Goroo
19.07.11,16:48
Dobrý deň poraďáci,

poprosila by som Vás o pomoc a radu pri nasledovnom probléme...

Obdržali sme dodávateľskú fa s dátumom 15.06.2011 s rozpisom DPH. Táto bola postupne počas 06/2011 uhrádzaná z BÚ ( 3 úhrady ). Až teraz pri evidencii fa som si všimla, že u daného dodávateľa na fa nevystupuje IČ DPH - po vzájomnom rozhovore bolo vysvetlené, že samozrejme nie je platcom DPH. :mad: Stane sa ním až od 01.08.2011. Ako postupovať v danom prípade, ak by som samozrejme rada uplatnila DPH, pričom sme kvartálny platca DPH?
Katarína Cigánová
19.07.11,14:52
Dobrý deň poraďáci,

poprosila by som Vás o pomoc a radu pri nasledovnom probléme...

Obdržali sme dodávateľskú fa s dátumom 15.06.2011 s rozpisom DPH. Táto bola postupne počas 06/2011 uhrádzaná z BÚ ( 3 úhrady ). Až teraz pri evidencii fa som si všimla, že u daného dodávateľa na fa nevystupuje IČ DPH - po vzájomnom rozhovore bolo vysvetlené, že samozrejme nie je platcom DPH. :mad: Stane sa ním až od 01.08.2011. Ako postupovať v danom prípade, ak by som samozrejme rada uplatnila DPH, pričom sme kvartálny platca DPH?
Ak dodavatel vystavil fakturu , na ktorej uviedol DPH , mudí ju odviest do štátneho rozpočtu / ak nie hrozí mu sankcia / - toto však ty neriešiš.
Pre teba je zá správa , že nemáš nárok na odpočet . Dodavatel vystavil fa s rozpisom DPH v rozpore so zákonom .
Možné riešenie : dodavatel opraví fakturu a zbytok peňazí ti vráti na účet / alebo si započítate s ďalšou faktúrou / , ak máte viac spoločných obchodov ,
Goroo
19.07.11,15:21
Zabudla som napísať, že ide o JÚ.
Snažíme sa momentálne prísť spoločne na nejaké schodné riešenie situácie... pričom samozrejme nechceme prísť o DPH...ak budeme požadovať, samozrejme fa opraví ( ide o dlhšiu spoluprácu, pričom momentálne zakladal novú spoločnosť, kde nás však neoboznámil so skutočnosťou, že nie je platcom DPH), mňa však zaujíma ako to urobiť... neviem, či by bolo možným riešením niečo ako: opraví fa tak, že ju vystaví ako zálohovú fa ( ešte s dátumom 15.6. keď nebol platcom DPH ), všetky úhrady, ktoré boli vykonané - musím o nich účtovať, keďže sú na výpise z BÚ( 20.,22,30.06.2011) by som účtovala ako preddavkové úhrady tejto zálohovej fa bez DPH? Posledná úhrada však ešte nebola zrealizovaná,teda spadá až do III.štvrťroka. Mohol by následne ostrú fa vystaviť až s dátumom po 1.8. už aj s DPH ( kedy už bude platcom DPH ). Vyplýva mi z toho, že by som v tomto III.štvrťroku mohla uplatniť DPH z ostrej fa? Alebo to zbytočne komplikujem?

Je dosť možné že som si vymyslela úplnú hlúposť, avšak som z toho už úplne popletená... :rolleyes:

Naozaj budem rada, ak mi niekto podá tip na riešenie...
Goroo
20.07.11,10:52
Skúste prosím niekto pošpekulovať...

Ďakujem za pomoc
KEJKA
20.07.11,10:56
JU-dodávateľ, alebo JU odberateľ?
Dodávateľ ak je tiež Q-platiteľ na vlastné riziko fa opraví - DPH neuvedie, prípadne len napíše, že ide o proforma faktúru.
Zálohy sú OK
v auguste - ak bude vtedy reálne podpísať protokol o dodaní, tak dodávateľ vystaví riadnu faktúru s DPH a odpočíta od nej preddavky. VY si DPH odpočítate na základe augustovej faktúry a dodávateľ DPH zaplatí.
kn-alka
20.07.11,11:02
Dodávateľ nemal náhodou vystaviť faktúru na prijatú platbu? Tam sa tiež uvádza DPH.
KEJKA
20.07.11,12:46
on vystavil ostrú faktúru a platbu považoval za jej úhradu.
V tom čase bol neplatiteľ, takže faktúra bola aj tak chybná........vd zadanie a predchádzajúce príspevky naň.
Goroo
20.07.11,14:00
V prvom rade sa Vám chcem veľmi pekne poďakovať za vaše rady...a doplniť... účtovanie v JÚ ako kvartálny platca DPH účtujúci v progr. ALFA - to sme my - teda odberateľ tovaru v tomto prípade.

