mirkastevekova
14.01.06,16:09
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
liba2
14.01.06,15:38
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?..........Prosím o radu
Najskôr si ujasníme pojmy:
Riadne daňové priznanie sa podáva do 31.marca nasl.roka.
Opravné DP sa tiež podáva do 31.marca, a to v prípadoch keď ešte do termínu predloženia DP zistíš svoju chybu a DP opravíš.
Opravy po termíne sa robia dodatočným DP. Po podaní opravného alebo dodatočného DP daň. úrad na to predchádzajúce DP vôbec neprihliada, platné je vždy to posledné DP. Takže ty môžeš teraz opraviť to svoje posledné DP.
ondrejvla
14.01.06,15:45
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!

Ak som dobre pochopila, tak pohľadávky si mala uhradené až v roku 2005?!
Ak áno, tak samozrejme v JÚ sú príjmami roku 2005 a nie 2004, odvody pre SZČO a to je jedno, či má paušálne výdavky, alebo vedie PÚ, JÚ sú jednaké, za rok 2004 si správne zahrnula do výdavkov všetky odvody, ZP do 31.12.2005 máš správne 910,- Sk, od 1.1.2006 VZ zo 6900,-Sk, t.j. 966,- Sk.
...zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre.... - ale máš ho dobre.

...Keď sa podá toto opravné priznanie, - nie opravné, ale dodatočné, opravné by bolo, keby si ho podala pred termínom, napr.15.marca a 31.marca by si ho podala opravné. Po termíne je dodatočné.
ondrejvla
14.01.06,15:49
Ja už idem Liba2 radšej preč, lebo asi rýchlejšie píšeš! Veď si tam predtým ešte nebola...
liba2
14.01.06,15:49
........ 2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?
3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?........
Mám informáciu, že Soc. poisť. dostáva údaje z daňových priznaní, tak odporúčam ísť do SP a usporiadať s ňou platby, to zn. podať nový výpis, vyrátať výšku poistného, ak treba doplatiť, alebo ak je preplatok a SP to vráti (moja skúsenosť) alebo si to necháš na úhradu nasled. poistného a doplatíš rozdiel.
K bodu 3/ áno, rovnako.
liba2
14.01.06,15:50
Ja už idem Liba2 radšej preč, lebo asi rýchlejšie píšeš! Veď si tam predtým ešte nebola...
... a čože som ja "ostro sledovaný vlak"? :D
ondrejvla
14.01.06,15:52
... a čože som ja "ostro sledovaný vlak"? :D

Božechráň, len to nie!!
Ale keď som ja začala, nebola tam žiadna odpoveď a kým ju odošlem, už si predo mnou!
liba2
14.01.06,15:54
Božechráň, len to nie!!
Ale keď som ja začala, nebola tam žiadna odpoveď a kým ju odošlem, už si predo mnou!Nie je dôležité kto radí prvý, ale kto radí dobre....:)
ondrejvla
14.01.06,17:08
Nie je dôležité kto radí prvý, ale kto radí dobre....:)


??????????? Že by som tu zle poradila?
ivan01
14.01.06,17:40
Dobrý deň. Potrebujem poradiť. Som SZČO, nie som platca DPH.V roku 2004 som viedla JÚ, v marci som podala daňové priznanie. Ale zistila som, že si môžem uplatniť paušálne výdavky, tak som podala opravné DP. Ale až teraz zisťujem z Vašich príspevkov, že to nemám v poriadku. Pretože mne v r. 2004 ostali pohľadávky, ktoré boli uhradené v r. 2005. To znamená, že tieto pohľadávky mali byť zdanené v r. 2004. Chcem sa spýtať:1. Mám podať opravné daňové priznanie aj pre to riadne DP /pre JÚ/, aj pre opravné DP /pre paušálne výdavky/? Obávam sa, ale toho, že pri riadnom priznaní by mi vyšla daň nad 20 000,-, t.z. platiť preddavky. Ako by sa to spätne riešilo?2. Keď sa podá toto opravné priznanie, pošle sa zas výpis z DP do ZP a do SP?Ak by mi vyšli väčšie odvody, pošlem opravné výkazy na preddavky a sumu doplatím, alebo sa to urobí v ročnom zúčtovaní?3. Ešte by som potrebovala vedieť, či sa odvody do ZP počítajú rovnako pre SZČO, ktorá vedie JÚ ako pre SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky?4. Z vašich príspevkov zisťujem, že ani výkaz do ZP, ktorý sa podával na základe DP za rok 2004 nemám dobre. Podľa Vám som odvody do ZP nemala zahrnúť do výdavkov, idú tam iba odvody do SP. Mám v tom poriadny chaos. Teraz platím 910,-. Mala by som poslať opravný výkaz?Prosím o radu!!!!
Keď vravíš o pohľadávkach a záväzkoch k 31.12.04 a ich zdanení v roku 2004 bez ohľadu či boli zaplatené v r.2005 tak máš zrejme na mysli §17 ods.8,10 zák. o DZP. Pri tomto je však rozhodujúce či si v r.2003 podnikala a ak áno tak či si viedla JU
mirkastevekova
16.01.06,14:27
Všetkým Vám ďakujem, ktorí ste mi odpísali. Musím sa však opraviť. V roku 2003 som viedla JÚ a myslím, že za rok 2003 mi nemali ostať žiadne pohľadávky, ani záväzky, keď som si v roku 2004 uplatňovala paušálne výdakvy. To znamená, že som vystavila faktúry v roku 2003, ale boli uhradené v r. 2004. a tieto som mala zdaniť v DP za rok 2003. Lepšie povedané ukončiť účtovníctvo ako pri rušení živnosti. Ale kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním? Opravte ma ak som to zle pochopila?:confused:
ini
16.01.06,18:52
Ja som urobila tiez tu istu chybu, ze som prechadzala z pausalnych vydavkov na bezne uctovnictvo a faktury, ktre boli vystavene v roku 2003 mi boli uhradene az v roku 2004, ale rozhodla som sa, ze dodatocne priznanie nepodam a snad to dopadne O.K., musela by som totiz podat za rok 2003 aj 2004. A tvoja otazka ohladom tohto, ze "kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním?" je prave o tom, ze treba podat dodatocne priznanie predtym ako prejdes na iny sposob. Vediet to tak skor...




