lover
20.07.11,07:32
Ahojte,

chcem sa spytat, ako je to s "vypratanim" povodnych majitelov po uspesnom vydrazeni bytu? Povodni majitelia neotvarali dvere ani drazobnej spolocnosti v pripade obhliadky bytu, takze predpokladam, ze sami od seba neodidu.

Neviete ako je to sudnou cestou, ako dlho to trva, kto plati trovy a podobne?

DAKUJEM!!!
Mária27
20.07.11,18:51
Ak sa nedovolajú neplatnosti dražby, odovzdajte prípad exekútorovi a on vám ostatné zariadi. Ak by podali na súd o neplatnosť, trvalo by to dlhšie.
Byt je váš od príklepu. Za to, že tam bývajú, vám budú musieť zaplatiť cenu obvyklú nájmu - to si tiež vymáhajte.
lover
21.07.11,04:30
Ak sa nedovolajú neplatnosti dražby, odovzdajte prípad exekútorovi a on vám ostatné zariadi. Ak by podali na súd o neplatnosť, trvalo by to dlhšie.
Byt je váš od príklepu. Za to, že tam bývajú, vám budú musieť zaplatiť cenu obvyklú nájmu - to si tiež vymáhajte.

Dakujem! A ak sa nebudu dovolavat po neplatnosti drazby, prosto sa len nebudu chciet vystahovat?

Dakujem!
Mária27
21.07.11,06:12
Vtedy požiadaš exekútora o vysťahovanie. Nejaký mesiac počkáš, on dostane súhlas od súdu na výkon exekúcie, aj ti povie, keby bolo niečo treba.
riccado
21.07.11,09:53
najprv musis mat rozsudok sudu na vypratanie bytu a az potom mozes podat navrh na exekuciu na vypratanie nehnutelnosti...
Mária27
21.07.11,14:32
Ak bola spísaná notárska zápisnica (nad 33 tis. eur), je to exekučným titulom. Pozri exek z. § 41 ods. 2 písm. c v spojení so zák o dobr. dražbách § 20 ods. 13 (nový) a § 29 ods. 2 a ods. 4.
riccado
21.07.11,16:52
Ak bola spísaná notárska zápisnica (nad 33 tis. eur), je to exekučným titulom. Pozri exek z. § 41 ods. 2 písm. c v spojení so zák o dobr. dražbách § 20 ods. 13 (nový) a § 29 ods. 2 a ods. 4.

stretla si sa v praxi s tym, aby na takuto notarsku zapisnicu vydal sud exekutorovi poverenie na vykonanie exekucie?

§ 41 ods. 2 písm c) EP: notárskych zápisníc, ktoré obsahujú právny záväzok a v ktorých je vyznačená oprávnená osoba a povinná osoba, právny dôvod, predmet a čas plnenia, ak povinná osoba v notárskej zápisnici s vykonateľnosťou súhlasila.

nie je tam nahodou nevyhnutny suhlas povinnej osoby?
Mária27
21.07.11,17:09
Práve preto je novelizovaný dražobný zákon.
Mohol by súd zamietnuť návrh na vypratanie bytu?
riccado
21.07.11,17:14
Práve preto je novelizovaný dražobný zákon.
Mohol by súd zamietnuť návrh na vypratanie bytu?

takato notarska zapisnica nie je exekucnym titulom, nesplna nalezitosti exekucneho titulu v zmysle § 42 EP.
sud poverenie exekutorovi nevyda, bez pravoplatneho rozsudku na vypratanie bytu sa nepohne...
Mária27
21.07.11,19:23
Tvoj názor. Ak ide o predmet dražby podľa § 20 ods. 13 (byt), predchádzajúci vlastník je povinný odovzdať predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa podľa podmienok uvedených v oznámení o dražbe bez zbytočných prieťahov. Dražobník je povinný na mieste spísať zápisnicu o odovzdaní predmetu dražby. Ak odmietne zápisnicu podpísať alebo ju prevziať, táto skutočnosť sa vyznačí v zápisnici a zápisnica sa považuje za odovzdanú.

Ešte raz: mohol by vôbec súd zamietnuť návrh na vypratanie bytu? V tomto prípade je to absolútne zbytočné mu to predkladať.
riccado
22.07.11,03:54
Tvoj názor. Ak ide o predmet dražby podľa § 20 ods. 13 (byt), predchádzajúci vlastník je povinný odovzdať predmet dražby na základe predloženia osvedčeného odpisu notárskej zápisnice a doloženia totožnosti vydražiteľa podľa podmienok uvedených v oznámení o dražbe bez zbytočných prieťahov. Dražobník je povinný na mieste spísať zápisnicu o odovzdaní predmetu dražby. Ak odmietne zápisnicu podpísať alebo ju prevziať, táto skutočnosť sa vyznačí v zápisnici a zápisnica sa považuje za odovzdanú.

