alica4444
18.07.11,08:40
Dobrý deň.
Potrebovala by som odpoveď na otázku,od minulého roku som evidovaná na UPSVaR a podala som si žiadosť o príspevok hmotnej núdze lebo teraz v júli 2011 som dosiahla 25 rokov a od septembra 2011 ma prijali na doktorandské štúdium, pri podávaní žiadosti o hmotnú núdzu som ešte nevedela či ma prijali alebo nie a zatial mi ju ani neschválili, a teraz neviem či na uvedené dva mesiace teda júl a august mám právo na tento príspevok alebo nie vzhladom na to že doktorandom som podľa zákona až od 1.septembra 2011. Ďakujem vopred za rady :)
ego.mc
21.07.11,13:53
Doktorandom ste podľa zákona odo dňa zápisu na štúdium (§ 69 ods.1). Právo na príspevok v hmotnej núdzi máte počas celého obdobia, kedy spĺňate podmienky na jeho priznanie, teda aj počas štúdia. (Ak sa nemýlim, ani doktorandské štipendium nepatrí medzi posudzované príjmy.)
alica4444
21.07.11,15:43
ďakujem pekne za odpoveď ale ten príspevok určite asi nebudem môcť dostávať počas štúdia nakoľko budem poberať doktorandské štipendium a taktiež mi bolo povedané že nemám nárok ani na príspevok dochádzky za prácou lebo III. stupeň vysokoškolského vzdelania sa stále považuje za "prípravu na povolanie" :(
Katy a R
21.07.11,19:23
Mik148
21.07.11,19:27
Myslím, že do obdobia, kým nie ste zapísaná na doktorandské štúdium, máte nárok na dávku v hmotnej núdzi. Však nikde nie je napísané, že sa zapísať na štúdium musíte... (samozrejme to je iba bludný scenár, ale možné to je).
janna1
25.07.11,12:31
Zdravim... Narok na davku v hmotnej nudzi mate aj pocas studia na doktorandkom stupni, pretoze ide stale o studium a stipendium,ktore budete dostavat sa neberie ako plat a teda do hmotnej nudze sa ani nezapocitava... :)
diza3
28.10.11,08:34
ja by som sa chcela opýtať...keď doktorand nemá ešte 25 rokov zevraj nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi...a že ešte do tej doby (pokým nedovŕši 25) by ho mali "živiť" rodičia..prečo potom do tej doby rodičia nemôžu poberať rodinné prídavky? ďakujem
janna1
28.10.11,08:39
...bavime sa o tom, ked byvate v domacnosti bez rodicov! Rodinne pridavky mozu rodicia poberat iba do skoncenia VS druheho stupna. To je presne to iste, ako keby ste hned po VS isli do zamestnania (vtedy rodicia tiez uz rodinne pridavky nepoberaju). Na Slovensku este nie je uplne jasne definovane doktorandske studium. Je to nieco medzi zamestnanim a studiom na VS.
ivka70
28.10.11,08:46
ja by som sa chcela opýtať...keď doktorand nemá ešte 25 rokov zevraj nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi...a že ešte do tej doby (pokým nedovŕši 25) by ho mali "živiť" rodičia..prečo potom do tej doby rodičia nemôžu poberať rodinné prídavky? ďakujem

Asi preto, ze nesplna podmienky pre RP. tie su dane zakonom.
(cisto teoreticky, student, ktory v 18 rokoch zmaturuje a potom uz nestuduje a nerobi nic, tiez nema narok na socialne davky, lebo do 25 rokov je posudzovany spolu s rodicmi a tak by mal do 25 rokov poberat RP?)
Xanti
28.10.11,08:57
ja by som sa chcela opýtať...keď doktorand nemá ešte 25 rokov zevraj nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi...a že ešte do tej doby (pokým nedovŕši 25) by ho mali "živiť" rodičia..prečo potom do tej doby rodičia nemôžu poberať rodinné prídavky? ďakujem

Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa.

Nezaopatrené dieťa Nezaopatreným dieťaťom je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak


sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

Nezaopatrené dieťa je aj dieťa, ktoré


po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa zákona o službách zamestnanosti, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa:



ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.



