jarinko
14.01.06,15:30
Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
liba2
14.01.06,14:33
Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Pekne ďakujem..........áno. - je nesprávne! správne je NIE !! dodatočne opravené.
Johanka
14.01.06,15:57
Podľa mňa nie . Ak si daňovník uplatňuje "paušálne výdavky", nevedie účtovníctvo a nie je považovaný za účtovnú jednotku. Vyššie uvedené výkazy sú účtovná závierka v JÚ a zostavujú sa na základe údajov z peňažného denníka , knihy záväzkov, knihy pohľadávok a inventarizácie majetku. Daňovník v DPriznaní iba vyznačí , že si uplatňuje výdavky percentom z príjmu.
liba2
14.01.06,15:59
Johanka, máš pravdu, povrchne som to prečítala a nevšimla som si, že ide o paušálne výdavky. Ďak. za upozornenie.
apo
14.01.06,16:15
Pri paušálnych výdavkoch nerobíme výkazy o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch. O nadobudnutom majetku záväzkoch a pohľadávkach počas uplatňovania paušálnych výdavkov vedieme evidenciu. Pozor pri uplatńovaní pašálnych výdavkov nie logické a je aj zakázané preušovanie daňových odpisov. Vedenie evidencie je nutné k tomu, aby v nasledujúcom roku keď už nebudeme robiť paušálne výdavky sme mohli zostaviť správny výkaz o majetku a záväkoch.

Nenávratný príspevok z úradu práce sa nedáva do základu dane v čase keď bol poskytnutý, ale postupne sa zvyšuje základ dane o odpisy z majetku nadobudnutého za peniaze z príspevku od úradu práce, čiže budeme tento príspevok postupne 4 roky umorovať nakoľko sa kúpila výpočtová technika.

!!!!
Teraz uvediem svoj názor, ja by som nerobil paušálne výdavky keď mám umoriť príspevok z úradu práce nakoľko sú to dva nezlúčiteľné úkony. Myslím si, že postupne umorovať v odpisoch príspevok z úradu práce a robiť paušálne výdavky sa nedá. Neviem si predstaviť že vypočítam paušálne výdavky a potom zvýšim základ dane o umorené odpisy.
!!!!

Ak má niekto iný názor tok ho prosím, aby ho uviedol, lebo v tomto roku bude veľa živnostníkov s dotáciou z úradu práce a robiť chyby je drahé.

apo
Johanka
14.01.06,16:27
Nemyslím, že sú to nezlúčiteľné úkony. Predsa v "paušálnych výdavkoch" sú zahrnuté všetky výdavky daňovníka vrátane odpisov ( to je správne vystihnuté v Tvojom príspevku). Takže iba treba zvýšiť príjem o pomernú časť, rovnajúcu sa odpisu, ktorý si daňovník vypočíta na karte majetku. Samozrejme je potrebné prepočítať, čo je pre neho výhodnejšie.
apo
14.01.06,17:00
Johanka mám výhradu k Tvojmu príspevku:

ak si príjem zvýšim pred výpočtom paušálnych výdavkov tak potom budem robiť paušálne výdavky aj z príjmu od úradu práce. To čo dostaneme z úradu práce nie je príjem, je to STORNO našich výdavkov, výsledok musí byť NULA.

Podľa mňa si môžem o umorované odpisy zvýšiť základ dane až po odpočítaní paušálnych výdavkov, ale tu potom sa stráca zmysel paušálnzch výdavkov keď dodatočne zmeníme základ dane. Napadá ma pdobná situácia keď by som chcel mať paušálne výdavky a zároveň umorovať stratu z minulých rokov, to sa tiež nedá. Kdesi v zákone o dani z príjmu je uvedené, že pred začatím uplatňovania paušálnych výdavkov musím predchádzajúce obdobie ukončiť tak, ako keby som ukončil podnikanie, to znamená, že pohľadávky pripočítam, záväzky odpočítam, starú daňovú stratu umorím, alebo zostane neuplatnená, dokonca by som povedal, ak mám stratu ktorú musím povinne umorovať v jednej jej pätine tak ani nemôžem ísť na paušálne výdavky kým sa touto stratou riadne nevysporiadam.

Disktujme ďalej a hľadajme riešenie.

apo
Johanka
14.01.06,18:18
Dotácia (príspevok) nie je storno výdavkov. Do základu dane sa tento príjem zahŕňa podľa §17 ods.3 písm.h/ ZoDP. Pravdou je , že výsledok tejto účtovnej operácie je daňovo neutrálny. Do príjmov zahŕňame tú časť dotácie, ktorú sme " minuli" v danom zdaňovacom období alebo časť dotácie zodpovedajúcu výške odpisu majetku nakúpeného z dotácie. V každom prípade musíme najprv poznať výšku výdavku a potom zahrnieme príslušnú časť dotácie do príjmov. Z takto stanoveného príjmu vypočítame výdavky percentom (paušálne výdavky).
V § 30 ZoDP nie je žiadne ustanovenie, ktoré by nás obmedzovalo pri umorovaní straty pri využití paušálnych výdavkov.
Úpravu základu dane pri prechode na paušálne výdavky alebo na skutočne vynaložené výdavky upravuje § 17 ods.8 a 10 ZoDP. Takisto tu nenájdeš nič obmedzujúce vo vzťahu k možnostiam odpočítania straty.
Daňové priznanie FO je zostavené tak, že sa najprv vyčísľujú čiastkové základy dane a až potom sa odpočítava daňová strata. Ešte poznámočka - daňová strata sa nemusí umorovať rovnomerne .
apo
14.01.06,19:28
Johanka,

skoro si ma presvedčila, ale v § 17 ods. 3 písm. h/ je uvedené citujem z písmena h/: "dotácia, podpora a príspevok daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva".

Problém je práve v tom, že kto si uplatní paušálne výdavky neúčtuje, vedie iba evidenciu o príjmoch.

Problém s umorovaním straty. Máš pravdu, že daňové priznanie je zostavené tak, že by nič nemalo brániť stratu umorovať. Môj pocit vyplýva z toho, že §17 ods. 8 a 10 ZoDP dáva rovnosť pri zisťovaní základu dane pri ukončení podnikania a pri prechode na paušálne výdavky. Možno som daňový extrémista, ale pri ukončení ponikania sa daňová strata prepadne a tak isto by sa mala prepadnúť aj pri prechode na paušálne výdavky. Pod povinným umorovaním jednej pätiny straty som mal na mysli obdobie keď rovnomernosť bola povinná a naviac bola povinnosť preinvestovať umorenú stratu pod sankciou z porušenia nepreinvestovania umorenej straty. Mám obavy, že v takejto situácii by prechod na paušálne výdavky mohol spustiť lavínu problémov. Je to o tom, že každý v nepodarenom paragrafe hľadáme iné, jeden ako sa to dá a druhý ako sa to nedá.