Ešte raz: mohol by vôbec súd zamietnuť návrh na vypratanie bytu? V tomto prípade je to absolútne zbytočné mu to predkladať.

Este raz: stretla si sa v praxi s tym, aby uz niekedy na takuto notarsku zapisnicu vydal sud exekutorovi poverenie na vykonanie exekucie???

alebo skus pripojit dovodovu spravu k zakonu, rozhodnutia sudov, pripadne nejaky pravnicky clanok o danej problematike, ktory by podporoval tvoj pravny vyklad...
riccado
22.07.11,03:57
odkaz pre zadavatela: kludne skus postupovat podla rad, ktore ti dava Maria27, a potom nam daj vediet, ako si dopadol, sam som zvedavy :D
Mon66
21.12.11,16:47
rada by som vedela ako toto dopadlo. som presne v akej situacii... dva mesiace od drazby sa neviem dostat do svojej nehnutelnosti. povodny majitel nereauje na nic, ani drazobnej spol. neotvoril dvere, ani nema v umysle sa vystahovat. doslova sa nam vysmieva. ma niekto skusenost s tym, ako dlho trva cely proces kym v tejto veci sud rozhodne? "Najlepsie" na tom je, ze vlastny byt som uz predala a do noveho sa dostat nemozem... vdaka za kazdu radu.
bobekoad
21.12.11,17:34
Vydrazili sme byt a zistili sme ze na byt.druzstve je dlzoba na najomnom 10000eur. Mate niekto skusenost ci sa tato tarcha presuva na vydrazitela, alebo to drazobka musi z vytazku zaplatit alebo to ostava na predchadzajucom vlastnikovi a vydrazitel ma cisty stit?? vie niekto poradit??dakujem
buchač
21.12.11,17:54
odkaz pre zadavatela: kludne skus postupovat podla rad, ktore ti dava Maria27, a potom nam daj vediet, ako si dopadol, sam som zvedavy :D
Výklad práva je určite v poriadku ....Mária má určite pravdu ...

...len tá , kua , prax je diskutabilná ...


Mon66
Re: Vypratanie bytu po drazbe
rada by som vedela ako toto dopadlo. som presne v akej situacii... dva mesiace od drazby sa neviem dostat do svojej nehnutelnosti. povodny majitel nereauje na nic, ani drazobnej spol. neotvoril dvere, ani nema v umysle sa vystahovat. doslova sa nam vysmieva. ma niekto skusenost s tym, ako dlho trva cely proces kym v tejto veci sud rozhodne? "Najlepsie" na tom je, ze vlastny byt som uz predala a do noveho sa dostat nemozem... vdaka za kazdu radu.

...otvoril by som JA ..mám špeciálny kľúč ...vraví sa mu aj pucka ...;)

...vysťahoval by som JA ...aj cez okno poprípade by handry lietali ...:rolleyes:

...a usmieval by som sa JA ...aj moji chlapci ...:)
calawen
21.12.11,18:05
Vydrazili sme byt a zistili sme ze na byt.druzstve je dlzoba na najomnom 10000eur. Mate niekto skusenost ci sa tato tarcha presuva na vydrazitela, alebo to drazobka musi z vytazku zaplatit alebo to ostava na predchadzajucom vlastnikovi a vydrazitel ma cisty stit?? vie niekto poradit??dakujem

vydražiteľ by mal mať čistý byt, dražobka má vyplatiť dlhy a nechať si províziu, a ak niečo zostane, dá to dlžníkovi...
riccado
21.12.11,18:38
Výklad práva je určite v poriadku ....Mária má určite pravdu ...

...len tá , kua , prax je diskutabilná ...


...otvoril by som JA ..mám špeciálny kľúč ...vraví sa mu aj pucka ...;)

...vysťahoval by som JA ...aj cez okno poprípade by handry lietali ...:rolleyes:

...a usmieval by som sa JA ...aj moji chlapci ...:)

aj by si si to odsedel, TY a tvoji chlapci? ;)
misoft
21.12.11,18:53
A možno ani nie - kua, kľúčiky som doma zabuchol, dvere som vybuchol, buchač pri tom bol :D:D
arizona
21.12.11,19:22
aj by si si to odsedel, TY a tvoji chlapci? ;)
Co by si mal odsediet? Ze si vylomi dvere do svojej nehnutelnosti? Alebo...???
riccado
21.12.11,19:36
misoft
21.12.11,19:41
Ale pozor! Pokiaľ nespláca - je to stále ešte jeho (prípadne je nájomníkom). Horšie to je, keď tam ešte býva, no LV je na iné meno (vydražitaľa) - teda de facto i de jure by potom neoprávnene obýval cudzí byt (neoprávnené užívanie cudzieho majetku) - alebo ináč povedané
mám v byte zlodejov bezdomovcov! Polícia - POMÓÓÓC!!
Tu ide o to, že mali možnosť splatiť, odporovať - neurobili nič, prišli legálne o byt (ešte aj prachy dostanú - ak zostanú) a aj napriek tomu si veselo nažívajú v cudzom.
riccado
21.12.11,19:46
Ale pozor! Pokiaľ nespláca - je to stále ešte jeho (prípadne je nájomníkom). Horšie to je, keď tam ešte býva, no LV je na iné meno (vydražitaľa) - teda de facto i de jure by potom neoprávnene obýval cudzí byt (neoprávnené užívanie cudzieho majetku) - alebo ináč povedané
mám v byte zlodejov bezdomovcov! Polícia - POMÓÓÓC!!

„Nový vlastník nie je v nijakom prípade oprávnený vykonať svojpomocné vypratávanie pôvodných majiteľov bytov alebo domov, ak tieto osoby s tým nesúhlasia, ani v prípade, že sa preukáže listom vlastníctva,“ napísal Packa.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/3858193/uzernici-uz-nemozu-neplatica-vystahovat.html#ixzz1hCj2gyQU
misoft
21.12.11,19:53
mám v byte zlodejov bezdomovcov! Polícia - POMÓÓÓC!!
Kapišto?
riccado
21.12.11,20:02
ani zdaleka to tak nefunguje, kapišto?
misoft
22.12.11,16:10
Ja sa držím:
"Čo je Tvoje - to je moje, čo je moje - do toho ťa nič!"
a
"Môj dom - môj hrad!"
A ešte:
"Na moje nesiahaj, prídeš o paprče!"
buchač
22.12.11,16:45
http://www.sme.sk/c/3858193/uzernici-uz-nemozu-neplatica-vystahovat.html

http://www.etrend.sk/pravo/vypratanie-bytu-svojpomocou.html

K tomu prvému linku ...

riccado
Re: Vypratanie bytu po drazbe
Pôvodca textu príspevku: misoft
Ale pozor! Pokiaľ nespláca - je to stále ešte jeho (prípadne je nájomníkom). Horšie to je, keď tam ešte býva, no LV je na iné meno (vydražitaľa) - teda de facto i de jure by potom neoprávnene obýval cudzí byt (neoprávnené užívanie cudzieho majetku) - alebo ináč povedané
mám v byte zlodejov bezdomovcov! Polícia - POMÓÓÓC!!
„Nový vlastník nie je v nijakom prípade oprávnený vykonať svojpomocné vypratávanie pôvodných majiteľov bytov alebo domov, ak tieto osoby s tým nesúhlasia, ani v prípade, že sa preukáže listom vlastníctva,“ napísal Packa.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/3858193/uzernici...#ixzz1hCj2gyQU

...Packa toho narozprával až do het ...

Lenže uvedený link vraví o úžere a nie o dražbe bytu , kde som k tomuto prišiel doslova legálne ( povedzme kúpou od RK ,banky ....) a nie nejakým účelným - podvodným spôsobom ....

K tomu druhému...
Ešte aj TREND píše

Svojpomoc prichádza do úvahy najmä vtedy, ak riešenie protiprávnej situácie neznesie odklad....
...
...
Vypratanie nehnuteľnosti po vlastnej línii a bez exekučného titulu, ktorým je najmä právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie alebo notárska zápisnica, je na hrane zákona. Takéto konanie so sebou nesie riziko vyvodenia občianskoprávnej alebo aj trestnoprávnej zodpovednosti vo vzťahu k samozvanému „vykonávateľovi práva“.....
...ak vieš všetko normálne zdôvodniť , čo a ako , nemáš problém ..........a dôvody sa vždy nájdu , len pouvažovať je potrebné ...

...napoviem ????????........krajná núdza ...............krásny to pojem , aplikácia , ktorá sa dá využiť v mnohých prípadoch ....;)



riccado
... aj by si si to odsedel, TY a tvoji chlapci?

