AlaNR
19.07.11,08:51
Uvažujem o kúpe vŕtačky, ktorá, si myslím, nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Bohužiaľ, s vŕtačkami nemám žiadne skúsenosti, tým pádom im vôbec nerozumiem. Nepoznám ani rozdiel medzi obyčajnou a príklepovou.

Prosím, vedeli by ste poradiť, akú vŕtačku kúpiť na bežné domáce práce ako sú :
vŕtanie dier do steny napríklad na obrazy
vŕtanie do dreva
a pod.
?

Ďakujem!
arizona
19.07.11,07:39
pepsikova
19.07.11,07:55
..no rozdiel je dosť veľký, ale podľa toho, na čo ju potrebuješ...ak chceš vŕtať napríklad do panelu,alebo kovu, potrebuješ príklep- to je sila, ktorá sa do toho tvrdého materiálu dostane,samozrejme s kvalitným, vídiovým vrtákom potrebného rozmeru...ak len na bežné navŕtanie dierok do dreva,stačí obyčajná...značiek je dosť, záleží na sile výkonu, čím vyšší výkon, tým lepšia...ja som za príklepku, s tou môžeš aj do mäkších materiálov...
AlaNR
19.07.11,08:09
Chápem tak, že príklepová je univerzálnejšia a použitelnejšia, či?
firefox
19.07.11,08:27
Uvažujem o kúpe vŕtačky, ktorá, si myslím, nesmie chýbať v žiadnej dielničke. Bohužiaľ, s vŕtačkami nemám žiadne skúsenosti, tým pádom im vôbec nerozumiem. Nepoznám ani rozdiel medzi obyčajnou a príklepovou.

Prosím, vedeli by ste poradiť, akú vŕtačku kúpiť na bežné domáce práce ako sú :
vŕtanie dier do steny napríklad na obrazy
vŕtanie do dreva
a pod.
?

Ďakujem!

Záleží od toho, aká je tá stena. Ak je to panelová, tak obyčajná vŕtačka si s tým neporadí.

Základom vŕtačky je vŕtanie. Bežné vŕtačky majú vretenové uchytenie vrtáka (taký ozubený kľúč a tri čeľustia). Otázne je, do akého priemeru vrtáka je tá ktorá hlava (bežne sú do veľkosti 13 mm, čo je pre domácnosť postačujúce). Ak by to bolo menej než 10 mm, tak pozri radšej iný model.

Niektoré vŕtačky majú aj príklep. Príklep môže byť mechanický, alebo pneumatický. Mechanický je len taký slabý, ale pre tehlové, pórobetónové či iné, ako panelové alebo betónové steny ti mechanický príklep postačí. DO týchto stien budeš potrebovať osobitné vrtáky, tzv. vídiové. Mechanický príklep je dobrý aj pre kachličky či dlažbu (treba ale vŕtať opatrne, aby sa nerozbila kachlička).

Silnejší príklep je ten penumatický. Ale vŕtačky s pneumatický príklepom sú robustnejšie a majú iné uchytenie vrtákov (tzv. SDSplus - viď obrázok vrtákov dole). Ale skoro ku každej vŕtačke je adaptérová hlava (obrázok dole), do ktorej sa dajú uchytiť bežné vrtáky. Je to ale nepraktické, ak chceš príklepovou 4 kilovou vŕtačkou vyvŕtať dve 5 mm dierky do linky.

Preto ja mám doma jednu malú klasickú vŕtačku Bosch s mechanickým príklepom (dole obrázok) a jednu veľkú vŕtačku (z Baumaxu za 1200 SKK,dole obrázok) s pneumatickým príklepom.

U tej malej je niekedy dobré, aby mala regulovateľné otáčky, ale to asi majú už dnes bežne skoro všetky.

Potom sú rôzne modely medzi tým. Treba si skúsiť do ruky a vybrať podľa potreby. Nedá sa univerzálne určiť jeden model na všetky účely.
Ľubomír
19.07.11,08:37
..no rozdiel je dosť veľký, ale podľa toho, na čo ju potrebuješ...ak chceš vŕtať napríklad do panelu,alebo kovu, potrebuješ príklep- to je sila, ktorá sa do toho tvrdého materiálu dostane,samozrejme s kvalitným, vídiovým vrtákom potrebného rozmeru...ak len na bežné navŕtanie dierok do dreva,stačí obyčajná...značiek je dosť, záleží na sile výkonu, čím vyšší výkon, tým lepšia...ja som za príklepku, s tou môžeš aj do mäkších materiálov...