Tu vidíš, ak získaš vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a si na treťom, tak už nie si nezaopatrené dieťa.
diza3
28.10.11,13:19
a keď nemám ešte 25 rokov s som doktorand byvam na interanate ale trvalý pobyt mam u rodicov a kedze štidendium sa neberie ako plat mám nárok na dávku v hmotnej núdzi už teraz? či musím dovŕšiť 25 aby som ju mohla dostať? ďakujem
Xanti
28.10.11,16:47
a keď nemám ešte 25 rokov s som doktorand byvam na interanate ale trvalý pobyt mam u rodicov a kedze štidendium sa neberie ako plat mám nárok na dávku v hmotnej núdzi už teraz? či musím dovŕšiť 25 aby som ju mohla dostať? ďakujem
Teraz budem sprostá,
ale mám mnoho kamošov čo chodilo na doktorandské. A ich príjmy boli podstatne vyššie ako je minimálna mzda. Nie je to hlúpe ťahať peniaze zo systému, ktorí ti ich cez to štipendium - plat dáva?

Ale aby sa nepovedalo. Na to aby si mohla poberať dávky v hmotnej núdzi a nemáš ešte 25 rokov, musíš požiadať na súde o určenie výživného od tvojich rodičov. Ak to súd schváli, tak od dávky v hmotnej núdzi sa odráta výživné čo dostaneš od rodičov a zvyšok Ti vyplatia. A dávka v hmotnej núdzi je 62,5 eur, možno by si ešte mohla zažiadať o príspevok na bývanie, ktorý je vo výške 55,80 eur.

Takže ak by súd schválil výživné od rodičov na 50 eur, tak tebe by štát mohol doplatiť 12,5 + 55,80 eur ... super vreckové, hlavne ak tvoje štipendium je vo výške :

Štipendiá

Podľa zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov, §54, odstavec (18): Vysoká škola alebo externá vzdelávacia inštitúcia poskytuje študentovi v doktorandskom študijnom programe v dennej forme štipendium. Študent doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia s trvalým pobytom v členskom štáte má počas trvania štandardnej dĺžky štúdia študijného programu, na ktorý bol prijatý, ak už nezískal vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa, nárok na štipendium:


do vykonania dizertačnej skúšky najmenej vo výške 9. platovej triedy a prvého platového stupňa podľa osobitného predpisu
po vykonaní dizertačnej skúšky najmenej vo výške 10. platovej triedy a prvého platového stupňa podľa osobitného predpisu.


Čo je podľa tabuliek ak som našla správne 495 € , kliknite pre zobrazenie prílohy v pdf

(http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/009578Pr3.pdf)
diza3
29.10.11,09:59
ďakujem za odpoveď
ale musím Ti oponovať, vôbec mi to nieje hlúpe si od štátu žiadoť o túto dávku...nieje to moja chyba, že tam majú medzery. štát okráda nás chudobných ľudí a preto by som bola hlúpa keby som to nevyužila, aj napriek výške mojho štipendia.
a to že podnikatelia okrádajú svojích zamestnancov a nevyplácajú ím ani tie minimálne mzdy- to sprosté nieje ??
7lienka
29.10.11,10:51
ďakujem za odpoveď
ale musím Ti oponovať, vôbec mi to nieje hlúpe si od štátu žiadoť o túto dávku...nieje to moja chyba, že tam majú medzery. štát okráda nás chudobných ľudí a preto by som bola hlúpa keby som to nevyužila, aj napriek výške mojho štipendia.
a to že podnikatelia okrádajú svojích zamestnancov a nevyplácajú ím ani tie minimálne mzdy- to sprosté nieje ??

obvikle neodpovedám na také veci, ale toto je už čo ....

moja zlatá, ako môžeš povedať, že "podnikatelia okrádajú svojich zamestnancov a nevyplácajú ím ani tie minimálne mzdy"? veď keby sa tí "podnikatelia" nemuseli skladať na tvoje štipedium a nekonečné roky štúdia mohli by vyplácať raz také platy zamestnancom.
a kde máme záruku, že keď konečne za naše peniaze doštuduješ tak nepôjdeš robiť von?
a dávka v hmotnej núdzi má predsa pomáhať, nie ju využívať.
Keď konečne doštuduješ čo budeš robiť? asi nič, len riešiť kde sú medzierky v zákone aby sme my čo pracujeme za minimálne mzdy prispievali tebe vysokoškolsky vzdelanej osobe, lebo pracovať bude pod tvoju úroveň..... čo je toto za zmýšlanie tejto generácie

si uvedom koľko sa človek narobí aby zarobil také peniaze ako ty dostaneš zadarmo......
Xanti
29.10.11,16:32
ďakujem za odpoveď
ale musím Ti oponovať, vôbec mi to nieje hlúpe si od štátu žiadoť o túto dávku...nieje to moja chyba, že tam majú medzery. štát okráda nás chudobných ľudí a preto by som bola hlúpa keby som to nevyužila, aj napriek výške mojho štipendia.
a to že podnikatelia okrádajú svojích zamestnancov a nevyplácajú ím ani tie minimálne mzdy- to sprosté nieje ??
Vieš diza,
ak dokončíš štúdium, vôbec nikde nie je napísané, že sa Ti podarí hned nájsť prácu, alebo že ostaneš na škole, máloktorému doktorantovi sa to podarí.

