ricco24
19.07.11,13:45
Moja otázka sa týka toho či som na mesiace júl, august vedený ako študent alebo nie.

Tento rok som ukončil bc. štúdium, mám podanú prihlášku na ing. štúdium.
Bc štúdium som študoval 4 roky.
Som v mesiacoch júl a august vedený ako študent alebo nie. Mám sa zahlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne ? Taktiež mám u zamestnávateľa uplatnenú nezdanitelnú čiastku dane, musím ju na júl, august zrušiť alebo nie ? Poprípade budem musieť potom dane spätne doplatiť ?

Písal som už aj na ministerstvo PSVR, zdravotnictva aj financii ... no samozrejme odpovede su take ze sa mam spytat/obratiť inam ...

Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
deeda
19.07.11,12:36
My sme boli odniesť potvrdenie o ukončení Bc. na príslušný ÚP a ZP, kde nám potvrdili, že štatút študenta - poistenca štátu ostáva počas prázdnin. Bežia aj rod. prídavky. Po zápise na Ing. štúdium treba bezodkladne doniesť povrdenie o návšteve školy.
ricco24
19.07.11,19:05
Takže aby som to dobre pochopil - treba tie tlačivá odniesť na na ÚP a ZP alebo nie. Nepochopil som či Vás otočili že to netreba alebo Vám ten štatút študenta potvrdili na základe tých tlačív.

Ďakujem
ivka70
19.07.11,19:28
Podla aktualnych zakonov si ukoncenie studia mal do 8 dni nahlasit zdravotnej poistovni, teda do 8 dni po statniciach.
Poistenie neplatis, ak v septembri prinesies potvrdenie o navsteve skoly, uznaju ti potom aj jul a august.

Na UPSVaR oddeleni pridavkov na dieta tiez zahlasujes ukoncenie studia.
Neviem, ako u deeda dosli k tomu, ze bezia rodinne pridavky, podla mojich skusenosti ich stopnu a doplatia az v septembri, po prineseni potvrdenia o navsteve skoly na II.stupni VS.
Rovnako v praci treba rodicovi, ktori ma danovy bonus, nahlasit ukoncenie studia a danovy bonus za leto bude doplateny v rocnom zuctovani dani.

Inak 4 roky trva standardne Bc. studium na tvojej skole alebo islo o prekrocenie standardnej dlzky studia?
vcielkaisr
19.07.11,19:40
Podla aktualnych zakonov si ukoncenie studia mal do 8 dni nahlasit zdravotnej poistovni, teda do 8 dni po statniciach.
Poistenie neplatis, ak v septembri prinesies potvrdenie o navsteve skoly, uznaju ti potom aj jul a august.

Na UPSVaR oddeleni pridavkov na dieta tiez zahlasujes ukoncenie studia.
Neviem, ako u deeda dosli k tomu, ze bezia rodinne pridavky, podla mojich skusenosti ich stopnu a doplatia az v septembri, po prineseni potvrdenia o navsteve skoly na II.stupni VS.
Rovnako v praci treba rodicovi, ktori ma danovy bonus, nahlasit ukoncenie studia a danovy bonus za leto bude doplateny v rocnom zuctovani dani.

Inak 4 roky trva standardne Bc. studium na tvojej skole alebo islo o prekrocenie standardnej dlzky studia?

Aj mne povedali na okresnom oddelení úradu práce,soc.vecí a rodiny že prídavky bežia normálne,len potom treba doložiť potvrdenie o zápise na magisterské štúdium,to isté na pobočke zdravotnej poisťovne.
ricco24
19.07.11,19:58
Štúdium bc na mojej škole trvá 3 roky takže som 1 rok predlžoval.

Ako vidím zákony hovoria niečo iné ako prax. Aj mne mnohí ludia povedali že im na úradoch povedali že nemusia platiť zdravotné atď. že jednoducho v septembri prinesú potvrdenie o prijatí a to stačí.

Tako som stále rovnako zmätený ... predpokladám že podla zákona nemôžem mať taktiež u zamestnávatela uplatnenú nezdanitelnú časť dane ... alebo sa mýlim ?
veronikasad
19.07.11,20:38
Štúdium bc na mojej škole trvá 3 roky takže som 1 rok predlžoval.

