peto1310
18.07.11,15:34
"Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri. Hodnota základného imania spoločnosti musí byť aspoň 5 000 eur."

Chcel by som sa spytat, ze ak by som mal sro sam, cize by som bol spolocnik aj konatel, cize by som mal splatene imanie 5000, sidlo by som mal napr. prenajate, tak ako to je so zavazkami, ako mozem rucit viac ako tymi 5000 eurami ? Tuto citovanu vetu som nasiel na stranke http://www.companyconsulting.sk/ a predtym nez zalozim spolocnost by som chcel mat vo vsetkom jasno, tak by som prosil o nejake vysvetlenie, ako to vlastne funguje s tym rucenim.

Dik
ACCNT
18.07.11,14:05
praveze ak spolocnik este nesplatil vklad, tak ruci iba tym, vkladom(ktori ma splatit).
ak uz vklad splatil, tak uz neruci dalsimi peniazmi.
peto1310
18.07.11,14:20
tak potom co znamena toto: Spoločnosť zodpovedá za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom ... neviem ako to funguje, ved majetok spolocnosti maju vlastne spolocnici resp. 1 spolocnik na bank. ucte nie ? Samozrejme ak nepocitam nejake nehnutelnosti al. stroje a takto ... Ak by som napr. v priebehu pol roka mal majetok napr. 20 tis eur a dostal by som sa do nejakych dlhov, tak mi mozu siahnut na tieto peniaze, alebo mi mozu zobrat len tych 5000 ?
blavaciko
18.07.11,15:23
zalezi ci by si mal tych 20 tisic ty alebo spolocnost...
to ze su peniaze na bankovom ucte spolocnosti neznamena ze patria spolocnikovi ale patra spolocnosti a spolocnost nimi ruci...
peto1310
18.07.11,17:10
dik za odpoved, cize samostatne bank. ucty ma spolocnost a samostatne spolocnici ( spolocnici napr. ich osobne ucty ) ? A ak by spolocnici urobili transfer na ich osobne ucty, tak potom by rucila spolocnost len tym zvyskom co ma na ucte, vsak ?
sroservis
18.07.11,20:13
Dobrý deň,

keď spoločníci (jeden alebo viacerí) založia spoločnosť vložia do základného imania vklady, spolu minimálne 5.000 Sk. Ak spoločnosť zakladá jeden zakladateľ musí už pri založení splatiť 100% svojho vkladu, ak spoločnosť zakladajú viacerí spoločníci každý musí splatiť aspoň 30% zo svojho vkladu, spolu však aspoň 50% zákl. imania.

Vklady, ktoré vložia spoločníci do zákl. imania sa stávajú majetkom spoločnosti a spoločníci si ich nemôžu už len tak vyberať alebo prevádzať na svoje účty.

Všetok ďalší majetok, ktorý spoločnosť získa svojho podnikateľskou činnosťou (napr. aj kúpou za vklady spoločníkov) vložené do základného imania, patrí spoločnosti, nie je spoločníkom. Ak spoločnosť vyrába tovar a ten predáva svojim odberateľom, príjem z tohto predaja patrí spoločnosti, nie spoločníkom.

Ak však spoločnosť po ukončení účtovného obdobia (spravidla kalendárny rok) vyprodukuje zisk, môže valné zhromaždenie alebo jediný spoločník rozhodnúť o jeho rozdelení spoločníkom. Vyplatený podiel na zisku patrí spoločníkom. Je zakázané vyplácať spoločníkom preddavky na výplatu podielu na zisku. Tj nie je možné, resp. legálne, aby si spoločníci bez právneho dôvodu prevádzali peňažné prostriedky spoločnosti na svoje osobné účty.

Spoločníci však môžu pracovať pre spoločnosť a za svoju prácu dostávať priebežne (mesačne) dohodnutú mzdu (napr. na základe pracovnej zmluvy uzavretej so spoločnosťou) alebo môžu poberať odmenu z dôvodu výkonu funkcie konateľa (ak je spoločník súčasne konateľom). Ak existuje takýto legálny dôvod na prevod peňažných prostriedkov z účtu spoločnosti na účet spoločníka, prirodzene tieto peňažné prostriedky prechádzajú z vlastníctva spoločnosti do vlastníctva spoločníkov.

Pekný deň.
peto1310
18.07.11,20:43
velmi dobre vysvetlene, dakujem
camozzi
18.07.11,21:57
Dobrý deň,

keď spoločníci (jeden alebo viacerí) založia spoločnosť vložia do základného imania vklady, spolu minimálne 5.000 Sk. Ak spoločnosť zakladá jeden zakladateľ musí už pri založení splatiť 100% svojho vkladu, ak spoločnosť zakladajú viacerí spoločníci každý musí splatiť aspoň 30% zo svojho vkladu, spolu však aspoň 50% zákl. imania.

Vklady, ktoré vložia spoločníci do zákl. imania sa stávajú majetkom spoločnosti a spoločníci si ich nemôžu už len tak vyberať alebo prevádzať na svoje účty.

Všetok ďalší majetok, ktorý spoločnosť získa svojho podnikateľskou činnosťou (napr. aj kúpou za vklady spoločníkov) vložené do základného imania, patrí spoločnosti, nie je spoločníkom. Ak spoločnosť vyrába tovar a ten predáva svojim odberateľom, príjem z tohto predaja patrí spoločnosti, nie spoločníkom.

Ak však spoločnosť po ukončení účtovného obdobia (spravidla kalendárny rok) vyprodukuje zisk, môže valné zhromaždenie alebo jediný spoločník rozhodnúť o jeho rozdelení spoločníkom. Vyplatený podiel na zisku patrí spoločníkom. Je zakázané vyplácať spoločníkom preddavky na výplatu podielu na zisku. Tj nie je možné, resp. legálne, aby si spoločníci bez právneho dôvodu prevádzali peňažné prostriedky spoločnosti na svoje osobné účty.

Spoločníci však môžu pracovať pre spoločnosť a za svoju prácu dostávať priebežne (mesačne) dohodnutú mzdu (napr. na základe pracovnej zmluvy uzavretej so spoločnosťou) alebo môžu poberať odmenu z dôvodu výkonu funkcie konateľa (ak je spoločník súčasne konateľom). Ak existuje takýto legálny dôvod na prevod peňažných prostriedkov z účtu spoločnosti na účet spoločníka, prirodzene tieto peňažné prostriedky prechádzajú z vlastníctva spoločnosti do vlastníctva spoločníkov.

Pekný deň.

Nebolo myslene Euro? ;)
sroservis
18.07.11,22:21
Jasné, že euro :-) ďakujem za upozornenie.

Práve robím ešte nejaké oneskorené premeny a už mi z toho zjavne troška šibe. Takže idem radšej spať.