denimama
19.07.11,09:52
Ahoj milí poraďáci, môžete mi poradiť, prosím? Potrebovala by som do jestvujúcej, ešte nie dokončenej menšej okrasnej záhrady (3 áre) nejako vpašovať hriadky so zeleninou. Pred 2 rokmi som pod nátlakom rodiny zrušila klasickú úžitkovú záhradu. Ponechala som si len ovocné kríky a dva ovocné stromy. Teraz postupne zisťujem, že mám tzv. zeleninový absťák, prekáža mi, že aj keď žijem na dedine a mám záhradku priamo za domom, po všetku zeleninu musím do obchodu. Nedá sa to riešiť tak, že by okrasná časť bola vpredu, za ňou živý plot a potom zelenina - aspoň si to myslím - pretože záhrada je orientovaná na sever a obávam sa, že tujky/živý plot by časť za nimi príliš zatienili. Malo by to byť nejaké "diskrétne" riešenie, čo nebude byť do očí, aby mi rodina nezbalila kufor:D Ďakujem za každý nápad. denisa
vejas
19.07.11,11:05
ahoj, v niektorom jarnom zahradkarovi som videla kombinovane zahony - zelenina a kvety a vyzeralo to velmi pekne.
Evanka
19.07.11,12:01
Ahoj milí poraďáci, môžete mi poradiť, prosím? Potrebovala by som do jestvujúcej, ešte nie dokončenej menšej okrasnej záhrady (3 áre) nejako vpašovať hriadky so zeleninou. Pred 2 rokmi som pod nátlakom rodiny zrušila klasickú úžitkovú záhradu. Ponechala som si len ovocné kríky a dva ovocné stromy. Teraz postupne zisťujem, že mám tzv. zeleninový absťák, prekáža mi, že aj keď žijem na dedine a mám záhradku priamo za domom, po všetku zeleninu musím do obchodu. Nedá sa to riešiť tak, že by okrasná časť bola vpredu, za ňou živý plot a potom zelenina - aspoň si to myslím - pretože záhrada je orientovaná na sever a obávam sa, že tujky/živý plot by časť za nimi príliš zatienili. Malo by to byť nejaké "diskrétne" riešenie, čo nebude byť do očí, aby mi rodina nezbalila kufor:D Ďakujem za každý nápad. denisa
Je možné oddeliť živým plotom, ako uvažuješ, ale vôbec to nie je nutné oddeľovať, zbytočne si opticky zmenšíš záhradu, ak nie je veľmi veľká. Ja mám záhradu okrasnú a mám aj zeleninu. Síce tam nebývame, ale často tam chodíme a na dedine každý pestuje zeleninu sám, takže v obchode ani veľmi nedostať. Okolo plotu mám fazuľu, vzadu mám paradajky, pred nimi uhorky, mrkvu, cibuľu, strúčkovú fazuľku, hrach (už dozretý a vytrhaný), tam chcem dať rukolu, aj keď s tou nemám žiadnu skúsenosť. A kde tu medzi kvietkami je aj jahoda :). Bylinky mám zvlášť, bližšie k domu. Záleží aj na tom, čo všetko chceš na zeleninovej hriadke mať a v akom množstve. Najlepšie by sa dalo poradiť z fotečky, tak nafoť a prilep. Ja môžem nabudúce nafotiť ten malý prdinec zeleninovej záhradky, ale nám skutočne postačí, aj keď jeden nevie, či nerozšírim http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.
irma1
19.07.11,12:22
Všetko záleží naozaj od toho, koľko toho tam chceš mať.
Ja som toho roku skusmo zasadila pár paradajok a paprík do veľkých kvetináčov, ktoré som dala k dverám do záhrady okolo stola a záhradných stoličiek. V iných kvetináčoch tam mám aj bylinky, ale tie takto pestujem už niekoľko rokov. Som prekvapená, že to vôbec nevyzerá zle a má to aj svoje výhody.
Odpadá drina okolo okopávania a vyplievania. Všetko mám po ruke, stačí otvoriť dvere. Krúpy sa ma tiež netýkali, kvetináče sú v závetrí domu.
Zase na druhej strane treba skoro každý deň polievať a prihnojovať raz do týždňa.
Bylinky som zvykla na zimu stiahnuť dnu, takže mám čerstvé celý rok.
