fortunka
14.01.06,18:23
Ak by mi niekto vedel pomoct, chcem dat vypoved, ale neviem ako ju mam napisat, nema niekto nahodou nieco take v PC??? Alebo mi aspon poradte co tam mam napisat...lebo ja uz neviem...
Dakujem Dakujem...
porfin
14.01.06,17:28
To ty chceš dať výpoveď zo zamestanania, alebo ty dávaš niekomu výpoveď?
fortunka
14.01.06,17:29
ja chcem dat vypoved:) ziadnu extra zlozitu, normalnu, bez udania dovodu a vypovednu lehotu si vytrpim velmi rada:)) Ale ja som take este nepisala:(
Zita4
14.01.06,17:36
Napíš jednoduchý text, že žiadaš o skončenie pracovného pomeru výpoveďou podľa § 67 Zákonníka práce. Keď ju dáš do konca januára, výpovedná lehota začne plynúť od 1. 2. 2006 (dvoj alebo trojmesačná podľa odpracovaných rokov). :)
porfin
14.01.06,17:40
No i keď vzor nemám.....mohlo by to byť takto:
rada
14.01.06,19:05
Meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu zamestnanca.

Zamestnávateľovi: ….(uviesť obchodné meno)….
so sídlom v: ……(uviesť adresu sídla zamestnávateľa)…
IČO: ……………….


Vec: Výpoveď.

Na základe pracovnej zmluvy uzatvorenej dňa ………… pracujem vo Vašej spoločnosti ako:…….(uviesť druh práce podľa zmluvy)……
Rozhodol(a) som sa tento pracovný pomer s Vami skončiť, a tak Vám dávam podľa ustanovenia § 67 zákona č. 311/2001 Z.z. - Zákonník práce v platnom znení túto výpoveď.

Môj pracovný pomer založený uvedenou pracovnou zmluvou sa tak skončí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby.

S úctou

V…………………….. dňa…………

podpis zamestnanca
fortunka
14.01.06,19:09
Dakujem pekne... :)
lenkav
18.01.06,14:07
Prosím o radu:
keď je ten zam-ec na PN a podá tú výpoveď počas plynutia PN, ráta sa výpovedná doba aj počas PN? Že keby hej, radšej by ostal dlhšie na PN...
ajobs
18.01.06,14:18
Prosím o radu:
keď je ten zam-ec na PN a podá tú výpoveď počas plynutia PN, ráta sa výpovedná doba aj počas PN? Že keby hej, radšej by ostal dlhšie na PN...

Samozrejme, že počas PN beží výpovedná doba, ak výpoveď podávaš ty ako zamestnanec.
Trochu iné je to len vtedy, keď tebe dá zamestnávateľ výpoveď a ty nastúpiš na PN a výpovedná doba má uplynúť počas trvania tzv. ochrannej doby. Potom sa výpovedná doba skončí v posledný deň ochrannej doby okrem prípadov, kedy zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá ( § 64, ods2 ZP ). Ak som ťa trochu poplietol, nebolo to mojím úmyslom.:)
rada
18.01.06,15:28
Výpovedná doba pri výpovedi zo strany zamestnanca bez ohľadu na to, či ju podal pred alebo počas PN sa nepredlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca a uplynie posledným dňom.
riaditel
18.09.08,18:50
opakovane som uz dal dotaz na jednu a tu istú vec a môj dotaz nebol vôbec akceptovaný (ani zverejnený ....) a v odpovedi od Zita4 je znova ten istý problém. Skúsim otázku ešte raz naformulovať - ak dáva výpoveď zamestnanec, záleží dĺžka výpovednej doby od počtu odpracovaných rokov v organizácií, alebo je vzdy len dvojmesačná ?????? - dúfam, že to pustíte ...
veronikasad
18.09.08,18:57
opakovane som uz dal dotaz na jednu a tu istú vec a môj dotaz nebol vôbec akceptovaný (ani zverejnený ....) a v odpovedi od Zita4 je znova ten istý problém. Skúsim otázku ešte raz naformulovať - ak dáva výpoveď zamestnanec, záleží dĺžka výpovednej doby od počtu odpracovaných rokov v organizácií, alebo je vzdy len dvojmesačná ?????? - dúfam, že to pustíte ...
Ak nemáte v pracovnej zmluve dohodnutú dlhšiu výpovednú dobu, výpovedná doba zamestnanca je 2-mesačná

