mirkara
18.07.11,20:56
Dobrý den, chcela by som Vás poprosiť o radu. Neviem čo mám robiť. 4 roky čakam na odpoved na žiadosť o odkúpenie pozemku. Prišla až v minulých dnoch s nehoráznou cenou 140,- EUR/m2. Co pri našom 2 izbovom byte robí cenu 2.400 EUR. Jedna sa o pozemok pod 8 poschodovým domom v Petržalke. Je nejaká možnosť brániť sa voči tejto cene? Moc ďakujem
Mária27
19.07.11,11:17
Takú cenu môže dať len súkromník. Ako sa stal vlastníkom pozemku? Prečo ste neodkúpili pozemok s bytom, kto bol jeho majiteľom?
V Petržalke boli asi nevyporiadané pozemky a vlastníci to predali súkromníkom. Voči tomu by ste sa mohli brániť len dobrými mravmi, čo asi neprejde, lebo za pozemok v Petržalke to nie je prehnaná cena. Ešte môže od vás pýtať nájomné, alebo cenu zvýšiť.
Ak by sa však stalo, že majiteľom bola obec a tá to predala súkromníkom, dalo by sa to napadnúť.
mirkara
19.07.11,17:03
Dobrý den, ďakujem za Vašu reakciu. Niektore detaily som si neuvedomila. Takže byvame v byt. dome dokončenom v r. 2001. Vlastníkom pozemku je stále Magistrát hl. mesta. Ten nám ho za takúto cenu predáva prostredníctvom firmy H-probyt. Na zákl. Mandátnej zmluvy. Pozemok sme neodkúpili, pretože sme nemohli podať žiadosť, nakoľko nás Magistrát informoval, že bude uzatvárať h.u. Mandátnu zmluvu. Ale hned ako to bolo možné v máji v roku 2007 sme o odkúpenie žiadali. 4 roky na Magistráte čakali - asi na zvýšenie ceny. Preto hladám info, či je to všetko vporiadku a nedalo by sa to napadnúť. Pre našu rodinu s deťmi, je to hrozná suma. Magistrát neponúka ani splátkový kalendár. Ak mi viete ďalej poradiť vopred ďakujem.
Ešte som sa zabudla opýtať, može obec predať pozemok pod našim domom 3-tej osobe, ak by sme nereagovali na ich ponuku. Obávam sa následne nájomného, ktoré by nám vlastník určil.
Mária27
19.07.11,18:23
Magistrát to predáva cez súkromného správcu bytov. To ho nezbavuje zodpovednosti predať vám byt maximálnu za regulovanú cenu, ibaže by to predtým kúpila sama za trhovú cenu od nejakého súkromníka.
Ešte sa to trochu líši, či ste byt odkúpili od družstva alebo od obce. Nájdite si aj VZN o cenách pozemkov.

Pozri zákon 182/1993 o vlastníctve bytov:
§ 17
(1) Cena bytu, nebytového priestoru alebo ateliéru v dome, cena príslušenstva, cena pozemku zastavaného domom a cena priľahlého pozemku (ďalej len "cena") sa dojednáva dohodou 21) predávajúceho a kupujúceho.
(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva
b) obce, alebo vyššieho územného celku, ktorý nadobudol byty do vlastníctva podľa osobitného predpisu. 21a)
------
21a) Zákon č. 446/2001 Z. z. o majetku vyšších územných celkov v znení zákona č. 521/2003 Z. z.

§ 18a
Cena pozemku
(1) Vyššiu cenu pozemku zastavaného domom a priľahlého pozemku ako cenu zistenú podľa osobitného predpisu 24b) nemožno dojednať.
(3) Obec je povinná previesť vlastníctvo zastavaného a priľahlého pozemku nadobudnuté podľa osobitného predpisu 24e) na vlastníka bytu, ktorý nadobudol byt do vlastníctva z vlastníctva bytového družstva, ak vlastník bytu požiada o prevod spoluvlastníckeho podielu pozemku, za cenu určenú podľa odseku 2; veľkosť spoluvlastníckeho podielu pozemku sa určí podľa § 5 ods. 1 písm. b).
--------------
24b) § 15 ods. 1 vyhlášky Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 465/1991 Zb. o cenách stavieb, pozemkov, trvalých porastov, úhradách za zriadenie práva osobného užívania pozemkov a náhradách za dočasné užívanie pozemkov v znení neskorších predpisov.
24e) Zákon Slovenskej národnej rady č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov.


§ 15 vyhlášky
Pozemky

(1) Ceny za 1 m2 pozemku alebo jeho časti určeného na stavbu 13) alebo na zriadenie záhrady alebo pozemku vedeného v evidencii nehnuteľností ako zastavaná plocha, nádvorie, 14) záhrada 15) a pozemkov zastavaných líniovými stavbami je:
a) 1500, - Sk v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave,
mirkara
20.07.11,04:37
Dopočula som sa, že na nas, ako novostavbu z r. 2001, sa regulácia cien nevzťahuje. Prosím usmernite ma v tomto smere. Počítala som s tým, že naša cena za pozemok bude vyššia ako pri odkúpených družstevných bytoch, ale cena 138,- EUR/m2 je skoro trojnásobkom ceny, ktorú uvádza vyhláška.
Mária27
20.07.11,17:49
Takže máte nový dom postavený v roku 2001. Kto ho staval a predával vám? Kedy sa dom začal stavať, aký mal vzťah staviteľ k pozemku ... napíš tie fakty naraz, nie po troche, že musíme hádať možné situácie.

V zákone by sa toho mohli týkať § 29a ods. 3, alebo § 29 ods. 9.

§ 29a
(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na byty a ateliéry v domoch postavených po 1. júni 1998 z rozpočtu obce alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania; 35) na zistenie ceny bytu a ateliéru v uvedenom dome sa nepoužijú ustanovenia § 18 a 18b.

§ 29
(9) Ustanovenie odseku 8 sa nevzťahuje na služobné byty 31) a na byty nadobudnuté do vlastníctva podľa § 4 ods. 1 písm. a) a na byty v rodinných domoch.
mirkara
20.07.11,18:00
Dobrý večer, byt sme kupovali my ako novostavbu od staviteľa Euro-building, ktorý mal pozemok v prenájme počas výstavby. V zmluve o kúpe bytu máme zakotvene predkupné právo na pozemok.
Mária27
20.07.11,18:47
Tak bude skutočne asi platiť ten § 29 ods. 8, lebo byty ste kúpili podľa § 4 ods. 1. Cena bytu a pozemku je trhová - a táto poslená veta odseku 8 v § 29 na vás neplatí:
"Cena bytu a cena pozemku nesmie presiahnuť cenu uvedenú v § 18 ods. 1 a v § 18a ods. 1."

§ 4
Nadobúdanie vlastníctva
(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda
a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,