...riskol by som to ...to mi ver ...:---

...už len z toho titulu , že dotyčný " majiteľ " bytu by sa mi do ksichtu len tak nevyškieral :rolleyes:..........ostatne , ako nik iní ...:cool:
adripal
23.01.12,21:53
len tak teoreticky:
majitelom nehnutelnosti som ja (aj na priek tomu ze povodny vlastnik nekomunikuje ,neotvara atd.)mam pravo najst do nehnutelnosti noveho podnajomnika(zaskodnika) s ktorym spisem zmluvu o prenajme jednej miestnosti v byte s tym ,ze tam bude mat prechodny pobyt a zaroven skodit ,tym urychlit opustit nehnutelnutelnost neziadaneho (povodneho)najomnika ???
buchač
24.01.12,08:15
len tak teoreticky:
majitelom nehnutelnosti som ja (aj na priek tomu ze povodny vlastnik nekomunikuje ,neotvara atd.)mam pravo najst do nehnutelnosti noveho podnajomnika(zaskodnika) s ktorym spisem zmluvu o prenajme jednej miestnosti v byte s tym ,ze tam bude mat prechodny pobyt a zaroven skodit ,tym urychlit opustit nehnutelnutelnost neziadaneho (povodneho)najomnika ???
...neteoretizuj...terorizuj radšej všetkými možnými spôsobmi...

Teória ( rozumej zákon , právo ) je vo viacerých ohľadoch aj tak na hlavu postavená , nakoľko v mnohých prípadoch chráni kohokoľvek , len nie toho , kto je v práve ...


K teoretickej otázke ???
Rád by som vedieť , ako by si dostal nového podnájomníka do uvedeného bytu , ak ten pôvodný nekomunikuje ,neotvára ...???
Násilým ???

Inak skúsim ...

...napoviem ????????........krajná núdza ...............krásny to pojem , aplikácia , ktorá sa dá využiť v mnohých prípadoch ...
Tento výraz sa poväčšine spája s použitím zbrane , síce neviem prečo ...no dá sa aj inak ...
Len ako poznámku ešte upresním ...krajná núdza sa dá použiť aj v cestnej premávke porušením pravidiel ( aj ožratý jak doga môže za volant sadnúť... šoférovať ) , no je jasné , že musia byť na to aj dôvody ...

Tvoj prípad - zosumarizujem :
- kúpa bytu v dražbe
- vystavené papiere LV
- neustále odopieranie vstupu aj napriek všetkým skutočnostiam

Krajnú núdzu by som krásne , v pohode použil ....a odôvodnenie , napríklad :
Kúpil som byt pre riešenie svojej bytovej otázky , nakoľko sa musím postarať o nevládneho príbuzného ( rodič , súrodenec .......) , ktorý nemá inú možnosť starostlivosti . Bol dokonca majiteľom nejakej nehnuteľnosti , túto predal a prispel získanou čiastkou práve na kúpu bytu ....
Práve táto životná situácia ma prinútila k môjmu ( zákonnému - nezákonnému ) postupu , čo aj neblaho vplýva na moje celkové správanie ....etec , etc ,etc , etc ..........

...blaá , blá ....len teoretizujem.......takýmto zdôvodnením by som ja v pohode mohol , nakoľko .........ďalej nepokračujem , to je už moja káva ;) , súkromie...

A ak by sa onen dilino ešte aj štorcoval , na zadné staval ....???

riccado
... aj by si si to odsedel, TY a tvoji chlapci?
...riskol by som to ...to mi ver ...
...už len z toho titulu , že dotyčný " majiteľ " bytu by sa mi do ksichtu len tak nevyškieral ..........ostatne , ako nik iní ...

....pche ........a riskoval by statočne ....
...totiž , na určité situácie v živote sa dá aplikovať aj iný inštitút z trestného zákona ...." nutná obrana " ...
Chlapík by vymenil ( možno - podľa situácie ) 3 - 4 byt za útulnú izbičku s celodennou starostlivosťou ....žeby JIS , ARO ????
bodliak
24.01.12,08:35
Pripad - ak som na LV:

„Nový vlastník nie je v nijakom prípade oprávnený vykonať svojpomocné vypratávanie pôvodných majiteľov bytov alebo domov, ak tieto osoby s tým nesúhlasia, ani v prípade, že sa preukáže listom vlastníctva,“ napísal Packa.

Prakticky by policia mala zakrocit ako proti squatterom alebo bezdomovcom.

Ak nie, nemusim ist proti zakonu a vystahovat ich.
Ale mam opravnenie, aby som k nim pristahoval niekoho z "nasich". Vsetky veci zhrniem na jednu hromadu do najmensej cimry, v kuchyni bude sediet moj clovek, v kazdej izbe bude sediet moj clovek, a ani na zachod nepojdu, kym ich moj clovek nepusti.
A nech skusia nieco poskodit, moj clovek na to dozrie.

