Zdenka Kotúčová
18.07.11,15:03
Dobrý deň poraďáci, prosím Vás o radu. Obchod so zeleninou nakúpi zeleninu, uplatní si DPH na vstupe. Pokazenú zeleninu odpíše a tu som v koncoch, neviem, čo s DPH a počula som , že sa môže odpisovať len nejaké percento.
Ďakujem veľmi pekne za radu, jednotka účtuje v sústave JÚ.
Zdenka:confused:
wasko
03.09.11,19:34
To by som aj ja rada vedela čo s DPH. Ak odpíšem tovar do škôd na 549/504 musím vrátiť z tohto tovaru DPH alebo s DPH nič neriešim. Hrabala som sa v predošlých príspevkoch a v jednom staršom príspevku bolo napísané že zo škôd sa DPH neodvádza a v novšom príspevku zase že áno.

Prosím mohol by mi niekto pomôcť s touto dilemou?
Vopred ďakujem
KEJKA
03.09.11,19:39
škoda nie je dodanie v zmysle Z-DPH, teda DPH neodvádzaš.
Ak by to bola krádež, tak áno.
tictac7
03.09.11,19:52
Dobrý deň poraďáci, prosím Vás o radu. Obchod so zeleninou nakúpi zeleninu, uplatní si DPH na vstupe. Pokazenú zeleninu odpíše a tu som v koncoch, neviem, čo s DPH a počula som , že sa môže odpisovať len nejaké percento.
Ďakujem veľmi pekne za radu, jednotka účtuje v sústave JÚ.
Zdenka:confused:

...netreba však zabudnúť na internú smernicu, v ktorej si ÚJ stanoví percento prirodzeného výsychu tovaru. A to preto, aby aj nákup bol daňovo uznateľný výdavok :)
tictac7
03.09.11,19:53
To by som aj ja rada vedela čo s DPH. Ak odpíšem tovar do škôd na 549/504 musím vrátiť z tohto tovaru DPH alebo s DPH nič neriešim. Hrabala som sa v predošlých príspevkoch a v jednom staršom príspevku bolo napísané že zo škôd sa DPH neodvádza a v novšom príspevku zase že áno.

Prosím mohol by mi niekto pomôcť s touto dilemou?
Vopred ďakujem

Ak máš smernicu na odpis tovaru, neúčtuješ na 549, ale priamo na 504
KEJKA
04.09.11,03:44
správne, ak by šlo o PU, ale zadanie riešime v sústave JU.
zásoby, odpis, škoda, prirodzené úbytky - ide len o evidenciu zásob, prípadne úpravu ZD. Peňažný denník to neovplyvňuje.
wasko
04.09.11,19:29
Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?
tictac7
04.09.11,19:32
Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?

Nie, som Ti písala, že IS MUSÍŠ mať, a neúčtuješ na 549 ale priamo 504/132 - ID. A áno, s DPH nerobíš nič.
KEJKA
04.09.11,19:40
Ďakujem pekne za odpovede. Naša firma účtuje v PU. Takže DPH nemusím odvádzať a môžem účtovať odpis na 549/504. 549 - nedaňový výdavok? Pochopila som to správne? A musím mať smernicu na odpis tovaru? Je to povinné?
áno smernica je povinná - tam si môžeš predsa určiť stratné, spôsob účtovania a i.
ak budeš považovať taký tovar za škodu a účtuješ spôsobom B, tak 549/504 môže byť.
(mimo zadania - Ak to budeš považovať za úbytky v rámci stratného - IS, necháš na 504 ako daňový náklad.)