Pozri ZP :
§ 62
Výpovedná doba
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.

mimotemy Žiadny podobný príspevok som v archíve od teba nenašla, nezabudol si ho odoslať ?
Chobot
18.09.08,20:27
opakovane som uz dal dotaz na jednu a tu istú vec a môj dotaz nebol vôbec akceptovaný (ani zverejnený ....)

Nehnevaj sa, ale miesto toho, aby si pridal príspevok si pravdepodobne nahlásil jeden z hore uvedených príspevkov. A nahlásenie príspevku je niečo úplne iné - je to aj pod oknom toho nahlásenia viditeľne napísané, že čo to znamená nahlásenie. Aj keď si nováčik, treba trochu čítať a nie bezhlavo klikať na ikonky. Takže za svoje chyby neobviňuj poradu!!! :confused::confused:


a v odpovedi od Zita4 je znova ten istý problém. Skúsim otázku ešte raz naformulovať - ak dáva výpoveď zamestnanec, záleží dĺžka výpovednej doby od počtu odpracovaných rokov v organizácií, alebo je vzdy len dvojmesačná ??????

Keby si si trochu pohľadal, bolo to tu písané asi 50x, že ak dáva výpoveď zamestnanec, tak je výpovedná doba dvojmesačná, pokiaľ sa v pracovnej zmluve nedohodli inak. v tej odpovedi od Zita5 je to nesprávne uvedené.


dúfam, že to pustíte ...

Ak riadne pridáš príspevok, nikto ho nedrží. Treba sa to len naučiť.
riaditel
20.09.08,12:05
Nehnevaj sa, ale miesto toho, aby si pridal príspevok si pravdepodobne nahlásil jeden z hore uvedených príspevkov. A nahlásenie príspevku je niečo úplne iné - je to aj pod oknom toho nahlásenia viditeľne napísané, že čo to znamená nahlásenie. Aj keď si nováčik, treba trochu čítať a nie bezhlavo klikať na ikonky. Takže za svoje chyby neobviňuj poradu!!! :confused::confused:



Keby si si trochu pohľadal, bolo to tu písané asi 50x, že ak dáva výpoveď zamestnanec, tak je výpovedná doba dvojmesačná, pokiaľ sa v pracovnej zmluve nedohodli inak. v tej odpovedi od Zita5 je to nesprávne uvedené.



Ak riadne pridáš príspevok, nikto ho nedrží. Treba sa to len naučiť.
Veľmi sa ospravedlňujem, chyba je určite na mojej strane, asi sa ešte neviem na porade pohybovať .... sorry ..... nemyslel som to ako výtku, ani nič podobné, ešte raz prepáčte ....
Chobot
20.09.08,14:05
Veľmi sa ospravedlňujem, chyba je určite na mojej strane, asi sa ešte neviem na porade pohybovať .... sorry ..... nemyslel som to ako výtku, ani nič podobné, ešte raz prepáčte ....