Všetkým Vám ďakujem, ktorí ste mi odpísali. Musím sa však opraviť. V roku 2003 som viedla JÚ a myslím, že za rok 2003 mi nemali ostať žiadne pohľadávky, ani záväzky, keď som si v roku 2004 uplatňovala paušálne výdakvy. To znamená, že som vystavila faktúry v roku 2003, ale boli uhradené v r. 2004. a tieto som mala zdaniť v DP za rok 2003. Lepšie povedané ukončiť účtovníctvo ako pri rušení živnosti. Ale kto vedel, že v tom ďalšom roku si tieto paušálne výdavky uplatním? Opravte ma ak som to zle pochopila?:confused:
Beba
18.03.06,12:50
Teraz mi volala priateľka, že chce v roku 2006 uplatňovať paušálne výdavky. Nevedela som jej povedať, nepotrebovala som tie informácie. Podľa toho, čo tu čítam, mala by ukončiť JÚ, ako kleby prestala podnikať. To znamená, do DP zahrnúť aj pohľadávky a záväzky vystavené v roku 2005 a uhradené v roku 2006:confused: . Tie z roku 2004 je jasné a tak isto rezervy,zásoby... Pochopila som správne? Ja už som tak dopletená, že sa radšej ešte raz spýtam, nech jej nepoviem nezmysel.
JankaO
18.03.06,13:55
Teraz mi volala priateľka, že chce v roku 2006 uplatňovať paušálne výdavky. Nevedela som jej povedať, nepotrebovala som tie informácie. Podľa toho, čo tu čítam, mala by ukončiť JÚ, ako kleby prestala podnikať. To znamená, do DP zahrnúť aj pohľadávky a záväzky vystavené v roku 2005 a uhradené v roku 2006:confused: . Tie z roku 2004 je jasné a tak isto rezervy,zásoby... Pochopila som správne? Ja už som tak dopletená, že sa radšej ešte raz spýtam, nech jej nepoviem nezmysel.


Pri prechode z preukázateľných výdajov na paušálne a naopak, tak ako je to upravené v § 17 odst 8 je daňovník s príjmami podľa § 6 povinný upraviť základ dane v roku, ktorý predchádza tejto zmene: cit.
a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou,1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
Beba
18.03.06,14:39
Díky za usmernenie. Pomohlo mi to. Pekný víkend.
Denisa13
06.03.08,09:40
liba2 prosím ťa, chcem sa len opýtať či nevieš náhodou ako to je s tou soc.poisťovňou ak to tu uvádzaš mimochodom. SZČO podnikal 6 mesiacov a mal vysoké príjmy, tak mu vyrátali odvody cca 6000 Sk. To sa mu potom vráti a zúčtuje v bud. období?
veronikasad
06.03.08,09:47
liba2 prosím ťa, chcem sa len opýtať či nevieš náhodou ako to je s tou soc.poisťovňou ak to tu uvádzaš mimochodom. SZČO podnikal 6 mesiacov a mal vysoké príjmy, tak mu vyrátali odvody cca 6000 Sk. To sa mu potom vráti a zúčtuje v bud. období?
Nie som liba ale môžem odpovedať.
Výška odvodov do SP - pokial sú splnené podmienky pre povinnú registráciu /príjem najmenej 12-násobok min. mzdy/, závisí od základu dane a počtu mesiacov podnkania. Zatiaľ sa nerobí žiadne ročné zúčtovanie odvodov do SP /dúfam, že sa tak skoro ani robiť nebude/. Ak sa jedná o príjem z roku 2007, vymeriavací základ platí pre obdobie od 1.7.2008 do 30.6.2009.

----------
Veronika
Denisa13
06.03.08,09:53
ďakujem ti si zlatá a aj ja som to tak myslela, len on sa somnou vadil, že jemu povedali, že mu to potom vrátia. Je to z roku 2006 vypočítané.
Erika-ežka
19.03.08,07:36
Nikde nemôžem nájsť odpoveď na moju otázku, tak by som vás chcela poprosiť o radu.
SZČO, neplatca DPH, prerušil živnosť od 1.1.08-30.6.08. Základ dane som mu upravila o neuhradené pohľadávky, zásoby aj záväzky - včetne neuhradeného SP a ZP (skoro nič neplatil). Lenže ja neviem kedy to zaplatí a mňa teraz zaujíma ako to bude v r. 2008 - ak bude chcieť paušálne výdavky - základ dane z r. 2007 má upravený ale čo s tým uhradeným poistným za r. 2007, ktoré uhradí v r. 2008 - kde sa to potom upraví, keď to už raz mal zohľadnené v r. 2007. Záleží na tom či to uhradí kým bude mať prerušenú živnosť alebo keď ju už bude mať obnovenú? Ako sa to počíta, keď si niekto uhradí poistné v období keď má prerušenú živnosť?
Alebo sa to len naúčtuje ako VNZD ??? Prosím o radu.
Erika-ežka
19.03.08,08:08
Nikde nemôžem nájsť odpoveď na moju otázku, tak by som vás chcela poprosiť o radu.
SZČO, neplatca DPH, prerušil živnosť od 1.1.08-30.6.08. Základ dane som mu upravila o neuhradené pohľadávky, zásoby aj záväzky - včetne neuhradeného SP a ZP (skoro nič neplatil). Lenže ja neviem kedy to zaplatí a mňa teraz zaujíma ako to bude v r. 2008 - ak bude chcieť paušálne výdavky - základ dane z r. 2007 má upravený ale čo s tým uhradeným poistným za r. 2007, ktoré uhradí v r. 2008 - kde sa to potom upraví, keď to už raz mal zohľadnené v r. 2007. Záleží na tom či to uhradí kým bude mať prerušenú živnosť alebo keď ju už bude mať obnovenú? Ako sa to počíta, keď si niekto uhradí poistné v období keď má prerušenú živnosť?
Alebo sa to len naúčtuje ako VNZD ??? Prosím o radu.

Prosím o radu ...
Alebo sa to má vlastne v r. 2008 dať do DP ako pripočitateľná položka - ako úprava základu dane ??? (myslím to uhradené ZP a SP za r. 2007)
Zita5
19.03.08,08:16
Môj názor :
Základ dane by som upravovala v roku 2007 v prípade , že v roku 2008 by prešiel na paušálne výdavky . Inak nevidím dôvod upravovať ZD už v roku 2007 ,z dôvodu prerušenia živnosti , nakoľko tento nastal až od 1.1.2008 .