Ďakujem za Tvoj názor. Hľadajme riešenie ďalej.

apo
Johanka
14.01.06,19:59
Ja sa držím hesla - čo nie je zakázané je dovolené. Takže stratu môžeme veselo umorovať.
apo
14.01.06,20:48
Ja sa držím hesla - čo nie je zakázané je dovolené. Takže stratu môžeme veselo umorovať.

Je to patová situácia. Nie vždy sa dá riešenie zjednodušiť, výrokom čo nie je zakázané je dovolené nakoľko ja osobne som dosť opatrný a robím chyby. Najhoršie sú obdobia, ktoré sú riešené prechodnými ustanoveniami pre zmene zákona o dani z príjmu. pre istotu som poslal dataz cez stránku daňového riaditeľstva. Keď príde odpoveď a v tom čase nebude už po daňových priznaniach dám vedieť.

apo
Johanka
14.01.06,20:55
K tým dotáciám sa skúsim aj ja spýtať na nejakom školení a dám vedieť.
jrjancik
15.01.06,19:07
Ahojte všetci,
prosím niekoho kto by mi poradil.: Od 1.3.2005 som živnostník, idem si uplaňovať paušálne výdavky 25% z príjmu + povinné odvody. Neviem či mám k daňovému priznaniu podať aj výkaz o príjmoch a výdavkoch, a výkaz o majetku a záväzkoch.
Ešte jednu otázočku by som mal: od Úradu práce, som dostal nenávratný finančný príspevok na kúpu počítača a tlačiarne. Celkom som dostal 70000,- SKK (minul som ich v súlade podnikateľského plánu, ktorý som musel vypracovať). Mám tento príspevok zahrnúť do základu dane alebo nie.
Pekne ďakujem.
Takze: Dotáciu 70000 si do príjmov zahrnúť musíš, či sa ti to páči alebo nie. A výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch určite nepodávaš, len si zaznačíš v daňovom prizaní ze si uplatnujem výdavky percentom z príjmov.
Absolútne sa nezaťažuj odpismi a takýmito záležitosťami. Pre Teba je 70000 zdaniteľným príjmom a výdavkom je 25% a poistné. Nie len 25% z príjmov.
Robím účtovníctvo rôznym firmám už 10 rokov a môžeš mi kludne veriť.
Johanka
16.01.06,11:56
Takze: Dotáciu 70000 si do príjmov zahrnúť musíš, či sa ti to páči alebo nie. A výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch určite nepodávaš, len si zaznačíš v daňovom prizaní ze si uplatnujem výdavky percentom z príjmov.
Absolútne sa nezaťažuj odpismi a takýmito záležitosťami. Pre Teba je 70000 zdaniteľným príjmom a výdavkom je 25% a poistné. Nie len 25% z príjmov.
Robím účtovníctvo rôznym firmám už 10 rokov a môžeš mi kludne veriť.

Napriek Tvojim bohatým účtovníckym skúsenostiam si dovolím pripomenúť existenciu § 17 ods.3 písm.h/ Zákona o dani z príjmov. V súlade s týmto ustanovením sa Jarinko ( a všetci daňovníci) musia "zaťažovať" odpismi. Nakoľko si Jarinko uplatňuje výdavky percentom z príjmu musí viesť evidenciu podľa § 6 ods.11 ZoDP, kde sa vyžaduje okrem iného aj evidencia majetku, ktorý možno odpisovať, takže to už máme dôvod navyše.
ini
16.01.06,18:38
Takze aby som to tu zhrnula, uz som predchvilou pisala do ineho prispevku, ktory sa tohoto tiez tykal. Najprv by som chcela ohladom § 17 ods. 3 h), kde je napisane ze u danovnika, ktory uctuje v sustave jednoducheho uctovnictva, co teda nie je evidencia prijmov podla §6 ods. 11. Musi to teda respektovat aj osoba, ktora robi evidenciu prijmov? (uz tu na to reagoval apo). V tom predchadzajucom prispevku bolo pisane, ze sa caka na reakciu DRSR, pretoze v tomto pripade to nie je jednoznacne. Ak by som robila klasicke uctovnictvo, tak prijem z dotacie=vydavkom (kedze si to najprv musim kupit, aby mi to potom preplatili). Je pravda, ze to je prave o tom, ze sa mam rozhodnut, co je pre mna vyhodnejsie, lenze ja som totiz kupila majetok za 29.000 a nejaky material za 4.000 a dotaciu som dostala v jednom roku (kedze neodpisujem). Do prijmov som to nezahrnula, kedze bolo pred koncom marca a na DU mi nevedeli povedat, musela som konat. Hold, nie je to tam, ale myslim, ze svet nespadne :).
apo
16.01.06,20:01
Takze aby som to tu zhrnula, uz som predchvilou pisala do ineho prispevku, ktory sa tohoto tiez tykal. Najprv by som chcela ohladom § 17 ods. 3 h), kde je napisane ze u danovnika, ktory uctuje v sustave jednoducheho uctovnictva, co teda nie je evidencia prijmov podla §6 ods. 11. Musi to teda respektovat aj osoba, ktora robi evidenciu prijmov? (uz tu na to reagoval apo). V tom predchadzajucom prispevku bolo pisane, ze sa caka na reakciu DRSR, pretoze v tomto pripade to nie je jednoznacne. Ak by som robila klasicke uctovnictvo, tak prijem z dotacie=vydavkom (kedze si to najprv musim kupit, aby mi to potom preplatili). Je pravda, ze to je prave o tom, ze sa mam rozhodnut, co je pre mna vyhodnejsie, lenze ja som totiz kupila majetok za 29.000 a nejaky material za 4.000 a dotaciu som dostala v jednom roku (kedze neodpisujem). Do prijmov som to nezahrnula, kedze bolo pred koncom marca a na DU mi nevedeli povedat, musela som konat. Hold, nie je to tam, ale myslim, ze svet nespadne :).

Celkom nerozumiem Tvojmu príspevku, ale predpokladám, že si v jednom roku dostala peniaze a v tom istom roku si urobila náklad. Tvoj postup mal byť taký, že nákupy necháš v daňových výdavkoch a zvýšiš základ dane o prijatú dotáciu do výšky vykonaných nákupov.

Zatiaľ na 100% nevieme, či je povinnosť pri dotácii viesť účtovníctvo.

Situácia z roku 2005.
Pani ministreka rozbehla pilotný projekt na základe ktorého živnostníci dostali tesne pred koncom roka peniaze. Musel byť predložený projekt, ale peniaze sa nedali minúť. Títo živnostníci v roku 2005 si nebudú upravovať základ dane o prijaté prostriedky v roku 2005, ale až v nasledujúcich rokoch podľa toho ako budú dotáciu umorovať svojimi daňovými výdavkami.