Ja som nikoho nevystahoval... Mozu tam byvat.
Llívia
24.01.12,08:54
To nový majiteľ nemôže ani vymeniť zámok a tých, ktorí sa nechcú vysťahovať, jednoducho nepustiť dovntúra? Veď ich nevypratal, ich veci zostali v byte, môžu si po ne prísť.
Mon66
24.01.12,08:59
Prave riesime tento pripad cez sud, takze o dlzke vybavovania mozem neskor inormovat. Podanie je na sude cca mesiac a zatial termin pojednavania nebol urceny. Takze cakame a cakame a cakame... Je to super ako nasa legislativa "chrani" poskodenych. Hlavne ze v nasom riadne a pravoplatne kupenom dome byvaju samozvani "podnajomnici" a my zatial u znamych na chate....Fakt uzasne :-(
Mon66
24.01.12,09:04
To nový majiteľ nemôže ani vymeniť zámok a tých, ktorí sa nechcú vysťahovať, jednoducho nepustiť dovntúra? Veď ich nevypratal, ich veci zostali v byte, môžu si po ne prísť.

mohol by sa dostat dnu, ale len v pripade ze nie su "doma" tí druhí. Inak je to vraj obmedzovanie... no nie je toto samo o sebe obmedzené? :-/
bodliak
24.01.12,09:12
Pokial ako majitel nemozem skontrolovat stav instalacii a spotrebicov, nemozem garantovat ani ich bezpecnost.
Odpojit energie !

Ked existuje 1000 sposobov, ako zneprijemnit zivot skutocnym vlastnikom a vystvat ich prec,
tak proti squatterom v mojom byte by som pouzil uplne vsetky. A treba byt kreativny....
Mon66
24.01.12,10:22
Pokial ako majitel nemozem skontrolovat stav instalacii a spotrebicov, nemozem garantovat ani ich bezpecnost.
Odpojit energie !

Ked existuje 1000 sposobov, ako zneprijemnit zivot skutocnym vlastnikom a vystvat ich prec,
tak proti squatterom v mojom byte by som pouzil uplne vsetky. A treba byt kreativny....

ano, odpojit energie by bola jedna z moznosti, potom treba zvazit aj znehodnotenie nehnutelnosti. napr. tvorba plesni. Ak nie su este energie prehlasene, nemozem ich dat ja vypojit. Ak by som ich aj chcela prehlasit, spotrebu vytvaraju oni, naco to mam ja platit? Ak by som sa potom chcela s nimi sudit o penieze, je to v nedohladne aj tak by mi to nezaplatili, kedze uz teraz maju asi 6exekucii...
Ale ak mas dalsie napady, sem s nimi :-)
bodliak
24.01.12,11:14
Poplatok za znovu-pripojenie môže byť nižší, ako trable spojené s nedoplatkami po pôvodnom majiteľovi.
Alebo predpokladáte, že keď ich o 3 roky súd konečne vysťahuje, že ako posledné vyrovnajú účet za elektrinu ?
Platia vôbec bytovému družstvu ?
Existujúci susedia s nimi nemajú problém ? Tiež by Vám mohli prezradiť, kedy je pohyb, kedy prichádzajú - odchádzajú, čo sú zač a podobne.

Ja mám porozumenie pre ľudí, ktorí sa dostanú do problémov, či už zo zdravotných alebo iných dôvodov.
Ale nemám porozumenie pre ľudí, ktorí v sa v tejto situácii ešte vysmieva novému majiteľovi.
Llívia
24.01.12,15:51
mohol by sa dostat dnu, ale len v pripade ze nie su "doma" tí druhí. Inak je to vraj obmedzovanie... no nie je toto samo o sebe obmedzené? :-/
To je zlý vtip?! :confused: To si na vlastnom byte ani dvere nemôžem vyvaliť, kedy chcem? :confused::--- A čo ak mám podozrenie, že mi uniká plyn? Alebo že zoskratovalo elektrické vedenie v stene? :---
misoft
24.01.12,16:09
A hneď sa tu použije krajná núdza! Vznik požiaru, výbuch plynu, ohrozenie života a majetku susedov, bývajúcich v obytnom dome, atď, atď. Veď buchač to tak veľmi jemne naznačil!
buchač
24.01.12,16:38
A hneď sa tu použije krajná núdza! Vznik požiaru, výbuch plynu, ohrozenie života a majetku susedov, bývajúcich v obytnom dome, atď, atď. Veď buchač to tak veľmi jemne naznačil!
...že , však ...???