Myslím, že si mu pradila trocha špatne. Príklep sa používa iba do betónu a iného muriva. Do kovu nie! Záleží na tom ako veľmi budeš vrtačku využívať. Pokiaľ to bude parkrát do roka je zbytočne veľká investicia. Na bežné práce v domácnosti stačí 850-900 W vrtačka, ale je dobré aby mala kovovú " hlavičku". Čo sa týka vrtakov určite ti poradia v predajni. Nekupuj vrtaky v supermarketoch. Je to odpad.
AlaNR
19.07.11,08:58
Ďakujem, do supermarketu nepôjdem ani pozerať, pretože sme tak raz kúpili strunovú kosačku a nebolo toho, kto by poradil, ako tam namotať lanko... škoda hovoriť.
Nechcem sa dovaliť do predajne s tým, že nebudem vedieť nič, lebo aj tam niekedy predajú človeku aj vzdušný balón, len aby sa ho zbavili. Hlavne keď zbadajú, že ženská tomu moc nerozumie.
Takže si idem naštudovať, čo mám pozerať a vyrážam na nákupy.
Tweety
19.07.11,09:04
Ďakujem, do supermarketu nepôjdem ani pozerať, pretože sme tak raz kúpili strunovú kosačku a nebolo toho, kto by poradil, ako tam namotať lanko... škoda hovoriť.
Nechcem sa dovaliť do predajne s tým, že nebudem vedieť nič, lebo aj tam niekedy predajú človeku aj vzdušný balón, len aby sa ho zbavili. Hlavne keď zbadajú, že ženská tomu moc nerozumie.
Takže si idem naštudovať, čo mám pozerať a vyrážam na nákupy.
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. :) Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?
AlaNR
19.07.11,09:25
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. :) Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?

Veď to, niekedy vyzerajú, ako leby ani nevedeli, v akom obchode robia, nebyť firemného oblečenia...
pepsikova
19.07.11,09:32
...nájdi si vo svojom okolí certifikovaného predajcu náradia, (napr. v PD je STOBER), a tam si kúp...predavači vedia, čo majú a na čo...
AlaNR
19.07.11,10:10
ako správna ženská, o obchodoch mám prehľad, akurát som nevedela, čo si mám vypýtať :-))
Indeed
19.07.11,10:34
Niekedy je rentabilnejšie objednať a zaplatiť si SLUŽBU /vyvrtanie diery/ ako

kupovať STROJ na robenie dier /vrtačku/

Hlavne ak má tato vrtačka byť použitá 1-2 x v roku a po cely zostavajúci čas

niekde ležať na polici v špajzi.

Inak cena za vyvrtanie 1 diery + hmoždinka + skrutka sa neiekedy pohybovala

okolo 12-14 SKK za dieru , dnes by to bolo cca 60-80 centov.
pepsikova
19.07.11,10:39
...plus sadzba za prácu, dochádzka,, rovná sa?..
...Indy, kto je fakt ľavoruký a nevie si doma sfuknuť dieru do steny, alebo policu, musí zavolať majstra...len majstri sú dnes artikel!..a ich cena-uf!..moja elvira (vlastné meno mojej vrtačky)síce drieme, ale je po ruke...
Ľubomír
19.07.11,10:42
Niekedy je rentabilnejšie objednať a zaplatiť si SLUŽBU /vyvrtanie diery/ ako

kupovať STROJ na robenie dier /vrtačku/

Hlavne ak má tato vrtačka byť použitá 1-2 x v roku a po cely zostavajúci čas

niekde ležať na polici v špajzi.

Inak cena za vyvrtanie 1 diery + hmoždinka + skrutka sa neiekedy pohybovala

okolo 12-14 SKK za dieru , dnes by to bolo cca 60-80 centov.

