Patrícia Hlavenková
19.07.11,08:49
Dobrý deň,
prispievam prvý krát, tak dúfam, že som tému správne zaradila. V oblasti podnikania som nováčik, a tak by som bola veľmi vďačná, keby mi niekto mohol poradiť. Chceli by sme si s priateľom otvoriť malý obchodík (s oblečením) - tovar zo zahraničia. Neviem sa však celkom vyznať vo všetkých požiadavkách, kde čo treba vybaviť.
Budem čoskoro pracovať na živnosť (architekt-projekčná a poradenská činnosť) a neviem, či stačí na vykonávanie mojej profesie a otvorenie obchodíka jedna živnosť (rôzne predmety podnikania), alebo je potrebné mať túto živnosť uvedenú a zapísanú samostatne.
Živnosť na projekčné práce musím zapísať v mieste trvalého pobytu, čo je BA, ale obchodík chceme mať v Trenčianskom kraji.
Na ktorých úradoch je potrebné zahlásiť obchodík?
Kde všade to treba schváliť a aké povolenia treba mať?
Môžem si účtovníctvo robiť sama?
Stačí na prevádzku obchodu živnostenský list alebo musím mať firmu (a.s./s.r.o.)?
Musím mať zvlášť podnikateľský účet, ak to bude na živnosť?
Je možnosť aby sme obaja boli vlastníkmi(resp. niečo podobné) v prípade, ak by bol obchodík na živnosť?
Aké zmluvy treba mať s dovozcami tovaru?
Ako je to s platbou DPH?
Ak chcem žiadať o príspevok na podnikanie, na koho sa mám obrátiť a aké podmienky musím splniť?
Dá sa žiadať o pôžičku/úver na podnikanie? Kde? Je k tomu potrebný podnikateľský plán?

Chceli by sme dovážať z veľkoskladov v Taliansku /taliansky tovar, talianska značka/. Akým spôsobom to treba opatriť, aby to bolo legálne? Ako a kde môžem zistiť, či je už niekto výhradným dovozcom danej značky na Slovensko? Ak nie, čo treba spraviť pre to, aby sme sa my "poprípade" stali výhradnými dovozcami. Resp. ak nikto nieje v SR výhradným dovozcom tejto značky a my by sme chceli predávať tento tovar, je potrebné stať sa výhradným dovozcom, alebo sa to dá aj bez toho?

Veľmi pekne Vám všetkým vopred ďakujem za odpovede a rady.
Patrícia
Economic
19.07.11,18:58
Dobrý deň,
prispievam prvý krát, tak dúfam, že som tému správne zaradila. V oblasti podnikania som nováčik, a tak by som bola veľmi vďačná, keby mi niekto mohol poradiť. Chceli by sme si s priateľom otvoriť malý obchodík (s oblečením) - tovar zo zahraničia. Neviem sa však celkom vyznať vo všetkých požiadavkách, kde čo treba vybaviť.
Budem čoskoro pracovať na živnosť (architekt-projekčná a poradenská činnosť) a neviem, či stačí na vykonávanie mojej profesie a otvorenie obchodíka jedna živnosť (rôzne predmety podnikania), alebo je potrebné mať túto živnosť uvedenú a zapísanú samostatne. projekčná a poradenská je jedna činnosť a druhú daj maloobchod a veľkoobchod a doporučila by som sprostredkovanie obchodu
Živnosť na projekčné práce musím zapísať v mieste trvalého pobytu, čo je BA, ale obchodík chceme mať v Trenčianskom kraji.
Na ktorých úradoch je potrebné zahlásiť obchodík? Prevádzku ohlásiť na príslušnom živnostenskom úrade v tvojom sídle
Kde všade to treba schváliť a aké povolenia treba mať? Na prevádzku bude treba hygienu
Môžem si účtovníctvo robiť sama? môžeš, keď si to zvládneš robiť sama a hlavne správne
Stačí na prevádzku obchodu živnostenský list alebo musím mať firmu (a.s./s.r.o.)? stačí živnosť aj keď ja by som k vôli ochrane rodinného majetku uprednostnila sro.
Musím mať zvlášť podnikateľský účet, ak to bude na živnosť? [COLOR="red"]áno podnikateľský účet aby sa ti v prípade kontroly DÚ nevŕtali v súkromnom
Je možnosť aby sme obaja boli vlastníkmi(resp. niečo podobné) v prípade, ak by bol obchodík na živnosť? nie /združenie 2 FO podnikateľov by to muselo byť/ ale doporučujem radšej sro.
Aké zmluvy treba mať s dovozcami tovaru? záleží na akých sa dohodnete
Ako je to s platbou DPH? môžeš byť nemusíš byť. / Musíš byť po dosiahnutí potrebného obratu /
Ak chcem žiadať o príspevok na podnikanie, na koho sa mám obrátiť a aké podmienky musím splniť? Obrátiť sa na príslušný úrad práce, všetko poradia
Dá sa žiadať o pôžičku/úver na podnikanie? Kde? Je k tomu potrebný podnikateľský plán? pozisťuj v bankách

