Daniela 7
18.07.11,17:27
Ahojte
Mám dilemu.Dnes som si založila živnosť,začína od 1.8.2011.Bude to popri zamestnaní.Viem,že prvý rok nemusím odvádzať do Soc.poisťovne nič ako živnostníčka.Dnes som ale zistila,že v auguste a v septembri mám nastúpiť na rehabilitácie a liečenie.Ako zamestnanec budem mať PN.Viem,že v tom čase nebudem môcť vykonávať ani živnosť.Ako je to potom s nahlásením na soc.poisťovnu?Musím doktorke oznámiť,že už mám aj živnosť?Lebo ja vlastne nebudem mať ako živnostníčka ešte nič zaplatené v soc.poisťovni,tak si myslím,že mi ani nemajú ako platiť PN.Len ako zamestnankyni,kde už za mna zamest.odvádza do soc.pois.Ako sa rieši táto situácia?
Tweety
18.07.11,15:36
Ahojte
Mám dilemu.Dnes som si založila živnosť,začína od 1.8.2011.Bude to popri zamestnaní.Viem,že prvý rok nemusím odvádzať do Soc.poisťovne nič ako živnostníčka.Dnes som ale zistila,že v auguste a v septembri mám nastúpiť na rehabilitácie a liečenie.Ako zamestnanec budem mať PN.Viem,že v tom čase nebudem môcť vykonávať ani živnosť.Ako je to potom s nahlásením na soc.poisťovnu?Musím doktorke oznámiť,že už mám aj živnosť?Lebo ja vlastne nebudem mať ako živnostníčka ešte nič zaplatené v soc.poisťovni,tak si myslím,že mi ani nemajú ako platiť PN.Len ako zamestnankyni,kde už za mna zamest.odvádza do soc.pois.Ako sa rieši táto situácia?
Potvrdenie o PN dáš mzdárke , za prvých 10KD dostaneš od zamestnáv. náhradu príjmu, ak PN bude trvať aj naďalej, už bude nemocenské.platiť SP.
Daniela 7
18.07.11,15:47
Toto viem,ale tu ide o tú živnosť.Doktorka mi vystaví akoby 2 PN.Jednu ako zamestnankyni a jednu ako živnostníčke.Ak by som nebola živnostníčka tak som PN a platí najprv zamestnávateľ a potom So.Pois.Ale ja som zároven aj živnostníčka a tomu nerozumiem.Pn budem takmer 2 mesiace.
Xanti
18.07.11,15:51
Ako SZCO nepotrebuješ mať vystavenú PN, nakoľko nemáš poistenie ako SZCO.

Stačí mať PN ako zamestnanec vystavenú, resp. ak si mala v posledných 2 rokoch nejaké ukončené zamestnanie, tak by sa oplatilo možno DNP urobiť aby PN bola vyššia.
Daniela 7
18.07.11,15:54
Takže by som doktorke nemusela hovoriť,že som aj živnostníčka?Stačí mi len bežná PN ako zamestnankyni? Moc ďakujem
Xanti
18.07.11,15:55
Ano stačí.
veronikasad
18.07.11,15:56
Takže by som doktorke nemusela hovoriť,že som aj živnostníčka?Stačí mi len bežná PN ako zamestnankyni? Moc ďakujem
odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ?
Daniela 7
18.07.11,15:57
Od roku 2007
veronikasad
18.07.11,15:59
Od roku 2007
Tu ti už dobrovolné nem.poistenie nepomôže.
Stačí ti dať si vystaviť jednu PN-ku, ktorú odovzdáš zamestnávatelovi. Na DNP nesplňaš podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, do ktorého sa započítava aj ukončené nem. poistenie, napr. z iného zamestnania - čo nie je tvoj prípad.
Daniela 7
18.07.11,16:04
Ja som si ani nechcela dať niečo dobrovoľne platiť,len mi išlo o tento problém ako sa rieši.Ale moc ste mi pomohli.Viem že aj ked budem mať živnosť,stačí mi len 1 PN a až budem platiť odvody aj do SP za rok,tak potom sa to bude trošku ináč riešiť.Moc ďakujem