manDarinkaV
14.01.06,16:24
Prosim Vás o radu.Manžel podniká v pohostinskych službách,zamestnava 1 zamestnanca.Keď existovala "spolupracujuca osoba",bola som evidovaná ako spolupracujuca.Platila som aj odvody do ZP a SP ako spolupracujuca.Momentalne som v ZP evidovaná ako samoplatca.Môžte mi poradiť ako je pre mňa najvýhodnejšie byť zaregistrovana v SP?Nieje pre mňa vyhodnejšie ak ma manžel bude evidovať ako svojho zamestnanca a odvádzať odvody do SP a ZP ako za zamestnanca?Alebo je lepšie byť evidovaný ako samoplatca.Nemam iný zdroj prijmu.Manželovi občas pomaham vo firme.Vopred ďakujem za radu.
ondrejvla
14.01.06,15:32
No manDarinkaV, ak príde kontrola "Vietor" tak nič nezachráni tvojho manžela od pokuty. Nie je možné vypomáhať bez riadnej pracovnej zmluvy, je to klasifikované ako čierna práca.
Odporúčam zamestnať sa u manžela hoci aj na kratší pracovný čas podľa §49 ZP, manžel bude za teba odvádzať všetky poistenia, máš odprac.roky na dôchodok a manžel bude mať riadne evidovaného zamestnanca.
ajobs
14.01.06,15:35
No manDarinkaV, ak príde kontrola "Vietor" tak nič nezachráni tvojho manžela od pokuty. Nie je možné vypomáhať bez riadnej pracovnej zmluvy, je to klasifikované ako čierna práca.
Odporúčam zamestnať sa u manžela hoci aj na kratší pracovný čas podľa §49 ZP, manžel bude za teba odvádzať všetky poistenia, máš odprac.roky na dôchodok a manžel bude mať riadne evidovaného zamestnanca.

Skutočne, neoplatí sa pokúšať osud.:)
Jana Acsová
14.01.06,15:46
A neporiešilo by to združenie ... rozdelenie príjmov a výdavkov môže byť akékoľvek, t.j. na vás (manželku) by mohlo byť napr. 10 % ... alebo je možné zmluvu uzatvoriť aj inak ...
Skúste si vyhľadať na Porade a porozmýšľať. Zmenilo by sa však Vaše postavenie ... stali by ste sa SZČO.
manDarinkaV
14.01.06,17:39
Ďakujem Vám za rady,ale ešte mi nieje jasné:ak uzavriem prac. zmluvu na kratši prac. čas (4 hod.),aku výšku odvodov bude mať manžel do ZP a SP ak mi bude vykazovať hrubú mzdu 3500SK? Pýtam sa preto,lebo manžel za zamestnanca,ktorý uňho pracuje(8 hod./deň) odvádza odvody podľa pokynov z brožúry,ktorú obdržal od soc. poisťovne.A s odvodmi za zamestanca,ktorý mal skratený prac. čas (4 hod.) nemá žiadne skúsenosti.Ďakujem Vám za odpovede vopred.
lenkak
14.01.06,17:43
Hrubá mzda = 3500Sk, tak odvody sa budú platiť z 3500Sk.
lenkak
14.01.06,17:47
Do SP by zaplatil aj s tvojimi odvodmi: 1212
Do ZP: 490