Ale ,ak by ste predsa upravili ZD za rok 2007/paušálne výdavky v roku 2008/ a znížil ZD o záväzky voči poisťovniam z dôvodu platieb do fondov , tak v roku skutočného uhradenia t.j. v roku 2008 už tieto platby nebudete pripočítavať , ale založíte len potvrdenia o ich platbe .
Erika-ežka
19.03.08,08:45
Môj názor :
Základ dane by som upravovala v roku 2007 v prípade , že v roku 2008 by prešiel na paušálne výdavky . Inak nevidím dôvod upravovať ZD už v roku 2007 ,z dôvodu prerušenia živnosti , nakoľko tento nastal až od 1.1.2008 .

Ale ,ak by ste predsa upravili ZD za rok 2007/paušálne výdavky v roku 2008/ a znížil ZD o záväzky voči poisťovniam z dôvodu platieb do fondov , tak v roku skutočného uhradenia t.j. v roku 2008 už tieto platby nebudete pripočítavať , ale založíte len potvrdenia o ich platbe .

T.z., že som nemusela upravovať ZD o neuhradené pohľadávky, zásoby, záväzky? Podľa mňa sa to má upraviť, aby sa uzatvorili knihy, veď je možné že živnosť zruší. A keby sa úhrada záväzkov - poistné naúčtovala len ako úhrada záväzku a ako VNZD? Myslím v takom prípade ak to uhradí, keď bude mať živnosť obnovenú. Totiž netuším čo zamýšľa a asi ani on.
Zita5
19.03.08,08:55
T.z., že som nemusela upravovať ZD o neuhradené pohľadávky, zásoby, záväzky? Podľa mňa sa to má upraviť, aby sa uzatvorili knihy, veď je možné že živnosť zruší. A keby sa úhrada záväzkov - poistné naúčtovala len ako úhrada záväzku a ako VNZD? Myslím v takom prípade ak to uhradí, keď bude mať živnosť obnovenú. Totiž netuším čo zamýšľa a asi ani on.

Verím , že sa k tomu ešte niekto vyjadrí .

Ja na tento prípad pozerám ako na dve osobitné účtovné obdobia , jednak rok 2007 , kedy ešte 31.12.2007 účtovná jednotka existovala a rok 2008 , kedy teoreticky predpokladáme , že využije SŽČO paušálne výdavky .Bez ohľadu na zrušenie živnosti , lebo to nevieme , čo spraví SZČO .

Ak upravíte ZD , tak ho upravíte nie z dôvodu prerušenia živnosti , ale bude sa to javiť , akoby sa upravoval ZD z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v roku 2008 . Rok 2008 potom budete riešiť , pri podávaní DP za toto obdobie t.j. do 31.3.2009.
evka-janekova
19.03.08,08:58
Aj ja sa spýtam niečo k téme. Znamená to, že keď dávam paušálne výdavky, tak dávam do príjmov vsetky faktúry, aj tie ktoré sú splatné za v januári bud. roku???
Mám v tom chaos,
DAKUJEM
Pepa
19.03.08,09:01
Aj ja sa spýtam niečo k téme. Znamená to, že keď dávam paušálne výdavky, tak dávam do príjmov vsetky faktúry, aj tie ktoré sú splatné za v januári bud. roku???
Mám v tom chaos,
DAKUJEM
Paušálne výdaje sa uplatňuju z PRÍJMOV.
Odpoveď teda znie NIE, faktúry splatné v januári bud. roku nie sú príjmom.
Erika-ežka
19.03.08,09:16
Verím , že sa k tomu ešte niekto vyjadrí .

Ja na tento prípad pozerám ako na dve osobitné účtovné obdobia , jednak rok 2007 , kedy ešte 31.12.2007 účtovná jednotka existovala a rok 2008 , kedy teoreticky predpokladáme , že využije SŽČO paušálne výdavky .Bez ohľadu na zrušenie živnosti , lebo to nevieme , čo spraví SZČO .

Ak upravíte ZD , tak ho upravíte nie z dôvodu prerušenia živnosti , ale bude sa to javiť , akoby sa upravoval ZD z dôvodu prechodu na paušálne výdavky v roku 2008 . Rok 2008 potom budete riešiť , pri podávaní DP za toto obdobie t.j. do 31.3.2009.

Vychádzala som z tohoto:
"(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu."
Brala som to, že od 1.1.08 má už živnosť pozastavenú, preto som to upravovala, len si neviem dobre predstaviť čo s tým poistným v r. 2008. Osobne si myslím, že ak to bude uhradené v období pozastavenia živnosti - založiť len bločky a ak to bude uhradené v období znovuobnovenia živnosti - naúčtovať ako VNZD. A pri paušálnych výdavkoch sa tiež nebudú môcť dať ako uhradené poistné - lebo by to bolo zdupľované. Veď aj pohľadávky, ktoré ak "náhodou" ešte budú uhradené už mu nepôjdu do príjmov, lebo to bolo zohľadnené v r. 2007. Len neviem či sa to dáva ako PNZD alebo sa to upravuje cez DP.
Dúfam, že sa ešte na toto niekto kukne :cool:.
Zita5
19.03.08,09:27
Vychádzala som z tohoto:
"(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu."
Brala som to, že od 1.1.08 má už živnosť pozastavenú, preto som to upravovala, len si neviem dobre predstaviť čo s tým poistným v r. 2008.

Ten paragraf chápem tak , že napríklad 1.10.2007 preruším podnikateľskú činnosť a neobnovím ju do podania DP za rok 2007 - do 31.3.2008 , ale až napríklad 15.2008 . A to Váš prípad nie je .

Nechcem Vás uviesť do omylu , ja to aspoň tak chápem .


Osobne si myslím, že ak to bude uhradené v období pozastavenia živnosti - založiť len bločkya ak to bude uhradené v období znovuobnovenia živnosti - naúčtovať ako VNZD . A pri paušálnych výdavkoch sa tiež nebudú môcť dať ako uhradené poistné - lebo by to bolo zdupľované. Veď aj pohľadávky, ktoré ak "náhodou" ešte budú uhradené už mu nepôjdu do príjmov, lebo to bolo zohľadnené v r. 2007/. Len neviem či sa to dáva ako PNZD alebo sa to upravuje cez DP.
Dúfam, že sa ešte na toto niekto kukne :cool:.

Odpoveď zvýraznená .
Erika-ežka
19.03.08,09:33
Odpoveď zvýraznená .

Takže som nemala nič upravovať?:confused: Až potom, keby ukončil živnosť?
Idem po jednej na DÚ - na konzultácie, potom sa ozvem AK mi poradia.
Zita5
19.03.08,09:37
Takže som nemala nič upravovať?:confused: Až potom, keby ukončil živnosť?
Idem po jednej na DÚ - na konzultácie, potom sa ozvem AK mi poradia.