Ako vidím zákony hovoria niečo iné ako prax. Aj mne mnohí ludia povedali že im na úradoch povedali že nemusia platiť zdravotné atď. že jednoducho v septembri prinesú potvrdenie o prijatí a to stačí.

Tako som stále rovnako zmätený ... predpokladám že podla zákona nemôžem mať taktiež u zamestnávatela uplatnenú nezdanitelnú časť dane ... alebo sa mýlim ?
Nezd.časť nesúvisí so štatútom štuudenta, nič ti nebráni mať ju uplatnenú počas prázdnin.
PnD ti UPSVaR cez prázdniny zastaví, doplatí ich v septembri po predložení potvrdenia o návšteve školy. Rovnako by mala postupovať aj mzdárka s výplatou daňového bonusu. DB za 7-8. mesiac bude doplatený v ročnom zúčtovaní dane.

Do ZP treba odniesť potvrdenie o ukončení bakalárskeho štúdia a ak máš nejaký doklad o pokračovaní v štúdiu. Po zápise treba odniesť potvrdenie o návšteve školy.
ricco24
20.07.11,05:30
Super konečne odpoveď ktorá aj niečo vysvetľuje. Ďakujem veronikasad.

Takže ak by som to zhrnul -

Úrad práce - neriešim
Sociálna poisťovňa - neriešim
Zdravotná poisťovňa - priniesť potrvrdenie o ukončení bc. poprípade o prijatí na ing. štúdium

Nezdanitelná časť základu dane - aha tak to som potom trošku mimo som si myslel že sa to tiež týka štatútu študenta. Aké su teda podmienky na to aby som si ho mohol uplatnovať ?
jankasm
20.07.11,06:40
Super konečne odpoveď ktorá aj niečo vysvetľuje. Ďakujem veronikasad.

Takže ak by som to zhrnul -

Úrad práce - neriešim
Sociálna poisťovňa - neriešim
Zdravotná poisťovňa - priniesť potrvrdenie o ukončení bc. poprípade o prijatí na ing. štúdium

Nezdanitelná časť základu dane - aha tak to som potom trošku mimo som si myslel že sa to tiež týka štatútu študenta. Aké su teda podmienky na to aby som si ho mohol uplatnovať ?

Myslíš podmienky uplatňovania nezdaniteľnej čiastky základu dane? Skoro žiadne ;), stačí byť daňovníkom v SR, čo je vlastne každý občan. Takže aj deti majú na ňu nárok. Nárok strácajú len dôchodcovia.
jales
20.07.11,08:25
Ja som sa bola pýtať na úrade práce ohľadom syna a ukončenia prídavkov po Bc. štúdiu. Dali mi tam vypísať jeden papier, že sa predpokladá, že bude ďalej pokračovať v Ing. štúdiu a prídavky mu pokračujú ďalej. Rozhodnutie o prijatí na 2. stupeň zatiaľ nemá. Aj v ZP sme odovzdali jeden doklad o ukončení štúdia. Samozrejme musíš počítať s tým, že ak Ťa na 2. stupeň nepríjmu budeš musieť tie prídavky vrátiť, tak isto vrátiť daňový bonus a doplatiť si sám ZP, ak si sa nezaevidoval na ÚP ako nezamestnaný.
Pripájam Ti link, kde má daňový úrad má informácie o tom, kto je študent, atď.

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgzyMANJgjiO-pEYYkCOuy9c3D0YSdzDBLt6T4S4p5u-r0d-bqp-EFA-0hwoaOro52mkH5WTmp6YXKkfrO-tH6BfkBsaGhpR7u3oqKgIADVifPo!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFNWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzVBTkkyLzE1L3Nh LlRyZWU!?message=OPEN_FOLDER&id=44&idparent=null&query=&criteria=1#actual
deeda
22.07.11,20:25
Ohľadne prídavkov - sme boli predvolaní na UP, aby nemuselo byť zastavené ich vyplácanie počas júla - augusta.
Terezia Balážová
27.06.12,11:41
mam podobny problem dcera ma individualne studium jej bakalarske studium trva 3 roky a ma posledny rok rozdeleny na dva na urade ma presviecaju ze jej v tomto roku pozastavia rodinne davky ze jeto nadstandart vie mi niekto poradit