;):rolleyes::---:---:---:---:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Nemôžem si ale pomôcť ...nechápem ...:confused:

Jeden hľadá rady od šavla do pavla ...
Súdy sú zavalené prkotinami ...poniektorí aj o tie pár éčka je schopný dať žalobu ...
No schopnosť iného rangu im chýba ...
Netvrdím , že je potrebné všetko a vždy za každých okolností hneď riešiť tými krajnými metódami ....
No v tomto konkrétnom prípade by asi dve dobre mierené šlehy postačili ...
...jednu do dverí tou spomenutou puckou ...
...tá druhá ???...veď medzi oči , aby nekríval...:rolleyes:

...ozaj , v jednom konkrétnom prípade sme sa s mojim adoptívnym synom zaobišli bez prvej varianty ...prikročili hneď k druhej ...
Dotyčnému len jedna stačila , ani dupľu nepýtal...do tých pár hodín bol na ulici ...
misoft
24.01.12,16:40
Dotyčnému len jedna stačila , ani dupľu nepýtal...do tých pár hodín bol na ulici ... ...a bol rád, že ešte dýcha a kráča po svojich :D
buchač
24.01.12,16:45
...a bol rád, že ešte dýcha a kráča po svojich :D

...a podotýkam - zdôrazňujem , že dotyčný nebol sám ....

...on , ona a 2 - 3 deti ( ??? ) ........


...he .....a ani policajtov nevolali ......
misoft
24.01.12,16:59
že dotyčný nebol sám ....