Ešte raz zopakujem ako to chápem ja , z dôvodu prerušenia živnosti v roku 2008 , neupravejete ZD za rok 2007 .

ZD za rok 2007 upravujete vtedy , ak by sa SZČO rozhodol účtovať paušálne výdavky v roku 2008 .
Budem rada , ak napíšete , ako sa vyjadrili na DÚ .
Erika-ežka
19.03.08,12:24
Ešte raz zopakujem ako to chápem ja , z dôvodu prerušenia živnosti v roku 2008 , neupravejete ZD za rok 2007 .

ZD za rok 2007 upravujete vtedy , ak by sa SZČO rozhodol účtovať paušálne výdavky v roku 2008 .
Budem rada , ak napíšete , ako sa vyjadrili na DÚ .

Po konfrontácii dvoch protichodných názoroch SME dospeli k názoru, že Zitka má pravdu.
Takže:
1) Ak SZČO do 31.12.07 podniká a preruší živnosť len od 1.1. - ZD sa neupravuje, iba v prípade ak sa rozhodne v budúcom roku uplatňovať paušálne výdavky.
2) Ak SZČO po ukončení doby prerušenia 30.6. živnosť neobnoví - upraví ZD v DP v r. 2008.
3) Uhradené poistné, ak bolo upravené v DP za r. 2007 (rozhodol sa na paušálne výdavky) a bude uhradené v r. 2008 - buď ho nebude vôbec účtovať, alebo o túto sumu upraví DP - r. 40.
Takže hneď mám v tom jasnejšie. Ale našťastie sa "rozhodol" uplatniť v r. 2008 paušálne výdavky, lebo som to už mala hotové :cool:.
Zuzanak1
21.03.08,21:35
Pridávam sa k téme. Ak som v roku 2006 uplatnila paušálne výdavky zo skutočne vyplatených príjmov a zostala mi tam jedna faktúra neuhradená. V roku 2007 robím zasa účtovníctvo, tak tú neuhradenú faktúru z r. 2006, uhradenú v r.2007 môžem zarátať do príjmov r. 2007 ? ďakujem.
Muška
21.03.08,21:37
Pridávam sa k téme. Ak som v roku 2006 uplatnila paušálne výdavky zo skutočne vyplatených príjmov a zostala mi tam jedna faktúra neuhradená. V roku 2007 robím zasa účtovníctvo, tak tú neuhradenú faktúru z r. 2006, uhradenú v r.2007 môžem zarátať do príjmov r. 2007 ? ďakujem.
nie.
Musíš urobiť DDP za r. 2006 a povýšiť ZD priamo v DP
Zuzanak1
21.03.08,21:40
nie.
Musíš urobiť DDP za r. 2006 a povýšiť ZD priamo v DP
ďakujem. to si ma teda nepotešila. To znamená, že do roku 2007 to nemôžem dať a či urobím dodatočné to už je môj problém. Jedná sa o 1000,-, a to sa mi teda nechce.
Muška
21.03.08,21:41
ďakujem. to si ma teda nepotešila. To znamená, že do roku 2007 to nemôžem dať a či urobím dodatočné to už je môj problém. Jedná sa o 1000,-, a to sa mi teda nechce.

...a to nehovorím o tom, že za rok 2006 musíš urobiť aj nové RZZP...., sorry :rolleyes:
Zuzanak1
21.03.08,21:46
...a to nehovorím o tom, že za rok 2006 musíš urobiť aj nové RZZP...., sorry :rolleyes:
ty za to nemôžeš:D. Ja si skáčem z jedného spôsobu do druhého a až teraz keď si tak čítam som zistila, že to nie je až také hop sem, hop tam.:eek: Nejak som pozabudla si niečo k tomu prečítať.:confused: A keď som v roku 2005 robila účtovníctvo ? A v r. 2006 paušál ? A v roku 2007 zasa účto. Vždy čo bolo lepšie. To som si zasa pomohla, hlavne, že som chcela pomôcť druhým. Teraz som to dorobila, a môžem to prerábať. Bolo mi to treba čítať, ale neznalosť zákona neospravedlňuje, že ?!:mee:
Muška
21.03.08,21:50
noooooooo Zuzanka,
takéto "bezproblémové" preskakovanie platilo do r. 1999 ....no a potom to zákonodarca zatrhol :D
Zuzanak1
22.03.08,07:21
noooooooo Zuzanka,
takéto "bezproblémové" preskakovanie platilo do r. 1999 ....no a potom to zákonodarca zatrhol :D
Môžem si opýtať, nech už mám v tom jasno. Takže v roku 2006 som tú neuhradenú faktúru mala už zarátať do príjmov ? ďakujem.
Zuzanak1
22.03.08,07:29
Ešte jedna otázka : Keď som v roku 2005 robila účtovníctvo, mala som nejaký zostatok na pokladni, ale v r.2006 som robila paušál, v roku 2007 zasa účto, tak v r.2007 mám dať PS pokladne - KS z r.2005 ? Ďakujem.
Muška
22.03.08,10:24
Môžem si opýtať, nech už mám v tom jasno. Takže v roku 2006 som tú neuhradenú faktúru mala už zarátať do príjmov ? ďakujem.
Zuzanka, áno, mala si povýšiť o túto pohľadávku ZD priamo v r. 40 DP za r. 2006
Muška
22.03.08,10:27
Ešte jedna otázka : Keď som v roku 2005 robila účtovníctvo, mala som nejaký zostatok na pokladni, ale v r.2006 som robila paušál, v roku 2007 zasa účto, tak v r.2007 mám dať PS pokladne - KS z r.2005 ? Ďakujem.
Zuzanka, keďže si v roku 2006 bola na paušálnych výdavkoch, tak r. 2007 v ktorom budeš viesť účtovníctvo, môžeš začať PS pokladne s nulou a poprípade ak budeš potrebovať, tak tam dáš osobný vklad. Účet začneš presne podľa výpisu k 1.1........nie je totiž podstatné čo dáš ako poč. stav pokladne, nakoľko k DP budeš prikladať výkazy o majetku a záväzkoch, kde neuvedieš "prvý stĺpec" nakoľko si v roku 2006 nemala účtovníctvo.
Zuzanak1
22.03.08,14:56
Zuzanka, keďže si v roku 2006 bola na paušálnych výdavkoch, tak r. 2007 v ktorom budeš viesť účtovníctvo, môžeš začať PS pokladne s nulou a poprípade ak budeš potrebovať, tak tam dáš osobný vklad. Účet začneš presne podľa výpisu k 1.1........nie je totiž podstatné čo dáš ako poč. stav pokladne, nakoľko k DP budeš prikladať výkazy o majetku a záväzkoch, kde neuvedieš "prvý stĺpec" nakoľko si v roku 2006 nemala účtovníctvo.
Muška ďakujem za odpovede. A už len jedna otázka, prečo ma voláš Zuzanka :confused:?
holubička1
24.03.08,15:30
Dnes som obdržala jedno účot, prosím o radu, keď v roku 2006 viedol jú a pre rok 2007 sa "dnes " rozhodol pre paušál. Z r. 2006 mu zostali len neuhradené posl. odvody cca. 3600,-- úhrada v 1/07, keby som nepodala dod.daň priznanie a tie odvody by som dala ako vONZD. nezahrnula ich bola by to moc veľká chyba???
Muška
24.03.08,20:56
Muška ďakujem za odpovede. A už len jedna otázka, prečo ma voláš Zuzanka :confused:?
A nie si Zuzanka.....Zuzanak :D /myslela som si , že je to iba "preklep"
Laborec
24.03.08,22:46
Dnes som obdržala jedno účot, prosím o radu, keď v roku 2006 viedol jú a pre rok 2007 sa "dnes " rozhodol pre paušál. Z r. 2006 mu zostali len neuhradené posl. odvody cca. 3600,-- úhrada v 1/07, keby som nepodala dod.daň priznanie a tie odvody by som dala ako vONZD. nezahrnula ich bola by to moc veľká chyba???
podla mna nemusi (ale moze) podat DDP, lebo sa dan meni v jeho neprospech. ale moze sa on vobec sa rozhodnut DNES? nie rok dopredu?
Laborec
25.03.08,06:03
v DDP sa pisu vsetky sumy alebo len tie opravene? vopred dakujem za odpoved.
susika
25.03.08,10:23
Laborec vôbec nerozumiem tomu, prečo by sa nemohol rozhodnúť až vtedy, keď zistí, že je to preňho výhodnejšie?!
Zuzanak1
26.03.08,06:33
A nie si Zuzanka.....Zuzanak :D /myslela som si , že je to iba "preklep"
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
Pepa
26.03.08,06:50
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
mimotemy Nedá mi, Muška určite nebola ironická - neviem prečo v peknom oslovení hľadáš iróniu.
Zuzanak1
26.03.08,13:50
mimotemy Nedá mi, Muška určite nebola ironická - neviem prečo v peknom oslovení hľadáš iróniu.
Tak teda prepáčte. Potom som len rada a ďakujem.
Muška
26.03.08,20:23
ahoj, nie je to preklep. Ja len, že mi to Zuzanka, pripadalo tak "ironicky".
Zuzanka, tak ironia určite nie.
Ja som naučená z domova, každého pekne oslovovať. :):):)
Dav
27.03.08,11:05
Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.
Dav
27.03.08,15:05
Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.

