nikkha
19.07.11,10:12
14rocny malolety, zastupovany matkou ako zakonnym zastupcom, zdedil podiel na nehnutelnosti. Porucitelom bol stary otec maloleteho. Okrem neho existuju dalsi dvaja, ktori zdedili rovnaku cast (dalsi 1 malolety vnuk porucitela a 1 syn porucitela- ujo, vo vztahu k maloletym). V zaujme maloleteho chce zakonny zastupca, aby sa malolety "zbavil" podielu a tym aj akychkolvek moznych buducich vztahov s ostatnymi clenmi jeho rodiny (narodil sa ako nemanzelsky syn, ziadna komunikacia, neochota, agresivita zo strany biologickych pribuznych). Nadmerne zle vztahy a neochota dostavit sa na predvolania (zacalo to uz dedickym konanim, koncilo exekucnym konanim) vyustili do rozhodnutia zakonneho zastupcu ponateho v laickom chapani: "nech si beru vsetko, nic za to nechceme, len aby sme mali od nich navzdy pokoj". Otazky su nasledovne: Staci ak sa spise darovacia zmluva a poda sa navrh na schvalenie tejto darovacej zmluvy sudu? Moze sa v tomto pripade darovat podiel z nehnutelnosti len jednemu alebo sa musi automaticky obom? Plati sa este alebo vobec dan z darovania nehnutelnosti? Co potom ked sud schvali darovaciu zmluvu? Je mozne, aby ju neprijali/ prip. ake komplikacie mozu este nastat?
DAKUJEM
firefox
19.07.11,09:08
14rocny malolety, zastupovany matkou ako zakonnym zastupcom, zdedil podiel na nehnutelnosti. Porucitelom bol stary otec maloleteho. Okrem neho existuju dalsi dvaja, ktori zdedili rovnaku cast (dalsi 1 malolety vnuk porucitela a 1 syn porucitela- ujo, vo vztahu k maloletym). V zaujme maloleteho chce zakonny zastupca, aby sa malolety "zbavil" podielu a tym aj akychkolvek moznych buducich vztahov s ostatnymi clenmi jeho rodiny (narodil sa ako nemanzelsky syn, ziadna komunikacia, neochota, agresivita zo strany biologickych pribuznych). Nadmerne zle vztahy a neochota dostavit sa na predvolania (zacalo to uz dedickym konanim, koncilo exekucnym konanim) vyustili do rozhodnutia zakonneho zastupcu ponateho v laickom chapani: "nech si beru vsetko, nic za to nechceme, len aby sme mali od nich navzdy pokoj". Otazky su nasledovne: Staci ak sa spise darovacia zmluva a poda sa navrh na schvalenie tejto darovacej zmluvy sudu? Moze sa v tomto pripade darovat podiel z nehnutelnosti len jednemu alebo sa musi automaticky obom? Plati sa este alebo vobec dan z darovania nehnutelnosti? Co potom ked sud schvali darovaciu zmluvu? Je mozne, aby ju neprijali/ prip. ake komplikacie mozu este nastat?
DAKUJEM

1. daň z darovania sa neplatí - už neexistuje.
2. áno, takýto úkon musí schváliť súd, nie je to bežná vec.
3. čo ma najviac udivuje - maloletý zdedí zákonný podiel na majetku poručiteľa a zákonný zástupca chce za neho rozhodnúť, že ho tohto dedičstva navždy zbaví!!! Našťastie k takému niečomu treba rozhodnutie súdu, ktorý dúfam, že takýto úmysel neschváli. Nech dedič (vnuk) dosiahne 18 rokov a potom nech sa sám rozhodne, čo so zdedeným majetkom spraví. Ak sa on rozhodne ho darovať, tak to bude jeho rozhodnutie. Ale ak môže mať z dedičstva osoh (napr. finančné vyrovnanie), prečo chce zákonný zástupca rozhodnúť v jeho mene v jeho neprospech?? Len preto, aby bola rodina spokojná? Mne sa to nezdá... vyzerá to, ako keby zákonný zástupca hájil práva tých ostatných spoluvlastníkov a chcel by konať v neprospech vnuka.

