Zoltán Kovács
18.07.11,06:53
Ahoj poraďáci,
v poslednej dobe sem chodím iba s banálnymi otázkami, ale neviem s nimi rady. Takže situácia:
Slovenský platiteľ DPH kúpi tovar od gréckého platiteľa DPH vo svojej krajine. Následne tovar predá cyperskému platiteľovi DPH bez toho aby tovar priviezol na Slovensko.

Moje otázky:
1. Ide o trojstranný obchod?
2. Uvádza sa v DPH priznaní? Ak áno, tak na ktorých riadkoch? (Mám to prvýkrát preto s tým neviem kade pohnúť, a termín DPH sa blíží :( )

Ďakujem.
srska
18.07.11,05:05
Ahoj poraďáci,
v poslednej dobe sem chodím iba s banálnymi otázkami, ale neviem s nimi rady. Takže situácia:
Slovenský platiteľ DPH kúpi tovar od gréckého platiteľa DPH vo svojej krajine. Následne tovar predá cyperskému platiteľovi DPH bez toho aby tovar priviezol na Slovensko.

Moje otázky:
1. Ide o trojstranný obchod? - áno
2. Uvádza sa v DPH priznaní? Ak áno, tak na ktorých riadkoch? (Mám to prvýkrát preto s tým neviem kade pohnúť, a termín DPH sa blíží :( )-áno, v r.34 a 35

Ďakujem.v texte. + podať súhrnný výkaz
Zoltán Kovács
18.07.11,05:17
Veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
01.08.11,04:46
Ešte sa vraciam k mojej pôvodnej otázke a doplňam:
Ak podľa JCD tovar bol dovezený do SR z následne vyvezený na Cyprus, tak v tom prípade ide o klasický dovoz z tuzemska z iného ČS EU (samozdanenie) a dodanie v tuzemsku do iného ČS EU oslobodený od DPH, že?
srska
01.08.11,06:00
Ešte sa vraciam k mojej pôvodnej otázke a doplňam:
Ak podľa JCD tovar bol dovezený do SR z následne vyvezený na Cyprus, tak v tom prípade ide o klasický dovoz z tuzemska z iného ČS EU (samozdanenie) a dodanie v tuzemsku do iného ČS EU oslobodený od DPH, že?
ak bol dovezený z tretích krajín (vymerané clo+dph a zaplatené) = tovar prepustený do režimu voľný obeh, tak ak platiteľ dane je zo sr a dodá tento tovar platiteľovi do iného čs eu, dodá ho bez dph ("samozdaňuje" nadobudateľ tovaru) dodávateľ dodanie uvedie v sv + dp dph r15+r16
Zoltán Kovács
01.08.11,06:11
ak bol dovezený z tretích krajín (vymerané clo+dph a zaplatené) = tovar prepustený do režimu voľný obeh, tak ak platiteľ dane je zo sr a dodá tento tovar platiteľovi do iného čs eu, dodá ho bez dph ("samozdaňuje" nadobudateľ tovaru) dodávateľ dodanie uvedie v sv + dp dph r15+r16


Asi sme sa nepochopili. Ide o ten istý obchod ako v pôvodnej otázke: Grecko - Slovensko - Cyprus trojuholník. Len ak mám prepravné doklady o tom, že tovar bol dovezený na územie SR, a následne vyvezený na Cyprus, tak to je klasický prípad samozdanenia, a plnenia oslobodené od DPH, že?
srska
01.08.11,06:20
Asi sme sa nepochopili. Ide o ten istý obchod ako v pôvodnej otázke: Grecko - Slovensko - Cyprus trojuholník. Len ak mám prepravné doklady o tom, že tovar bol dovezený na územie SR, a následne vyvezený na Cyprus, tak to je klasický prípad samozdanenia, a plnenia oslobodené od DPH, že?
cyprus - musí mať faktúru bez dph z sk, s ič dph sk.... a ič dph cypru cy....... + poznámku, že ide o 3stranný obchod
odberateľ z cy zdaní tovar sadzbou dph, ktorá platí na cypre a ak spĺňa podmienky na odpočítanie, tak si aj odpočíta
Zoltán Kovács
01.08.11,06:29
Srska všetci majú vo svojej krajine registraciu na DPH.