Zároveň však, ak by som mohla ešte raz poprosiť ( mám za sebou iba 1Q účtovania, preto sa radšej poradím s múdrejšími a skúsenejšími... ) - rada by som si overila celú nasledovnú postupnosť aj s konkrétnymi sumami, ktorú som si teda k tomuto celému prípadíku vymyslela...

1. dodávateľ musí vystaviť Zálohovú faktúru na ktorej neuvedie DPH ( momentálne nie je platcom DPH ) t.j. ZF bude znieť na konečnú sumu 2.720,- EUR
2. túto zaevidujem do ALFY pod číselným radom ZF, ako typ dokladu Preddavok. Z tejto ZF si samozrejme ja neuplatním DPH ( keďže nie je ako ) a teda v rozpise uvádzam 0% DPH t.j. SPOLU = 2.720,- EUR
3. moje úhrady z BÚ budem evidovať ako Výdavok Banka a to s tým, že ich budem taktiež v rozpise uvádzať s 0% sadzbou DPH - pričom budem uhrádzať túto ZF čiastočnými úhradami, teda:
20.06. vo výške 1.000,- EUR, 30.06. vo výške 600,- EUR
4. úhrada zo dňa 22.06. bola vykonaná vkladom na dodávat. účet teda zaevidujem Výdavok Pokladňa a tiež s 0% sadzbou DPH.
5. naša posledná úhrada bude napr. 9.8.2011 cez VPD - teda doplatok ZF - t.j. vo výške 400,- EUR ( v tomto období by už dodávateľ mal byť evidovaný ako platca DPH )
6. následne po našej poslednej úhrade on vystaví FA - zaevidujem ju medzi ostatné DF - avšak už v, pre nás vyhovujúcom, členení t.j.
2.720,- EUR Z: 2.267,22 EUR DPH: 453,45 EUR
7. ďalším krokom, ak dobre premýšľam, by malo byť odúčtovanie hodnoty DPH prostredníctvom ID / Výdavok - Výdavok za tovar. ID by malo byť potom s dátumom vzniku daňovej povinnosti z DF?
Predmetným ID by som to DPH mala upraviť na takýto stav?:
SPOLU ZÁKLAD DPH
20% 2.720,67 2.267,22 453,45
0% -2.720,67 -2.720,67
SÚČET 0 -453,45 453,45

8. suma DPH 453,45 EUR mi teda na základe tohto vstúpi do daň. odpočtu až v III.Q na základe DF...

Rada by som sa Vás teda opýtala, či ak budem postupovať podľa vyššie uvedeného bude všetko v poriadku aj čo sa týka nakúpenia tovaru a jeho odpočtu DPH, ako aj zo strany v programe ALFA?
Mala by som si dať pozor ešte na niečo?

Som naozaj všetkým vďačná za odpovede... veľmi mi pomôžete...
Ďakujem
veronikasad
20.07.11,14:08
goroo, ide o dodávku tovaru alebo službu ? Ak dodávku tovaru, kedy bol tovar skutočne k vám dodaný ?
Goroo
20.07.11,14:14
Ide o tovar, dodaný 06/2011 - resp. sa vráti ( kvôli DPH - práve to potrebujem riešiť, aké je najschodnejšie riešenie ) ale FA sa bude opravovať nakoľko nás neoboznámil, že nie je platcom...
veronikasad
20.07.11,14:17
Ide o tovar, dodaný 06/2011 - resp. sa vráti ( kvôli DPH - práve to potrebujem riešiť, aké je najschodnejšie riešenie ) ale FA sa bude opravovať nakoľko nás neoboznámil, že nie je platcom...
Kým nie je platitel DPH, s DPH "nešpekuluj". Idealne by bolo celú transakciu zrušiť - vrátenie tovaru a zrušenie faktúry bez zaučtovania a vrátenie záloh späť zo strany dodávatela.

Ak dodávatel vystavil ako neplatitel faktúru s DPH, je povinný odviesť DPH do ŠR a u teba nevzniká nárok na odpočet.