No neviem, či by si vošla do tej ceny? Pre jednu hmoždinku ti žiadny majster domov nepríde. Mať doma vrtačku po ruke nie je zlá investicia.
Indeed
19.07.11,10:43
..niekedy pomože aj šikovný a ochotný sused ... ;) :)
Ľubomír
19.07.11,10:51
..niekedy pomože aj šikovný a ochotný sused ... ;) :)

Podľa toho načo je šikula.:)
newmi
19.07.11,10:52
ja som nabehol do Baumaxu, vybral si naku lacnu Skill v akcii aj s vrtakmi, a hotovo, uz ju mam 2 roky a pohoda. Predtym som mal tie sunky OKI (naka znacka Baumaxu), furt sa kazili, tak som si vypytal peniaze a kupil tu Skill, na moje potreby (obcasne vrtanie do steny, sem tam do zeleza som vrtal a tak) BOHATE staci ;-)
AlaNR
19.07.11,11:11
Sused je iná generácia ako ja, takže pomoc e-e... :-)

Idem sa pozrieť poobede do obchodov, zajtra napíšem, či som niečo kúpila.
A ĎAKUJEM za rady!
AlaNR
20.07.11,05:18
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk/sk/ocs/n%C3%A1radia/101356/9787/priklepove-vrtacky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.
Ľubomír
20.07.11,05:22
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk/sk/ocs/n%C3%A1radia/101356/9787/priklepove-vrtacky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.

Dobrá voľba. Budeš naozaj spokojná. Ja by som volil "halvičku" na kľúč, ale inák hovorím dobrá voľba.
AlaNR
20.07.11,05:29
Na "hlavičku na kľúč" som sa spýtať nevedela, iba ten mechanický príklep, kovová hlava...
Uff toľko informácií som tam dostala, že som rada, že som odtiaľ odišla zdravá :-))

Teraz mám ďaľšiu dilemu - vrtáky...
Prečo som si myslela, že to bude v balení??
Ľubomír
20.07.11,05:41
S tým si nerob starosti. Do panelu ti budú stačiť dva priemery. Na odrázky ja používam priemer 6mm a na ine veci /luster, prahy/ 8 mm. Kvalitný vrtak kúpiš aj v domacích potrebach za 2,5 €. Stačí povedať, že potrebuješ vrtak do panelu a predavač ti ho ponúkne bez problémov aj s hmoždinkami a vrutmi do nich.
Chobot
20.07.11,07:41
Takže:

http://www.bosch-professional.com/sk/sk/ocs/n%C3%A1radia/101356/9787/priklepove-vrtacky/gsb-13-re/

toto je tá moja nová kráska.

Pán v obchode mi najskôr ponúkol na výber x kusov, ale nakoniec sme sa presnými otázkami dostali práve k tejto.

Vŕtačka dobrá, len trochu drahá. Vyššie som písal, že modrá rada je pre profesionálov, na každodenné a časté používanie. Tebe by bola stačila vŕtačka zo zelenej rady - pre amatérov (tzn. domáce použitie) - vyšla by. Ale inak to nevadí, je dobrá.
AlaNR
20.07.11,07:57
Z rady Hobby nemali, resp. mali, ale oveľa drahšiu.
S prižmúrením oka som ju dostala za 80,- Eur.
Indeed
20.07.11,08:06
Ja som kedysi kupil v hypermarkete vrtačku za akcivu cenu 450 SKK

a tiež spokojnosť.....
newmi
20.07.11,18:38
pekna pekna, boschky su trochu drahsie ale dobre :)
PotPalo
20.07.11,21:28
... Do panelu ti budú stačiť dva priemery. Na odrázky ja používam priemer 6mm a na ine veci /luster, prahy/ 8 mm. ...
Ak chceš zavesiť maličký obraz, dajme tomu 15x15cm, tiež vŕtaš šestku dieru? Ja vtedy navŕtam dierku 3mm vrtákom (áno, 3mm do panelu), do nej zatlčiem špajdlu, prebytok odrežem, ešte ťuknem krížovým šróbovákom do jej stredu aby sa rozštiepil koniec, a môžem našróbovať šrób. Inak polica na ktorej mám asi 10 kg mi tu už veľa rokov drží na dvoch 6mm dierach. Ono dosť záleží aj na hmoždinkách a šróboch.

Doporučujem kúpiť si sadu vrtákov od 1mm do 10mm HSS (do železa), vždy sa zídu. Dá sa s nimi vŕtať aj do plastu, aj do dreva (aj keď do dreva sú iné vrtáky). Potom tiež niekoľko vrtákov do panelu, napr. 3mm, 6mm, 8mm. Vraj sú 3 typy, podľa zafarbenia konca: modrý, žltý, červený, to podľa tvrdosti materiálu, ale už si nepamätám ktorý je najtvrdší (viem iba že červený je tak na vŕtanie do tehly). Ale to platilo zrejme len pre staré vrtáky.

