Anijjka
19.07.11,11:50
Dobrý deň,
včera som bola u známej pomôcť ohľadom účtovníctva. Má taký problém, že už v apríli vystavili faktúru za poskytnuté služby, ale doteraz im za ňu odberatelia nezaplatili. Ona však odviedla daň, je to v poriadku, aj keď tie peniaze od nich ešte neobdržala?
Ďakujem
rdb
19.07.11,09:53
je to v poriadku
JAJA11
19.07.11,09:53
Dobrý deň,
včera som bola u známej pomôcť ohľadom účtovníctva. Má taký problém, že už v apríli vystavili faktúru za poskytnuté služby, ale doteraz im za ňu odberatelia nezaplatili. Ona však odviedla daň, je to v poriadku, aj keď tie peniaze od nich ešte neobdržala?
Ďakujem

:o Áno je a vždy to tak aj bolo. Zdaniteľné plnenie vzniká dňom poskytnutia služby alebo dodaním tovaru. Či bola faktúra uhradená alebo nie :o
babi2
19.07.11,09:57
Dobrý deň,
včera som bola u známej pomôcť ohľadom účtovníctva. Má taký problém, že už v apríli vystavili faktúru za poskytnuté služby, ale doteraz im za ňu odberatelia nezaplatili. Ona však odviedla daň, je to v poriadku, aj keď tie peniaze od nich ešte neobdržala?
Ďakujem
Keďže vystavila faktúru s DPH, bola povinná predmetnú DPH odviesť štátu, tu je to bez ohľadu na to kedy prijme platbu;)
Anijjka
19.07.11,09:59
Ďakujem, nečakala som až tak rýchlu odpoveď. :) Každopádne, ešte tu mám pár nedorozumení, ale týkajú sa viac menej účtovania v OMEGE. Jej manžel bol živnostník a teraz vlastne prešiel na s.r.o, tak ma poprosili, aby som im pomohla so zaúčtovaním všetkých potrebných dokladov. Otvorili s.r.o, až v júli, ale potrebujú tam zaúčtovať aj túto neuhradenú faktúru z apríla. Keď som sa to snažila vystaviť, tak mi vyhodilo chybu kvôli tomu, že sa snažím zaúčtovať doklad, ktorý nie je v ich danom účtovnom období (kedže tamto je Faktúra z apríla a oni sú otvorení až od júla). Vedeli by ste mi ešte s týmto pomôcť? :)
JAJA11
19.07.11,10:01
Ďakujem, nečakala som až tak rýchlu odpoveď. :) Každopádne, ešte tu mám pár nedorozumení, ale týkajú sa viac menej účtovania v OMEGE. Jej manžel bol živnostník a teraz vlastne prešiel na s.r.o, tak ma poprosili, aby som im pomohla so zaúčtovaním všetkých potrebných dokladov. Otvorili s.r.o, až v júli, ale potrebujú tam zaúčtovať aj túto neuhradenú faktúru z apríla. Keď som sa to snažila vystaviť, tak mi vyhodilo chybu kvôli tomu, že sa snažím zaúčtovať doklad, ktorý nie je v ich danom účtovnom období (kedže tamto je Faktúra z apríla a oni sú otvorení až od júla). Vedeli by ste mi ešte s týmto pomôcť? :)

Prečo je potrebné previesť faktúru FO do s.r.o.? Čo má s.r.o. s týmto príjmom? :confused:
Anijjka
19.07.11,10:04
ja som sa na to tiež pýtala, ale že kvôli tomu, lebo to nemajú ešte stále zaplatené, tak aby potom vedeli, koľko majú pohľadávok..záväzkov a podobne
pravdupoviedac, preto sa na to pýtam, lebo som sa ešte nestretla s týmto prevádzaním
Katarína Cigánová
19.07.11,10:05
Ďakujem, nečakala som až tak rýchlu odpoveď. :) Každopádne, ešte tu mám pár nedorozumení, ale týkajú sa viac menej účtovania v OMEGE. Jej manžel bol živnostník a teraz vlastne prešiel na s.r.o, tak ma poprosili, aby som im pomohla so zaúčtovaním všetkých potrebných dokladov. Otvorili s.r.o, až v júli, ale potrebujú tam zaúčtovať aj túto neuhradenú faktúru z apríla. Keď som sa to snažila vystaviť, tak mi vyhodilo chybu kvôli tomu, že sa snažím zaúčtovať doklad, ktorý nie je v ich danom účtovnom období (kedže tamto je Faktúra z apríla a oni sú otvorení až od júla). Vedeli by ste mi ešte s týmto pomôcť? :)
Ved fakturu musel vystavit iný subjekt v apríli ešte sro neexistovala. Nemožeš zaučtovat fakturu od jedného subjektu do učtovníctva ineho subjektu .
Predpokladám , že fa vystavil SZČO .
SZČO má možnost postupit svoju vzniknutú pohladávku sro - čke , tým pádom sa sro stane novým veritelom - a toto oznámi dlžníkovi . Dlžník to už nezaplatí SZČO , ale sročke.
Samozrejme sro za kupenú pohladávku zaplatí SZČO .
babi2
19.07.11,10:06
ja som sa na to tiež pýtala, ale že kvôli tomu, lebo to nemajú ešte stále zaplatené, tak aby potom vedeli, koľko majú pohľadávok..záväzkov a podobne
pravdupoviedac, preto sa na to pýtam, lebo som sa ešte nestretla s týmto prevádzaním kuk sem
http://www.porada.sk/t84487-prechod-z-fyzickej-osoby-na-s-r-o-pre-lakarov.html
JAJA11
19.07.11,10:11
ja som sa na to tiež pýtala, ale že kvôli tomu, lebo to nemajú ešte stále zaplatené, tak aby potom vedeli, koľko majú pohľadávok..záväzkov a podobne
pravdupoviedac, preto sa na to pýtam, lebo som sa ešte nestretla s týmto prevádzaním

Ale s.r.o. nie je právnym nástupcom FO, aj keď s.r.o. vlastní táto FO. Ja osobne to považujem za zbytočnú komplikáciu. Ak aj FO nemá zaplatené, ale ukončila živnosť bude to jej príjmom za rok 2011. Prípadne môže FO predať pohľadávku s.r.o., ale to je iba komplikácia a nerieši to situáciu. :o
JAJA11
19.07.11,10:15
ano ano, bola vystavená SZČO. Dakujem za pomoc, pochopila som, akým spôsobom sa to bude riešiť, ale ako to mám potom zaúčtovať?

No ja by som to neprenášala na s.r.o. Ale ak to je vyslovené želanie toho človeka, mala by byť spísaná nejaká zmluva o postúpení pohľadávky. Prevod pohľadávky nie je zdaniteľným plnením (DPH) a dátum prevodu musí byť až po vzniku s.r.o.. Potom by to nemalo byť problém prijať v Omege, trebárs cez interný doklad.
Mila123
19.07.11,10:23
ano ano, bola vystavená SZČO. Dakujem za pomoc, pochopila som, akým spôsobom sa to bude riešiť, ale ako to mám potom zaúčtovať?
ku dňu ukončenia podnikania ako SZČO cez ID naúčtuješ príjem- i ked napr. ho nikdy druhá strana nezaplatí.....to náš štát nezaujíma......