vinco111
16.07.11,16:32
Dobry den, na temu zivnost vs sro sa pise vela ale chcel by som sa opytat na co som nenarazil a neviem si na to odpovedat. Zaujimalo by ma ci je nejaka hranica prijmov pri podnikani kedy je vyhodnejsia sro(jeden konatel plati iba zdravotne) alebo zivnost. Predpokladane naklady su 10% prijmov.
Priklad: ak predpokladam prijem 15 000 eur rocne po zaplateni dani a dalsich poplatkov zostane viac zo zivnosti alebo sro?

Dakujem za odpovede.
KEJKA
16.07.11,17:31
Dobry den, na temu zivnost vs sro sa pise vela ale chcel by som sa opytat na co som nenarazil a neviem si na to odpovedat. Zaujimalo by ma ci je nejaka hranica prijmov pri podnikani kedy je vyhodnejsia sro(jeden konatel plati iba zdravotne) alebo zivnost. Predpokladane naklady su 10% prijmov.
Priklad: ak predpokladam prijem 15 000 eur rocne po zaplateni dani a dalsich poplatkov zostane viac zo zivnosti alebo sro?

Dakujem za odpovede.
zjednodušene by som to odhadla tak, že po zaplatení dane a odvodov zostane viac živnostníkovi, pokiaľ nemá iný príjem. V takom prípade si uplatní okrem priamych výdavkov aj nezdaniteľnú sumu. Navyše - môže využiť právo odpočítať miesto 10% skutočných výdavkov paušálne až 40%, tým sa mu daňová povinnosť ešte zníži, pričom 30% z paušálu má vlastne "čistá ruka" nezdanené.
SRO nemá inú možnosť iba odpočítať skutočné náklady /10% z tvojho príkladu a ZP/, rozdiel zdaní, takže vyššia daň znamená nižší čistý zisk.
ALE na druhej strane
hned ďalší rok, SZČO bude povinne platiť vysoké odvody vzhľadom na vysoký príjem, resp základ dane, ale sro môže zostať len pri to ZP.
takže náklady sa zvýšia, netto zisk bude za rovnakých podmienok nižší, kým sro dosiahne ten istý zisk v každom roku.
================
prijala som podmienky podľa zadania, ale ZP konateľ bud platí ako saoplatiteľ a nie je náklad sro, alebo ak má odmenu konateľa, tak platí nielen ZP ale po novom aj iné odvody.
vinco111
16.07.11,21:52
Dakujem za trefnu odpoved