kampari
18.07.11,06:43
Prajem pekný deň,
po ročnej PN-ke náš zamestnanec končí PN-ku, bude mu priznaný invalidný dôchodok do 70%. Som čítala, že aj naďalej môže pracovať aj na základe pracovnej zmluvy aj 8 hod......že to nemá vplyv na invalidný dôchodok..Je to tak?...prihlásim ho opäť po roku do SP a ZP...ale odvody zostanú tie isté v SP a v ZP poistení budú 5 a 2 % ?...
Ďakujem.
veronikasad
18.07.11,04:47
Prajem pekný deň,
po ročnej PN-ke náš zamestnanec končí PN-ku, bude mu priznaný invalidný dôchodok do 70%. Som čítala, že aj naďalej môže pracovať aj na základe pracovnej zmluvy aj 8 hod......že to nemá vplyv na invalidný dôchodok..Je to tak?...prihlásim ho opäť po roku do SP a ZP...ale odvody zostanú tie isté v SP a v ZP poistení budú 5 a 2 % ?...
Ďakujem.
V lekárskom posudku soc.poisťovne bude mať obmedzenia, za ktorých môže prácu vykonávať. Niekedy je to skrátenie prac.času, inokedy preradenie na inú prácu. Ak má priznaný preukaz ZŤP, znížené odvody odvody do ZP môžeš uplatňovať hneď od nástupu do zamestnania. Ak nemá, musíš čakať na rozhodnutie o priznaní ID zo SP. Zmenu treba nahlásiť do ZP.
Prečo ho chceš znovu prihlasovať do ZP a SP ?
kampari
18.07.11,06:05
Myslela som tým, že nahlásiť zmenu-ukončenie PN....
Takže ako postupovať ohľadom odvodov do ZP bude známe, až keď mi dá nejaké konkrétne rozhodnutie zo SP. Ok. ďakujem...
A tú zmenu do ZP....to ako zmenu že budeme odvádzať nižšie sadzby %?....lebo samozrejme zmenu-prerušenie...to mi je jasné...Ďakujem
veronikasad
18.07.11,07:07
Myslela som tým, že nahlásiť zmenu-ukončenie PN....
Takže ako postupovať ohľadom odvodov do ZP bude známe, až keď mi dá nejaké konkrétne rozhodnutie zo SP. Ok. ďakujem...
A tú zmenu do ZP....to ako zmenu že budeme odvádzať nižšie sadzby %?....lebo samozrejme zmenu-prerušenie...to mi je jasné...Ďakujem
Do ZP nahlásiš ukončenie zmeny platitela poistného. Uplatnenie zníženej sadzby v termínoch ako som písala vyššie. Ak nemá preukaz ŤZP a ID mu SP prizná spätne, budeš podávať opravné výkazy (bez dokladu-rozhodnutia SP o priznaní ID - nemôžeš uplatňovať zníženú sadzbu). Rozhodnutie musíš zaslať do ZP.
matus7
23.07.11,13:03
Aj ja mám takýto problém, pri spatnom priznaní robím opravné výkazy do ZP, ale týmto sa mi zmenia aj odvody daní a ako postupovať keď výkazy sú už odovzdané, a peniaze odvedené, tiež aj na DÚ urobiť opravný výkaz a zmení sa aj mzda zamestnanca, tým že sa mu znižia odvody do ZP , zvýši sa mu daň a tým aj celková mzda?