denimama
19.07.11,17:40
Dakujem pekne za odpovede. Myslim, ze ma posuvaju tym spravnym smerom. Na tak malej poche si musim poriadne premysliet, co budem pestovat, aby som dobre vyuzila priestor (urcite by som chcela hrach, rajciny, papriku, salat, uhorky, cukety, kalerab, cibulku,..) Na zivy plot som myslela kvoli rodine, aby bol vlk syty aj ovca cela. Zahrada ma obdlznikovy tvar. teraz je uprostred zahrady obdlznikovy travnik lemovany po obvode obdlznikovym okrasnym zahonom (tujky, trvalky, letnicky, kamen).Na lavej strane mam z vonkajsej strany okrasneho zahonu este ovocny zahon (ribezle, josta, cernice, maliny, figa, visna, broskyna) Napadlo mi, ze by som zrusila aj tak nudny tvar travnika a zahonu, ze by som vytvorila cosi ako "slzu" (zuzena cast by bola na lavom hornom konci, kde konci ovocny zahon) a na takto ziskanej ploche, bez oddelenia zivym plotom, ale tak, aby to nebolo prilis na ociach, sa budem realizovat. Povodne som snivala o tom, ze by som zeleninou prespikovala ten okrasny zahon, ale to by asi vyzeralo kuriozne :eek: . Tak co na to poviete? vdaka
arizona
19.07.11,18:46
Dakujem pekne za odpovede. Myslim, ze ma posuvaju tym spravnym smerom. Na tak malej poche si musim poriadne premysliet, co budem pestovat, aby som dobre vyuzila priestor (urcite by som chcela hrach, rajciny, papriku, salat, uhorky, cukety, kalerab, cibulku,..) Na zivy plot som myslela kvoli rodine, aby bol vlk syty aj ovca cela. Zahrada ma obdlznikovy tvar. teraz je uprostred zahrady obdlznikovy travnik lemovany po obvode obdlznikovym okrasnym zahonom (tujky, trvalky, letnicky, kamen).Na lavej strane mam z vonkajsej strany okrasneho zahonu este ovocny zahon (ribezle, josta, cernice, maliny, figa, visna, broskyna) Napadlo mi, ze by som zrusila aj tak nudny tvar travnika a zahonu, ze by som vytvorila cosi ako "slzu" (zuzena cast by bola na lavom hornom konci, kde konci ovocny zahon) a na takto ziskanej ploche, bez oddelenia zivym plotom, ale tak, aby to nebolo prilis na ociach, sa budem realizovat. Povodne som snivala o tom, ze by som zeleninou prespikovala ten okrasny zahon, ale to by asi vyzeralo kuriozne :eek: . Tak co na to poviete? vdaka

... k vyznacenemu : daj si do vyhladavaca "biozahrada" a uvidis, ze to nie je nic kuriozne,ale dlhodobo odskusane a prakticke riesenie... ;)

Ja mam tiez malu cast v zahrade oddelenu na zeleninku. Nasadila som na oddelenie par krikov zemolezu kamcatskeho. Je to nizky, husty ker,ktory nebrani vo vyhlade,okrasli zahradku a na jar si pochutnavame na prvom ovoci :)
Silvernola
20.07.11,04:20
Aj zeleninová záhrada môže byť (o)krásna. Samozrejme, nie tradičné hriadky mrkvy a cibule. Existujú mnohé druhy a odrody červených a žltých šalátov, mangoldov, cvikle, kučeravého kelu... Mnohé bylinky pekne kvitnú – borák, mesiačik, ap. Niektoré majú zaujímavú štruktúru – kukurica, brokolica, mangold, kôpor, cuketa, artičok; po plote sa môžu ťahať okrasné tekvice (ich plody sú rovnako jedlé) a fazule (fazuľa šarlátová má nádherné červené a biele kvety); pohľad na plodiace rajčiny (červené i žlté) je nádherný... Ďalšie inšpirácie nájdeš v hocktorej záhrade, stačí chodiť s otvorenými očami. Ale vyhýbaj sa tradičným hriadkam, saď skôr v skupinách a kombinuj. To je vhodné aj z hľadiska zdravia rastlín.
Možnosti je mnoho, časom na ne prídeš sama. Držím palce!
Evanka
01.08.11,15:26
Posielam sľúbené fotky. Z toho mála koreňov som už obrala kýbel paradajok, hrach je už zamrazený a pojedený, na jeho mieste som skúsila zasadiť rukolu, strukovú fazuľku po ľavej strane som už obrala a listy hodila do kompostu, po pravej strane bola sadená neskôr, tak ešte nedozrela, pred paradajkami je zeler, pred ním kaleraáb, šalotka je už vybratá, cibiľa mala ešte zelené cíbiky, tak je ešte na hriadke, vľavo od cibule je petržlen a mrkev, pod katalpou je rebarbora, okolo plota fazuľa. Bylinky sú pri dome. Mne sa vôbec nezdá, že by zeleninka vadila v pohľade, práve naopak, škoda, že som nenafotila pred zberom paradajok, keď boli červené. Bolo to celkom pekné. Možno niekomu by to vadilo, ale mne sa to zdá v pohode.
denimama
01.08.11,15:37
Evanka, no to je nadhera! Mas ozaj krasnu zahradu! Velmi pekne dakujem za inspirativne fotky, mala si pravdu, nejde o nestmelitelne oblasti... Na jesen si to nachystam na jar idem na vec:D Nech sa Ti aj nadalej dari. denisa
Evanka
01.08.11,15:45
Ďakujem, pochvala potešila. Som rada, ak som ťa trocha inšpirovala. Držím palce už teraz, nech sa všetko vydarí podľa tvojich predstáv.
Evanka
01.08.11,16:19
Pre inšpiráciu pridám ešte fotku z apríla :). Vpravo je rozkvitnutý rododendrón.
denimama
01.08.11,16:34
Paraaaada... Mas to prekrasne zladene, blahozelam k dobremu vkusu a zlatym rucickam. Boze, uz nech je jar ;)