Posúvam.
laur12
27.03.08,19:44
Vybalila som igelitku, podnikateľ od roku 2007, neplatca DPH, má 1 zamestnanca. Začala som to počítať, a vyšlo mi, že 40% by bolo pre neho výhodnejšie. V zákone o dani z príjmu som našla pre paušál len podmienku neplatca DPH. Môžem mu dať paušálne výdavky, aj keď má zamestnanca, teda je platiteľom dane zo ZČ? Samozrejme, poistné by som odpočítala len podnikateľove.
Ďakujem za rady.
mozes mu dat pausalne vydavky.

ale ak mal na prelome minuleho roka pohladavky, musis podat dodatocne danove priznanie za predminuly rok a dodanit ich tam. aj s penale a zvysenymi poistnymi nie je iste, ci to nadalej bude vyhodne.
Dav
27.03.08,20:34
Ďakujem. Našťastie podniká len od roku 2007.
sofia23
02.04.08,16:06
Úprava ZD.Podala som za rok 2007 daňové priznanie, viedla som JÚ a v roku 2008 by som chcela prejsť na paušálne výdavky. Základ dane som v roku 2007 povýšila o zásoby a ponížila o odvody za 12/07 /riadky daňového priznania 40,41/. Nebola som si celkom istá tými odvodmi, ktorými som ponížila ZD, keďže si ich budem môcť odpočítať aj pri paušálnych výdavkoch v roku 2008. Zásobami som ZD povýšila v roku 2007, chcem sa spýtať čo s týmito zásobami v roku 2008, keď ich predám, ponížim ZD o túto sumu a zdaním len zisk z nich?!Upravila som ZD správne v roku 2007 o odvody SZČO 12/07 zaplatené až v roku 2008?
Muška
02.04.08,16:44
Úprava ZD.Podala som za rok 2007 daňové priznanie, viedla som JÚ a v roku 2008 by som chcela prejsť na paušálne výdavky. Základ dane som v roku 2007 povýšila o zásoby a ponížila o odvody za 12/07 /riadky daňového priznania 40,41/. Nebola som si celkom istá tými odvodmi, ktorými som ponížila ZD, keďže si ich budem môcť odpočítať aj pri paušálnych výdavkoch v roku 2008. Zásobami som ZD povýšila v roku 2007, chcem sa spýtať čo s týmito zásobami v roku 2008, keď ich predám, ponížim ZD o túto sumu a zdaním len zisk z nich?!Upravila som ZD správne v roku 2007 o odvody SZČO 12/07 zaplatené až v roku 2008?
DP r. 2007 si upravila správne. Nepíšeš o pohľadávkach z r. 2007, asi si mala všetko vyrovnané.

Odvody, ktoré uhradíš v r. 2008 a týkali sa r. 2007 si dáš do VNZD.
zákon Daň z príjmu § 6 odst. 10 hovorí: ..."Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach;"

Zásoby o ktoré si si povýšila ZD a v nasledujúcom roku predáš - zdaníš iba rozdiel a to podľa § 17 odst. 8 a)....."pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.
Vanesa34
02.04.08,17:05
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na takýto prípad: r.2006 -strata,vedenie účtovníctva.Všetko vyplatené v r.2006, r. 2007 môže prejsť na paušálne výdavky aj keď mal predtým stratu? Ďakujem.
Muška
02.04.08,17:06
Dobrý deň. Chcem sa spýtať na takýto prípad: r.2006 -strata,vedenie účtovníctva.Všetko vyplatené v r.2006, r. 2007 môže prejsť na paušálne výdavky aj keď mal predtým stratu? Ďakujem.
Vaneska máš správne tie roky?