:)
Mám k tejto téme ešte jeden dotaz.
V zmluve na základe ktorej úrad práce vyplatil peniaze je uvedené. Prostreidky majú byť použité na zabezpečenie a udržanie pracovného miesta. Kto vysvetlí túto definíciu. Podľa mňa sa táto dotácia nemôže umorovať mzdovým výdavkami a ani odvodmi do fondov zo miezd. Prosím kto vie nech sa pripojí.

apo
ini
17.01.06,07:00
K mojmu prispevku. Dostala som dotaciu z UP, pretoze som tam bola evidovana 2 roky, ale postup je taky, ze najprv musis vyplnit milion papierov, potom si kupit nejaky pristroj alebo material potrebny k tvojej cinnosti a nasledne ti budu prachy preplatene. V pripade, ze hodnota 1 HM je viac ako 30.000, budu ti peniaze preplacane postupne v niekolkych rokoch, vo vyske odpisov. Kedze pristroj stal do 30.000 a material bol 4.000, peniaze som dostala naraz v jednom roku. Este taky detail. Ked som otvarala zivnost, bolo mi povedane, ze mi ju udelia, az ked vybavim dotaciu. Dostala som plnu vysku prispevku, ktora bola okolo 34.000 po nakupe materialu, cize v tom istom roku. Neviedla som uctovnictvo, nakolko bolo pre mna vyhodnejsie viest evidenciu podla §11 ods. 6 a uplatnovala som si vydavky 25%. Preto sa mi zda trosku nefer, ze keby som ho viedla, mala by som nulovy efekt, kdezto ked robim % vydavkov, musim tu dotaciu, ktoru som krvopotne vybavovala zdanit a odpocitat si mozem len 25%. Na co by to potom ulahcovali zaciatocnym podnikatelom tak, ze ti daju prachy a nasledne chcu, aby si im z toho odviedla dan? Zda sa mi to trochu nedomyslene.
apo
17.01.06,17:35
ahoj ini,
Tvoj postup je úplne štandardný, dnes je akurát výhoda v tom, že peniaze prídu skôr ako sa urobí nákup.

Tvoj nepríjemný pocit z toho, že si bola poškodená chápem, ale kým nedostanem z daňového riaditeľstva odpoveď ani Ti neviem povedať, či si postupovala správne. Teraz ma napadá riešenie: asi si mala od Tvojich príjmov odpočítať celú dotáciu a až zo zvyšku si uplatniť 25% paušálne výdavky, možno že tento postup jú daňovým rúhaním sa, ale stále čakám na stanovisko z daňového riaditeľstva.

apo
jarinko
17.01.06,21:01
Ďakujem Vám všetkým, ktorí ste sa zapojili.
Pre úplnosť uvediem:
01.03.2005 - začiatok podnikania
20.03.2005 - príjem dotácie (poslali mi ju až po predložení živ. listu)
14.04.2005 - nákup majetku
Trošku som sa hrabal v zákonoch tak prikladám môj názor:
1.) Paušálne výdavky sa môžu uplatniť pri príjmoch uvedených v zákone, čiže na príjem od úradu práce sa paušálne výdavky uplatniť nemôžu (ak nemám pravdu, opravte ma prosím).
2.) Podľa toho čo som sa dočítal nemôžem postupovať podľa §17 ods.3 písm.h/ ZoDP (jednoznačne sa tam hovorí o daňovníkovi účtujúcom v sustave jednoduchého účtovníctva), ja uplatňujem pauš. výdavky tak to pre mňa neplatí.
Jednoduché by bolo, novela zákona:
napr.: §17 ods.3 písm.j/ ZoDP: dotáca, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky v zdaňovacom období v ktorom ich prija).
ini
18.01.06,18:58
Ahoj apo, aj ked je uz pre mna neskoro, velmi pekne ta prosim, keby si na poradu hodil stanovisko z DR ako ho dostanes. To s tym odpocitanim prijmov sa mi moc nepozdava. Mala som prijem len za 3 mesiace a skor som to brala tak, ze nezahrniem ani dotaciu, ani vydavky (teda v mojom pripade % vydavkov). Keby som mala kontrolu, skusim pouzit moju vyrecnost a trosku to zaobalit. Ono §17 ods. 3 je jasne dany pre toho, kto vedie uctovnictvo. Aj keby mi to v buducnosti neuznali, nie je to velka suma, takze sa to da. Nastasie sa pre zapadne Slovensko dava najmensia dotacia :).
ahoj ini,
Tvoj postup je úplne štandardný, dnes je akurát výhoda v tom, že peniaze prídu skôr ako sa urobí nákup.

Tvoj nepríjemný pocit z toho, že si bola poškodená chápem, ale kým nedostanem z daňového riaditeľstva odpoveď ani Ti neviem povedať, či si postupovala správne. Teraz ma napadá riešenie: asi si mala od Tvojich príjmov odpočítať celú dotáciu a až zo zvyšku si uplatniť 25% paušálne výdavky, možno že tento postup jú daňovým rúhaním sa, ale stále čakám na stanovisko z daňového riaditeľstva.

apo
ZuzanaP
19.01.06,05:13
Myslím si to isté, čo ini. Mám živnostníka, pre ktorého je uplatňovanie paušálnych výdavkov najrozumnejšie. A keďže prijatá dotácia sa rovná výdavkom, nemám čo zahŕňať do základu dane. Pri paušálnych výdavkoch keby som to zahrnula do príjmu, tak si odpočítam len 60% výdavkov, čo nie je pravda, lebo si uplatním výdavok v celej výške dotácie.

Fakt je to nejako zložité. Skúsim dnes vyzistiť niečo na našom DÚ a potom dám vedieť, čo som sa dozvedela.
ZuzanaP
23.01.06,04:49
No milí moji poraďáci na našom DU v PB mi pani zlatá povedala, že ona nevie. Odkázala ma na §17 ods. 2h) a bolo. Skúsim pátrať ďalej.
ini
23.01.06,10:48
Zuzi, ja som mala ten isty problem, na danaku mi nevedeli povedat, tak som si to urobila podla seba, lebo ma tlacil cas. Skusime pockat, co napisu Apovi. Ahoj zatial
ZuzanaP
23.01.06,10:54
No jasné, len aby sa mu ozvali, čo najskôr. Mňa tiež tlačí čas, lebo ten živnostník potrebuje úver, čo najrýchlejšie.
Zužu
23.01.06,12:23
Ja mám tiež živnostníka, ktrému vyhovujú paušálne výdavky. Pýtala som sa na DÚ a bolo mi povedané, že keď použije paušálne výdavky tak si musí pripočítať aj dotáciu do príjmu a platiť daň. Mala som z toho pocit, že to berú ako normálnu vec a vôbec sa im to nezdalo, že by sa to malo riešiť nejako ináč. Ako ďalej, vie niekto pomôcť?
apo
23.01.06,12:29
Zuzi, ja som mala ten isty problem, na danaku mi nevedeli povedat, tak som si to urobila podla seba, lebo ma tlacil cas. Skusime pockat, co napisu Apovi. Ahoj zatial

Dnes som dostal odpoveď s DRSR.

