macicka
18.07.11,13:01
Dobrý deň,

naša firma pôsobiaca na Slovensku rozbieha tú istú činnosť v Čechách. Ešte nie je všetko právne doladené, ale aby sme vôbec mohli v Čechách začať, potrebovali sme prenajať priestory. Podotýkam - v Čechách nebudeme mať organizačnú zložku, bude to úplne iná s.r.o. /ale rovnakí majitelia ako v SR/.
Naša firma podpísala s realitkou rezervačnú zmluvu na nájom-na základe ktorej sme uhradili rezervačný poplatok.
Moja otázka znie: mám tento rezervačný poplatok týkajúci sa tých českých priestorov na Slovensku samozdaniť? mám iba zmluvu, neprišla mi žiadna faktúra.
A keď to budem o mesiac refaktúrovať na tú českú sro, mám to faktúrovať bez DPH? už celý víkend to tu riešim a už som taká domotaná z toho zákona o dph, že neviem, čo s tým robiť.

ďakujem moc
macicka
23.07.11,11:16
prosim, vie mi niekto poradit. dakujem moc
a_je_to
23.07.11,13:49
Režim DPH musí byť obsiahnutý v rezervačnej zmluve. Ak by bola povinnosť samozdanenia, musí zmluva /považovaná za faktúru/ obsahovať údaj o prenose daňovej povinnosti na príjemcu služby /viď analogicky § 73/2/h nášho ZoDPH/. Keďže ide o právo na užívanie nehnuteľnosti, ide o § 16, ods. 1 nášho ZoDPH, samozdanenie neprichádza do úvahy, lebo miesto dodania je ČR. Keďže nájomné môže byť oslobodené, aj zdanené, /viď náš § 38, ods. 3 a 5/, mala by rezervačná zmluva /považovaná za faktúru/ režim DPH uvádzať. Ak sa tam režim DPH neuvádza, možno rezerváciu nájmu považovať za oslobodenú od DPH. Z toho mi vyplýva, že nič nemusíš samozdaňovať. Keďže toto plnenie bolo prijaté ako oslobodené, budeš ho ako oslobodené refakturovať aj novej sro. Ešte raz dobre preštuduj zmluvu, aj odporučené §.