Ak si r. 2006 ukončila účtovníctvo a nemala si žiadne pohľadávky a zásoby o ktoré by si musela povyšovať ZD. V r. 2007 si kľudne mohla prejsť na "paušálne" výdavky" a dokonca si môžeš v DP uplatniť aj stratu z predchádzajúceho roku .
Vanesa34
02.04.08,17:15
Áno, dnes som sa rozprávala so známou a ona mi hovorila, že tá strata nevadí pri prechode z JÚ na paušálne výdavky. Tak preto sa pýtam, či to tak naozaj môže byť. Tie roky sú správne.
Vanesa34
02.04.08,17:17
Ešte raz ďakujem za rýchlu odpoveď.
Muška
02.04.08,17:25
Áno, dnes som sa rozprávala so známou a ona mi hovorila, že tá strata nevadí pri prechode z JÚ na paušálne výdavky. Tak preto sa pýtam, či to tak naozaj môže byť. Tie roky sú správne.
Strata nevadí.......a môžeš si ju do 5-tich rokov uplatniť z § 6,7,8
sofia23
06.04.08,13:01
Ahoj Muška, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, ako zapíšem do daňového priznania v roku 2008 tie predané zásoby, o ktoré som v roku 2007 povýšila ZD, keď už budú predané a budem paušálista. Mám to brať tak, že všetky tržby z registračnej pokladnice uvediem do daňového priznania a ZD ponížim na riadku 41 daňového priznania v tej sume ako som ich naopak povýšila v roku 2007?VOPRED ĎAKUJEM
reimon
06.04.08,14:15
Re: Prechod z JÚ na paušálne výdavky, ZP
Ahoj Muška, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, ako zapíšem do daňového priznania v roku 2008 tie predané zásoby, o ktoré som v roku 2007 povýšila ZD, keď už budú predané a budem paušálista. Mám to brať tak, že všetky tržby z registračnej pokladnice uvediem do daňového priznania a ZD ponížim na riadku 41 daňového priznania v tej sume ako som ich naopak povýšila v roku 2007?VOPRED ĎAKUJEM
sofia23
06.04.08,14:21
ospravedlňujem sa omylom poslaná správa zo zlého PC pýta sa sofia23 ďakujem
Muška
06.04.08,21:06
Ahoj Muška, veľmi pekne ti ďakujem za odpoveď, ešte sa chcem spýtať, ako zapíšem do daňového priznania v roku 2008 tie predané zásoby, o ktoré som v roku 2007 povýšila ZD, keď už budú predané a budem paušálista. Mám to brať tak, že všetky tržby z registračnej pokladnice uvediem do daňového priznania a ZD ponížim na riadku 41 daňového priznania v tej sume ako som ich naopak povýšila v roku 2007?VOPRED ĎAKUJEM
Sofia,
do DP za r. 2008 nebudeš nikde zapisovať predané zásoby.
Veď v predchádzajúcich príspevkoch som Ti to už písala:
Zásoby o ktoré si si povýšila ZD a v nasledujúcom roku predáš - zdaníš iba rozdiel a to podľa § 17 odst. 8 a)....."pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane.

tzn.
povýšili si si v r. 2007 ZD o 10000,- /zásoby/

v r. 2008 - paušálne výdavky.
Tieto zásoby predáš celé za sumu 12000,- Sk.
Do základu dane dáš iba rozdiel, t.j. 2000,- Sk

a éto vsio :D
sofia23
07.04.08,13:37
Ok Muška, ďakujem za vysvetlenie :-)
sofia23
09.04.08,12:55
P.S malý dotaz, takže čisto teoreticky z tých 2000,-Skk uplatním 40% náklady, pochopila som? Čo sa týka výkazov v roku 2007 výkaz majetku a záväzkov, tak moje záväzky boli 0,- a zásoby tak isto 0,-. Čo sa týka príjmov a výdavkov tak tie som spolu s povýšením ZD a ponížením upravila tak aby mi príjmy-výdavky vyšli ako môj ZD od ktorého som už len odpočítala položku na daňovníka, bolo to správne alebo to istia opravné výkazy?Už len toto ma trápi,moc ďakujem!!!!!!!!!!
Muška
09.04.08,13:07
P.S malý dotaz, takže čisto teoreticky z tých 2000,-Skk uplatním 40% náklady, nie - zákon hovorí /viď vyššie/ "do základu dane" dáš rozdiel - v DP do r. 40. Zákon by musel zákon hovoriť - "do príjmu", aby si si mohla uplatniť 40 % pochopila som? Čo sa týka výkazov v roku 2007 výkaz majetku a záväzkov, tak moje záväzky boli 0,- a zásoby tak isto 0,-. Čo sa týka príjmov a výdavkov tak tie som spolu s povýšením ZD a ponížením upravila tak aby mi príjmy-výdavky vyšli ako môj ZD od ktorého som už len odpočítala položku na daňovníka, bolo to správne alebo to istia opravné výkazy?Už len toto ma trápi,moc ďakujem!!!!!!!!!! výkazy sú výsledkom Tvojho účtovníctva, čiže si tam mala mať určite tie zásoby /o ktorých tu stále hovoríme/ a ak si mala pohľadávky a záväzky o ktoré si taktiež upravovala DP v r. 40 a 41 - tak tieto mali byť tiež vo výkaze.
...v texte
sofia23
10.04.08,13:18
Prosím potvrdiť, alebo oponovať následný príklad:

Moje tržby z registrač.pokladnice v roku 2008 = 250 000,-
Zásoby, o ktor. som povýšila ZD v r.2007 = 10 000,-
Môj zisk z predaných zásob v r. 2008 = 2 000,-
Záväzky z poist.SZČO 12/07 zaplatené v roku 2008 = 3 750,-

Zdanit. Príjmy v roku 2008 =/250 000-12000/ 238 000,-
Z toho 40% nákl. –95 200,-
Poistné zdaniteľné /50000-3750/ -46 250,-
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– –-
ZD = 96 550,-
Položka zvyšuj.ZD /zisk z predaných zásob/ +2 000,-


Čo sa týka výkazov, pochopila som to tak, že výkazy pri prechode účtovníctva na paušálne výdavky nijak neupravujeme, lebo sme viedli preukázateľné účtovníctvo/vychádzame z údajov z denníka/. Upravujeme len ZD riadky DP r. 40 a r. 41.
Muška
10.04.08,13:31
Prosím potvrdiť, alebo oponovať následný príklad:

Moje tržby z registrač.pokladnice v roku 2008 = 250 000,-
Zásoby, o ktor. som povýšila ZD v r.2007 = 10 000,-
Môj zisk z predaných zásob v r. 2008 = 2 000,-
Záväzky z poist.SZČO 12/07 zaplatené v roku 2008 = 3 750,- o tento záväzok si si mohla ponížiť ZD v r. 2007

Zdanit. Príjmy v roku 2008 =/250 000-12000/ 238 000,-
Z toho 40% nákl. –95 200,-
Poistné zdaniteľné /50000-3750/ -46 250,-
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– –-
ZD = 96 550,-
Položka zvyšuj.ZD /zisk z predaných zásob/ +2 000,-


Čo sa týka výkazov, pochopila som to tak, že výkazy pri prechode účtovníctva na paušálne výdavky nijak neupravujeme, lebo sme viedli preukázateľné účtovníctvo/vychádzame z údajov z denníka/. Upravujeme len ZD riadky DP r. 40 a r. 41. áno

...ale ináč správne
dara
16.04.08,06:16
Prečítala som si všetky príspevky, pochopila som to správne, že ak od roku 2008 chce FO prejsť na paušálne výdavky mal za rok 2007 mať upravené DP o neuhradené pohľadávky, záväzky a zásoby ? Ak tak nebolo treba urobiť dodatočné daňové priznanie?
Marína
16.04.08,06:19
Pochopila si správne. Ak k 31.12.2007 mala SZČO PO, ZA, zásoby, bolo potrebné upraviť základ dane v DP na r.40 a 41. Ak sa tak nestalo, je potrebné podať dodatočné DP.
dara
16.04.08,09:38
Ďakujem za reakciu, pochopila som. Nie je to môj prípad, ale jedného môjho známeho. Ten mi spomínal, že chce od nového roka prejsť na paušál, pretože sa mu to vraj viac oplatí. Podotýkam ja mu účtovníctvo nerobím. Ale bol nespokojný so svojím účtovníkom, tak vraj toto si bude robiť sám :)
sofia23
02.06.08,14:03
Riešili sme problém úpravy základu dane o pripočítateľné a odpočítateľné položky riadky daňového priznania 41 a 40. Blíži sa termín odovzdávania "Výpisov" na sociálnu poisťovňu, kde treba predložiť toto tlačivo /príjmy, výdavky, ZD z riadku 59 DP/. Od 01.07.2008 vzniká SZČO povinnosť platiť zo zákona sociálne poistenie, tým ktorý mali príjmy v roku 2007 od limitu 97200. Môj príjem za rok 2007 bol 94 000, pripočítateľná položka k ZD bola 5000 SK. Viem, že to bola len položka povyšujúca ZD, ale aj napriek tomu neviem ako by sociálna poisťovňa posudzovala pripočítateľnú položku, kebyže uvediem príjmy-výdavky sa nerovnajú riadku 59,t.j. ZD.Možno by to tak bolo správne, ale nemal už niekto s podobným prípadom skúsenosť?Ďakujem
kirtida
08.06.08,17:24
Zdravim. platí to s tými pohľadávkami aj v opačnom prípade? teda že ked SZČO prešiel z paušálu na JU?
Iwett
08.06.08,17:40
Zdravim. platí to s tými pohľadávkami aj v opačnom prípade? teda že ked SZČO prešiel z paušálu na JU?
áno, platí to aj opačne
kirtida
08.06.08,20:13
fúha, toho som sa obávala, takže teraz musím podať opravné DP aj za rok 2006 aj 2007?
Navyše rok 2006 robila iná účtovníčka to bol ten paušal, takže sa potrápim. Dúfam, že nebude za to daka pokuta.

Ale dakujem, ste super, je doležite mať správne info.;)
est
18.06.08,19:05
Známa mi tvrdí, že počula, že možnosť využiť paušálne výdavky sa plánuje zrušiť. Neviete o tom niečo?
Muška
18.06.08,20:49
Známa mi tvrdí, že počula, že možnosť využiť paušálne výdavky sa plánuje zrušiť. Neviete o tom niečo?
....ja neviem o tom nič... neviem ako ostatní :)


P.S.
autorské práva "ermon"
Monika Kováčová
18.12.08,17:27
....ja neviem o tom nič... neviem ako ostatní :)


P.S.
autorské práva "ermon"