...on , ona a 2 - 3 deti ( ??? ) ........
...to musel byť nádherný pohľad ... :D
buchač
24.01.12,17:14
Gladiator in arena consilium capit...
Cum tantum bellum omitteret libero ....;)
snakep
18.02.12,13:56
Mal by som otázku:
- mám zaujem kupiť byt cez dražbu
- kupim a budem jeho vlastnikom
- no čo viem majiteľku už dlho nevedia zohnať a verim že ani na obhliadky nepríde
- ako je to potom s vyprataním (majiteľka sa dlhodobo nezdržiava, nevie sa jej nik dovolať)
- a taktiež by ma zaujimalo, padla tu dobra myslienka že ak budú susedia vedieť, alebo citiť plyn a bude podozrenie že to ide z bytu kt. by som bol už novým vlastníkom - pri ohrození majetku prídu hasici a ja nakoniec vymenim zamku a nik tam dlho nebude ako potom?
nepravnik
03.03.12,07:51
Tak toto je zábava čítať. Ale aj poučná. Asi je zbytočné zakladať novú tému podľa doporučenia administrátora, môže sa pokračovať v tejto, lebo je veľmi podobná.
Ja mám takúto situáciu. Som podielovým spoluvlastníkom v jednej polovici dvoch bytov. pôvodne patrili do BSM a vzhľadom k tomu, že sme sa ani do troch rokov nevyporiadali, tak sme sa stali 1/2 spoluvlastníci a je to aj na LV. Na základe vzájomnej dohody s bývalou a pripravenou zámennou zmluvou sa mám stať výlučným majiteľom obidvoch bytov. Ako výmenu zas ja dám bývalej polovicu z inej nehnuteľnosti, ktorú sme taktiež vlastnili ako podielový spoluvlastníci a ešte jej doplatím. S takýmto riešením sme súhlasili, s tým, že každá strana si na svoje náklady vyprace novonadobudnuté nehnuteľnosti. zatiaľ by to bolo OK, ale je tu háčik. V každom byte býva jeden môj synáčik, obaja dospelý, zdravý a schopný sa postarať o seba, a majú aj svoje priateľky.
Synovia zostali bývať v bytoch bez akejkoľvek zmluvy, veď, čo spisovať so synmi, ak ja som po rozvode radšej odišiel bývať preč, aby som bývalú radšej ani nevidel, a aj tá tam zostala ešte dva roky bývať . Nenamietal som nič, čiže podľa Vás odborníkov som s tým konkludentne súhlasil, veď platili nájomné / aspoň mamička za nich/. Bohužiaľ však sa synáčikovia nesprávali tak, aby si zaslúžili aby som ich tam nechal bývať, a nakoniec ja mám novú rodinu a dieťa, a aj potrebujem peniaze, tak som sa rozhodol, že byty predám. Asi tu nemôžem a ani nechcem použiť buch buch metódy, ale rád by som hoci aj pomalšie, ale legálne vypratal byty. Potrebujem Váš názor / možno že jednotný/ na postup pri vyprataní. Ďakujem Vám.
Mária27
03.03.12,08:08
Ako členovia rodiny majú v byte právo bývania a teda nárok na náhradný byt. Ak budeš chcieť ako vlastník byty predať, zožeň im nejaké primerané nájomné byty (nájom si budú platiť oni). Ak by nesúhlasili, tak normálne vypratanie súdnou cestou.
Ak budeš na tom trvať, musia ti platiť za užívanie tvojejich nehnuteľností (naviac okrem nákladov).
nepravnik
03.03.12,09:24
Pre info: ja som sa rozviedol. Bývalá teda už nie je som mnou v žiadnom príbuzenskom vzťahu a teda ani rodinnom. To chápem a toto asi netreba riešiť.
Deti som / zatiaľ / nevydedil a ani neodvrhol, tak ako oni mňa. Biologicky však a aj právne teda sú moji blízky v priamom rade. Napriek tomu, že oni so mnou nechcú a ani neudržiavajú žiadne kontakty / mimo účasti na súdnych sporoch čo máme spolu za iné veci - napríklad ma o niečo obrali/ sú teda naďalej mojimi synmi. Neviem síce ako je z právneho hľadiska posudzovaný status - rodinný príslušník, alebo ako Vy píšete člen rodiny, ale majme za to, že je to člen rodiny.
Tu je teda na mieste jednoznačná otázka: je člen rodiny - syn, ktorý býval a aj teraz býva v byte, ktorého vlastník je mama a otec, ale po naplnení dohody o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bude výlučne iba otec, oprávnený bývať naďalej v tom byte, aj keď jeho otec s tým nesúhlasí? Ak je na to syn oprávnený, tak za akých podmienok?
Ak nie je syn oprávnený bývať v byte, ktorého je jediným vlastníkom otec, a otec nesúhlasí s tým aby tam býval, je mu otec povinný dať náhradné ubytovanie, náhradný byt, alebo iba zabezpečiť / to chápem tak, že ja mám synovi u niekoho vybaviť nájom, napríklad v hoteli/ náhradné ubytovanie ?
Ak nepríjme ani jednu z ponúk, tak môžem podať na súd žiadosť o vypratanie? nestačí iba preukázať LV a s Notárom ich vypratať? / nikoho nechcem buch buch/
O ktoré paragrafy sa jeho práva opierajú?
Ďakujem Vám.
luja5
03.03.12,16:06
...
Tu je teda na mieste jednoznačná otázka: je člen rodiny - syn, ktorý býval a aj teraz býva v byte, ktorého vlastník je mama a otec, ale po naplnení dohody o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bude výlučne iba otec, oprávnený bývať naďalej v tom byte, aj keď jeho otec s tým nesúhlasí? Ak je na to syn oprávnený, tak za akých podmienok?
Ak nie je syn oprávnený bývať v byte, ktorého je jediným vlastníkom otec, a otec nesúhlasí s tým aby tam býval, je mu otec povinný dať náhradné ubytovanie, náhradný byt, alebo iba zabezpečiť / to chápem tak, že ja mám synovi u niekoho vybaviť nájom, napríklad v hoteli/ náhradné ubytovanie ?
Ak nepríjme ani jednu z ponúk, tak môžem podať na súd žiadosť o vypratanie? nestačí iba preukázať LV a s Notárom ich vypratať? / nikoho nechcem buch buch/
O ktoré paragrafy sa jeho práva opierajú?
Ďakujem Vám.
Téma Aký je právny vzťah dieťaťa k bytu rodičov? (http://www.porada.sk/t135306-aky-je-pravny-vztah-dietata-k-bytu-rodicov.html) má podobný obsah, len je spred dvoch rokov ...
nepravnik
04.03.12,08:10
Ďakujem za radu pozrieť si tému Aký je právny vzťah dieťaťa k bytu rodičov?, (http://www.porada.sk/t135306-aky-je-pravny-vztah-dietata-k-bytu-rodicov.html)
V tejto spleti tém sa trošku ťažšie hľadá a najmä mladšiemu členovi, tak pomôže aj takéto navedenie na podobnú tému.
Priznám sa ale, že po jej prečítaní som omnoho múdrejší nebol. Spravil som si asi takýto predbežný názor:
Ak som majiteľom bytu, a v byte býva môj syn, ktorý je dospelý, zdravý a schopný sa sám o seba postarať, a v byte býva na základe toho, že ako dieťa v ňom býval predtým spolu s rodičmi a po ich rozvode ho tam rodičia nechali bývať bez určenia času / bez písomnej zmluvy, ale so súhlasom, hoc aj konkludentným, s tým, že si bude hradiť všetky náklady spojené s užívaním bytu/ má tam nie p r á v o , ale m o ž n o s ť bývať, pokiaľ sa ja ako majiteľ bytu nerozhodnem, že ho tam už nechcem. S najväčšou pravdepodobnosťou by som mal postupovať asi tak, že mu pošlem výzvu na opustenie bytu a vypratanie, ak to bude mať oporu v zákone, tak mu zabezpečím primeraný prenájom bytu u niekoho cudzieho s tým, že to si platí sám, a ak neodíde, a ja nesúhlasím s jeho ďalším bývaním v byte, tak môžem podať na súd žalobu na vypratanie bytu. / mávať LV a dúfať, že niečo policajti, alebo notár, exekútor pomôžu bez súdneho rozhodnutia je nereálne/. Je to takto správne?
moria
07.09.12,10:00
Pokial ako majitel nemozem skontrolovat stav instalacii a spotrebicov, nemozem garantovat ani ich bezpecnost.
Odpojit energie !

