megy5
19.07.11,19:48
ahojte, poprosím o radu, spoločnosť s.r.o. na Slovensku, majiteľ rakúšan, zamestnanci jazdia nákl.autami a idú napr. z Bratislavy/sídlo firmy/ do Pezinku, kde naložia auto a náklad vyložia v rakúsku kde sa zdržia asi hodinu, zopakujú to 2-3krát denne, aké diety im dať? Majiteľ si teraz zmyslel že slovenské, ale jazdiť-prevážať ten tovar je ich náplň práce ale keď idú do Rakúska tak tam by mali dostať dietu? ako sa to spočíta pri zahraničnej prac.ceste, keď za deň prekročia niekoľkokrát hranice? neviem podobný prípad nikde nájsť ďakujem
m.hladka
19.07.11,18:15
Pozri si:
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

Zákon o cestovných náhradách
§ 13
Stravné

(5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.
ivka70
19.07.11,18:19
Osobitné skupiny zamestnacov

Pracovníkom, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitného charakteru povolania (napríklad inšpektor, kontrolór, vodič, obchodný zástupca), zákon nariaďuje iný režim poskytovania stravného pri tuzemskej ceste, a to pri presne určených typoch pracovných ciest. Osobitnú skupinu zamestnancov zákon nedefinuje, zamestnávateľ sám určí, čo je to častá zmena pracoviska vzhľadom na osobitosť povolania. Ak takýto zamestnanec vykoná počas jedného kalendárneho dňa niekoľko pracovných ciest a každá z nich trvá menej ako päť hodín, čas trvania pracovných ciest sa spočíta a zamestnancovi sa poskytne stravné za výsledný čas. Pri bežnom zamestnancovi to nie je možné, každá jeho pracovná cesta v rámci jedného kalendárneho dňa sa posudzuje samostatne. Niektoré skupiny zamestnancov môžu mať pracovnú cestu určenú tak, že trvá na prelome kalendárneho dňa (napríklad inšpektori, kontrolóri v kasínach, vodiči, rozvoz tovaru). Ide teda o dvojdňovú pracovnú cestu a tieto časy sa spočítaj ú v prípade, ak každý deň cesta trvá menej ako päť hodín. Pri bežnom zamestnancovi sa každý deň posudzuje samostatne. S osobitnou skupinou zamestnancov je možné dohodnúť aj iné podmienky poskytovania stravného alebo nižšie sumy stravného, najviac však znížené o 25 percent. Platí to aj pre tuzemské, aj zahraničné pracovné cesty.


http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/pracujem/pracovna-cesta-diety/sluzobka-na-co-ma-pracovnik-narok/10581?detail=1
megy5
19.07.11,18:53
ďakujem, zákon mám naštudovaný, ale aj tak tomu dobre nerozumiem, keď je niekto zamestnaný ako vodič tak nedostáva diety, majú normálny prac. čas od 8 do 16-tej. Tak na Slovensku podľa mňa diety nemajú, len nie som si istá ako je to s tým Rakúskom, tam by som mala spočítať tie hodiny? keď sa denne niekoľkokrát otočia tak keď to spočítam tak sú tam spolu cca 3 hodiny možem dať dietu 25% - pri zahraničnej prac.ceste do 6 hodín? a jazdia tak každý deň, tak denne? bude to správne ďakujem