A ty si na ktorej strane v tomto spore? Si zákonný zástupca maloletého? Ak áno, nezdá sa ti, že je to veľmi nevýhodné rozhodnutie? A je jedno, či je manželský alebo nemanželský. To, že bude (spolu)vlastníkom nehnuteľnosti do dosiahnutia plnoletosti, nijako nemôže narušiť existenciu nehnuteľnosti. Zatiaľ nech si ju užívajú ostatní spoluvlastníci.

Poznám podobný prípad - jeden známy bol v rozvodovom konaní, počas ktorého tragicky zomrel. Mal 2 synov a 2 bratov, ktorí bývali v rodičovskom dome (on dovtedy býval v byte s deťmi a manželkou). Po jeho smrti chceli bratia, aby jeho podiel na dome bol prepísaný na nich. Manželka sa však svojho podielu vzdala v prospech maloletých synov, nech sa po dosiahnutí plnoletosti oni rozhodnú, čo s podielom na rodinnom dome. Bola by hlúpa, keby sa vzdala dedičstva aj dedičstva detí v prospech švagrov (strýkov detí).
nikkha
19.07.11,09:35
Dakujem za odpoved, velmi mi pomohla.
Dakujem aj za vas subjektivny nazor/dotaz. Reagovala by som rovnako. Dovolim si ale tvrdit, ze v mojej otazke boli uvedene len fakty k danej problematike, na kt. som nepoznala odpoved.

K danej veci podotykam, ze neexistuje ziadne hajenie prav ostatnych spoluvlastnikov a obycajna snaha o zbavenie sa dedicstva maloleteho ktore mu pravoplatne patri. Viem, ze sud prihliada vzdy v prvom rade na zaujem dietata a teraz sa pytam, na vas subjektivny nazor, myslite, ze ja, ako matka dietata nehajim tymto zaujem mojho dietata ked... maloleteho otec spachal samovrazdu a predtym zabil so svojim bratom (jednym z dedicov) a manzelkou svojho otca (spominaneho porucitela)? Boli obvineni, obzalovani, odsudeni a napokon uz aj prepusteni. Dalej, exekutor ziada od dedicov splatenie dlhu 80 000 SK aj s urokmi a inymi poplatkami. Myslite ze to zaplatia oni? Nie, zaplatim to ja a nebudem pozadovat vyrovnanie ktore by som aj tak v zivote nedostala spat. Preco? Pre obycajny pokoj. Ma moje dieta cakat do 18tky, kedy zadlzia este aj nehnutelnost a bude MOJE dieta prichadzat o VLASTNE peniaze, ked bude zarabat? Oni peniaze nemaju a ja nebudem cakat, kedy kvoli nejakemu spoluvlastnickemu podielu bude mat moj syn v dospelosti tazkosti. To radsej nechcem nic. Navyse, bolo povedane, ze dedicstvo sa nemoze odmietnut. My, ako laici sme uverili. Zaver? Premeskali sme mesacnu lehotu na odmietnutie dedictva v dobrej viere, ze sa nic ine neda robit, len to prijat a dopadlo to rokmi nicnerobenia zo strany zvysnych spoluvlastnikov. Stojim si za svojim nazorom, ze pre svoje dieta, chcem len to najlepsie, a ak by ho to malo stat nejaky spoluvlastnicky podiel, tak mu ho mnohonasobne v zivote vynahradim, len aby nemal kvoli nejakym kriminalnikom a vydieracom zbytocne problemy.

Este raz dakujem za Vasu odpoved.
ivka70
19.07.11,10:02
Ak je hodnota zdedeneho majetku vyssia ako hodnota dlhov, tak nie je v zaujme maloleteho zbavit sa tohto majetku.
Predpokladam, ze tak ako by sud neschvalil vzdanie sa dedicstva, neschvali ani darovanie podielu na nehnutelnosti.

http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/odmietnutie-dedicstva-2.html
Barbara
19.07.11,10:10
vidím tu ešte jednu možnosť, a to, dať návrh pre tých dvoch, aby podiel maloletého odkúpili,majú predkupné právo, a keď by nechceli, povedať im, že ten podiel syna predáte cudziemu......;)
Chobot
19.07.11,10:13
Dakujem za odpoved, velmi mi pomohla.
Dakujem aj za vas subjektivny nazor/dotaz. Reagovala by som rovnako. Dovolim si ale tvrdit, ze v mojej otazke boli uvedene len fakty k danej problematike, na kt. som nepoznala odpoved.

