arpad
14.01.06,18:56
Vie mi niekto poradiť ako treba účtovať cez JÚ obratový kontokorentný úver z banky ? Koruny mi nepripísali na účet, ale môžem mesačne prečerpať svoj účet do mínus 250.000,- Sk, výpis mi prišiel na mínusový zostatok a čo na konci roka ?
za odpoveď ďakujem
ondrejvla
14.01.06,18:13
Vie mi niekto poradiť ako treba účtovať cez JÚ obratový kontokorentný úver z banky ? Koruny mi nepripísali na účet, ale môžem mesačne prečerpať svoj účet do mínus 250.000,- Sk, výpis mi prišiel na mínusový zostatok a čo na konci roka ?
za odpoveď ďakujem

Každá banka inak kontokorenty eviduje, napr.UB ich eviduje na jednom číselnom účte, ČSOB ti dáva 2 účty, kde vykonáva prevod z kont.úveru na bežný a opačne, ak ti prídu úhrady.
Ak ti vychádza mínusový zostatok na BÚ a nie úverovom, nevidím žiaden problém, máš voči tomu predsa čerpanie tohoto úveru či už z dôvodu debetných úhrad alebo výberov.
Chvojkova
14.01.06,18:15
Zostatok na účte by nemal ísť do mínusu, mal by mať 0.Zostatok prečerpaných finančných zdrojov by som dala , ako zaväzok voči banke.
Ak sa mýlim opravte ma.
ondrejvla
14.01.06,18:20
Zostatok na účte by nemal ísť do mínusu, mal by mať 0.Zostatok prečerpaných finančných zdrojov by som dala , ako zaväzok voči banke.
Ak sa mýlim opravte ma.

No ale aj keď máš KTK účet v mínuse, aj tak je to záväzok voči banke. Nechápem, prečo by KTK musel byť 0? Aj úverový účet účtuješ na 0 a zostatok istiny na záväzok voči banke?
No, možno zle účtujem ja!
Chvojkova
14.01.06,18:48
Úverový účet účtujem ako úver / MRP/ . Na konci roku mam vyčísliť skutočný stav financii. Zrátam pokladňu a banku a čo mi z toho vznikne by mal byť asi skutočný stav mojich peňazí či v hotovosti alebo na účte. Nejak mi nesedí , že pri inventarizácii mám - 200000. Mám len záväzok.
Myslím si . možno nie dobre.
liba2
14.01.06,21:30
Vie mi niekto poradiť ako treba účtovať cez JÚ obratový kontokorentný úver z banky ? Koruny mi nepripísali na účet, ale môžem mesačne prečerpať svoj účet do mínus 250.000,- Sk, výpis mi prišiel na mínusový zostatok a čo na konci roka ? za odpoveď ďakujemAnalogicky vychádzam z PÚ; tam sa mínusový zostatok na bankovom výpise v týchto prípadoch interne preúčtuje 31.12. ako záväzok voči banke = úver. Teda toto isté platí aj v JÚ; treba interným dokladom mínusový zostatok preúčtovať ako záväzok voči banke. Tým sa výpis z účtu dostane na nulu.
ondrejvla
14.01.06,21:40
Neviem, či všetci hovoríme o tom istom - otázka znela, či môže byť výpis z banky pri KTK mínusim - moja odpoveď znela - áno môže. Pri výkazoch, konkrétne Výkaze o majetku a záväzkoch na r.18 sú predsa úvery, tak neviem, prečo to preúčtovať ako záväzok voči banke? Veď úvery sú predsa v časti záväzky, alebo sa mýlim? V otázke nebolo ako dostať výpis na nulu, ale čo na konci roka. No na konci roka do výkazu tento samozrejme vyznačiť do r.18 - úvery.
Chvojkova
15.01.06,12:06
Som rada, že sme v konečnom dôsledku dospeli k tomu istému.