Petrobras
19.07.11,09:05
Chcel by som sa spýtat či sa nedá zvýšit velkost pamete RAM pretože nechcem kupovat novú...Niekde som počul že sa dá zvečšit tak že niektoré aplikácie pamet ram nepotrebujú a pamet RAM sa dá od nich odklonit a tím sa zvečši...Prosím poradte ako ju zvecsit...Vdaka za odpovede
firefox
19.07.11,07:45
Chcel by som sa spýtat či sa nedá zvýšit velkost pamete RAM pretože nechcem kupovat novú...Niekde som počul že sa dá zvečšit tak že niektoré aplikácie pamet ram nepotrebujú a pamet RAM sa dá od nich odklonit a tím sa zvečši...Prosím poradte ako ju zvecsit...Vdaka za odpovede

Veľkosť pamäte RAM zvýšiš len tak, že dokúpiš ďalší modul, alebo existujúci vymeníš za väčší. Nemá zmysel vŕtať sa v aplikáciách, myslím, že také niečo, ako využívanie RAM pamäte aplikáciou ani nenastavíš. Tá si uloží dáta do RAM pamäte tak, ako potrebuje. Ak je RAM pamäť malá, využíva sa vyrovnávacia pamäť na HDD (tzv. swapovanie). Teda to, na čo nie je miesto na RAM pamäti sa uloží na HDD a znovu sa to odtiaľ načítava. Keďže HDD je oveľa pomalšie, než RAM úložisko, zdržuje to prácu.

Ja som mal tento problém v novej práci na kompe, kde bolo len 512 MB RAM pamäte. Kým som prepol medzi aplikáciami, trvalo to asi 5-10 sekúnd, kým PC preswapoval dáta. Vyžiadal som si doplniť ešte jeden modul 512 MB a odvtedy to je neporovnateľné.

Takže nešpekuluj a kúp si ešte jeden modul, veď cena pamätí je dnes smiešna, DDR2 1GB kúpiš na inzerát do 10 EUR. AK chceš presnejšie poradiť, napíš, akú máš teraz pamäť (koľko modulov akej veľkosti) a presne aký typ (DDR, DDR2, DDR3, ...?) a tiež, aký operačný systém (napr. pre Windows XP nemá zmysel dávať väčšiu pamäť ako 4 GB).
Vlado40
19.07.11,07:53
RAM 2GB postačí pre XP aj Win7.
newmi
19.07.11,08:08
pre win 7 uz ani nie. Pusti 3-4 excel subory s peknymi tabulkami, k tomu naky wordik a mozes ist zakazdym na kafe kym sa ti prepnu okna
Timer3
19.07.11,09:56
Na xpecka ti 2 giga bohate postacia, pokial nemas bordel v pocitaci, co pri windoze neni nic neobvykle... Treba aj cistit registre napriklad CCleanerom a na odinstalovanie odporucam Revouninstaler, lebo ten pri odinstalovani programu zmaze aj priecinky a polozky v registry, no samozrejme pri cisteni registrov s CCleanerom ci inym softwarom si treba vsetko zalohovat, lebo sa mozu zmenit nastavenia v niektorych programoch a podobne. Oba programy su zadarmo (ak to nezmenili) pokial viem a prelozene do slovenciny, no najdes urcite aj ine ak ti nesadnu co su zadarmo. Tak isto Defregmentacia Hardisku vela pomoze, tiez ak mas rozdelen hardisky, tak je dobre mat programy nainstalovane spolu so systemom, lebo mu to bude trvat dlhsie, kym ich nacita z druheho. Na druhy sa davaj len filmy, hudbu, fotky a pracovne materialy, programy a operacny system spolu proste.

Ramky nikdy nie je dost, je to jedna z najlepsich investicii do PC, ak nemas na novy, len bacha, aby si nekupil taku, co ti nepojde do slotu na zakladnej (materskej) doske, treba sa poradit a tiez nemusis kupovat tie naj najdrahsie :)
TomasHC
19.07.11,10:02
RAM 2GB postačí pre XP aj Win7.