OK, nič sa nedeje. Však sa za chvíľu zorientuješ...;)
riaditel
20.09.08,15:39
to dúfam, ďakujem za dôceru .....
deha
15.01.09,09:00
"Samozrejme, že počas PN beží výpovedná doba, ak výpoveď podávaš ty ako zamestnanec.
Trochu iné je to len vtedy, keď tebe dá zamestnávateľ výpoveď a ty nastúpiš na PN a výpovedná doba má uplynúť počas trvania tzv. ochrannej doby. Potom sa výpovedná doba skončí v posledný deň ochrannej doby okrem prípadov, kedy zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá ( § 64, ods2 ZP ). Ak som ťa trochu poplietol, nebolo to mojím úmyslom."
Nebola nejaká zmena:ide mi o to že zamestnanec dal výpoveď podľa 67§ ZP a ostal na PN-úraz, nepredlžuje sa mu výpov.doba o čerpanú PN, pokiaľ výpoveď dal zamestnanec?
Tweety
15.01.09,09:09
"Samozrejme, že počas PN beží výpovedná doba, ak výpoveď podávaš ty ako zamestnanec.
Trochu iné je to len vtedy, keď tebe dá zamestnávateľ výpoveď a ty nastúpiš na PN a výpovedná doba má uplynúť počas trvania tzv. ochrannej doby. Potom sa výpovedná doba skončí v posledný deň ochrannej doby okrem prípadov, kedy zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá ( § 64, ods2 ZP ). Ak som ťa trochu poplietol, nebolo to mojím úmyslom."
Nebola nejaká zmena:ide mi o to že zamestnanec dal výpoveď podľa 67§ ZP a ostal na PN-úraz, nepredlžuje sa mu výpov.doba o čerpanú PN, pokiaľ výpoveď dal zamestnanec?
Nie, nepredlžuje.
luckapastvova
21.01.09,11:02
Ja sa chcem spýtať, čo mi môže zamestnávateľ urobiť, keď som podala výpoveď, z ktorej plynie výpovedná lehota 2 mesačná a ja ju nemôžem dodržať. Zamestnávateľ nesúhlasí, že by som odišla skôr. Môže ma ťahať po súdoch a chcieť nejaké finančné odškodnenie, ak odídem už po mesiaci?

Prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď. Ďakujem
Tweety
21.01.09,11:19
Ja sa chcem spýtať, čo mi môže zamestnávateľ urobiť, keď som podala výpoveď, z ktorej plynie výpovedná lehota 2 mesačná a ja ju nemôžem dodržať. Zamestnávateľ nesúhlasí, že by som odišla skôr. Môže ma ťahať po súdoch a chcieť nejaké finančné odškodnenie, ak odídem už po mesiaci?

Prosím o čo najrýchlejšiu odpoveď. Ďakujem
§ 62 VD
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Chobot
21.01.09,11:23
§ 62 VD
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Súhlasím, okrem toho ti určite bude krátiť nárok na dovolenku, do výstupných papierov ti napíše že PP skončil z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny a na dobrý pracovný posudok asi môžeš zabudnúť.

A ešte si môže žiadať aj náhradu škody, ak mu nejaká v súvislosti s tvojim predčasným odchodom vznikne.
arizona
21.01.09,12:01
Trochu sa primiešam do tejto témy,nevadí?

1. Prosila by som o radu, či existuje v ZP niečo také,ako je výpoveď daná zamestnancom zo zdravotných dôvodov.Myslým tým, že by sa nemuseli dodržať zákonom dané dva mesiace, ale aby zamestnávateľ súhlasil so skorším odchodom. Zaváži nejaký doklad od lekára?

2. Ak zamestnanec podá výpoveď napr. koncom januára,že žiada ukončiť PP dohodou k 15.ll. Zamestnávateľ písomne žiadosť zamietne...
Musí zamestnanec podať novú výpoveď,alebo sa mu počíta tá pôvodná s pôvodným dátumom?
(jedná sa o to, aby zamestnávateľ úmyselne "naťahovaním času" nepridal jeden mesiac k odpracovaniu naviac)
Díky za všetky dobré rady:)
Tweety
21.01.09,12:21
Trochu sa primiešam do tejto témy,nevadí?