Tu je celý text:


Dobrý deň,na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Podľa § 9 ods.2 písm.k) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) sú od dane oslobodené okrem iného aj podpory a príspevky poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a 6, teda v súvislosti s výkonom závislej činnosti alebo s výkonom podnikateľskej činnosti. Z ustanovenia § 19 ods.2 písm.m/ zákona o dani z príjmov vyplýva, že ak príjem (prijatie) dotácie je zahrnovaný do základu dane, potom aj výdavky z nej hradené sú súčasťou daňových výdavkov, čím je teda zabezpečený neutrálny dopad na základ dane.

Ak daňovník fyzická osoba (ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia) uplatní výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov, v sumách výdavkov (percentuálnych) sú zahrnuté všetky daňové výdavky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázateľnej výške.

V prípade, ak daňovník fyzická osoba v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti obdrží dotáciu z úradu práce, a to na obstaranie hmotného investičného majetku, takto obstaraný majetok sa zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku. Podľa § 22 ods.9 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (podľa § 6 ods. 10), nemôže uplatniť prerušenie odpisovania. Takýto daňovník fyzická osoba uplatňujúci výdavky percentom z príjmov vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.


Na základe cit. ustanovení zákona o dani z príjmov možno uviesť, že v danom prípade nedôjde k duplicitnému uplatneniu výdavkov (percentuálne výdavky a odpisy majetku).


Súčasne dávame do pozornosti aj ustanovenie § 17 ods.10 zákona o dani z príjmov, podľa ktorého daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 (skutočné výdavky) na spôsob podľa § 6 ods.10 (výdavky percentom) a opačne, je povinný upraviť základ dane (podľa § 17 ods.8) za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Váš dopyt: (DRSR opakuje moju otázku)
Podľa môjho názoru je nezlučiteľné v jednom daňovom priznaní živnostníka, ktorý z dotácie úradu práce si zaobstaral hmotný majetok, ktorý bude odpisovať a zároveň si uplatní paušálne výdavky vo výške 25, respektíve 60%.
Vychádzam z predpokladu, že ak živnostník zistí základ dane na základe rozdielu medzi daňovými príjmami a výdavkami, základ dane si zvýši o odpisy z majetku, ktorý nadobudol z prostriedkov dotácie. Zvýšenie základu dane je v podstate storno výdavku, pri paušálnych výdavkoch sa tento princíp nedá uplatniť.

Je môj názor správny, alebo ako správne zistiť základ dane v prípade keď je povinnosť upraviť základ dane o výdavky hradené z dotácie od úradu práce a vôľa uplatniť v tom istom zdaňovacom období paušálne výdavky.
Ďakujem..
Koniec pošty doročenej s DRSR

Ja som moc nezmúdrel, ale v zásade odobrili to, že ak odpisy bežia bez prerušenia a daňovník uplatní paušálne vyýdavky je vštko OK. Ja te názor nezdieľam, ale sa podriadim keď sa vyskytne u môjho klienta.

:mad: apo:mad:
ZuzanaP
23.01.06,12:36
No múdra z toho nie som. Čo z toho vôbec vyplýva? A živnostník, ktorý dostal dotáciu, ale nie na IM, ale na prev. réžiu a odvody, ktoré sa neodpisujú?
ini
23.01.06,18:54
No, ja som sa z toho tiez moc nedozvedela, kedze som obstarala majetok do 30.000, ktory neodpisujem a potom drobny rezijny material za cca 4.000 Sk, ktory je priamo spotrebou.
Avsak v prvom odstavci sa pise, ze ak je prijem zahrnuty do ZD, potom je aj vydavok sucastou ZD a dopad na ZD je tym padom neutralny (klasicke uctovnictvo, vydavky §19). Dalej, ze ak evidujes iba podla §6 ods. 10 vedies odpisy len evidencne, tym padom nemas duplicitne vydavky, teda aj % aj odpisy. Vyzera to tak, ze ta dotacia mala byt pripocitana k ZD (len mi nesedi v tom prvom odstavci veta "ak príjem (prijatie) dotácie je zahrnovaný do základu dane, potom aj výdavky z nej hradené sú súčasťou daňových výdavkov, čím je teda zabezpečený neutrálny dopad na základ dane"), ale uplatnit z nej si mozes len 25% (pripadne 60%). Keby som si predstavila, ze tie jednorazove vydavky na nakup su ako tie odpisy, tym padom by mali sluzit len k evidencii, kedze som si uz uplatnila % (v tom je obsiahnute vsetko). V tomto pripade to vyzera tak, ze ked si danovnik uplatnuje %, tak je na tom poskodeny, ale aj tak by to asi chcelo nieco presnejsie.
Mne je to uz sice jedno, ja som totiz nezahrnula vydavky, ale ani tu dotaciu do prijmu. Stale mi to pripada zvlastne.
Stale mi vrta v tej vete slovicko "ak" je zahrnovany do ZD... Skuste niekto napisat, co si o tom myslite.
dipe
23.01.06,20:15
Ahojte všetci,
ja mám chaos z tých pavšalných výdavkov. Ako to vlastne je?Čiže živnostník "remeselník" si može uplatnit pavšalné výdavky 60%?
Má 12 FA vystavených ,nejaké výdavky na cestu"cestáky"a poistné. Ako vlastne si má vypočítat dan?
A...ešte jedná otázka ako to je s tou odpočitatelnou položkou 12 000,-Sk?Može si ju uplatnit aj v tomto prípade, ked si ročne prispieva na dochodok 12 000-Sk?
Je to zrozumitelné? Neviem, ako inak sa to mám spýtat.

Ďakujem
Pekný večer
domacnost
24.01.06,05:03
spočítaj si zo všetkých FA príjem, ktorý bude napr. 200 000,00 a z toho 60% bude 120 000,00. Týchto 120 tis. ti bude predstavovať výdaj.
Príjem - Výdaj ( 120 000 + odovody za r.2005) = čiast.základ dane. Od základu dane odpočítaš odpoč..polož. na daňovníka - prípadne na manžel.= základ dane x 19% = daň z príjmu od tejto dani odpočítaš daňový bonus ak máš deti a ak máš aj naň nárok podľa osob.predpisov, odpočítaš si daň z úrokov (ktorú ti strhli v banke) = daň, ak ti prevýši daň 20 tis.stávaš sa štvrťročným platcom k preddavkom dane z príjmu, ak prevýši nad 50 tis. tak mesačným platcom. Tých 12 tis. ma určite niekto iný doplní.
Johanka
24.01.06,07:04
No, ja som sa z toho tiez moc nedozvedela, kedze som obstarala majetok do 30.000, ktory neodpisujem a potom drobny rezijny material za cca 4.000 Sk, ktory je priamo spotrebou.
Avsak v prvom odstavci sa pise, ze ak je prijem zahrnuty do ZD, potom je aj vydavok sucastou ZD a dopad na ZD je tym padom neutralny (klasicke uctovnictvo, vydavky §19). Dalej, ze ak evidujes iba podla §6 ods. 10 vedies odpisy len evidencne, tym padom nemas duplicitne vydavky, teda aj % aj odpisy. Vyzera to tak, ze ta dotacia mala byt pripocitana k ZD (len mi nesedi v tom prvom odstavci veta "ak príjem (prijatie) dotácie je zahrnovaný do základu dane, potom aj výdavky z nej hradené sú súčasťou daňových výdavkov, čím je teda zabezpečený neutrálny dopad na základ dane"), ale uplatnit z nej si mozes len 25% (pripadne 60%). Keby som si predstavila, ze tie jednorazove vydavky na nakup su ako tie odpisy, tym padom by mali sluzit len k evidencii, kedze som si uz uplatnila % (v tom je obsiahnute vsetko). V tomto pripade to vyzera tak, ze ked si danovnik uplatnuje %, tak je na tom poskodeny, ale aj tak by to asi chcelo nieco presnejsie.
Mne je to uz sice jedno, ja som totiz nezahrnula vydavky, ale ani tu dotaciu do prijmu. Stale mi to pripada zvlastne.
Stale mi vrta v tej vete slovicko "ak" je zahrnovany do ZD... Skuste niekto napisat, co si o tom myslite.
Štýl odpovedí z DRSR ma fascinuje:) . Ale vychádza mi , že daňovník si zahrnie do príjmov dotáciu, resp. alikvótnu časť rovnajúcu sa odpisu a z toho vypočíta výdavky percentom, v ktorých už sú zahrnuté aj odpisy.
comodo
24.01.06,19:03
Pri uplatneni 25% vydavkov som okrem danoveho priznania neodovzdaval nic, ani nic nikto nepytal.
ini
25.01.06,13:36
Pri uplatneni 25% vydavkov som okrem danoveho priznania neodovzdaval nic, ani nic nikto nepytal.