Pre Win7 2 GB určite nestačia. Resp. stačia tak pre Windows, a čokoľvek ostatné už spôsobuje swapovanie, mám to tu pred sebou naživo - žiaľ na firemnom laptope a nemám chuť investovať zo svojeho...
Vlado40
19.07.11,10:12
Zaujímavé .Mám doma jedno PC na ňom Win7 home premium 64bit RAM 2GB , deti na ňom hrajú hry a žiadný problém.K RAM ide aj základná doska a procesor a to tvorí PC ako celok.
newmi
19.07.11,10:48
jasne, aj ja mam W7 a idu mi na nom hry (ide ale aj o to AKE hry) ale skus realne na nom pracovat vo viacerych tabulkach a dokumentoch, hlavne ked su obsiahlejsie, vlasy si budes trhat to ti garantujem.
Timer3
19.07.11,10:50
Zaujímavé .Mám doma jedno PC na ňom Win7 home premium 64bit RAM 2GB , deti na ňom hrajú hry a žiadný problém.K RAM ide aj základná doska a procesor a to tvorí PC ako celok.

64bit ram ? 64bit, je udaj procesoru, nie ramky. Mas 2 gigahercovy procesor s architekturov 64bit a k tomu kolko ramky ? Ono aj procesor samozrejme nieco spravy, on je zodpovedny za rychlost akou pocitac pracuje, Ramka je zodpovedna za objem dat, s ktorymi dokaze pocitac pracovat. Napr.

Mas pracovny stol, ktory ma 2x2 metre - to je RAM pamet, mas suflik, ktory je velky 50x50 cm a mas ich tri povedzem - to je Hardisk, a mas voje ruky, s ktorymi na tom stole pracujes, vyberies nejaky nastroj zo suflika a pouzivas ho na stole - to je procesor.

Cize moze byt aj problem niekde, ono s win7 vela skusenosti nemam, ale 2 gig ram, je podla mna dost malo uz na Viste.
newmi
19.07.11,10:59
on myslel, ze ma 64bit windows. :-D

a Visty su hw narocnejsie ako win7. Mam doma XP, Vistu aj win7 a Vista je teda otrasne pomala.
Chobot
19.07.11,11:03
64bit ram ? 64bit, je udaj procesoru, nie ramky. Mas 2 gigahercovy procesor s architekturov 64bit a k tomu kolko ramky ? Ono aj procesor samozrejme nieco spravy, on je zodpovedny za rychlost akou pocitac pracuje, Ramka je zodpovedna za objem dat, s ktorymi dokaze pocitac pracovat. Napr.

Mas pracovny stol, ktory ma 2x2 metre - to je RAM pamet, mas suflik, ktory je velky 50x50 cm a mas ich tri povedzem - to je Hardisk, a mas voje ruky, s ktorymi na tom stole pracujes, vyberies nejaky nastroj zo suflika a pouzivas ho na stole - to je procesor.

Cize moze byt aj problem niekde, ono s win7 vela skusenosti nemam, ale 2 gig ram, je podla mna dost malo uz na Viste.

Presne tak. Pre Win 7 sa uvádza potreba minimálne 4 GB RAM, optimálne je mať 8 GB. Ono okná pôjdu aj pri 2 GB, ale raz to môže začať spomaľovať, alebo už teraz je to pomalšie, len užívateľ tým, že to nemá s čím porovnať, tak to nezbadá.
misoft
19.07.11,11:25
Zarazilo ma:

Niekde som počul že sa dá zvečšit tak že niektoré aplikácie pamet ram nepotrebujú a pamet RAM
Petrobras: bez RAM ti nepôjde NIČ.
Aj človek - ako bytosť - je čosi ako počítač. Jeho mozog je nielen CPU, ale aj RAM (i keď niektoré funkcie tela riadi hypofýza - malý mozog). Odober mozog, človek prestane pracovať, ale bude v núdzovom režime fungovať. Riadenie srdca a dýchania preberie hypofýza, lenže ostatné je preč.
To isté je u PC - bez RAM sa spustí napájanie, MB, ale už nenabehne OS - nemá ho kde dať. Tak isto programy, ak potrebujú pracovať, tak musia niekde niečo ukladať - toto nie je analógový Avomet (tam pamäť nepotrebuješ)
mecky
19.07.11,16:33
Presne tak. Pre Win 7 sa uvádza potreba minimálne 4 GB RAM, optimálne je mať 8 GB. Ono okná pôjdu aj pri 2 GB, ale raz to môže začať spomaľovať, alebo už teraz je to pomalšie, len užívateľ tým, že to nemá s čím porovnať, tak to nezbadá.