Takže napriek tomu, že tovar putuje najprv do SR z Grecka, a potom ide na Cyprus je to 3stranný obchod.
srska
01.08.11,06:38
Srska všetci majú vo svojej krajine registraciu na DPH.

Takže napriek tomu, že tovar putuje najprv do SR z Grecka, a potom ide na Cyprus je to 3stranný obchod.3stranný je to vtedy ak sú splnené podmienky uvedené v §45 222/2004, potom sa dá použiť §17 ods.4)
srska
01.08.11,06:46
ak bol na cyprus tovar odoslaný alebo prepravený prvým dodávateľom alebo prvým odberateľom alebo inou osobou na ich účet - je to jedna z podmienok §45 3stranného obchodu
ak by bol prepravený napr. z grécka cyperským odberateľom - už to nie je 3stranný obchod
srska
01.08.11,07:23
zoltán, kedy ide o 3stranný a kedy nie + podmienky ..... v mp drsr mpdph04.pdf
Zoltán Kovács
01.08.11,08:21
Ježkové oči, tak som z toho jeleň (v živote prvýkrát mám trojstranný obchod). Takže zhrnie to, či som to dobre pochopil. Všetko uvádzam z hľadiska platiteľa DPH na Slovensku, a za predpokladu, že potrebné doklady má.

Platiteľ DPH na Slovensku je v tomto prípade prvým odberateľom. Takže pre neho vyplývajú nasledovné povinnosti: "Nákup" uviesť do DPH priznania ako nadobudnutie tovaru do riadku 7 a 8, zároveň má nárok na uplatnenie DPH na vstupe, čo uvádza na riadok 21.
Súčasne podá SV pre DPH. Je to správne, alebo inak?
Dáša_
01.08.11,08:43
Vleziem do vašej debaty - ja mam teraz tiež jeden oriešok. Ale problem je, že tovar ide síce fyzicky priamo z madarska do nemecka , ale na slovensku ide cez dve firmy. A tu mam problém, lebo nemám žiadne doklady o preprave. A teraz neviem, čo s tým.
srska
01.08.11,10:09
Ježkové oči, tak som z toho jeleň (v živote prvýkrát mám trojstranný obchod). Takže zhrnie to, či som to dobre pochopil. Všetko uvádzam z hľadiska platiteľa DPH na Slovensku, a za predpokladu, že potrebné doklady má.

Platiteľ DPH na Slovensku je v tomto prípade prvým odberateľom. Takže pre neho vyplývajú nasledovné povinnosti: "Nákup" uviesť do DPH priznania ako nadobudnutie tovaru do riadku 7 a 8, zároveň má nárok na uplatnenie DPH na vstupe, čo uvádza na riadok 21. nie
Súčasne podá SV pre DPH. áno Je to správne, alebo inak?
"nákup" uvedieš v r34 dp dph

do sv dáš:
- ič dph druhého odberateľa pridelené v čš eu, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, ak ide o trojstranný obchod
- do dp dph dáš:
r34 - základ dane za všetky tovary nadobudnuté z iného členského štátu prvým odberateľom v členskom štáte druhého odberateľa pri trojstrannom obchode.
r35 - základ dane za všetky tovary dodané prvým odberateľom druhému
odberateľovi v členskom štát druhého odberateľa pri trojstrannom obchode.

r34 a r35 vypĺňa platiteľ dane registrovaný v tuzemsku, ak je prvým odberateľom pri trojstrannom obchode.
Viď – poučenie k vyplneniu dp dph 2011


ak je splnené §45 ods. 1) 222/2004 platí ods. 2 §45 222/2004: …... prvý odberateľ nie je povinný platiť daň …...