1. Prosila by som o radu, či existuje v ZP niečo také,ako je výpoveď daná zamestnancom zo zdravotných dôvodov.Myslým tým, že by sa nemuseli dodržať zákonom dané dva mesiace, ale aby zamestnávateľ súhlasil so skorším odchodom. Zaváži nejaký doklad od lekára?

2. Ak zamestnanec podá výpoveď napr. koncom januára,že žiada ukončiť PP dohodou k 15.ll. Zamestnávateľ písomne žiadosť zamietne...
Musí zamestnanec podať novú výpoveď,alebo sa mu počíta tá pôvodná s pôvodným dátumom?
(jedná sa o to, aby zamestnávateľ úmyselne "naťahovaním času" nepridal jeden mesiac k odpracovaniu naviac)
Díky za všetky dobré rady:)

§ 67
Výpoveď daná zamestnancom
Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

luckapastvova
21.01.09,13:02
OK!
Nechápem ako mi môže krátiť dovolenku. V zákone je napísané, že sa kráti napr. za neospravedlnené absenciu 1 až 2 dni. Ja som dohodnutá so šéfom, že sa budem snažiť dodržať 2mesačnú výpovednú lehota. V prípade že mi to však nedovolí nový šéf odídem už k 1.3.2009. Počas februára si napr. vyčerpem 2 dni dovolenky, ktoré mi môj šéf podpíše. Potom keď odídem skôr ako sme dohodnutý môže mi dať tieto 2 dni preplatiť? Zdá sa mi to nezmyselné, pretože v čase čerpania tejto dovolenky s ňou súhlasil. Netýka sa to len nevyčerpanej dovolenky?

Prosím vysvetlite mi to:
arizona
21.01.09,13:08
Ďakujem za odpoveď.

Takže sa to asi nevzťahuje na skladníka,ktorý má problémy s chrbticou -v rámci svojej práce musí dvíhať bremená a zohýbať a zamestnávateľ ho nemá kde preradiť...lebo nie je ohrozený na živote.
Zostáva teda iba možnosť klasicej výpovede s 2 mes.výp.lehotou.

Viete prosím poradiť aj na druhú otázku?
Chobot
21.01.09,13:12
Trochu sa primiešam do tejto témy,nevadí?

Nevadí.


1. Prosila by som o radu, či existuje v ZP niečo také,ako je výpoveď daná zamestnancom zo zdravotných dôvodov.Myslým tým, že by sa nemuseli dodržať zákonom dané dva mesiace, ale aby zamestnávateľ súhlasil so skorším odchodom. Zaváži nejaký doklad od lekára?

Áno, existuje také niečo. Ale na to potrebuje zamestnanec lekársky posudok, že nemôže vykonávať uvedenú prácu. Ale aj tak nemôže hneď skončiť - najprv musí požiadať zamestnávateľa o preradenie na vhodnú prácu. Až keď ho zamestnávateľ nepreradí (lebo nechce, alebo takú prácu nemá) do 15 dní, až potom môže okamžite skončiť PP. Má vtedy nárok na 2 mesačnú náhradu mzdy (nie je to odstupné, lebo ZP to definuje inak, nie ako odstupné).


2. Ak zamestnanec podá výpoveď napr. koncom januára,že žiada ukončiť PP dohodou k 15.ll. Zamestnávateľ písomne žiadosť zamietne...
Musí zamestnanec podať novú výpoveď,alebo sa mu počíta tá pôvodná s pôvodným dátumom?
(jedná sa o to, aby zamestnávateľ úmyselne "naťahovaním času" nepridal jeden mesiac k odpracovaniu naviac)
Díky za všetky dobré rady:)