8GB? a co by tam preboha spustal?

na normalne pouzivanie 2GB v pohode staci. win7 zobere s beznimy aplikaciami ako prehliadac, nejaky prehravac, atd okolo 1GB

ak sa pc pouziva na (novsie) hry tak je potrebne 4GB

problem winov je v tom ze pri cca 80% zaplneni ram zacnu swapovat na disk, cim sa vsetko strasne spomaly, takze 1GB je takmer nepouzitelne
Vlado40
19.07.11,19:28
Príspevok :


Zaujímavé .Mám doma jedno PC na ňom Win7 home premium 64bit RAM 2GB , deti na ňom hrajú hry a žiadný problém.K RAM ide aj základná doska a procesor a to tvorí PC ako celok.

Reakcia :


64bit ram ? 64bit, je udaj procesoru, nie ramky. Mas 2 gigahercovy procesor s architekturov 64bit a k tomu kolko ramky ? Ono aj procesor samozrejme nieco spravy, on je zodpovedny za rychlost akou pocitac pracuje, Ramka je zodpovedna za objem dat, s ktorymi dokaze pocitac pracovat. Napr.

Mas pracovny stol, ktory ma 2x2 metre - to je RAM pamet, mas suflik, ktory je velky 50x50 cm a mas ich tri povedzem - to je Hardisk, a mas voje ruky, s ktorymi na tom stole pracujes, vyberies nejaky nastroj zo suflika a pouzivas ho na stole - to je procesor.

Cize moze byt aj problem niekde, ono s win7 vela skusenosti nemam, ale 2 gig ram, je podla mna dost malo uz na Viste.

Reakcia na reakciu :

Ak som napísal ,že mám PC a na ňom Win7 Home premium 64 bit ,tak som samozrejme myslel OS čo zrejme väčšina pochopila až na pár výnimiek.
Ak som napísal RAM 2GB ,tak som myslel pamäť RAM veľkosti 2GB ,čo zrejme väčšina pochopila až na pár výnimiek.
Ak by som napísal niečo o tom aký mám procesor ,tak určite by som ho neoznačil 2GB ,pretože pri procesoroch sa udáva rýchlosť v Hz a nie veľkosť v GB,čo väčšina vie až na pár výnimiek.

Mimo témy :
Keďže nie som odborník na PC ,tak tú časť o šuflíkoch som pochopil ,pretože som kedysi robil PC stolíky do predajní.Dokážem nakresliť ,vyrobiť aj namontovať kuchynskú linku a práve tam sú šuflíky.Väčšinou som robil na skrinke 3 menšie a 1 spodný veľký.Ako výsuvy som používal značku Hettich.Prepáčte mi rozpísal som sa trošku mimo témy ,ale naozaj tie šuflíky poznám.Dokonca do prvého šuflíka som dával plastový výlisok na príbory...
Vlado40
19.07.11,20:07
Presne tak. Pre Win 7 sa uvádza potreba minimálne 4 GB RAM, optimálne je mať 8 GB. Ono okná pôjdu aj pri 2 GB, ale raz to môže začať spomaľovať, alebo už teraz je to pomalšie, len užívateľ tým, že to nemá s čím porovnať, tak to nezbadá.

Chobot nestraš ľudí.Na Win7 32bit. v pohode stačí 2GB Ram.Ak Win začne spomaľovať ,tak na vine je množstvo spustených procesov po štarte,ktoré vlastne ani spustené nemajú byť.Väčšinou je to dôsledok inštalácie množstva programov na zrýchlenie PC.

