vistero
16.07.11,10:09
Ahojte, prosím poradte mi niekto, v našej firme sa odpisovali autá od roku 2007 rovnomerným spôsobom/leasing na 3roky/, obstarávacia cena sa počítala spolu s DPH, napriek tomu , že sme platcami DPH, DPH z leasingu dali na 548. Nový účtovník a od roku 2009 už uplatňoval dph v dph priznaní. Podľa mňa sa to nesmie zmeniť alebo áno?:( Ja som vedela tak, že sa to má odpisovať celú dobu, tak ako sa zvolilo na začiatku. ďakujem
KEJKA
16.07.11,09:46
............nesmie meniť z daňového hľadiska.
Ale ak sa v r. 2007 a 2008 chybne vypočítala OC včítane DPH, aj ked išlo o LZ, tak to treba napraviť.
Ale nechápem, vyzerá to tak, že ste odpisovali z vyššej OC /včítane DPH/ a súčasne ste dávali DPH na 548?
Potom vám nemôže sedieť zostatok istiny na 474.
vistero
16.07.11,13:47
Je v tom riadny bordel, nechcem uraziť dotyčných, snažím sa to opravovať, mám taký dojem, že sa v tom budem motať dosť dlho.
no zatiaľ, čo som zistila, je to, že pri kúpe /2007 dec/ a 2008 sa neuplatňovala DPH a od 2009 áno. Ako som listovala v jednotlivých mesiacoch, našla som aj také, čo dali len 474/321 a aj také, že 474,562,568/321. čo mám robiť, mne sa zdá, že
budem musieť opraviť 2009 a 2010 dph priznania, naša firma je platcom mesačnej dph, no môžem sa aj zblázniť...Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
16.07.11,14:05
nuž je.
Ale rob si svoje, najskor pri tom LZ aute zisti správnu výšku istiny k 31.12.2010, porovnaj so splatkovým kalendárom, aby si vedela o aký rozdiel sa jedná.
DPH - je to DPH na vstupe, takže výsledkom dodatočného DP bude nárok na vrátenie. To zn. NIE je povinnosťou podať dodatočné DP DPH, nemusíš ho podávať, vôbec by som sa s tým nezaťažovala bez komunikácie s vedením /napr. ak budú chcieť tie peniaze vrátiť, tak sa dohodnete na nejakej odmene, predsa len ide o naviac prácu aj pre teba/. Over si dátum odkedy sú platiteľmi DPH a či vôbec bol nárok na odpočítanie, čo ked šlo o OA?
Tiež je tu otázka dodatočného DP DPPO, kedže si neuplatňovali DPH, ale dávali ju do nákladov, znížili zisk a platili nižšiu daň z príjmov. Všetko so všetkým súvisí - daj pozor aby si sa v tom neutopila. A v tomto prípade by si bola povinná podať dodatočné DPPO.
No a do tretice ak sa chybne neuplatňovala DPH, opravuješ roky 2007,2008, ak sa chybne uplatňovala DPH tak opravuješ 2009,2010. Zo zadania nie je jasné, čo je zle.
Záverom by som ti odporúčala - nepúšťaj sa bezhlavo do opravy jednej veci, kým nemáš jasno v súvislostiach, čo sa stalo a aké dopady mnou naznačené to bude mať. vyrieši si správne ocenenie LZ predmetov, správne zostatky 474, analyzuj plus aj mínus v ramci DPH, plus aj mínus v rámci nákladov. Ešte vždy sa môže vyskytäť chyba, chyby v inej oblasti, ktoré budú mať práve opačný dopad či už na DPH alebo na daň z príjmu.
Reálne sa pusti do účtovania opráv, až ked bude jasné, že ti vzniká dodatočná DP DPH, prípadne DPPO. A ak nie, výsledok by bol v prospech firmy=daňovníka, tak sa poraď s majiteľom. By si sa čudovala, koľkí nechcú pristúpiť na riešenie, ak nemusia a radšej oželejú nejaké peniaze.