Ked si uplatnujes vydavky %, tak okrem danoveho priznania, kd v stvorceku odskrtnes, ze pouzivas % z prijmu, nepodavas ziadne vykazy. V tomto pripade nie si uctvnou jednotkou, takze vykaz o prijmoch a vydavkoch a o majetku a zavazkoch nepodavas. Len DP! a doma si sledujes evidenciu pohladavok, majetku (odpisy len evidencne) a zasob.
alenka11
25.01.06,13:42
Podľa mňa nie . Ak si daňovník uplatňuje "paušálne výdavky", nevedie účtovníctvo a nie je považovaný za účtovnú jednotku. Vyššie uvedené výkazy sú účtovná závierka v JÚ a zostavujú sa na základe údajov z peňažného denníka , knihy záväzkov, knihy pohľadávok a inventarizácie majetku. Daňovník v DPriznaní iba vyznačí , že si uplatňuje výdavky percentom z príjmu.

Určite nie. Mám to potvrdené z daňového úradu.
ini
25.01.06,13:47
spočítaj si zo všetkých FA príjem, ktorý bude napr. 200 000,00 a z toho 60% bude 120 000,00. Týchto 120 tis. ti bude predstavovať výdaj.
Príjem - Výdaj ( 120 000 + odovody za r.2005) = čiast.základ dane. Od základu dane odpočítaš odpoč..polož. na daňovníka - prípadne na manžel.= základ dane x 19% = daň z príjmu od tejto dani odpočítaš daňový bonus ak máš deti a ak máš aj naň nárok podľa osob.predpisov, odpočítaš si daň z úrokov (ktorú ti strhli v banke) = daň, ak ti prevýši daň 20 tis.stávaš sa štvrťročným platcom k preddavkom dane z príjmu, ak prevýši nad 50 tis. tak mesačným platcom. Tých 12 tis. ma určite niekto iný doplní.

Takze ja len doplnim ohladom tych 12 tis. Vsetko najdes v zakone o DzP §12 ods. 1b:
Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti,57) ak nemá vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období; ak má vlastný príjem nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie,125)
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu,35)
d) účelové sporenie, e) poistné na životné poistenie.

Odpocitat si mozes podla §12 ods. 5:
(5) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu

a) určitú, sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené, b) neurčitú, sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.

Tu treba mat na pamati, ze 12 000 Sk si mozes odpocitat len v tom pripade, ked si ich naozaj zaplatil (co je tvoj pripad), ak prispevas napr. len 500 Sk mesacne, tak si mozes odpocitat len 6 000 Sk a ak prispievas napr. 1 200 Sk mesacne, tak si mozes odpocitat len 12.000 Sk.

Odpocitat si mozes len za tychto podmienok §19 ods. 6 a 7:
6) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55 roku života daňovníka.
(7) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desať rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

V pripade neplatenia a podobnych skutocnosti si je potrebne precitaj aj nasledujuce odseky 8 az 10, kde ZD treba upravit v nasledujucich obdobiach:

(8) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a 7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
(9) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou, alebo odstúpením pred uplynutím doby desať rokov od začiatku životného poistenia, alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši vek 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 7 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia. (10) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane podľa odseku 1 písm. c), d) alebo e) zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 6 a 7. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.“

Vypisala som to sem vsetko, aby si kazdy, koho to zaujima, mohol precitat presne podmienky a nie len skratenu verziu ;)
ini
25.01.06,13:53
Štýl odpovedí z DRSR ma fascinuje:) . Ale vychádza mi , že daňovník si zahrnie do príjmov dotáciu, resp. alikvótnu časť rovnajúcu sa odpisu a z toho vypočíta výdavky percentom, v ktorých už sú zahrnuté aj odpisy.

Mne to z toho vychadza tiez a prave preto sa mi nepaci, ze najprv ti tu dotaciu daju a ked mas len pausalne vydavky, tak este ju musis aj zdanit, kdezto ked vedies normalne ucto, tak nie. To sa mi vobec nezda fer a preto nepodam DDP, keby prisla kontrola, budem sa obhajovat (aj ked viem, ze mi to nic nepomoze a nakoniec to budem musiet urobit):mad:
pipera
18.02.08,07:52
Poprosila by som o jednu radu. Uplatnujem paušálne výdavky 40% z dosiahnutych prijmov v roku 2007. Faktúra vystavená k 31.12.2007 za poskytnuté služby bude uhradená v januari 2008. Takúto faktúru máme povynnosť zahrnúť do roku 2007 alebo az po zaplateni do roku 2008. Za odpovede dopredu dakujem.
katkaj
18.02.08,07:55
Poprosila by som o jednu radu. Uplatnujem paušálne výdavky 40% z dosiahnutych prijmov v roku 2007. Faktúra vystavená k 31.12.2007 za poskytnuté služby bude uhradená v januari 2008. Takúto faktúru máme povynnosť zahrnúť do roku 2007 alebo az po zaplateni do roku 2008. Za odpovede dopredu dakujem.