to som kedy vypustila do pléna??? :D

Niekedy mám pocit, že na niečom šlapem, keď to tu po sebe čítam :D:D:D
DanielaSL
01.03.09,18:57
Prebrala som účtovníctvo a evidentne by postačovalo rok 2008 urobiť paušálnymi výdavkami. Rok 2007 boli preukázateľné výdavky. Vo výkaze majetku a záväzkov za rok 2007 sú všade nuly. Môžem teda bez akýchkoľvek dodatočných opráv v DP 2007 urobiť paušálne výdavky za rok 2008?
Marína
01.03.09,19:17
Môžeš Danka.:)
DanielaSL
01.03.09,20:49
Ďakujem...lebo už mám dojem, že neviem nič.... :confused: a pre istotu si potrebujem všetko overiť....
ede
16.03.09,19:08
v r.2008 Vediem JU-preukazatelne vydavky. Predpokladam ale, ze uz by bolo vhodnejsie prejst na pausal v r.2009. Mozem teraz urobit DP za r.2008 hned aj s upravou ZD o zavazky - mzda mojho zamestnanca a odvody za neho za 12/08, dan z MV 2008 a odvody za SZCO 12/2008 teda v r.41 DP FO . Pohladavky k 31.12.2008 nemam....a potom ziadne DDP a za r.2009 uplatnim pausal.vydavky...?? dakujem
Muška
16.03.09,19:17
v r.2008 Vediem JU-preukazatelne vydavky. Predpokladam ale, ze uz by bolo vhodnejsie prejst na pausal v r.2009. Mozem teraz urobit DP za r.2008 hned aj s upravou ZD o zavazky - mzda mojho zamestnanca a odvody za neho za 12/08, dan z MV 2008 a odvody za SZCO 12/2008 teda v r.41 DP FO . Pohladavky k 31.12.2008 nemam....a potom ziadne DDP a za r.2009 uplatnim pausal.vydavky...?? dakujem
Ede,
podľa nového Poučenia k DP a vyjadrenia DRSR klikni http://www.porada.sk/t104283-p18-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html sa o uvedené záväzky a pohľadávky upravuje v peň. denníka v uzávierkových operáciach - nie v r. 40 a 41, a taktiež ich už potom neuvádzaš vo výkazoch k DP.
ede
17.03.09,14:18
Ede,
podľa nového Poučenia k DP a vyjadrenia DRSR klikni http://www.porada.sk/t104283-p18-poucenie-k-dp-b-riadok-40-41-rok-2008-a.html sa o uvedené záväzky a pohľadávky upravuje v peň. denníka v uzávierkových operáciach - nie v r. 40 a 41, a taktiež ich už potom neuvádzaš vo výkazoch k DP.
predsa este - znamena to, ze zaplatene poistne za SZCO v 1/2009 za 12/2008 nebudem ratat do "zaplateneho poistneho..v r.2009" ,ktore budem pripocitavat v DP za r2009 k 40%-vydavkom? vdaka...
HappyKESK
17.03.09,17:59
Chcem sa opytat, ak v roku 2007 bolo normalne vedene JU, a podane DP s vykazmi MaZ a PaV, v roku 2008 vsak bude uplatnovat Percentualne vydavky, podava DP za rok 2008 BEZ vykazov MaZ a PaV ?
balunka
17.03.09,18:00
Chcem sa opytat, ak v roku 2007 bolo normalne vedene JU, a podane DP s vykazmi MaZ a PaV, v roku 2008 vsak bude uplatnovat Percentualne vydavky, podava DP za rok 2008 BEZ vykazov MaZ a PaV ?
pri paušálnych vydavkoch nepodávaš vykazy,len DP
Katarina
17.03.09,18:01
Ano bez výkazov.
dasasopi
20.03.09,17:23
Aj ja mám jednu otázku. Chcela by som u jednej podnikateľky tiež prejsť na paušálne výdavky v roku 2008. Pri opravnom DP za 2007 mám vychádzať z výkazu majetku a záväzkov. Pretože predchádzajúca účtovníčka neuviedla do záväzkov sumy poistného na SP a ZP za 12/2007, alebo aj napriek tomu tieto sumy uhradené v roku 2008 môžem považovať za záväzok 2007.
Dáša
Marína
20.03.09,20:14
Áno, môžeš. Záväzok vždy ostáva záväzkom, až do jeho uhradenia.
DanielaSL
20.03.09,20:22
Mám jedného klienta, ktorý mal vlani preukazateľné výdavky. Na výkazoch sú pohľadávky aj záväzky nulové. Tak som chcela robiť paušálne, nakoľko nemal veľký príjem. Ale hold..pozerám v dokladoch a poistenie na ZP za predchádzajúci rok 2007 zaplatené v januári 2008 . Predchádzajúca účtovníčka tiež tento záväzok neuviedla do výkazu. A čo teraz ? Zavrieť oči..a urobiť paušálne..alebo robiť JU?
Marína
20.03.09,21:49
Danka, veď výdavky si nemusíš nárokovať, horšie by to bolo, keby mal neuhradené pohľadávky. Takže kľudne môžeš prejsť z JU na evidenciu.
Dodatok: Danka, tieto výdavky však v nasledujúcom roku patria do VNZD, pretože sa týkajú r. 2007 a pri prechode mal byť upravený základ dane.
Vlado40
21.03.09,09:40
Chcem uplatniť u daňovníka paušálne výdavky.Začiatok živnosti 03.2008.Odvody neplatil za rok 2008 žiadne. Posledná faktúra bola vystavená v decembri 2008 a jej úhrada prišla v januári 2009. Patrí táto faktúra do príjmov r.2008 ak jej úhrada prišla až v r. 2009 ak chce tento daňovník uplatniť paušálne výdavky ?
dadasv
22.03.09,17:09
Daňovník chce uplatniť paušálne výdavky. V r.2007 nemal žiadne pohľadávky ani zásoby, takže daňové priznanie za minulý rok opravovať nemusím. Teraz mu uplatním 40% + odvody. A na to by som sa chcela opýtať, pretože v r. 2008 uhrádzal odvody ešte aj z r. 2006. Môžem mu aj tieto pripočítať, keď o ne nemal znížený ZD v predchádzajúcich obdobiach, alebo v tomto roku mu môžem uplatniť iba tie odvody, ktoré sa týkajú r.2008? Odvody z minulých rokov sú potom VNZD?
A ako je to potom u toho, ktorý je na paušálnych výdavkoch už viac rokov? V januári zaplatené odvody za december predchádzajúceho roka som účtovala v tom roku v ktorom boli zaplatené. Bolo to správne?
arimi
30.03.11,10:51
moj syn vlani skončil živnost, ale mal ešte príjem z dopredaja tovaru.podával výkazy o majetku a príjmoch. može si tento rok uplatnit výdaje pašálom? tak by nemusel podávat výkazy?
Muška
30.03.11,11:20
moj syn vlani skončil živnost, ale mal ešte príjem z dopredaja tovaru.podával výkazy o majetku a príjmoch. može si tento rok uplatnit výdaje pašálom? tak by nemusel podávat výkazy?
vlani = rok 2010??
tento rok = rok 2011??
arimi
30.03.11,13:59
teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu, tak si musí podat sám. pri tom už treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU.
Zita5
30.03.11,16:56
teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu, tak si musí podat sám. pri tom už treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU.

Čo tak pozrieť si ešte Zákon o dani z príjmu , aké povinnosti vyplývajúce zo zákona má Váš syn pri ukončení podnikania ?
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.
Muška
30.03.11,18:46
teda takto. podáva DP za rok 2010. v roku 2010 ukončil živnost, ktorú mal popri zamestnaní. nemusel by podávat lebo príjem za tovar nepresiahol tu hranicu tuším 2tis. a zamestnanie???? si tam počítala???? to je, ale v zamestnaní mu už dane neurobia z nejakého dovodu asi o to včas nepožiadal,alebo mzdárka vie, že si MUSÍ urobiť DP sám, tak si musí podat sám. pri tom už treba ??? tomu som neporozumela, jasne, že treba do DP zarátat aj príjem zo živnosti. preto sa pýtam, či si može za ten rok 2010 dat paušál na živnost, ked roky predtým vykazoval JU. ak ukončil živnosť, tak treba sa vysporiadať, tak ako píše Zitka v predchádzajúcom príspevku.

...v texte.
Tá hranica 2tis. je všetky príjmy spolu....a nie všetky samostatne po 2 tis.