ivanval
18.07.11,09:34
Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. Som živnostník, neplatca DPH ale som registrovaný podľa odstavca 7a aby som mohol príjmať/poskytovať služby do zahraničia.

Ak teda ja poskytnem služby do nejakého členského štátu (v tomto prípade ČR), tak mám teda na faktúru dávať cenu z DPH/ či bez nej alebo ako teda ?

Ďakujem
Nella_2
18.07.11,07:37
Dobrý deň,

mal by som jednu otázku. Som živnostník, neplatca DPH ale som registrovaný podľa odstavca 7a aby som mohol príjmať/poskytovať služby do zahraničia.

Ak teda ja poskytnem služby do nejakého členského štátu (v tomto prípade ČR), tak mám teda na faktúru dávať cenu z DPH/ či bez nej alebo ako teda ?

Ďakujem
Nie si platca DPH, takže žiadna DPH v tvojej faktúre nebude figurovať.
Táto registrácia podľa par. 7a je povinná podľa smernice EÚ a každý, kto poskytne službu do iného členského štátu EÚ musí potom podávať aj súhrnný výkaz.
flector
18.07.11,08:36
Nella_2
Nemáš celkom pravdu.

ivanval
Keďže si registrovaný podľa § 7a a fakturuješ podnikateľovi v CR (iný členský štát EU) tak:

Faktúru vystavíš BEZ DPH.

To tam v tomto prípade vyslovene uvedieš do faktúry, že je to: napr.:
Celková fakturovaná suma bez DPH v EUR xxxx,xx

+
Pripojíš klauzulu o prenose daňovej povinnosti na príjemcu.
Napr.:
V súlade s čl. 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná.

+
Uvedieš to do elektronicky podávaného výkazu, ktorý následne aj podáš, vtedy keď je nutné ho podať. (Podľa pravidiel na podávanie (naštuduj): mesačne, alebo štvrťročne.)

Pozor! Ak by to bol nepodnikateľ a bol by aj tak v inom členskom štáte, tak vtedy by to bolo naopak aj s DPH! (Ale to že by to bolo s DPH by nebolo nikde vo faktúre uvedené, viď.: trochu nižšie.)
+ Žiadna klauzula o prenose by nebola pripojená a žiaden výkaz.
Vtedy - v prípade nepodnikateľa - by to bolo ako keby to bol fakturačný prípad na Slovensku.
Lebo na nepodnikateľa v inom členskom štáte EU prenos daňovej povinnosti prejsť nemôže - logicky tam žiadna klauzula o prenose nemá zmysel.

Naopak všade inde tj. na Slovensku a v tretích krajinách, vystupuješ ako neplatca. Tj. svoje IČ DPH pridelené podľa § 7a nikde nepoužívaš ani ho nikde do faktúry nepíšeš! (Ako keby si ho ani nikdy nemal! Ty ho totiž máš len pre iné členské štáty EU. Inak nie!) Faktúry vystavuješ s DPH, ale vtedy to nikde do faktúry nepíšeš: ten samotný fakt že je to s DPH.
Fakturuješ len napr.: Celková fakturovaná suma v EUR xxxx,xx
(A nikde vo faktúre nespomenieš nič o tom, že je to s DPH.)

Taktiež samozrejme nič o prenose do faktúry nenapíšeš.
Pretože to s DPH už je - takže sa nemá čo preniesť.
ivanval
18.07.11,08:54
Takže ak poskytnem službu nepodnikateľovi z inej členskej krajiny, tak v tom prípade to ani nedávam do výkazu a povinnosť vrátiť tú daň mám ja alebo ako ?