daniel.kerekes1
15.07.11,21:37
Pekný deň,

Podobné témy sa tu už rozoberali, ale môj prípad je trošku špecifický.
Som v súčasnosti evidovaný na úpsvare (minulý rok som skončil strednú) a už som aj prijatý na EUBA (denné), takže v septembri nastupujem.

O čo teda ide, už dlho zvažujem nad živnosťou, resp. sro, ale napadla ma aj možnosť živnosť a vziať dodáciu z úpsvaru, ale keĎ som sa informoval na úpsvare, tak mi povedali, že ak začnem denne študovať, tak budem musieť dotáciu vrátiť. Príde mi to dosť divné, pretože, ak si otvorím živnosť trebárs v auguste, vezmem dotáciu a až tak začnem študovať, odkiaľ bude úpsvar vedieť, že som študent?? od ZP? resp. prečo by som musel vrátiť dotáciu, keby som študoval popri podnikaniu?? ... príde mi to dosť nelogické, neviete mi k tomu niečo povedať ?? ... diks poraďáci! :-)
veronikasad
15.07.11,19:49
Pekný deň,

Podobné témy sa tu už rozoberali, ale môj prípad je trošku špecifický.
Som v súčasnosti evidovaný na úpsvare (minulý rok som skončil strednú) a už som aj prijatý na EUBA (denné), takže v septembri nastupujem.

O čo teda ide, už dlho zvažujem nad živnosťou, resp. sro, ale napadla ma aj možnosť živnosť a vziať dodáciu z úpsvaru, ale keĎ som sa informoval na úpsvare, tak mi povedali, že ak začnem denne študovať, tak budem musieť dotáciu vrátiť. Príde mi to dosť divné, pretože, ak si otvorím živnosť trebárs v auguste, vezmem dotáciu a až tak začnem študovať, odkiaľ bude úpsvar vedieť, že som študent?? od ZP? resp. prečo by som musel vrátiť dotáciu, keby som študoval popri podnikaniu?? ... príde mi to dosť nelogické, neviete mi k tomu niečo povedať ?? ... diks poraďáci! :-)
dotácie sa nerozdávajú na vrátnici úradu práce, prídeš a vezmeš si ju.

Musíš sa zúčastniť školenia podnikatelského minima, spracovať a obhájiť podnikatelský plán a to do konca augusta určite nestihneš.
Ako študent denného štúdia nemôžeš byť uchádzač o zamestnanie a dotácia môže byť schválená len uchádzačom o zamestnanie, ktorí sú evidovaní na UP aspoň tri mesiace.
daniel.kerekes1
15.07.11,19:51
momentalne uchadzac som ... a osobne si myslim, zeby som to stihol ... ak by som chytil hned kurz ... plan vypracovany mam ... otazkou je, ak mi ziadost schvalia a zapisem sa na denne studium, tak ci ju budem musiet vratit...
daniel.kerekes1
15.07.11,19:53
je polovica jula ... zapis je niekedy v polovici septembra .... to su 2 mesiace
daniel.kerekes1
15.07.11,19:53
a inak dik za skoru odpoved :-)
veronikasad
15.07.11,19:55
momentalne uchadzac som ... a osobne si myslim, zeby som to stihol ... ak by som chytil hned kurz ... plan vypracovany mam ... otazkou je, ak mi ziadost schvalia a zapisem sa na denne studium, tak ci ju budem musiet vratit...
ak by si začal študovať na budúci rok,dotáciu by si myslím vracať nemusel. Ale keď v čase schválenia dotácie si už prijatý na štúdium, mal by si o tom informovať UP a dotáciu ti ani neschvália.
daniel.kerekes1
15.07.11,19:59
dokonca aj zapisany, ale doklad mi daju az v septembri ... takze ani nemam ako UP informovat o takej skutocnosti a ustne dohady su len ustne ...
daniel.kerekes1
15.07.11,20:01
resp. aj studentom sa stanem az v septembri ...a informovat o tom upsvar ?? ... ved ani sam nemozem vediet, ci na studium vobec nastupim ... chapes ...
veronikasad
15.07.11,20:04
Daniel, nenarob si zbytočné problémy. Na zaslanie peňazí od schválenia podn.plánu má UPSVaR 30 dní - so skorším zaslaním sa málokedy ponáhľajú. V tom čase už budeš študentom, takže nie si uchádzač o zamestnanie - vyradia ťa z evidencie a dotáciu musíš vrátiť.
daniel.kerekes1
15.07.11,20:07
ano ... na poslanie maju 30 dni, ale to uz budem mat ZL a vyradeny budem tak ci tak ... ono je to tak, ze ak ti schvalia, ides otvortit zivnost, ides sa vyradit a cakas 30 dni na peniaze
veronikasad
15.07.11,20:10
ano ... na poslanie maju 30 dni, ale to uz budem mat ZL a vyradeny budem tak ci tak ... ono je to tak, ze ak ti schvalia, ides otvortit zivnost, ides sa vyradit a cakas 30 dni na peniaze
Daniel, na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá - brať výhody nezamestnaného a študovať za štátne peniaze. Ak si rozhodnutý študovať, treba o tom informovať UP - naozaj si narobíš zbytočné problémy.
daniel.kerekes1
15.07.11,20:14
áno, kazdopadne dik za rady... :-)

K tomu poslednemu ... ono je to uhol pohladu ... lebo ... ak daju dotaciu hockomu na vykopove prace (nechcem konkretizovat), tak preco by ju nemohli dat "sikovnemu" nezamestnanemu, ktori sa este popri zivnosti zacne vzdelavat ... co sa tyka studia za statne, jednu skolu uz studujem externe a za nu si platim ... takze je to len uhol pohladu ... ja sa pozeram z toho druheho
veronikasad
15.07.11,20:16
Súhlasím s tebou, ale uhol pohľadu úradníkov UPSVaR môže byť uplne iný ako tvoj alebo môj ...
daniel.kerekes1
15.07.11,20:24
uvidime ... :-) v pondelok zajdem na upsvar a prejdem viacerych uradnikov, co mi na to povedia ... hlavne ide o to, ci sa maju byrokrati o co opriet v zakone. Moznoze aj ked k nim budem upriny, napr. pred komisiou ... tak ich mozno presvedcim, ze moje podnikanie si vyzaduje, aby som sa vzdelaval :-) kazdopadne si myslim, ze zakon neupravuje, ze ak zivnostnik studuje tak musi vratit dotaciu ... ale byrokrat musi rozhodovat iba v medziach zakona, takze tak :-)