Ak nechcete peniaze fyzicky vracať, urobte to cez pokladňu.
Goroo
20.07.11,14:34
Z našej strany teda naozaj nejde o "špekulovanie" ale reálny problém, ako sa dostať k cca 450,- eurám, o ktoré nás takto obral... ako som písala, z jeho strany bola založená nová spoločnosť, pričom sme si na základe dlhodobej spolupráce, neoverili či je resp. nie je platcom... FA bola vystavená s rozpisom na DPH, až pri jej evidencii som si uvedomila, že nikde nefiguruje IČ DPH... takto vzniká problém...
Myslíte teda, že je najlepšie žiadať od neho VPD na sumu úhrad 2.320,67 EUR v prospech nás, vrátenie tovaru... jeho "opätovný" nákup po 1.8.2011?
Robí problém aj to, ak na bankových príkazoch figuruje ako VS číslo FA ( tej zlej )...
veronikasad
20.07.11,14:39
Z našej strany teda naozaj nejde o "špekulovanie" ale reálny problém, ako sa dostať k cca 450,- eurám, o ktoré nás takto obral... ako som písala, z jeho strany bola založená nová spoločnosť, pričom sme si na základe dlhodobej spolupráce, neoverili či je resp. nie je platcom... FA bola vystavená s rozpisom na DPH, až pri jej evidencii som si uvedomila, že nikde nefiguruje IČ DPH... takto vzniká problém...
Myslíte teda, že je najlepšie žiadať od neho VPD na sumu úhrad 2.320,67 EUR v prospech nás, vrátenie tovaru... jeho "opätovný" nákup po 1.8.2011?
Robí problém aj to, ak na bankových príkazoch figuruje ako VS číslo FA ( tej zlej )...
Pokial dodávatel nebude o faktúre účtovať -postupuj tak ako píšeš v druhej časti príspevku. Uhrady (bez ohladu na variabilný symbol) zaučtuješ ako mylnú platbu.
Goroo
20.07.11,15:01
Kejka, ten istý názor?

Ďakujem pekne za pomoc všetkým...
veronikasad
20.07.11,15:03
JU-dodávateľ, alebo JU odberateľ?
Dodávateľ ak je tiež Q-platiteľ na vlastné riziko fa opraví - DPH neuvedie, prípadne len napíše, že ide o proforma faktúru.
Zálohy sú OK
v auguste - ak bude vtedy reálne podpísať protokol o dodaní, tak dodávateľ vystaví riadnu faktúru s DPH a odpočíta od nej preddavky. VY si DPH odpočítate na základe augustovej faktúry a dodávateľ DPH zaplatí.
Kejka, ale dodávka tovaru bola uskutočnená v čase, keď nebol platitelom DPH ...
KEJKA
20.07.11,17:06
ved mne to nebolo jasné, len som uviedla špekulatívne možný postup. Kedže tovar bol dodaný, tak moje riešenie nie je riešením.
Ved som aj písala................v auguste - ak bude vtedy reálne podpísať protokol o dodaní,.................
Goroo
20.07.11,18:08
Všetkým veľmi pekne ďakujem...
a ešte jedna otázočka, pre moje utvrdenie - ak teda vystavil fa s rozpisom DPH, bez toho aby mal pridelené IČ DPH, je zo zákona povinný uhradiť ho... čo on aj tvrdí, že urobí... pre mňa to však nič neznamená, však? Aj napriek jeho doplateniu nemám možnosť toto DPH uplatniť... ( dodávateľ presviedča, že môžem ) :confused:
Zároveň, ako som písala, úhrady boli vykonané z BÚ, ako aj priamo vkladom na jeho účet... mylnú úhradu som ešte neevidovala - pr. ALFA - poradíte mi aj v tomto? A už dám pokoj!? ;)
veronikasad
20.07.11,18:17
Všetkým veľmi pekne ďakujem...
a ešte jedna otázočka, pre moje utvrdenie - ak teda vystavil fa s rozpisom DPH, bez toho aby mal pridelené IČ DPH, je zo zákona povinný uhradiť ho... čo on aj tvrdí, že urobí... pre mňa to však nič neznamená, však? Aj napriek jeho doplateniu nemám možnosť toto DPH uplatniť... ( dodávateľ presviedča, že môžem ) :confused:
Zároveň, ako som písala, úhrady boli vykonané z BÚ, ako aj priamo vkladom na jeho účet... mylnú úhradu som ešte neevidovala - pr. ALFA - poradíte mi aj v tomto? A už dám pokoj!? ;)
nemáš nárok na odpočet DPH od neplatitela.

Mylnú platbu si v ALFE evidujem cez priebežné položky. Nie je to síce celkom v súlade s postupmi účtovania v JU, ale tam sa mi určite nestratí. Inak by to mal byť VNZD.
Goroo
20.07.11,18:33
Poslednýkrát vďaka a už som naozaj ticho :D

Pekný večer všetkým...