Tá samoupínacia hlavička je lepšia, kľúčik by sa mohol niekde zabudnúť.
pepsikova
21.07.11,00:22
AlaNR Včera, 08:29 AM
Na "hlavičku na kľúč" som sa spýtať nevedela, iba ten mechanický príklep, kovová hlava...
Uff toľko informácií som tam dostala, že som rada, že som odtiaľ odišla zdravá :-))

Teraz mám ďaľšiu dilemu - vrtáky...
Prečo som si myslela, že to bude v balení??


...len aby si pre novú lásku nezabudla na nás...dobre si si vybrala,neboj,ešte si kúp dobrú brúsku,pílku a si komplet ako ja...lebo fakt zháňať po susedoch, kto ti vrtne dieru či prebrúsi kus dosky na policu, (ktorá musí byť najneskôr do večera zavesená)-a nikdy to nie je tak, ako ty chceš a kedy chceš...držím palčoky v práci...
Ľubomír
21.07.11,05:55
Ak chceš zavesiť maličký obraz, dajme tomu 15x15cm, tiež vŕtaš šestku dieru? Ja vtedy navŕtam dierku 3mm vrtákom (áno, 3mm do panelu), do nej zatlčiem špajdlu, prebytok odrežem, ešte ťuknem krížovým šróbovákom do jej stredu aby sa rozštiepil koniec, a môžem našróbovať šrób. Inak polica na ktorej mám asi 10 kg mi tu už veľa rokov drží na dvoch 6mm dierach. Ono dosť záleží aj na hmoždinkách a šróboch.

Doporučujem kúpiť si sadu vrtákov od 1mm do 10mm HSS (do železa), vždy sa zídu. Dá sa s nimi vŕtať aj do plastu, aj do dreva (aj keď do dreva sú iné vrtáky). Potom tiež niekoľko vrtákov do panelu, napr. 3mm, 6mm, 8mm. Vraj sú 3 typy, podľa zafarbenia konca: modrý, žltý, červený, to podľa tvrdosti materiálu, ale už si nepamätám ktorý je najtvrdší (viem iba že červený je tak na vŕtanie do tehly). Ale to platilo zrejme len pre staré vrtáky.

Tá samoupínacia hlavička je lepšia, kľúčik by sa mohol niekde zabudnúť.

Ano, aj na taký malý obrázok vŕtam 6mm dieru. To nezamená, že je ta diera hlboká 50 mm. Je to vec názoru. Samoupínacia hlavička má jednú nevýhodu, že niekedy sa veľmi ťažko uvoľňuje pri výmene vrtaka. Ako hovorím, je to všetko na osobnom rozhodutí.
AlaNR
28.07.11,07:13
Ešte taká blbosť (možno) ma napadla:
Dajú sa na vŕtačku kúpiť prípadne použiť aj brúsne kefy?
Alebo sú iba do brúsok?
Gina Er
28.07.11,07:56
Takéto veci sa nekupujú v marketoch, ale v špecializovaných predajniach na to určených. :) Tam ti aj poradia, čo a ako, nie ako v marketoch, nič sa nás nepýtaj, lebo my nič nevieme, alebo nechceme?
no asi takto-ja tam pracujem,takže vlastná skúsenosť-nemáme žiadne školenie,a je prakticky nemožné,aby som ovládala funkcie a činnosť všetkého tovaru,ktoré na oddelení predávame,a to podotýkam,že sme menší obchod.(televízory,cd prehrávače,foťáky,mp3,navigácie,milion druhov fénov,kuliem,žehličiek,holiacich a strihacích strojčekov,vysávačov,kuchynských prístrojov,vŕtačky,hoblíky,krovinorezy,píly,d rtiče konárov.............a to nemám na starosti iba toto.....:eek:
Ľubomír
28.07.11,09:12
Ešte taká blbosť (možno) ma napadla:
Dajú sa na vŕtačku kúpiť prípadne použiť aj brúsne kefy?
Alebo sú iba do brúsok?

Existujú aj drôtené kotúče na stopke, ktoré sa dajú upnúť do vratčky. ale je to pomerne nebezpečné pretože je riziko úrazu dosť vysoké.
AlaNR
28.07.11,09:13
Aha, takže pre amatéra určite nie. Tak sa do toho púšťať nebudem. ĎAKUJEM!