Takže o pár rokov ked namiesto mesačného príjmu 495 v hrubom .. tuším to je 450 v čistom ale toto len hádam nechce sa mi presne hladať a dávky v hmotnej núdzi .. dostaneš len tú dávku v hmotnej núdzi 112 eur, alebo len rodičovský príspevok ak otehotnieš v neskutočnej výške 190 eur alebo len tú mizernú minimálnu mzdu. Tak potom sa možno uvedomíš, a zistíš že život nie je len med lízať.

Užívaj si mladosť, predlženú mladosť v dôsledku doktorandského štúdia, užívaj si to štipendium a modli sa nech Ti to potom všetko vychádza aby si po škole nepadla tvrdo na hubu.
ewita888
29.10.11,16:42
štipendium sa nepovažuje za príjem?
Xanti
29.10.11,16:44
Ewita veru nie.
Je to čudné, hlavne ak rodina s deťmi zarábajúca min. mzdy taký príjem na hlavu nemá, a nemá nárok ani na dávky v hmotnej núdzi. Doktorant má nárok.
ewita888
29.10.11,16:52
tak to je veru fakt divné... hlavne že podporu považujú za príjem.. jáj, mlčím radšej..
nicolet
15.11.11,06:04
Včera som sa pýtala na UPSVaR na túto dávku a bolo mi povedané, že doktorand denného štúdia nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi , nakoľko štipendium je jeho plat. Neviete konkrétny zákon, ktorým sa dá oponovať?
ego.mc
20.11.11,14:07
§ 4 ods.3 zákona 601/2003 o životnom minime a §5 ods.5 zákona 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi.
brutovska
27.12.11,11:36
Dobrý deň, chcela by som od Vás radu. Dcéra má už 25 rokov, študuje
dennou formou doktorandské štúdium . Dostáva štipendium, iný príjem nemá.
Keďže sme sa boli informovať dnes na UP , tam nám povedali, že na príspevok v hmotnej núdzi nárok nemá. Napíšte mi prosím či je to pravda, lebo niektorí jej ďalší spolužiaci poberajú. Dcéra nedostáva od rodičov výživné - podľa ÚP to je chyba.
Tweety
27.12.11,11:43
Dobrý deň, chcela by som od Vás radu. Dcéra má už 25 rokov, študuje
dennou formou doktorandské štúdium . Dostáva štipendium, iný príjem nemá.
Keďže sme sa boli informovať dnes na UP , tam nám povedali, že na príspevok v hmotnej núdzi nárok nemá. Napíšte mi prosím či je to pravda, lebo niektorí jej ďalší spolužiaci poberajú. Dcéra nedostáva od rodičov výživné - podľa ÚP to je chyba.Tu si to môžeš overiť:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
zlatenecko1
13.03.12,10:22
dobry den aj ja by som chcela poradit,.. Som doktorant denneho studia a chcem si vybavit prispevok v hmotnej nudzi. Prave som nadobudol z dedicskeho konania teda som vlastnikom polovice bytu. Mam aj tak narok na tento prispevok???
xing
13.04.12,06:06
Dobry den, som na porade novy.

Som doktorandom v tretom rocniku studia, mam 27 rokov.
Vela mojich spoluziakov pobera davku v hmotnej nudzi. Mne bolo povedane, ze nakolko vlastnim byt (resp. polovicu bytu, druhu polovicu vlastni priatelka - tiez doktorandka, samozrejme mame hypoteku...), tak nemam narok na davku v hmotnej nudzi (ani na prispevok na byvanie, nakolko vlastnim byt - aj ked patri vpodstate banke). Studujem v inom meste ako miesto trvaleho bydliska - vela spoluziakov pobera aj prispevok na dochadzku.

Mam, alebo nemam narok na prispevok v hmotnej nudzi.

Podobne aj moja priatelka, takisto doktorandka ma narok na tento prispevok? (vlastni takisto spominanu polovicu bytu a momentalne jej nevlastna mama chce previest darovacou zmluvou na nu aj svoj byt - kvoli nezhodam v rodine so sestrou, ale to je na inu temu, tedo bude vlastnikom resp. spoluvlastnikom dvoch bytov).

Dakujem za odpoved