emil05
16.07.11,22:20
Dobry den,
som tu novy a chcem poradit, pred 2 rokmi som nastupil do firmy kde pozadovali ZL, dohodli sme sa na pravidlach - ustne, ja neskuseny som nevedel ako funguje ZL no stastny ze mam pracu som pristal. Firma slubila ze ma zaregistruje aj do ZP a SP. Do ZP som sa prihlasil napokon sam, kedze ju mam v meste bydliska. SP som neriesil, povedali ze to staci po roku... potom som na to i ja zabudol... resp. som pocital s tym ze to urobia oni. Z firmy som pred mesiacom odisiel a po 2 rokoch zistil, ze niesom registrovany v SP. Volal som do byv. firmy, no tam mi povedali ze som si to mal riesit sam a polozili. Mam obavy co z toho budem mat - predpokladam ze daku strasnu pokutu ak nie aj daco horsie, som v zahranici a bud. tyzden cestujem preto na SVK, priamo do SP. Neviete mi poradit co robit?? Registraciu mi asi teda uznaju az po tych 2 rokoch, budem tam mat aj dlzobu, s tym pocitam... popravde mam z toho obavu a netusim co ma caka :( DAKUJEM aj za najmensiu radu...
emil b.
terezamaria
16.07.11,21:00
Dobry den,
som tu novy a chcem poradit, pred 2 rokmi som nastupil do firmy kde pozadovali ZL, dohodli sme sa na pravidlach - ustne, ja neskuseny som nevedel ako funguje ZL no stastny ze mam pracu som pristal. Firma slubila ze ma zaregistruje aj do ZP a SP. Do ZP som sa prihlasil napokon sam, kedze ju mam v meste bydliska. SP som neriesil, povedali ze to staci po roku... potom som na to i ja zabudol... resp. som pocital s tym ze to urobia oni. Z firmy som pred mesiacom odisiel a po 2 rokoch zistil, ze niesom registrovany v SP. Volal som do byv. firmy, no tam mi povedali ze som si to mal riesit sam a polozili. Mam obavy co z toho budem mat - predpokladam ze daku strasnu pokutu ak nie aj daco horsie, som v zahranici a bud. tyzden cestujem preto na SVK, priamo do SP. Neviete mi poradit co robit?? Registraciu mi asi teda uznaju az po tych 2 rokoch, budem tam mat aj dlzobu, s tym pocitam... popravde mam z toho obavu a netusim co ma caka :( DAKUJEM aj za najmensiu radu...
emil b.
Pokiaľ si vôbec neplatil odvody a ešte si nedostal upozornenie že máš
dlh, možno sa s nimi bude dať dohodnúť, že Ti dajú splátkový kalendár, aby si si dlh vyrovnal.
KEJKA
17.07.11,04:00
vôbec si nenapísal, či si podával daňové priznanie k dani z príjmu. Možno si ani nemal povinnosť sa prihlásiť-registrovať do SP, aj keď to by si musel zarobiť len veľmi málo.
No a ak si náhodou ani DP nepodával, tak problém máš aj na DU.
emil05
17.07.11,06:43
DP som podaval, vsetko co bolo potrebne... jedine niesom v SP..
KEJKA
17.07.11,07:02
tak si vypln tlačivo Výpis z DFO pre SP a s tým chod na SP a nejako sa s nimi dohodni.
Zbytočne by bolo odkladať, súčinnosť s DU existuje, raz by ťa objavili. AK ti vznikla podľa výšky príjmov povinnosť registrácie a platby odvodov, tak ich budeš musieť doplatiť plus úroky z omeškania.
NA ten splátkový kalendár sa veľmi nespoliehaj, niežeby ho nedali, ale určite splatky neposunú na viac rokov.
Veľa šťastia.
A ešte - ked si šiel do zahraničia, tak si sa zo ZP odhlásil?
živnosť si zrušil?
ak áno odhlásil si sa so ZP?
Ak sa teraz v SP zaregistruješ spätne, tak si prípadne rieš aj zrušenie registrácie - podľa stavu tvojej živnosti.
emil05
17.07.11,08:01
nie zivnost mam aj nadalej, prijem som mal dost vysoky na to aby som bol povinny platitel do SP, to som si uz zistil... jediny problem je ze moja registracia este neprebehla.. a vlastne ani neviem co k tomu vsetko potrebujem... :( Inak dakujem velmi pekne za informacie.
veronikasad
17.07.11,08:21
nie zivnost mam aj nadalej, prijem som mal dost vysoky na to aby som bol povinny platitel do SP, to som si uz zistil... jediny problem je ze moja registracia este neprebehla.. a vlastne ani neviem co k tomu vsetko potrebujem... :( Inak dakujem velmi pekne za informacie.
Napíš začiatok podnikania a príjmy=tržby za rok 2009? a 2010.
emil05
17.07.11,13:47
2071 eur- 2009
3843 eur - 2010
tuta
17.07.11,14:21
Ak sú toto Tvoje skutočné príjmy, nie základ dane, tak Ti povinnosť registrácie v SP nevznikla.
Hranica príjmu za rok 2009 bola 3 834,96 € a za rok 2010 3 948,74 €.
veronikasad
17.07.11,14:40
Ak sú toto Tvoje skutočné príjmy, nie základ dane, tak Ti povinnosť registrácie v SP nevznikla.
Hranica príjmu za rok 2009 bola 3 834,96 € a za rok 2010 3 948,74 €.
doplním tuta - za rok 2009 treba doručiť do soc.poisťovne Výpis z daň.priznania za rok 2009. Za rok 2010 sa výpis už nepodáva, SP dostane údaje z DU. Povinná registrácia v SP nevznikla.
emil05
17.07.11,14:41
nie nie to su zaklady dane, nie prijmy :( opravujem
veronikasad
17.07.11,14:43
nie nie to su zaklady dane, nie prijmy :( opravujem
doplň príjem za rok 2009 a 2010
emil05
17.07.11,15:04
prijmy neviem spamati, ale orientacne sa pohybuju min. od 6500 eur/rok..
veronikasad
17.07.11,15:25
prijmy neviem spamati, ale orientacne sa pohybuju min. od 6500 eur/rok..
v tom prípade ti vznikla povinná registrácia v SP od 1.7.2010.

treba odovzdať

http://www.socpoist.sk/ext_dok-vypis-z-danoveho-priznania---2009/30340c


od 1.7.2010 sa prihlásiť ako povinný pltitel odvodov na reg.liste FO

http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-112011-vyplnatelny/39196c

a spätne doplatiť povinné odvody od 1.7.2010

mimotemykto ti robil DP, keď ťa na tieto povinnosti neupozornil ?
emil05
27.07.11,12:52
dakujem...
DP som si robil sam, podla vzoru na nete... mal som tam chyby, ale to som opravil potom na danovom... takze toto mi nejak uslo proste...Uz som na SR, zajtra si to idem vybavit - ten vypis z DP mi daju len na danovom urade? Alebo si ho mam sam vyplnit?
veronikasad
27.07.11,13:03
dakujem...
DP som si robil sam, podla vzoru na nete... mal som tam chyby, ale to som opravil potom na danovom... takze toto mi nejak uslo proste...Uz som na SR, zajtra si to idem vybavit - ten vypis z DP mi daju len na danovom urade? Alebo si ho mam sam vyplnit?
výpis z DU nepotrebuješ. Vyplňaš tlačivo priložené v predch.príspevku.