TO záleží od formulácie návrhu dohody. Pokiaľ tam vyslovene neuvedie, že v prípade zamietnutia dohody sa list považuje ako výpoveď, tak musí napísať nový list. Takže zamestnanec už pri koncipovaní listu musí na to myslieť.
Chobot
21.01.09,13:15
OK!
Nechápem ako mi môže krátiť dovolenku. V zákone je napísané, že sa kráti napr. za neospravedlnené absenciu 1 až 2 dni. Ja som dohodnutá so šéfom, že sa budem snažiť dodržať 2mesačnú výpovednú lehota. V prípade že mi to však nedovolí nový šéf odídem už k 1.3.2009. Počas februára si napr. vyčerpem 2 dni dovolenky, ktoré mi môj šéf podpíše. Potom keď odídem skôr ako sme dohodnutý môže mi dať tieto 2 dni preplatiť? Zdá sa mi to nezmyselné, pretože v čase čerpania tejto dovolenky s ňou súhlasil. Netýka sa to len nevyčerpanej dovolenky?

Prosím vysvetlite mi to:

Áno, týka sa to len nevyčerpanej dovolenky. Tu sa niektoré názory síce líšia, niektorí tvrdia, že môže krátiť aj celkový nárok spätne (teda žiadať doplatiť), ale ja si myslím, že krátiť môže len to, čo nie je vyčerpané. Takže ak do doby tvojho svojvoľného odchodu vyčerpáš celú dovolenku, nebude ti mať čo krátiť.
Chobot
21.01.09,13:21
Ďakujem za odpoveď.

Takže sa to asi nevzťahuje na skladníka,ktorý má problémy s chrbticou -v rámci svojej práce musí dvíhať bremená a zohýbať a zamestnávateľ ho nemá kde preradiť...lebo nie je ohrozený na živote.
Zostáva teda iba možnosť klasicej výpovede s 2 mes.výp.lehotou.



AK b y sa do toho riadne obul a vybehal by si to, tak by to aj mohol dosiahnuť. Potrebuje k tomu správu posudkového lekára, že kvôli chrbtici nemôže vykonávať prácu skladníka. TO písomne poslať za-ľovi, že žiada o preradenie. (zamestnanca nemusí zaujímať, že z-ľ nemá vhodné miesto - mohol by robiť napr. v učtárni - evidenciu skladu). Pokiaľ ho nepreradí z akýchkoľvek dôvodov, môže okamžite skončiť. Ale táto cesta bude asi dlhšia, než klasická výpoveď s 2 mesačnou VD.
luckapastvova
21.01.09,14:45
Ďakujem!

Aspoň niečo. Krásný dník
uzuz
21.01.09,19:44
Chcem sa spytat, ako je to v pripade, ak zamestnanec nema odpracovanych pat rokov a da vypoved s 3 alebo viac mesacnou vypovednou dobou?
ZP ustanovuje, ze vypovedna doba je najmenej 2 mesiace, takze moze zamestnavatel namietat, ak da zamestnanec dlhsiu vypovednu dobu vo svojej vypovedi?
Dakujem
ivka70
21.01.09,19:59
Chcem sa spytat, ako je to v pripade, ak zamestnanec nema odpracovanych pat rokov a da vypoved s 3 alebo viac mesacnou vypovednou dobou?
ZP ustanovuje, ze vypovedna doba je najmenej 2 mesiace, takze moze zamestnavatel namietat, ak da zamestnanec dlhsiu vypovednu dobu vo svojej vypovedi?
Dakujem
Vobec nerozumiem, preco by to mal zamestnanec robit, ked mu vypoved staci dat v posledny den pred planovanou dvojmesacnou vypovednou lehotou?
Nema to nic spolocne s poctom odpracovanych rokov .
uzuz
21.01.09,22:15
z jednoducheho dovodu - presne vie, kedy chce v praci z osobnych dovodov skoncit, ale je to az o pol roka a dovtedy chce v praci "lahsie dychat".
Ked si vo vypovednej dobe uz mozes nad niektorymi vecami akurat mavnut rukou...
veronikasad
21.01.09,22:18
Chcem sa spytat, ako je to v pripade, ak zamestnanec nema odpracovanych pat rokov a da vypoved s 3 alebo viac mesacnou vypovednou dobou?
ZP ustanovuje, ze vypovedna doba je najmenej 2 mesiace, takze moze zamestnavatel namietat, ak da zamestnanec dlhsiu vypovednu dobu vo svojej vypovedi?
Dakujem
Výpovedná doba zamestnanca - pokial to nie je osobitne dojednané v pracovnej zmluve - je 2-mesačná, bez ohladu na počet odpracovaných rokov vo firme. Hranica 5 rokov = 3 mesiace platí pri výpovedi zamestnávateľa.
Chobot
21.01.09,22:27
Chcem sa spytat, ako je to v pripade, ak zamestnanec nema odpracovanych pat rokov a da vypoved s 3 alebo viac mesacnou vypovednou dobou?
ZP ustanovuje, ze vypovedna doba je najmenej 2 mesiace, takze moze zamestnavatel namietat, ak da zamestnanec dlhsiu vypovednu dobu vo svojej vypovedi?
Dakujem