http://windows.microsoft.com/sk-SK/windows7/products/system-requirements
newmi
19.07.11,20:18
Sak na rozbehnutie systemu, surfovanie, menej narocne hry to staci ale robit na tom daco seriozne je potom dakedy peklo ako som uz spominal. V kazdom pripade, tych par € sa oplati do RAM investovat, to zrychlenie bude badatelne na prvy pohlad.
Vlado40
20.07.11,06:34
Je známe že Windows XP 32 bit. nedokáže využiť 4 GB RAm.Inak to nie je ani pri Win7 32 bit.Inštaloval som kopu Win7 Home premium s Ram 1.5GB aj 2GB a šľapu v poriadku a verím že aj ich majitelia na nich seriozne robia.Bežný použivateľ PC nerobí vedecké výskumy na PC aby potreboval PC s 8GB Ram.
Nandrolon
20.07.11,06:59
Pred rokom sa ani takmer nedal kúpiť notebook s už 8 GB RAM.
Nevidím ale aj tak dôvod hlavne pri dnešných cenách RAM dávať do nového stroja menej ako 4 GB. Myslím že je to optimum aj pre W7 64bit, zvlášť keď má človek ešte 1GB na grafike, teda grafika mu neukrajuje z RAM...
Vlado40
20.07.11,07:11
Win7 64 bit má celkom iné nároky a tam 4GB sa využije naplno.Teraz sa mi dostal do ruky NTB s Win7 32 bit .
Nandrolon
20.07.11,07:22
WIN 7 32 bit. dokáže využiť približne 3,5 GB vrátane toho, čo si odreže zdieľaná grafika, takže to na tom obrázku sedí. Win 64 bit. dokáže využiť RAM takmer do nekonečna. Tam ho zase limituje základná doska.
Ale aj do 32-ky by som dal 4 GB RAM už iba preto, aby boli rovnaké 2 GB moduly...
Vlado40
20.07.11,07:29
Kvôli tomu je tam 2x 2GB ,ale ak by tam bolo iba 2GB ,tak ten NTB pôjde bez problémov.Veď majiteľ ani nevie čo je Ram.Ten NTB kým so ho nedal do poriadku nabehoval do 7 minút a nepomohlo mu ani 4GB Ram.O PC sa treba starať a inštalovať iba to čo potrebujem a vtedy bude šľapať ako má.
newmi
20.07.11,10:19
lebo RAM ma prd vplyv na nabeh. Vela RAM je dobre napr pre spominane tabulky ale aj niektore hry. Pamatam si pred rokmi sme mali 128MB RAM, jedna hra nam sekala, nedala sa hrat, dokupili sme 512MB a pekne to ficalo a aj vseobecne isiel PC sviznejsie pri niektorych veciach :)
Timer3
20.07.11,11:25
Ram je operacna pamet, kazdy program potrebuje na proces urcitu pamet a nieco co s nim bude pracovat, cize procesor, ako som uz napisl v mojom prispevku o tom priklade stola a suflikov, problem moze byt aj niekde inde. Ak je slaby procesr, ramka ti nepomoze, ak je silny procesor, tak riesenie na rychlost je ram.. Co sa tyka swapovania, to sa da nastavit na minimum a inac to dost niekedy pomaha, co sa tyka startu, treba mat aktualizovany aj BIOS, lebo to vela urobi tiez.
A co sa tyka Windowsu, je to jeden velky bordel, cele tie registre su ten problem, ak nehrate hry, tak skuste niektoru Linuxovu distribuciu a ine uz chciet nebudete. Mne linux startuje uz mesiace furt rovnako, hadam presne na stotinu sekundy, nainstaloval aj odinstaloval som milion programov a porobil milion nastaveni a je to furt rovnake. A mam stary notebook s 1,7 procesorom, 2 gig ramky a ide to jak hodinky, na pozeranie filmov, pocuvanie hudby, robenie kancelarskych veci a surfovanie to bohate staci...
sthruska
20.07.11,12:06
Z praxe:
mám W7 64 bit home, 3 GB RAM.
Nehrám hry a nepracujem s grafikou ani multimediálnymi súbbormi.
Obsadenie pamäte tak 1,7 GB. Neviem či som niekedy bol nad 2 GB.

Mám nastavené uvoľnovanie knižníc z RAM pri ukončení programu.

Záver 2 GB RAM na bežnú prácu stačia.
Timer3
21.07.11,11:54
Inac ma to dost prekvapuje, ono ked si pc budes udrzovat vo "forme" tak to aj stacit bude furt, ale casom, ked sa ti "zanesu" registre starymi subormi, tak bude startovat hodinu, kym vsetky polozky prejde, ale ak sa o to budes starat, tak neni co riesit...
sthruska
21.07.11,12:55
No veď to, že sa starám. Až prehnane :D
duves
05.08.11,05:00
Win7 64 bit má celkom iné nároky a tam 4GB sa využije naplno.Teraz sa mi dostal do ruky NTB s Win7 32 bit .
Takže na 32 bitove win7 stačia 3 GB, viac nema vyznam, je tak?
Mam 2GB, ale napr. ak robim s fotkami s raw konvertorom Adobe LR, tam je citit swapovanie. Musim to premysliet. Lebo druhe PC ma dcerka, je tam RAM 1 GB a slape to. Este som tam na podporu vsunul USB kluč 2 GB na ebooster aplikaciu ako doplnkovu RAM. Asi dokupim 2 GB modul, a vytvorim u mna RAM 2+1, no nie ako par.