V roku 2007 zdaňuješ len príjmy ktoré si mala aj uhradené od 1.1. do 31.12.2007. Pokiaľ je faktúra uhradená až v 1/2008 tak je príjmom roku 2008
KvetkaK
18.02.08,07:55
Do príjmu ide faktúra až po zaplatení, čiže až v roku 2008.
Lekon
21.02.08,13:41
Dobrý deň, chcem sa aj ja poradiť a uistiť, čo sa týka paušálnych výdavkov:
1. firma v r. 2006 uplatňovala reálne výdavky a tým pádom aj všetky výkazy - môže teraz bez oznamovania DÚ prejsť na paušálne výdavky? platcom DPH nie je, ale má sklad....vyplývajú jej nejaké povinnosti, či stačí v DP uviesť paušálne výdavky a podať ho bez výkazov a to je všetko?
2. firma bola platcom DPH do 31.5., od 1.6. do 30.11. mal prerušenú živnosť a od 1.12. znovu živnosť už ako neplatca DPH....môže si uplatniť paušálne výdavky?
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
21.02.08,13:50
Dobrý deň, chcem sa aj ja poradiť a uistiť, čo sa týka paušálnych výdavkov:
1. firma v r. 2006 uplatňovala reálne výdavky a tým pádom aj všetky výkazy - môže teraz bez oznamovania DÚ prejsť na paušálne výdavky? platcom DPH nie je, ale má sklad....vyplývajú jej nejaké povinnosti, či stačí v DP uviesť paušálne výdavky a podať ho bez výkazov a to je všetko?
2. firma bola platcom DPH do 31.5., od 1.6. do 30.11. mal prerušenú živnosť a od 1.12. znovu živnosť už ako neplatca DPH....môže si uplatniť paušálne výdavky?
Ďakujem.

Pojem firma beriem ako FO podnikateľ pretože o paušálnych výdavkoch nehovoríme ak ide o právnické osoby:

ad 1. Ak FO nie je platiteľom DPH potom ma právo si uplatniť paušálne výdavky. Ak však predtým uplatňovala riadne výdavky potom jej vznika podľa § 17 ods. 10 upraviť základ dane podľa § 17 ods. 8 písm. a) a to:

- upraviť základ dane o pohľadávky
- upraviť základ dane o záväzky
- upraviť základ dane o nespotrebované zásoby

T.j. mala upraviť základ dane roku 2006 ak chce pre rok 2007 uplatniť paušálne výdavky. V roku kedy uplatňuje paušálne výdavky už nie je účtovnou jednotkou a nemá povinnosť k daňovému priznaniu prikladať výkazy účtovnej závierky pre JU. Daňovník je povinný viesť evidenciu pohľadávok,zásob a príjmov

ad. 2 - pokiaľ je daňovník platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia, potom si môže uplatniť paušálne výdavky...
Muška
21.02.08,13:54
V prípade, ak daňovník fyzická osoba v súvislosti s výkonom podnikateľskej činnosti obdrží dotáciu z úradu práce, a to na obstaranie hmotného investičného majetku, takto obstaraný majetok sa zaúčtuje v knihe dlhodobého majetku. Podľa § 22 ods.9 zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov (podľa § 6 ods. 10), nemôže uplatniť prerušenie odpisovania. Takýto daňovník fyzická osoba uplatňujúci výdavky percentom z príjmov vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

.. v prílohe sú nejaké príklady - možno pomôžu :)
Lekon
21.02.08,13:56
On nevedel, ze mu to bude vychádzať pre r. 2007 tak, že sa mu lepšie oplatia paušálne výdavky.....len celkom nerozumiem tomu, ako mal upraviť pohľadávky a záväzky....veď predsa do príjmov resp. výdavkov vstupujú až po prijatí/zaplatení. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:00
On nevedel, ze mu to bude vychádzať pre r. 2007 tak, že sa mu lepšie oplatia paušálne výdavky.....len celkom nerozumiem tomu, ako mal upraviť pohľadávky a záväzky....veď predsa do príjmov resp. výdavkov vstupujú až po prijatí/zaplatení. Ďakujem.

no bohužial hovorí o tom zákon...t.j. nie je možnosť inak ísť na to...takže ak pôjdete na paušál treba upraviť základ dane roku 2006.

ano máte pravdu do JU vstupuje príjmy a výdavky ale toto je úprava základu dane neúčtujeme o tom ale upravujeme v daňovom priznaní...
Lekon
21.02.08,14:39
Ja aj tak stále nerozumiem.....mám pohľadávky z r. 2006 prirátať k základu dane aj keď boli uhradené až v r. 2007 a tam ich už nezdaňovať?
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:41
Ja aj tak stále nerozumiem.....mám pohľadávky z r. 2006 prirátať k základu dane aj keď boli uhradené až v r. 2007 a tam ich už nezdaňovať?

presne tak
mysimis
21.02.08,14:44
Odporúčam preštudovať si §17 zákona o dani z príjmov.
Lekon
21.02.08,14:45
Ešte poprosím pre upresnenie....do ZD r. 2007 budem zahŕňať iba faktúry vystavené aj zaplatené v r. 2007 ? Dobre tomu rozumiem? Čo s neuhradenými faktúrami vystavenými na konci r. 2007, ale uhradenými až v r. 2008?
Vladimír Ozimý
21.02.08,14:49
Ešte poprosím pre upresnenie....do ZD r. 2007 budem zahŕňať iba faktúry vystavené aj zaplatené v r. 2007 ? Dobre tomu rozumiem? Čo s neuhradenými faktúrami vystavenými na konci r. 2007, ale uhradenými až v r. 2008?

ak prejdete do režimu paušálnych výdavkov potom pokračujete klasika...príjem v danom roku zdaníte...t.j. Fa vystavené 2007 a zaplatené v roku 2008 zdaníte v roku 2008

tá úprava základu dane vyplýva zo zmeny uplatňovania výdavkov to je celé...ale systém výpočtu základu dane sa nemení, t.j. do základu dane vám vstupuje zdaniteľný príjem nie výnos...
Lekon
21.02.08,14:54
Hm, nerozumiem tomu komplexne...asi budem musiet naštudovať podrobne ZDP aj s komentárom.....ale aj tak ďakujem, pomohli ste mi.
Lekon
21.02.08,15:16
Môžete mi prosím ešte napísať § ZDP, kde sa o tom presne píše?
mysimis
21.02.08,15:18
Ak myslíš na úpravu základu dane tak je to §17 zákona o dani z príjmov.
MichaelaMA
25.02.08,18:10
Pri paušálnych výdavkoch nerobíme výkazy o majetku a záväzkoch ani výkaz o príjmoch a výdavkoch. O nadobudnutom majetku záväzkoch a pohľadávkach počas uplatňovania paušálnych výdavkov vedieme evidenciu.
apo
Aj o záväzkoch? .. V § 6 odst. 10 ZoDP je: Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Asi si sa pomýlil nie? Zásoby nie záväzky.. :)
apo
25.02.08,19:53
Aj o záväzkoch? .. V § 6 odst. 10 ZoDP je: Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach. Asi si sa pomýlil nie? Zásoby nie záväzky.. :)

Citát z §6/10 ZoDP:

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Tak tie záväzky som si pridal, ale veď to nie je na škodu. Prečo som uviedol aj záväzky, odvodil som to od evidencie platieb do fondov, a tie skôr ako ich uhradíme tak ich zaevidujeme ako záväzok a potom uhradíme. ALE zákon nám to skutočne nekáže.

