qucko
17.07.11,10:22
Dobry den, mam otazku a uz si s nou neviem rady na zahrade mam par stromov ovocnych a v poslednej dobe som si vsimol ze vobec nerastu ako nove konariky proste listy tie co su ako keby schly a zmensuju sa proste strom vobec nerastie ako keby bol zastaveny. Spozoroval som to na slivkach a teraz postupne aj na ribezlach a neviem si s tym rady. vedel by nieko ze cim to postriekat lebo som uz fakt v koncoch. Dakujem .
rudopp
17.07.11,11:22
Dobry den, mam otazku a uz si s nou neviem rady na zahrade mam par stromov ovocnych a v poslednej dobe som si vsimol ze vobec nerastu ako nove konariky proste listy tie co su ako keby schly a zmensuju sa proste strom vobec nerastie ako keby bol zastaveny. Spozoroval som to na slivkach a teraz postupne aj na ribezlach a neviem si s tym rady. vedel by nieko ze cim to postriekat lebo som uz fakt v koncoch. Dakujem .

Ja ti síce asi neporadím, ale daj foto.
terezamaria
17.07.11,11:55
Dobry den, mam otazku a uz si s nou neviem rady na zahrade mam par stromov ovocnych a v poslednej dobe som si vsimol ze vobec nerastu ako nove konariky proste listy tie co su ako keby schly a zmensuju sa proste strom vobec nerastie ako keby bol zastaveny. Spozoroval som to na slivkach a teraz postupne aj na ribezlach a neviem si s tym rady. vedel by nieko ze cim to postriekat lebo som uz fakt v koncoch. Dakujem .

Dávaš stromom patričnú výživu?
Robíš zimné postreky proti chrastavitosti, múčnatke, hubovitým chorobám?

Veľmi dôležitý je postrek na začiatku kvitnutia stromov, to znamená, keď začína kvitnúť asi 5 % kvetov. Vtedy ovocné stromčeky skoro ráno alebo neskoro večer, keď nelietajú včely a za bezvetria, postriekame kombináciou vhodných znášanlivých prípravkov.

Stromčeky môžu mať chrastavitosť, hrdzu, rakovinu, fyziologickú škvrnitosť spôsobenú nedostatkom vápnika........Dobre by bolo stomčeky vidieť na fotke, nedá sa posúdiť, keď nevidíme....:)
wabi
21.07.11,06:56
To čo menuješ sú rôzne druhy a u každého by to malo mať iný dôvod ale ty vravíš, že nerastú všetky slivky a rýbezle. V nadpise však píšeš že chceš pomôcť s jabloňami, tak teraz neviem či sa to týka aj jabloní...:confused:
Nepíšeš ako sú stromy staré, kedy boli vysadené?
To že nemajú prírastky by nemalo mať nič spoločné s nestriekaním ako píše terezamaria. Veď sú ľudia ktorý vôbec nestriekajú a ich stromy zato prírastky majú samozrejme. Konkrétne ríbezle môžu mať napríklad hrdzu, múčnatku ale za kvetu ich striekať netreba. Jablone tiež nie je nutné striekať počas kvetu, týka sa to len sliviek proti piliarke ale to nesúvisí tiež s rastom.
Ak hľadáme spoločný menovateľ, tak to môže byť závlahou, buď to priveľké sucho, alebo opačne premokrenie spojené so zahnívaním koreňov ale to nesúvisí so súčasnými zrážkami, muselo by to byť podmáčané dlhodobo.
Výživa je dôležitá ale skôr to môže byť nedostatkom strihania. Jednoducho koreň z nejakej príčiny nestí vyživovať nadzemnú časť. Môžu to byť hraboše ktoré zničili korene alebo jednoducho boli stromky nedávno vysadené a neboli ostrihané. V každom prípade by som pre vyrovnanie rovnováhy stromky poriadne zmladil a podporil tak rast. Ak chceš podrobnejšie napíš viac alebo nafoť.