fortun21
19.07.11,22:01
Dobry den,

rad by som sa informoval, aky je mozny postup pri vzniknutej situacii. Dedko mal na seba napisane osobne vozidlo. V marci zomrel, na vozidle v aprili skoncila emisna kontrola a ja ako jeho vnuk by som chcel dat teraz spravit emisnu a vyuzivat vozidlo dalej az kym nebude dedicske konanie. Chcem sa spytat, ak dam spravit teraz emisnu tak mi vystavia papiere na dedkove meno a potom ked prejde dedicske tak mi vystavia na moje meno zadarmo alebo bude treba robit nanovo emisnu aj STK? Za odpoved vopred dakujem.
arizona
19.07.11,20:07
Emisna a TK sa robia na "konkretne auto" a nie na meno,nie?
fortun21
19.07.11,20:13
no vidis to ma ani nenapadlo... ale nepise sa tam niekde aj meno majitela automobilu? lebo ked nie tak super :)
arizona
19.07.11,20:22
no vidis to ma ani nenapadlo... ale nepise sa tam niekde aj meno majitela automobilu? lebo ked nie tak super :)
Neviem,mne chodi na tieto kontroly s autom mangel...:---


snad sa najde niekto kto poradi na 100%...;)...aspon ti posuvam temu :)
yoyo3333
19.07.11,20:44
nie. píše sa tam ŠPZ. Keď auto prepíšeš a budeš aj meniť ŠPZ (ak si z iného okresu ako bol dedko), tak ti potom za administratívny poplatok (myslím že to bolo 5€) len zmenia kartičky. Ak nemeníš ŠPZ tak sa nič pre teba nemení.
fortun21
19.07.11,20:45
Dedko bol z toho isteho okresu ako ja, takze SPZ by ostavali, akurat by sa musela spravit nova zakona poistka si myslim, lebo neviem ci ta plati do konca roka co mal on alebo nie... a prepis vozidla moze prebehnut az po dedicskom... ale auto by som mohol vyuzivat aj teraz este kym je pisane na neho, vsak?
yoyo3333
19.07.11,20:50
Dedko bol z toho isteho okresu ako ja, takze SPZ by ostavali, akurat by sa musela spravit nova zakona poistka si myslim, lebo neviem ci ta plati do konca roka co mal on alebo nie... a prepis vozidla moze prebehnut az po dedicskom... ale auto by som mohol vyuzivat aj teraz este kym je pisane na neho, vsak?

Nová poistka sa uzatvára až pri prepise vozidla.Zaniknúť by nemala. normálne pokračuje poistka ďalej a mala by sa aj naďalej platiť až do prepisu na nového majiteľa. Pokial nemá nikto z pozostalých žiadne námietky, tak auto by si podľa mňa mohol normálne užívať a pri prepise si uzatvoríš novú poistku už na nového majiteľa, teda na seba.
Xanti
19.07.11,20:51
Dedko bol z toho isteho okresu ako ja, takze SPZ by ostavali, akurat by sa musela spravit nova zakona poistka si myslim, lebo neviem ci ta plati do konca roka co mal on alebo nie... a prepis vozidla moze prebehnut az po dedicskom... ale auto by som mohol vyuzivat aj teraz este kym je pisane na neho, vsak?
No ja som v takom istom prípade jazdila na aute, dedičské konanie trvalo 18 mesiacov, takže trebalo potom zaplatiť dalšiu zákonnú poistku. A auto sa prepísalo až po dedičskom, skôr Ti ho nikto neprepíše. A pred prepisom si urobíš na seba novú poistku, auto prepíšeš.
Peter10000
05.06.15,11:07
Dobrý deň.


V nasledujúcich bodoch je v skratkosti opísaný postup (čo treba mať) prepisu auta po

zosnulom otcovi na mňa - syna, v rámci okresu.
(Prepis bol vykonávaný v Poprade, kde je vždy nejaký "problém")

1. Musíte mať uzatvorenú poistku (povinné zmluvné poistenie na svoje meno - meno, na ktoré sa ide auto prepísať). Bez nej Vám auto neprepíšu.

2. S vyplnenou žiadosťou na prepis auta (žiadosť nájdete na tejto stránke:
http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese ) prísť na políciu a dať si urobiť obhliadku auta policajtom. Predtým som samozrejme prišiel hodinu skôr ako polícia začína stránkové hodiny, aby som si zobral poradové číslo. Aj to už bolo väčšie ako 30 :D

3. Po vykonaní obhliadky a potvrdení žiadosti o prepis auta obhliadajúcim policajtom sa treba vrátiť na ústredie a začať trpezlivo čakať na vaše poradové číslo. U mňa to trvalo len tri hodiny.

4. Po pristúpení k okienku predložíte Žiadosť na prepis auta, starý "veľký" aj "malý"
technický preukaz, POTVRDENÉ rozhodnutie o dedičskom konaní (v mojom prípade toto rozhodnutie prišlo automaticky a okresného súdu priamo na políciu, takže v podstate som ho tam mať nemusel, ale majte ho radšej pri sebe), občiansky preukaz a zmluvu o Povinnom zmluvnom poistení, samozrejme zaplatenom. Prepis auta nevyžaduje žiadne kolky ani poplatky.

5. Pri okienku Vám vystavia nový "veľký" technický preukaz, "malý" príde kuriérom na Váš požadovaný spôsob doručenia, ktorý nájdete na druhej strane Žiadosti o prepis auta.

6. Tým je v podstate koniec, ale ešte musíte ísť na poisťovňu, kde ste zaplatili poistku, tam Vám do zmluvy dopíšu číslo nového technického preukazu. Ak bola predchádzajúca poistka v tej iste poisťovni, tak hneď Vám starú poistku zrušia. Ak je nová poistka v novej poisťovni, s novým "veľkým" technickým preukazom treba ísť do starej poisťovne, kde Vám starú poistku na základe nového technického preukazu zrušia.
Ak je stará poistka už zaplatená, adekvátnu časť vám pošlú späť na účet.

Po strastiplnom päť a polhodinovom maratóne je nakoniec auto prepísané na mňa.

Veľa zdaru pri prepise!
Katy a R
05.06.15,14:03
tak ja napíšem aktuálnu (dnešnú) skúsenosť rodinného píslušníka :) o 8:40 už som hlásila nové číslo TP poisťovni - auto prepísané (dedič - bez poplatku ) :)
V "našom" prípade boli emisná a technická platné, ŠPZtka sa nemenila, takže nič nebolo treba.
emisná a technická nie je na meno, ale na ŠPZtku, v tvojom prípade nie sú platné - tam treba zistiť, že ako?
Hlavne aby bolo platné PZP.

ak po DK budeš robiť prepis na seba - treba mať doklad o nadobudnutí (z DK) a tiež nové PZP - už na tvoje meno . :) .. a vystáť šóru (niekde je to na celý deň)
....
no teraz kukám, že aký starý príspevok :eek:... zadávateľ už možno ani to auto nemá - peter ma pomýlil! ;)

nechám to - ak by dakomu ešte pomohlo :)
misoft
05.06.15,14:50
K tej EK a TK - keďže sa jednalo o prepis (výmena EČV) a pritom ešte tie kontroly boli platné - stačí zájsť na stanice EK a TK a vykonať tzv. administratívnu kontrolu.
Porovnajú sa identifikačné údaje vozidla so starou značkou a s novou značkou a vystavia sa nové kartičky.
arizona
05.06.15,18:49
Za 4.roky od zadania temy uz urcite auto prepisal,nemyslis?