MarečkaK
17.07.11,16:51
musím platiť daň z predaja pozemku zdedeného pred 1.1.2011 a predaneho v juli r.2011?
Rozalka
17.07.11,15:14
KOľko rokov bol vlastníkom pozemku poručiteľ?
MarečkaK
17.07.11,15:40
pozemok som zdedila 30.7.2007 a predala som ho 11.7.2011. Ak musim zaplatit dan z predaja, ako si ju vypocitam?
Rozalka
17.07.11,19:46
Koľko rokov bol majiteľom tvoj príbuzný, po kom si dedila?
danushka
17.07.11,20:04
Oslobodený príjem je aj:
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Takže ak ten po kom bolo dedené vlastnil nehnuteľnosť preukázateľné 5 rokov a dedič je dedičom v priamom rade, alebo dedičom po zosnulom manželovi - daň sa neplatí.
MarečkaK
17.07.11,20:23
ja so zdedila po starej mame - otcovej matke - pretoze otec je uz niekolko rokov zomrety. Ona pozemky vlastnila dlhe roky.ja som pozemok predala po styroch rokoch od zdedenia - takze mozem tomu rozumiet, ze neplatim dan z predaja? dakujem ze ste ochotny sa zaoberat mojou situaciou.s pozdravom
danushka
17.07.11,20:45
ja so zdedila po starej mame - otcovej matke - pretoze otec je uz niekolko rokov zomrety. Ona pozemky vlastnila dlhe roky.ja som pozemok predala po styroch rokoch od zdedenia - takze mozem tomu rozumiet, ze neplatim dan z predaja? dakujem ze ste ochotny sa zaoberat mojou situaciou.s pozdravom

Tzn., že si dedičom z priameho radu a daň neplatíš, pretože poručiteľka - Tvoja zosnulá stará mama vlastnila tento pozemok viac ako päť rokov.

Dedičia zo zákona sú rozdelení do štyroch dedičských skupín

V prvej dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomkovia.
MarečkaK
18.07.11,08:29
dakujem velmi pekne, ste mili, ze ste poradili