Janette
31.08.04,20:24
Ahojte, chcela by som sa opýtať, mám ponuku s firmou, ktorá uskutočňuje medzinárodnú prepravu. Aj v štátoch EU aj nie. Vie mi niekto poradiť, kde by som sa mohla niečo dočítať ohľadne tejto problematiky? Ako sa vedú cesťáky, evidencie, čo nafta zakúpená v inom štáte, čo DPH, ževraj vodiči tejto dopravy sú v nejakej inej kategórii a nemôžu mať minimálnu mzdu..... atď.... prosím poradíte mi?? Kto má s týmto skúsenosti? Vrelá vďaka za ohlas.
koalko
06.09.04,07:21
Pozri si Poradcu 11-12/2004 kde je komentovaný pracovný čas v doprave. Pracovník v pracovnom pomere v doprave by mal mať minimálnu mzdu v zmysle ZP § 120 stupeň náročnosti 2 keoficien 1,2 čiže min.mzda 6080x1,2=7296.-SK. Má takisto nárok na cestovné náhrady v plnom rozsahu. S benzinmi všeobecne pokiaľ tankuje vonku robím to prepočtom kurzom NBS v deň nákupu bez nároku na DPH. ČO sa týka DPH sú to § 16 a 69 Zákona o DPH. My máme prepravu hlavne do PĽR, ČR, pokiaľ mám od nich objednávku pod ich registr.číslom DPH tak vystavujem faktúry bez DPH. Pokiaľ tá objednávka je od domáceho podnikateľa s tým, že vývoz má byť do zahraničia vystavujem fa. s DPH. To je v skratke, lebo to DPH je na dlkšiu debatu. S pozdravom.