uvedom si zoli, že:
1. ten pokyn drsr je z roku 2004 a vzťahuje sa k tlačivu z roku 2004 (riadky nesedia - princíp je ok)
2. sk firma je prostredník - v podstate prenáša daňovú povinnosť na druhého odberateľa
srska
01.08.11,10:55
cejo
01.08.11,11:11
cyprus - musí mať faktúru bez dph z sk, s ič dph sk.... a ič dph cypru cy....... + poznámku, že ide o 3stranný obchod
odberateľ z cy zdaní tovar sadzbou dph, ktorá platí na cypre a ak spĺňa podmienky na odpočítanie, tak si aj odpočíta

Ja mám trošku pochybnosť či ide naozaj o trojstranný obchod. podľa § 45, ods. (1) písm. a) sa píše, že tovar má byť odoslaný alebo prepravený PRIAMO od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi. V prípade, že sú dve CMR (prepravné listy) s tým, že na jednom je miesto dodávky Slovensko a na druhom je Cyprus, tak by som to asi skôr poňal ako klasické nadobudnutie a dodanie tovaru v rámci EU.
srska
01.08.11,11:19
Ja mám trošku pochybnosť či ide naozaj o trojstranný obchod. podľa § 45, ods. (1) písm. a) sa píše, že tovar má byť odoslaný alebo prepravený PRIAMO od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi. V prípade, že sú dve CMR (prepravné listy) s tým, že na jednom je miesto dodávky Slovensko a na druhom je Cyprus, tak by som to asi skôr poňal ako klasické nadobudnutie a dodanie tovaru v rámci EU.
pôvodné zadanie bolo:
Slovenský platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) kúpi tovar od gréckého platiteľa DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) vo svojej krajine. Následne tovar predá cyperskému platiteľovi DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) bez toho aby tovar priviezol na Slovensko.
betka
08.08.11,20:44
Chlapci, pri trojstrannom obchode je základ:

- 3 osoby: Grék, Slovák, CYperčan (každý registrovaný vo svojej krajine)

- tovar je prepravený od Gréka priamo ku Cyperčanovi, a doprava musí byť na náklady Gréka, alebo Slováka.

CYperčan nesmie vykonať dopravu na svoj náklad, lebo už nejde o 3.str. obchod a Slovák má prúser, lebo on dodáva tovar z Grécka, a teda povinnosť registrácie v Grécku a zároveň Cyperčan nadobúda tovar z Grécka, je tu vzťah len 2 štátov: CYprus, Grécko. Sk je z kola von. (základom sú pohyblivé a nepohyblivé dodávky)

Pýtaj sa Zoli.
srska
08.08.11,20:48
Chlapci, pri trojstrannom obchode je základ:

- 3 osoby: Grék, Slovák, CYperčan (každý registrovaný vo svojej krajine)

- tovar je prepravený od Gréka priamo ku Cyperčanovi, a doprava musí byť na náklady Gréka, alebo Slováka.

CYperčan nesmie vykonať dopravu na svoj náklad, lebo už nejde o 3.str. obchod a Slovák má prúser, lebo on dodáva tovar z Grécka, a teda povinnosť registrácie v Grécku a zároveň Cyperčan nadobúda tovar z Grécka, je tu vzťah len 2 štátov: CYprus, Grécko. Sk je z kola von. (základom sú pohyblivé a nepohyblivé dodávky)

Pýtaj sa Zoli.je zodpovedané v príspevku 10
Zoltán Kovács
09.08.11,03:41
Chlapci, pri trojstrannom obchode je základ:

- 3 osoby: Grék, Slovák, CYperčan (každý registrovaný vo svojej krajine)

- tovar je prepravený od Gréka priamo ku Cyperčanovi, a doprava musí byť na náklady Gréka, alebo Slováka.

CYperčan nesmie vykonať dopravu na svoj náklad, lebo už nejde o 3.str. obchod a Slovák má prúser, lebo on dodáva tovar z Grécka, a teda povinnosť registrácie v Grécku a zároveň Cyperčan nadobúda tovar z Grécka, je tu vzťah len 2 štátov: CYprus, Grécko. Sk je z kola von. (základom sú pohyblivé a nepohyblivé dodávky)

Pýtaj sa Zoli.