TO si zle pochopil ustanovenie ZP. Výpovedná doba sa nestanovuje vo výpovedi, ale v pracovnej zmluve. Ak sa v pracovnej zmluve neuvedie VD, tak platí zákonom daná, a tá je 2-mesačná (resp. 3- mesačná).

ZP umožňuje pri nástupe do zamestnania dojednať aj dlhšiu VD. Na prvý pohľad to síce vyzerá hlúposť, ale predstav si povolanie, kde v prípade odchodu zamestnanca nie je možné nájsť na pracovnom trhu nového človeka (napr. nejakého prevádzkového operátora jadrovej elektrárne). Preto zamestnávateľ si zaviaže takého človeka, aby mu neodišiel v priebehu 2 mesiacov a firma nezostala bez náhrady.

To, čo by si chcel dosiahnuť, že mať istý odchod napr. o pol roka, sa dá urobiť formou dohody so zamestnávateľom - môžeš sa teraz dohodnúť (ak s tým zamestnávateľ súhlasí), že tvoj PP skončí napr. 30.6.2009. A môžeš pokojne spávať, lebo vieš, že PP sa 30.6.2009 skončí aj keby si to zamestnávateľ rozmyslel. Ak by s tým zamestnávateľ nesúhlasil, tak jednoducho dáš výpoveď 29.4.2009 a PP skončí 30.6.2009 či už zamestnávateľ s tým súhlasí alebo nie.

