zuzkasch
19.07.11,09:07
Našla som tu viac diskusii ohľadom vystavovania faktúr na dopravu do zahraničia. Ja mám opačný pohľad. Sme platcom DPH a prišla nám faktúra od slovenského platcu DPH za prepravu do Maďarska. Je to rozdelené na dve časti. Preprava v rámci SR je oslobodená od dane podľa par. 46, čiže tú vôbec nedávam do DP k DPH. Ale preprava v rámci Maďarska je podľa par. 16 ods.4, ktorý hovorí, že miestom dodania je Maďarsko. Takže viete mi niekto poradiť ako by mala preprava v rámci Maďarska vystupovať v DPH? Faktúra je celá bez DPH ale podľa dvoch paragrafov. Tak neviem či tá druhá časť nemá byť v DP k DPH + a -. Ďakujem za odpoveď.
Kristina27
19.07.11,13:16
Aj ja mám taký prípad:
našej CK sa pokazil autobus na ceste v Maďarsku s turistami. Objednali sme si iný od slovenského podnikateľa plátcu DPH. Ten podnikateľ nám vystavil FA bez DPH, lebo postupoval podľa § 46 zákona o DPH.

Aspoň ja som to pochopila tak, že je to tak správne, že plátca DPH vystavil FA plátcovi DPH bez DPH, lebo postupuje podľa spomínaného § 46.

Aj naša CK, ak vykonáva prepravu do a zo zahraničia, je to oslobodené od DPH podľa § 46 zákon o DPH.