Tak po dlhšej odmlke reagujem:

Po zisťovaní skutočnosti toto je presne môj prípad. Slovák kupuje od Gréka, Slovák predáva Cyperčanovi, Grék dodáva priamo Cyperčanovi.

Ďakujem všetkým za prípsevky.
betka
09.08.11,07:17
Vleziem do vašej debaty - ja mam teraz tiež jeden oriešok. Ale problem je, že tovar ide síce fyzicky priamo z madarska do nemecka , ale na slovensku ide cez dve firmy. A tu mam problém, lebo nemám žiadne doklady o preprave. A teraz neviem, čo s tým.

Nie je predmetom v SR. Ide o dodanie medzi HU a DE. Od prepravy závisí, kde sa bude SK registrovať.

Trojst. je preto, aby to bolo zjednoduhšené
betka
09.08.11,07:24
Asi sme sa nepochopili. Ide o ten istý obchod ako v pôvodnej otázke: Grecko - Slovensko - Cyprus trojuholník. Len ak mám prepravné doklady o tom, že tovar bol dovezený na územie SR, a následne vyvezený na Cyprus, tak to je klasický prípad samozdanenia, a plnenia oslobodené od DPH, že?

Ak bol tovar nadobudnutý v SK, nejde o trojstranný obchod. Klasika par. 11- nadobudnutie a 43-dodanie oslobodené.

V prípade 3. str. obchodu by muselo byť JCD Grécko, Cyprus,
Dáša_
09.08.11,07:32
Nie je predmetom v SR. Ide o dodanie medzi HU a DE. Od prepravy závisí, kde sa bude SK registrovať.

Trojst. je preto, aby to bolo zjednoduhšené


ak to správne chápem, tak pri trojstrannom obchode ide vlastne o zjednodušenie v tom smere, aby ten čo je v strede, nemusel zaplatiť dph pri vstupe tovaru do republiky a potom dlho čakať na odpočet.

Lenže ja tu mam srot, ktory je podla par.69 ods.12 v trochu inom režime.

A som z toho trochu zmätená.

Po pravde, momentalne ani neviem, ktora firma vlastne platila dopravu, ale s najvacsou pravdepodobnostou firma v HU.

My vlastne tovar kupime od sk firmy, predame ho do zahranicia. Jedine, co je problem, je samozrejme JCD...
betka
09.08.11,07:55
ak to správne chápem, tak pri trojstrannom obchode ide vlastne o zjednodušenie v tom smere, aby ten čo je v strede, nemusel zaplatiť dph pri vstupe tovaru do republiky a potom dlho čakať na odpočet.



Nie, nie je to pravda.

Pri -3str. ide o to, aby sa prostredník nemusel registrovať v inom ČŠ.

Nie je možné Vám odpovedať, nakoľko človek nevie presne na koho účet ide doprava. Z jedného príkladu sa dajú urobiť viaceré varianty, len chýba pointa.
srska
09.08.11,08:04
Nie, nie je to pravda.

Pri -3str. ide o to, aby sa prostredník nemusel registrovať v inom ČŠ.

Nie je možné Vám odpovedať, nakoľko človek nevie presne na koho účet ide doprava. Z jedného príkladu sa dajú urobiť viaceré varianty, len chýba pointa.napr.: v štáte kde končí odoslanie alebo preprava tovaru - v štáte druhého odberateľa.
Dáša_
09.08.11,09:40
Nie, nie je to pravda.

Pri -3str. ide o to, aby sa prostredník nemusel registrovať v inom ČŠ.

Nie je možné Vám odpovedať, nakoľko človek nevie presne na koho účet ide doprava. Z jedného príkladu sa dajú urobiť viaceré varianty, len chýba pointa.
Takze takto
dodavatel v HU - plati dopravu ku 4. odberatelovi v DE
1. odberatel na sk
2. odberatel na sk
3. odberatel v de

t.j doprava ide na účet prvého v rade, dodávateľa