kachnourik
19.07.11,10:19
Zdravim vas poradaci,
chcem sa opytat ako je to s pisanim obchodnych listov - ako su objednavky, ponuky, upomienky a pod. Chodila som na OA, kde sme sa ucili nielen ako listy maju vyzerat, ale co vsetko maju obsahovat, akym pismom ich pisat... proste vsetko, ved asi vela z vas to vie... No prisla som do zamestnania, kde ostatni zamestnanci maju ine vzdelanie a ked pride rad na pisanie nejakeho listu, ktory si napisem podla seba, aj tak mi ho poupravuju, ze mi to reze oci, a neviem si presadit to,co som sa naucila :(
Co s tym? Moze si spolocnost upravit vzhlad obchodnych listov, alebo sa ma radsej pridrziavat noriem pisania obch.korespondencie?
Dakujem
firefox
19.07.11,08:39
Zdravim vas poradaci,
chcem sa opytat ako je to s pisanim obchodnych listov - ako su objednavky, ponuky, upomienky a pod. Chodila som na OA, kde sme sa ucili nielen ako listy maju vyzerat, ale co vsetko maju obsahovat, akym pismom ich pisat... proste vsetko, ved asi vela z vas to vie... No prisla som do zamestnania, kde ostatni zamestnanci maju ine vzdelanie a ked pride rad na pisanie nejakeho listu, ktory si napisem podla seba, aj tak mi ho poupravuju, ze mi to reze oci, a neviem si presadit to,co som sa naucila :(
Co s tym? Moze si spolocnost upravit vzhlad obchodnych listov, alebo sa ma radsej pridrziavat noriem pisania obch.korespondencie?
Dakujem

Každá firma má zaužívanú nejakú firemnú kultúru - majú svoje vzory listov, svoju úpravu. U väčších firiem som sa stretol, že majú prijatý nejaký Dizajn manuál, kde sú uvedené vzory listov (okraje, kde adresa, kde dátum, podpis, logo). Zväčša tento dizajn manuál robí nejaká externá marketingová agentúra.

Menšie firmy na to peniaze nemajú, tak si to tvoria na kolene.

Inak vitaj v reálnom živote - je to iné, ako čo si sa učila na OA... ;):D

Ak je to veľmi zlé, skús to povedať niekomu z vedenia, že úprava nie je podľa normy. Ale nebuď potom prekvapkaná, keď ti dajú za úlohu vytvoriť vzory listov podľa normy...:eek:

Dnes už na tej formálnej stránke korešpondencie tak veľmi nezáleží (pokiaľ to nie je naozaj nejaký oficiálny list - napr. žaloba na súd alebo kúpna zmluva na kataster a pod.). Obchodnému partnerovi je jedno, či dáš dátum do záhlavia, alebo na koniec listu. Píš listy tak, ako je to vo firme zabehané.
kachnourik
19.07.11,08:50
JJ to som si uz zvykla, ze vela veci sa uci tak, no v skutocnosti sa to robi uplne inak... :mad:

takze ak to nieje podla normy nevadi? ak by sa dalo dohodnut na nejakej zlatej strednej ceste, tak by som aj urobila nejaky navrh listov, no vies mi povedat na co nezabudnut, alebo co z tej naucenej normy urcite nevynechat? vdaka ;)
Nella_2
19.07.11,09:07
Neviem, kedy si chodila na OA, odvtedy sa možno veľa zmenilo. Alebo máš možno naopak Ty čerstvejšie informácie než Tvoji kolegovia. :)

Existuje najnovšie vydanie normy STN 01 6910 Pravidlá písania a úpravy písomností (apríl 2011).

Neviem, či je to nejako postihnuteľné, keď používajú firmy "svoje vlastné" úpravy písomností...
Tweety
19.07.11,09:09
Neviem, kedy si chodila na OA, odvtedy sa možno veľa zmenilo. Alebo máš možno naopak Ty čerstvejšie informácie než Tvoji kolegovia. :)

Existuje najnovšie vydanie normy STN 01 6910 Pravidlá písania a úpravy písomností (apríl 2011).