Ale nemôžeš dať výpoveď s tým, že si uvedieš VD 5 (4,3) mesiacov - to sa nedá.
ivka70
22.01.09,07:29
z jednoducheho dovodu - presne vie, kedy chce v praci z osobnych dovodov skoncit, ale je to az o pol roka a dovtedy chce v praci "lahsie dychat".
Ked si vo vypovednej dobe uz mozes nad niektorymi vecami akurat mavnut rukou...
zavisi od zamestnavatela /a aj zamestnanca/ ci sa ti pocas vypovednej doby lahsie dycha alebo nie.
Su zamestnavatelia, ktori ti dokazu cas od podania vypovede do odchodu aj pekne zneprijemnit. :(
Zuzka2510
22.01.09,11:26
Dobrý deň. Som v tiesňovej situácii a veľmi súrne by som potrebovala poradiť. Viem, že je to tu o tom veľa napísaného ale zamestnávateľ ma súri podpísať to a nechcem si sama uškodiť..Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď z organizačných dôvodov k 31.01.2009 vraj sa ruší moje miesto ale chce to bez výpovednej lehoty a DOHODOU. Ja stým nesúhlasím a viem, že ak je to organ.dôvod tak mám nárok na výp.dobu a aj odstupné.Neviem či sa niečo od min. roku zmenilo ale ak sa nemýlim nieje žiadna zmena čo sa týka výpovedí a odstupných. Pracujem tu viac ako 5 rokov, takže odstupné je trojmesačné. Takže potrebujem poradiť ako si to mám vyriešiť, aby som neprišla o peniaze.Bojím sa teraz niečo podpísať, aby som to potom neľutovala. Ďakujem pekne všetkým za rady.
Zuzka2510
22.01.09,13:14
:confused:
veronikasad
22.01.09,13:21
:confused:
Žiadaj pri skončení prac.pomeru dohodou odstupné 3+3 mesiace /ako náhradu za nevyčerpanú výpovednú dobu/
Zuzka2510
22.01.09,13:30
Ale veď pri dohode sa odstupné nevypláca pokiaľ viem aspoň sa nemusí.
Jara
22.01.09,13:40
Veronika ti dobre radi Zuzka. Dohoda je dohoda.
Petra Nová
22.01.09,13:40
Dobrý deň. Som v tiesňovej situácii a veľmi súrne by som potrebovala poradiť. Viem, že je to tu o tom veľa napísaného ale zamestnávateľ ma súri podpísať to a nechcem si sama uškodiť..Zamestnávateľ mi chce dať výpoveď z organizačných dôvodov k 31.01.2009 vraj sa ruší moje miesto ale chce to bez výpovednej lehoty a DOHODOU. Ja stým nesúhlasím a viem, že ak je to organ.dôvod tak mám nárok na výp.dobu a aj odstupné.Neviem či sa niečo od min. roku zmenilo ale ak sa nemýlim nieje žiadna zmena čo sa týka výpovedí a odstupných. Pracujem tu viac ako 5 rokov, takže odstupné je trojmesačné. Takže potrebujem poradiť ako si to mám vyriešiť, aby som neprišla o peniaze.Bojím sa teraz niečo podpísať, aby som to potom neľutovala. Ďakujem pekne všetkým za rady.
Ak si presvedčená o tom, že v Tvojom regióne si skoro nenájdeš primeranú prácu, možno by bolo výhodnejšie dohodu nepodpisovať, ale dať si doručiť výpoveď. Tá môže byť neplatná z rôznych dôvodov, napr. pre formálne chyby, ale aj pre to podstatné, že u zamestnanca neexistuje takýto výpovedný dôvod. Ono je vždy podozrivé ak zamestnávateľ sa tak rýchlo rozhodne pre skončenie pracovného pomeru pre organizačné dôvody. Vychádzam z toho, že ak zamestnávateľ oznámi zamestnancovi 22. januára, že u neho má skončiť 31.januára, je to šité rýchlou ihlou.

Doplnenie.
Ak by si sa predsa len rozhodla pre dohodu, potom ju podpíš len za tých podmienok, že aj v dohode bude jasne napísané, že pracovný pomer končí z organizačných dôvodov, ten dôvod by tam mal byť špecifikovaný, ďalej by tam malo byť uvedené, že zamestnávateľ od 31.1.2009 netrvá na tom, aby si u neho vykonávala prácu, za čo Ti poskytne náhradu mzdy za výpovednú lehotu ( za 3 mesiace) a ďalej , že Ti poskytne odstupné v dĺžke 3 mesiacov. Tak ako Ti radila Veronikasad. Inak tú dohodu o skončení pracovného pomeru nepodpíš.
Zuzka2510
22.01.09,13:45
Podľa mňa mi nebude chcieť nič vyplatiť, ale ak podpíšem dohodu a bude v nej uvedené že mi musí vyplatiť trojmesačné odstupné a ako náhradu škodu tú výpovednú dobu po dobe 2 mesiacov, ktorá nebude plynúť? Platí ešte aj pre výp. dobu že ak pracujem viac ako 5 rokov u toho istého zamest. tak je výp.doba 3 mesiace?
Chobot
22.01.09,13:49
Podľa mňa mi nebude chcieť nič vyplatiť, ale ak podpíšem dohodu a bude v nej uvedené že mi musí vyplatiť trojmesačné odstupné a ako náhradu škodu tú výpovednú dobu po dobe 2 mesiacov, ktorá nebude plynúť? Platí ešte aj pre výp. dobu že ak pracujem viac ako 5 rokov u toho istého zamest. tak je výp.doba 3 mesiace?

