anushka
19.07.11,17:49
ahojte, mala by som na vás jednu otázku...ak chcem zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve výdavky za svoj telefón , mala by som ten telefón najprv nejako zaradiť do používania na podnikanie? ak áno ako? alebo stačí iba účtovať sumu na faktúre? prosím, poraďte tak, aby to bolo z účtovného hľadiska správne....veľmi pekne ďakujem :)
Tweety
19.07.11,15:50
ahojte, mala by som na vás jednu otázku...ak chcem zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve výdavky za svoj telefón , mala by som ten telefón najprv nejako zaradiť do používania na podnikanie? ak áno ako? alebo stačí iba účtovať sumu na faktúre? prosím, poraďte tak, aby to bolo z účtovného hľadiska správne....veľmi pekne ďakujem :)
A máš ten telefón a faktúru na SZČO? AK áno, výdavky sú VOZD-réžia.
ego.mc
19.07.11,15:51
Ak používate telefón iba v súvislosti s podnikaním, stačí zaradiť faktúru. Ak ho používate aj súkromne, treba dať do výdavkov iba zodpovedajúci pomer.
JarkaL
19.07.11,15:52
Hlavne je dôležité, aby si prehlásila fakturáciu zo súkromnej osoby na fyzickú (resp. s.r.o.) - teda aby tam bolo Tvoje IČO a DIČ, inak tie výdavky nebudú daňovo uznané (ak ide o mobil). Ak je to pevná linka a slúži aj na súkr. účely, treba sumu na faktúre pomerne rozdeliť na náklady firemné a súkromné.

POZOR - pozri prísp. ego.mc č.5


ego.mc má pravdu, robím prevažne s.r.o. , JU len výnimočne a sem-tam zabudnem, že v JU to nie je také prísne.
ego.mc
19.07.11,16:02
Hlavne je dôležité, aby si prehlásila fakturáciu zo súkromnej osoby na fyzickú (resp. s.r.o.) - teda aby tam bolo Tvoje IČO a DIČ, inak tie výdavky nebudú daňovo uznané (ak ide o mobil). Ak je to pevná linka a slúži aj na súkr. účely, treba sumu na faktúre pomerne rozdeliť na náklady firemné a súkromné.
Nesúhlasím. Z hľadiska uznateľnosti výdavkov nie je nutné, aby na faktúre bolo IČO a DIČ SZČO. (s.r.o. je iné, ale sme v JÚ.) Iba pre DPH je potrebné, aby bolo uvedené IČ DPH.
anushka
20.07.11,14:07
veľmi pekne vám ďakujem, pomohli ste mi :)
paťuška
28.11.11,18:03
Ja mám tak trochu netypický prípad, keď SZčO má fa za telefón aj s Ičom, avšak má na jedno IČO 2 telefónne čísla (2 faktúry). Jedno svoje, druhé synove. Svoju fa dáva do nákladov, synovu nie, avšak platí obidva telefóny spolu (Orange), teda mám doklad o úhrade s vyššou sumou ako za 1 faktúru, ktorú dal do účtovníctva - do nákladov. Ak dám do VOZD iba sumu za tlf SZČO a rozdiel ( suma za druhé tlf č.) do VNZD bude to v poriadku, keďže druhú faktúru už nemá? Snáď áno.
220870
28.11.11,18:07
Sa votriem do témy.Ako často môžem meniť telefón a dať si ho bez problémov do účtovníctva?
Mila123
28.11.11,18:11
Sa votriem do témy.Ako často môžem meniť telefón a dať si ho bez problémov do účtovníctva?
aká je dlhá napr. záruka? 2 roky......ale DHIM má spotrebu rok a viac....tak medzi nimi nejako......
sú ale aj takí, kt. menia veľmi často, sú aj takí, kt. napr. funguje Nokia už nejaký ten rok i päť........
jacekova
28.11.11,20:52
Ja mám tak trochu netypický prípad, keď SZčO má fa za telefón aj s Ičom, avšak má na jedno IČO 2 telefónne čísla (2 faktúry). Jedno svoje, druhé synove. Svoju fa dáva do nákladov, synovu nie, avšak platí obidva telefóny spolu (Orange), teda mám doklad o úhrade s vyššou sumou ako za 1 faktúru, ktorú dal do účtovníctva - do nákladov. Ak dám do VOZD iba sumu za tlf SZČO a rozdiel ( suma za druhé tlf č.) do VNZD bude to v poriadku, keďže druhú faktúru už nemá? Snáď áno.

Podla mna je to v poriadku,i ked ja by som zauctovala obe faktury tak, ze by mala jedno poradove cislo a pozostavala by z 2 riadkov. Uhradu tak,ako pises
KEJKA
29.11.11,06:30
Ja mám tak trochu netypický prípad, keď SZčO má fa za telefón aj s Ičom, avšak má na jedno IČO 2 telefónne čísla (2 faktúry). Jedno svoje, druhé synove. Svoju fa dáva do nákladov, synovu nie, avšak platí obidva telefóny spolu (Orange), teda mám doklad o úhrade s vyššou sumou ako za 1 faktúru, ktorú dal do účtovníctva - do nákladov. Ak dám do VOZD iba sumu za tlf SZČO a rozdiel ( suma za druhé tlf č.) do VNZD bude to v poriadku, keďže druhú faktúru už nemá? Snáď áno.
samozrejme, rozdelíš to. Neviem, možno to platí pre neplatiteľov DPH, že je iba jedna faktúra. Orange práve vystavuje na každú SIMkartu osobitnú faktúru, no možno toto robí len pre platiteľov DPH.
Je to v poriadku, ak výdavky rozdelíš na VOZD a VNZD.
KEJKA
29.11.11,06:40
Sa votriem do témy.Ako často môžem meniť telefón a dať si ho bez problémov do účtovníctva?
nie je to stanovené.
Musíš mať doklad o nákupe a hlavne vedieť si to zdôvodniť.
"kamarátke spadol do záchodu, mne ho ukradli pred rokmi,......."
asi by som na mieste kontrolorky žiadala doklad o výmene SIMkarty z vyššie uvedených dôvodov.
Ak by sa iba pokazil, máš záručnú dobu 2 roky - zasa by si musel preukázať napr. neuznanie reklamácie.
A napokon - mladí často menia telefóny kvôli dizajnu, novým funkciám - ak tie nové funkcie potrebuješ, tak nákup obhájiš.