Ozaj, ake mate skusenosti pri tych sparovanych RAM -kach. Ja som na XP nič vyrazne nespozoroval (mam sparovane 2x1GB). Nema sa v nejakej volbe OS niečo nastaviť/povoliť?
Nandrolon
05.08.11,05:13
1. Ja by som dal 4 GB, nakoľko využije sa nejakých 3,5 GB.
2. USB ako doplnkovú ram nedávaj, radšej nechaj swapovať na disku, pretože USB je strašne pomalé aj oproti HDD nie to ešte oproti RAM, takže v konečnom dôsledku to celý proces spomalí.
Chobot
05.08.11,06:22
Takže na 32 bitove win7 stačia 3 GB, viac nema vyznam, je tak?
Mam 2GB, ale napr. ak robim s fotkami s raw konvertorom Adobe LR, tam je citit swapovanie. Musim to premysliet. Lebo druhe PC ma dcerka, je tam RAM 1 GB a slape to. Este som tam na podporu vsunul USB kluč 2 GB na ebooster aplikaciu ako doplnkovu RAM. Asi dokupim 2 GB modul, a vytvorim u mna RAM 2+1, no nie ako par.

Ozaj, ake mate skusenosti pri tych sparovanych RAM -kach. Ja som na XP nič vyrazne nespozoroval (mam sparovane 2x1GB). Nema sa v nejakej volbe OS niečo nastaviť/povoliť?

Pri bežnej práci nespozoruješ zmenu prácu RAM v DUAL CHANNELI v porovnaní s nie Dual channel. Jedine pri nejakých testoch by si vedel porovnať rýchlosť.
duves
05.08.11,07:25
A čo frekvencia RAM-iek? 1067 MHz su už dosť drahšie ako 800 Mhz. Je tam rozdiel vo vykone? Medzi pametami 800 Mhz a 1067 Mhz, samozrejme DDR2. Mam CPU Pentium D 925 na 3,00 GHz 2x2MB L2, FSB 800 MHz.
duves
05.08.11,07:26
2 jadra, socket LGA 775
Chobot
05.08.11,08:12
Duves, samotná frekvencia RAM je len jeden parameter výkonu. Nemenej dôležitým je časovanie (CLOCK či CAS Latency - uvádza sa CLX, kde X je číslo časovania). To je udávané počtom taktov medzi jednotlivými operáciami pamäte, napr. 5-5-5-18 (nebudem to teraz rozpisovať, čo to presne znamená, ani si to netrúfam vysvetliť, ale na nete nájdeš k tomu dosť článkov, ktoré to vysvetľujú).

Zvyšovaním frekvencie sa zvyšuje aj časovanie. Ale všimni si, že pri pamätiach s rovnakou frekvenciou môže byť rôzne časovanie. Čím nižšie časovanie, tým lepšia pamäť. Porovnaj si napr. tieto pamäte:

http://www.alza.sk/kingston-4gb-kit-ddr2-800mhz-cl5-5-5-15-hyperx-blu-edition-d182762.htm

http://www.alza.sk/pamet-kingston-4-gb-kit-2-x-2-gb-ddr2-800-mhz-pc6400-d97897.htm

Keby som si mal vybrať medzi týmito dvomi, tak si vyberiem tú s lepším časovaním (4-4-4-12). Ale jasné, že frekvencia je prvoradá. Preto som si osvojil jeden názor, ktorý som v súvislosti s RAM pamäťami čítal, že najlepšie sú RAM pamäte s čo najvyššiu možnou frekvenciou s čo najnižším časovaním. Takže pamäť 1066 MHz s CL5 je výkonnejšia či rýchlejšia ako 800 MHz s CL4. A je na užívateľovi, či sa rozhodne priplatiť si viac za vyššiu frekvenciu.

Ale ak si sa pýtal na to, či spozoruješ zmenu keď miesto 800 MHz pamätí dáš 1066 MHz, tak ti poviem, že nespozoruješ. Možno keby si hral náročné hry, tak by si dosiahol vyššie FPS-ko, ale na plynulosť hry nevplýva len frekvencia pamätí. Pri bežných kanc. prácach je jedno, či máš 800 MHz alebo 1066 MHz.
duves
05.08.11,08:36
Dik, takže sa nebudem nahanat za frekvenciou.