apo
MichaelaMA
28.02.08,18:03
To je v poriadku. :) Ja len, že tiež idem robiť paušálne výdavky(prvý krát) a tak som ostala :confused:. Aj tak vieš viac ako ja.:D
Johanka
28.02.08,18:32
Citát z §6/10 ZoDP:

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Tak tie záväzky som si pridal, ale veď to nie je na škodu. Prečo som uviedol aj záväzky, odvodil som to od evidencie platieb do fondov, a tie skôr ako ich uhradíme tak ich zaevidujeme ako záväzok a potom uhradíme. ALE zákon nám to skutočne nekáže.

apo

Podčiarknuté majú za povinnosť účtovné jednotky, a to "paušálisti" nie sú ;).
vrabcak
16.03.08,08:42
ak si živnostník uplatňuje pre rok 2007 paušálne výdavky, je potrebné uviesť do r. 40 DP položku z fa - dátum dodania 31.12.2007, dátum vystavenia 2.1.2008, ktorá mu bola uhradená v januári 2008? v roku 2008 bude účtovať v JÚ (keďže podnikal krátko a nemal výdavky - okrem ZP - bolo výhodnejšie uplatňovať %).
Andyke
16.03.08,09:26
Áno, treba upraviť základ dane za rok 2007.
vrabcak
16.03.08,09:46
vďaka za PORADU :)
marcik
17.03.08,10:14
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?
marcik
17.03.08,11:03
Prosím nik nemá skúsenosť s podobným problémom?
marcik
17.03.08,12:11
Môžem mu priznať 60%, snažím sa listovať poradou ale nenachádzam podobný prípad.
kristín
17.03.08,12:54
Ahoj, mám taký problémový prípad ohľadom paušálnych výdavkov a potrebovala by som poradiť.Robila som doteraz účtovníctvo živnostníkovi prostredníctvom evidovania skutočných výdavkov. No keďže ma výslovne požiadal, chcem povedať trval na tom, že rok 2007 chce urobiť prostredníctvom paušálnych výdavkov, lebo mu to lepšie vychádzalo, tak som mu to tak pripravila. Lenže v tomto prípade som nebola na to pripravená a neupravila som mu základ dane za rok 2006.Čo by ste mi poradili, mám upraviť základ dane teraz za rok 2007 o tie neuhradené pohľadavky, aj keď bolo už DP urobené paušálnymi výdavkami??? Opraviť to DP, bude to mať význam a bude to vôbec správne???
Petra29
17.03.08,13:10
Ahoj, mám taký problémový prípad ohľadom paušálnych výdavkov a potrebovala by som poradiť.Robila som doteraz účtovníctvo živnostníkovi prostredníctvom evidovania skutočných výdavkov. No keďže ma výslovne požiadal, chcem povedať trval na tom, že rok 2007 chce urobiť prostredníctvom paušálnych výdavkov, lebo mu to lepšie vychádzalo, tak som mu to tak pripravila. Lenže v tomto prípade som nebola na to pripravená a neupravila som mu základ dane za rok 2006.Čo by ste mi poradili, mám upraviť základ dane teraz za rok 2007 o tie neuhradené pohľadavky, aj keď bolo už DP urobené paušálnymi výdavkami??? Opraviť to DP, bude to mať význam a bude to vôbec správne???
Upraviť ZD 2006 môžeš len cez dodatočné DP, iba v tom prípade mu môžeš uplatniť paušálne výd.2007,
ďalšia možnosť: upraviť ZD v DP 2007 a paušál uplatniť po prvý krát za r.2008
BUC
17.03.08,13:13
prosím vas, dokedy musím zaplatiť daň? Do 31.03.2008 ?
Vdaka
Zoltán Kovács
17.03.08,13:14
prosím vas, dokedy musím zaplatiť daň? Do 31.03.2008 ?
Vdaka

Áno
marcik
17.03.08,13:51
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?

Nik neporadi?
kristín
17.03.08,14:45
Upraviť ZD 2006 môžeš len cez dodatočné DP, iba v tom prípade mu môžeš uplatniť paušálne výd.2007,
ďalšia možnosť: upraviť ZD v DP 2007 a paušál uplatniť po prvý krát za r.2008

Vďaka Petra29 za radu, neviem totiž ako z toho vybŕdnuť, pretože som ho upozorňovala, že nie vždy sa hneď dá paušál urobiť, no napriek tomu trval na tom, že to chce tak urobiť, lebo mu to povedala jedna "pani" na daňovom úrade, vraj nech mu to tak urobím, lebo mu to lepšie vychádza a márne bolo moje vysvetľovanie, lebo názor "onej" panej z DU mal väčšiu váhu ako môj. Teraz sa pýtam, zachovať sa korektne a dať si tú námahu, že upravím ZD z roku 2006, dodatočným DP. Pretože som mu to DP za rok 2007 už odovzdala.Čo by si urobila....???
Petra29
17.03.08,15:27
Vďaka Petra29 za radu, neviem totiž ako z toho vybŕdnuť, pretože som ho upozorňovala, že nie vždy sa hneď dá paušál urobiť, no napriek tomu trval na tom, že to chce tak urobiť, lebo mu to povedala jedna "pani" na daňovom úrade, vraj nech mu to tak urobím, lebo mu to lepšie vychádza a márne bolo moje vysvetľovanie, lebo názor "onej" panej z DU mal väčšiu váhu ako môj. Teraz sa pýtam, zachovať sa korektne a dať si tú námahu, že upravím ZD z roku 2006, dodatočným DP. Pretože som mu to DP za rok 2007 už odovzdala.Čo by si urobila....???
Ťažko povedať, čo by som urobila ja, ja by som mu napr.nevypracovala DP s pauš.výd.,keď nesplnil zákonné podmienky úpravy ZD podľa §17. V každom prípade ho upozorni na to, že toto DP bude v súlade so zákonom, len ak podáš aj dodatočné DP za r.2006
marcik
17.03.08,17:14
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?

Prosím nemá s tým niekto skúsenosť?
JankaO
17.03.08,17:19
Prosím o radu, mám zámočníka 60% výdavky paušálom, robil práce v zahraničí, ale našla som aj dve faktúry vystavené za ubytovanie - čiže prefakturáciu tomu komu robil. Čo s tým? veď teraz ho ja nemôžem zaradiť medzi paušalistov?

Ak mal príjem z týchto faktúr v r. 2007, tak paušál môže byť, ale 40%,
Mária.K.
17.03.08,17:32
Medzi paušalistov ho zaradiť môžete. Nemôžete však uplatniť výdavky 60%, ale len 40%, lebo nepoberal v roku 2007 "len príjmy z vykonávania remeselných živností" , čo je podmienkou na uplatnenie výdavkov vo výške 60%.
apo
17.03.08,17:34
Ja to vidím inak. Prefakturácia nákladov, nie je podnikanie. Tam kde robíme účtovníctvo takéto príjmy účtujeme ako prevádzkovú réžiu mínusom. Tento postup sa uplatňuje aj v tom prípade keď podnikateľ je na hrane 1,5 mil. Sk a mal by sa stať platiteľom DPH, vtedy nemá príjem, ale iba znížené réžijné výdavky.

