFO 2010.
Ak si si započítal aj preddavky platené v roku 2011 - pravdu má DU.
Al si si započítal preddavky zaplatené v roku 2010 a tie v roku 2011 si si nechal na obdobie 2011-tak DU pravdu nemá.
doktor01
16.07.11,18:14
uviedol si preddavky platené v roku 2010 aj 2011. Ale stále nechápem, ktoré preddavky si si započítal v DPFO 2010.
Ak si si započítal aj preddavky platené v roku 2011 - pravdu má DU.
Al si si započítal preddavky zaplatené v roku 2010 a tie v roku 2011 si si nechal na obdobie 2011-tak DU pravdu nemá.
Do DP som uviedol len preddavky zaplatené v roku 2010- TJ 2520€. Daňovákom im ich systém po spracovaní môjho DP vyhodil predpis že som mal zaplatiť daň 2520 € do 31,03,02011. Ja som zaplatil podľa môjho výpočtu z DP 2500 €. Údajné odpočítať z dane je možne len zaplatene preddavky do výšky max. predpísaných preddavkov. Všetko uhradene naviac tvorí preplatok ktorý je použiteľný na započítanie preddavkov dane pre rok 2011 alebo mi ho vyplatia.
KEJKA
16.07.11,18:51
Do DP som uviedol len preddavky zaplatené v roku 2010- TJ 2520€. Daňovákom im ich systém po spracovaní môjho DP vyhodil predpis že som mal zaplatiť daň 2520 € do 31,03,02011. Ja som zaplatil podľa môjho výpočtu z DP 2500 €. Údajné odpočítať z dane je možne len zaplatene preddavky do výšky max. predpísaných preddavkov. Všetko uhradene naviac tvorí preplatok ktorý je použiteľný na započítanie preddavkov dane pre rok 2011 alebo mi ho vyplatia.
tak to je divné, ved zákon hovorí, že daňovník platí preddavky vo výške predpokladanej dane. Tie vypočítané preddavky podľa poslednej známej daňovej povinnosti sú minimálne nie jediné možné. Odvolaj sa na to, že si predpokladal a aj sa ukázalo, že správne - vyššiu daňovú povinnosť, tak si platil dobrovoľne vyššie preddavky a že to dáš na DRSR, ak ti nevyhovejú.
podľa mňa len tetuška na DU nevie spracovať údaje.
doktor01
16.07.11,19:03
tak to je divné, ved zákon hovorí, že daňovník platí preddavky vo výške predpokladanej dane. Tie vypočítané preddavky podľa poslednej známej daňovej povinnosti sú minimálne nie jediné možné. Odvolaj sa na to, že si predpokladal a aj sa ukázalo, že správne - vyššiu daňovú povinnosť, tak si platil dobrovoľne vyššie preddavky a že to dáš na DRSR, ak ti nevyhovejú.
podľa mňa len tetuška na DU nevie spracovať údaje.
Ďakujem za info, len neviem ako sa mám odvolať keď mi prišlo len oznámenie že tie 2%, ktoré som chcel poukázať nemôžem nakoľko som nesplnil zákonom stanovene podmienky (mal som nedoplatok). Nie je tam ani žiadna odvolávka, že sa môžem odvolať.
KEJKA
16.07.11,19:20
tak daj podnet na drsr BB..............ved ked ti vyrubili nedoplatok, tak si ho musel zaplatiť, či?
ani tam nebola možnosť sa odvolať?
doktor01
18.07.11,17:53
tak daj podnet na drsr BB..............ved ked ti vyrubili nedoplatok, tak si ho musel zaplatiť, či?
ani tam nebola možnosť sa odvolať?
Tak dnes som zašiel na DU a je po probléme. Ten údajný nedoplatok sa záhadne stratil a dnes boli poukázané aj tie 2%. TJ zrejme skúšajú aby ušetrili pre štát (je otázne, či to nemajú príkazom z hora). Kejka ďakujem za rady mne sa to tiež nezdalo.