Platí.
uzuz
22.01.09,13:54
Pri výpovedi z organizačných dôvodov je výpovedná doba VŽDY tri mesiace, aj keď nepracuješ 5 rokov u toho zamestnávateľa.
Žiadnu dohodu nepodpisuj! Máš nárok na trojmesačnú výpovednú dobu, ktorá začne plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Čiže najskôr od prvého februára. Takže pracovať by si mala ešte február, marec, apríl. Okrem toho, ak zamestnávateľ ruší tvoje miesto z organizačných dôvodov, musí tomu predchádzať rozhodnutie o organizačných zmenách, ktoré musí mať písomnú formu. Ďalšou vecou je, že zamestanávateľ ti v takomto prípade musí v prvom rade ponúknuť iné vhodné miesto... Toto sú veci, ktoré zrejme neurobil, ale nepripomínaj mu ich - bude to tvoj tromf, ak ti bude robiť problémy. Rozhodne, ak chce dohodu, podpíš mu ju len v prípade, že on ti dá písomné potvrdenie o odstupnom a pýtaj si poriadne...
Nútiť k dohode ťa NEMOŽE.
veronikasad
22.01.09,13:55
Ale veď pri dohode sa odstupné nevypláca pokiaľ viem aspoň sa nemusí.
Pozor, tá dohoda musí byť od zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63 odst. 1 písm. a/ - c/ Zákonníka práce. Vtedy máš nárok na odstupné.
Ak dáš žiadosť o skončenie prac.pomerou dohodou ty, nárok na odstupné stratíš.
Chobot
22.01.09,13:58
Žiadaj pri skončení prac.pomeru dohodou odstupné 3+3 mesiace /ako náhradu za nevyčerpanú výpovednú dobu/

Pod toto by som na tvojom mieste neišiel. Ešte aj tak získa zamestnávateľ v porovnaní, keby ťa mal ešte 3 mesiace držať v PP, lebo tak by ti vznikol nárok ešte na dovolenku, mala by si nárok na stravné lístky, na voľno na hľadanie si práce. Takže 3+3 je ešte možno aj málo.

V médiách je teraz často počuť, že rušia prevádzku a rokujú o odstupnom vo výške 12 mesačného platu (mliekáreň na východe), či v prípade dobrovoľného odchodu dajú 6 mesačné odstupné - VW BA.

Pozri si aj tento môj príspevok:

http://www.porada.sk/781127-post16.html
valika3
22.01.09,14:03
Pri výpovedi z organizačných dôvodov je výpovedná doba VŽDY tri mesiace, aj keď nepracuješ 5 rokov u toho zamestnávateľa.
Žiadnu dohodu nepodpisuj! Máš nárok na trojmesačnú výpovednú dobu, ktorá začne plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Čiže najskôr od prvého februára. Takže pracovať by si mala ešte február, marec, apríl. Okrem toho, ak zamestnávateľ ruší tvoje miesto z organizačných dôvodov, musí tomu predchádzať rozhodnutie o organizačných zmenách, ktoré musí mať písomnú formu. Ďalšou vecou je, že zamestanávateľ ti v takomto prípade musí v prvom rade ponúknuť iné vhodné miesto... Toto sú veci, ktoré zrejme neurobil, ale nepripomínaj mu ich - bude to tvoj tromf, ak ti bude robiť problémy. Rozhodne, ak chce dohodu, podpíš mu ju len v prípade, že on ti dá písomné potvrdenie o odstupnom a pýtaj si poriadne...
Nútiť k dohode ťa NEMOŽE.
ja si myslím, že výpovedná doba pri výpovedi z organizačných dôvodov nie je vždy tri mesiace