Takže pri posudzovaní príjmu na ktorý sa pýtaš sa pozri týmto uhlom pohľadu a vec je vybavená. Chce to trochu odvahy na strane podnikateľa, aby sa pri daňovej kontrole vedel obhájiť, ale je to obhájiteľné. Ty ako účtovník (čka) na seba ale riziko neber nakoľko nie si daňový poradca a nemôžeš v prípade sporu obhajovať podnikateľa pred súdom ak by to došlo až tak ďaleko.

apo



Pozdravuje
marcik
18.03.08,04:04
Ďakujem všetkým čo poradili! Tušila som že tá faktúra nie je v poriadku!! ďakujem!
holubička1
20.03.08,17:28
Ak si paušalista kovoobrábač uplatňuje 60% paušál a v tom roku predal auto môže si uplatniť tých 60% alebo nie_
erika_H
21.03.08,08:50
Dobrý deň prajem,môžem prosím do príjmov paušalistu zarátať príjem za faktúry+kreditné úroky a 40% počítam z celkovej sumy,tzn. príjem za služby aj z kred.úrokov?
Ešte mám problém-faktúra bola vystavená na sumu 15000,- Sk,zaplatili 15500,- Sk-do príjmu mi vstupuje 15500 sk a faktúra mi svieti ako preplatená.. mám to prosím správne?
Ďakujem veľmi pekne a príjemné sviatky prajem:)
Anja111
21.03.08,09:02
Dobrý deň prajem,môžem prosím do príjmov paušalistu zarátať príjem za faktúry+kreditné úroky a 40% počítam z celkovej sumy,tzn. príjem za služby aj z kred.úrokov?
Ešte mám problém-faktúra bola vystavená na sumu 15000,- Sk,zaplatili 15500,- Sk-do príjmu mi vstupuje 15500 sk a faktúra mi svieti ako preplatená.. mám to prosím správne?
Ďakujem veľmi pekne a príjemné sviatky prajem:)
Áno, paušálne výdavky počítaš z celkovej sumy...
Prečo vznikol preplatok fa? Nemal sa preplatok vrátiť? Ak bol odôvodnený, tak by sa mohlo dofakturovať 500 Sk... Zdaniteľný príjem máš správne, lebo toľko obdržal...
holubička1
21.03.08,11:57
Ak si paušalista kovoobrábač uplatňuje 60% paušál a v tom roku predal auto môže si uplatniť tých 60% alebo nie_
Prosíím poraďte mi súrne sú rôzne názory na to. prosíím pekne!!!!!:mee:
erika_H
21.03.08,16:26
Prosíím poraďte mi súrne sú rôzne názory na to. prosíím pekne!!!!!:mee:
Môj názor:
60% na remeselnú živnosť
z automobilu % výdavky nie,príjem musí riadne zdaniť 19%,výdavky ak mal spojené s predajom,tak tie
ale to je len môj názor
erika_H
21.03.08,16:48
Áno, paušálne výdavky počítaš z celkovej sumy...
Prečo vznikol preplatok fa? Nemal sa preplatok vrátiť? Ak bol odôvodnený, tak by sa mohlo dofakturovať 500 Sk... Zdaniteľný príjem máš správne, lebo toľko obdržal...
No telefonovala som teraz tomu klientovi,na rozdielnu sumu nevystavil faktúru ani nový,ani dofakturovanie.Takže ja mu ale musím správne zdaniť príjem však,aj keď na faktúre je uvedená menšia suma..?
a prosím -kreditné úroky musím uviesť do daň.priznania-aj keď sú vyplatené na súkromný účet???
Ďakujem
Anja111
21.03.08,17:54
No telefonovala som teraz tomu klientovi,na rozdielnu sumu nevystavil faktúru ani nový,ani dofakturovanie.Takže ja mu ale musím správne zdaniť príjem však,aj keď na faktúre je uvedená menšia suma..?
a prosím -kreditné úroky musím uviesť do daň.priznania-aj keď sú vyplatené na súkromný účet???
Ďakujem
Áno, zdaníš mu celý príjem, vrátane tých 500 Sk naviac. Ak to chceš mať upratané, tak by mohol vystaviť ešte 1 fa na tých 500 Sk a potom by si mohla úhradu rozdeliť medzi obidve fa... Je však možné, že v tomto roku sa odberateľ ozve, aby mu tých 500 Sk vrátil... A čo sa týka tých kreditných úrokov, tak je dôležité, či sú prijaté v súvislosti s podnikateľskou činnosťou. V tom prípade musia ísť do POZD. Píšeš, že je to súkromný účet... Zo súkromného účtu by nemuseli ísť do DP, ale ak naň prijíma platby zo živnosti, tak by som ich radšej zdanila...
holubička1
21.03.08,18:00
Môj názor:
60% na remeselnú živnosť
z automobilu % výdavky nie,príjem musí riadne zdaniť 19%,výdavky ak mal spojené s predajom,tak tie
ale to je len môj názor
Erika tak ako urobiť to daňové jeden názor je, že len 40% a ďalší mi radí , že auto ako by vyradiť z obch majetku ešte k 31.12.2006 do osobného vlastníctva ide to vôbec keď leasing skončil 11/2006 a v r. 2007 ho predať ako občan a zdaniť ako iné príjmy mimo podnikania, čo mi poradíte?????????:rolleyes:
holubička1
21.03.08,20:39
posúvam.........
evinka33
24.02.12,20:27
prosím o radu: SZČO ide za rok 2011 uplatniť paušálne výdavky, vedie si evidenciu pohľadávok, zásoby nemá a evidenciu príjmov. Jednu ním vystavenú faktúru, ktorá mu bola aj uhradená ,však o dva mesiace musel stornovať a peniaze z účtu vrátil. Môže sa toto storno uviesť v evidencii príjmov (mínusom)? logicky mi vychádza že áno, aby sa mu táto faktúra nezdanila, kedže peniaze z nej reálne nedostal, len sa potrebujem uistiť. ďakujem
apo
25.02.12,09:10
prosím o radu: SZČO ide za rok 2011 uplatniť paušálne výdavky, vedie si evidenciu pohľadávok, zásoby nemá a evidenciu príjmov. Jednu ním vystavenú faktúru, ktorá mu bola aj uhradená ,však o dva mesiace musel stornovať a peniaze z účtu vrátil. Môže sa toto storno uviesť v evidencii príjmov (mínusom)? logicky mi vychádza že áno, aby sa mu táto faktúra nezdanila, kedže peniaze z nej reálne nedostal, len sa potrebujem uistiť. ďakujem

Určite ÁNO, ak príjem aj výdaj prebehol v jednom roku.
Výdaj nie je výdajom, ale príjmom s mínusom.

Domnievam sa, že rovnako by sa postupoval ak by sa platba vrátila v nasledujúcom roku.

apo