Chceli by sme dovážať z veľkoskladov v Taliansku /taliansky tovar, talianska značka/. Akým spôsobom to treba opatriť, aby to bolo legálne? Ako a kde môžem zistiť, či je už niekto výhradným dovozcom danej značky na Slovensko? Ak nie, čo treba spraviť pre to, aby sme sa my "poprípade" stali výhradnými dovozcami. Resp. ak nikto nieje v SR výhradným dovozcom tejto značky a my by sme chceli predávať tento tovar, je potrebné stať sa výhradným dovozcom, alebo sa to dá aj bez toho? túto časť otázky posúvam

Veľmi pekne Vám všetkým vopred ďakujem za odpovede a rady.
Patrícia


v texte vyznačené
Patrícia Hlavenková
22.07.11,07:50
Ak by sme mali s.r.o. potrebujem skutočný podnikateľský účet, alebo stačí klasický účet využívaný iba na podnikateľskú činnosť?
Patrícia Hlavenková
22.07.11,07:58
Prosím Vás, nemáte niekto vyparcovaný podniakteľský plán na predajňu spodnej bielizne? Viac menej asi viem, čo by mal obsahovať, ale nerada by som niečo vynechala alebo niečo zabudla.

Ďakujem.
Economic
22.07.11,08:00
Prosím Vás, nemáte niekto vyparcovaný podniakteľský plán na predajňu spodnej bielizne? Viac menej asi viem, čo by mal obsahovať, ale nerada by som niečo vynechala alebo niečo zabudla.

Ďakujem.

SRO je právnická osoba a účet musí byť vedený na PO.
Patrícia Hlavenková
22.07.11,08:43
Ak by sme chceli zamestnávať brigádnikov (dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti...) :

1. akým spôsobom sa to dá zahrnúť do nákladov na podnikanie (podnikateľský plán/zámer)
2. môže taká osoba naplniť aj plný pracovný fond (8 hod denne)?
3. kde všade to treba nahlásiť?
4. aké odvody by sa platili?
Economic
22.07.11,11:48
Ak by sme chceli zamestnávať brigádnikov (dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti...) :

1. akým spôsobom sa to dá zahrnúť do nákladov na podnikanie (podnikateľský plán/zámer) na základe riadne vystavenej FA
2. môže taká osoba naplniť aj plný pracovný fond (8 hod denne)? pracovný pomer
3. kde všade to treba nahlásiť? DÚ, SP v prípade dohody, pracovný pomer detto + zdravotná poisťovňa
4. aké odvody by sa platili? v zmysle platnej legislatívy - vysvetlí Vám Vaša účtovníčka


v texte
TSteinar
22.07.11,12:24
p. Hlavenkova, poslal som vam sukromnu spravu.

Inak sa vseobecne pripajam, ze je lepsie sa obratit na uctovnicku, urcite najdete niekde vo vasom okoli