Neviem, či je to nejako postihnuteľné, keď používajú firmy "svoje vlastné" úpravy písomností...
Podstatné je asi to, aby tam boli všetky potrebné údaje, ktoré v ofic. písomnostiach musia byť, IČO, DiČ, adresa...
Nella_2
19.07.11,09:13
Podstatné je asi to, aby tam boli všetky potrebné údaje, ktoré v ofic. písomnostiach musia byť, IČO, DiČ, adresa...
Presne tak a potom odvolávacie údaje, telefón/fax, e-mail, kto vybavuje, počet príloh, miesto a dátum odoslania...
kachnourik
19.07.11,09:15
Nella_2: Nebolo to az tak davno... ako sa to vezme...

a Tweety: toto mi je jasne, to sa zvykne tlacit uz na hlavickovy papier... no skor ma zaujimaju okraje, odvolavacie udaje, ci sa adresa pise v pravo ci v lavo (toto je u nas vecny boj) alebo napr. riadkovanie...
Nella_2
19.07.11,10:24
Nella_2: Nebolo to az tak davno... ako sa to vezme...

a Tweety: toto mi je jasne, to sa zvykne tlacit uz na hlavickovy papier... no skor ma zaujimaju okraje, odvolavacie udaje, ci sa adresa pise v pravo ci v lavo (toto je u nas vecny boj) alebo napr. riadkovanie...
Toto všetko je uvedené v spomínanej norme. Podľa nej sa napr. adresa v listoch môže písať vľavo alebo vpravo.
Osobné listy, zmluvy, vedecké práce by mali mať riadkovanie 1,5. V úradných a obchodných listoch sa podľa normy používa jednoduché riadkovanie.
Evanka
19.07.11,11:07
Zdravim vas poradaci,
chcem sa opytat ako je to s pisanim obchodnych listov - ako su objednavky, ponuky, upomienky a pod. Chodila som na OA, kde sme sa ucili nielen ako listy maju vyzerat, ale co vsetko maju obsahovat, akym pismom ich pisat... proste vsetko, ved asi vela z vas to vie... No prisla som do zamestnania, kde ostatni zamestnanci maju ine vzdelanie a ked pride rad na pisanie nejakeho listu, ktory si napisem podla seba, aj tak mi ho poupravuju, ze mi to reze oci, a neviem si presadit to,co som sa naucila :(
Co s tym? Moze si spolocnost upravit vzhlad obchodnych listov, alebo sa ma radsej pridrziavat noriem pisania obch.korespondencie?
Dakujem
Navrhni objednanie najnoivsej normy STN, ktorá dopĺňa a mení normu z 1999 a bude to tam čierne na bielom. Ja by som sa snažila túto normu dodržiavať, veď je to vizitka každej sekretárky. Mnohým to nič nehovorí, podobne ako pravopis a nepovažujú to za dôležité, ale správne písaníe písomnosti do určitej miery hovoria o profesionalite firmy.
Nella_2
19.07.11,11:17
Navrhni objednanie najnoivsej normy STN, ktorá dopĺňa a mení normu z 1999 a bude to tam čierne na bielom. Ja by som sa snažila túto normu dodržiavať, veď je to vizitka každej sekretárky. Mnohým to nič nehovorí, podobne ako pravopis a nepovažujú to za dôležité, ale správne písaníe písomnosti do určitej miery hovoria o profesionalite firmy.
Okrem normy STN 01 6910, ktorú som spomínala, by som odporučila objednať aj normu STN 88 6101 Predtlač listových papierov na úradné a obchodné listy (kde sú uvedené okraje, vzdialenosti...). V apríli vyšlo ich najnovšie vydanie.

http://www.sutn.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=112719
http://www.sutn.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=112720
kachnourik
19.07.11,11:31
dakujem :) uvidim co sa da robit