K danej veci podotykam, ze neexistuje ziadne hajenie prav ostatnych spoluvlastnikov a obycajna snaha o zbavenie sa dedicstva maloleteho ktore mu pravoplatne patri. Viem, ze sud prihliada vzdy v prvom rade na zaujem dietata a teraz sa pytam, na vas subjektivny nazor, myslite, ze ja, ako matka dietata nehajim tymto zaujem mojho dietata ked... maloleteho otec spachal samovrazdu a predtym zabil so svojim bratom (jednym z dedicov) a manzelkou svojho otca (spominaneho porucitela)? Boli obvineni, obzalovani, odsudeni a napokon uz aj prepusteni. Dalej, exekutor ziada od dedicov splatenie dlhu 80 000 SK aj s urokmi a inymi poplatkami. Myslite ze to zaplatia oni? Nie, zaplatim to ja a nebudem pozadovat vyrovnanie ktore by som aj tak v zivote nedostala spat. Preco? Pre obycajny pokoj. Ma moje dieta cakat do 18tky, kedy zadlzia este aj nehnutelnost a bude MOJE dieta prichadzat o VLASTNE peniaze, ked bude zarabat? Oni peniaze nemaju a ja nebudem cakat, kedy kvoli nejakemu spoluvlastnickemu podielu bude mat moj syn v dospelosti tazkosti. To radsej nechcem nic. Navyse, bolo povedane, ze dedicstvo sa nemoze odmietnut. My, ako laici sme uverili. Zaver? Premeskali sme mesacnu lehotu na odmietnutie dedictva v dobrej viere, ze sa nic ine neda robit, len to prijat a dopadlo to rokmi nicnerobenia zo strany zvysnych spoluvlastnikov. Stojim si za svojim nazorom, ze pre svoje dieta, chcem len to najlepsie, a ak by ho to malo stat nejaky spoluvlastnicky podiel, tak mu ho mnohonasobne v zivote vynahradim, len aby nemal kvoli nejakym kriminalnikom a vydieracom zbytocne problemy.

Este raz dakujem za Vasu odpoved.

Nuž, je to skutočne komplikované...

V každom prípade je možné dať návrh na súd, aby schválil darovaciu zmluvu. Ak to vyargumentuješ a vysvetlíš, tak možno súd rozhodne schváliť darovaciu zmluvu. Ako vidno, pravda má viac tvárí, nielen tú jednu, ktorú bolo vidno z prvého príspevku.

Ale len ty poznáš všetky podrobnosti. Však skús dať návrh na súd a uvidíš.

Ale aj tak je tam ešte veľa bielych miest. Napr.:

- píšeš, že spolupáchateľom bol aj strýko - ako to, že on tiež dedil po otcovi, ktorého zavraždil v spolupáchateľstve?
- Aký dlh to žiada exekútor vyplatiť? Z čoho vznikol ten dlh? Existuje aj také riešenie, že exekútor si zoberie byt, predá ho v dražbe a z toho vyrovná dlh. Zvyšené peniaze vyplatí dedičom (takže tvoj syn by zase len získal z dedičstva aspoň niečo).

A ešte na záver - otec tvojho syna možno spáchal zločin na svojom otcovi, ale rodina by nemala z toho viniť či za to trestať tvojho syna. Však hádam nie ste mafiánske klany, ktoré sa budú mstiť na rodinných príslušníkoch?

Otázne je tiež, v akom pomere je ten dlh k hodnote nehnuteľnosti - ak je hodnota nehnuteľnosti napr. 30.000 EUR, tak kvôli dlhu 80.000 SKK je hlúpe zbaviť sa majetku.



Oni peniaze nemaju a ja nebudem cakat, kedy kvoli nejakemu spoluvlastnickemu podielu bude mat moj syn v dospelosti tazkosti. To radsej nechcem nic.

DO dospelosti má ešte 4 roky. Ja by som na tvojom mieste počkal. Lebo to nie je tvoje, ale synove. Ty môžeš nechcieť nič, ale syn možno bude chcieť niečo. Keď nič iné, aspoň spoluvlastnícky podiel. Ten jesť nepýta....