Ani elektrickú energiu nedokážeš odpojiť, pokiaľ si pôvodný vlastník platí účty. Pre elektrárne je pôvodný vlastník ich obchodný partner a ty ako vlastník nemáš nárok. Takto to je aspoň v ZSE. Viem o tom svoje.
moria
07.09.12,10:08
Mal by som otázku:
- mám zaujem kupiť byt cez dražbu
- kupim a budem jeho vlastnikom
- no čo viem majiteľku už dlho nevedia zohnať a verim že ani na obhliadky nepríde
- ako je to potom s vyprataním (majiteľka sa dlhodobo nezdržiava, nevie sa jej nik dovolať)
- a taktiež by ma zaujimalo, padla tu dobra myslienka že ak budú susedia vedieť, alebo citiť plyn a bude podozrenie že to ide z bytu kt. by som bol už novým vlastníkom - pri ohrození majetku prídu hasici a ja nakoniec vymenim zamku a nik tam dlho nebude ako potom?


Už si vydražíl? Na výmenu zámku potrebuješ LV, tak to certifikovaný zámočníci vyžadujú. Ak aj svojpomocne otvoríš byt dávaj pozor na to aby ten kto tam má osobné veci nepodal trestné oznámenie že mu niečo zmizlo (napr. hotovosť). Niekto tvrdí že je dobré prizvať notára na súpis hnuteľného majetku ale neviem si predstaviť ako bude spisovať všetky drobnosti napríklad v šuflíkoch. Na vysťahovanie samozrejme potrebuješ právoplatné súdne rozhodnutie. Ani polícia ti nepríde asistovať pri svojpomocnom vysťahovaní. Poznám prípad keď človek sa išiel domáhať svojej nehnuteľnosti a tí pôvodní zavolali na neho políciu a on mal opletačky, pýtali od neho súdne rozhodnutie. Celý zákon o dobrovoľných dražbách je na hlavu postavený a vôbec nechráni vydražiteľov. Pôvodný vlastník môže napadnúť dražbu za trebárs aj malú procesnú chybičku, alebo len si zmyslí že nesúhlasí s cenou za ktorú sa to vydražilo. Napíše žalobu, podá ju na súd a zároveň informuje kataster o začatom súdnom konaní. Kataster ti vyznačí poznámku na Lv a môžeš čakať roky kým niečo sa vyrieši. Aj o tom viem svoje.
buchač
03.11.12,16:36
...
Pôvodný vlastník môže napadnúť dražbu za trebárs aj malú procesnú chybičku, alebo len si zmyslí že nesúhlasí s cenou za ktorú sa to vydražilo. Napíše žalobu, podá ju na súd a zároveň informuje kataster o začatom súdnom konaní. Kataster ti vyznačí poznámku na Lv a môžeš čakať roky kým niečo sa vyrieši. Aj o tom viem svoje.
...súhlasí - nesúhlasí ...

Nuž snáď sa dá aj takým spôsobom urobiť , že peniaze budú vydražiteľom vyplatené až po vyprataní bytu ...

Potom si už pôvodný vlastník môže iba pískať ...
sisulik1111
27.11.12,16:39
pozdravujem všetkých... my máme opačný problém... dostali sme sa don sami... neuvážene a sice... kupili sme byt od s. r. o., ktorá dostala od banky na výstavbu bytov úver... byt sme v hotovosti vyplatili... s.r.o. sa síce zaviazala, že zruší záložn právo v prospech svojej banky, ale neurobila tak, a úver prestala splácat... teraz nám banky vypisuje, že ak nezaplatíme 500 tis. eur byt nám ide do dražby...volala som do jeho banky, že čo mam robiť, že my sme za byt riadne zaplatili, tak mi povedali, že to je nás probleém... konateľ už nie je konateľom a firmu predal do ameriky... najnovšie mi pracovník banky povedal, že sa mame zučastníť dražby, a NÁŠ byt si este raz kupit... no a za čo???? neviete mi nikto poradiť??? nemate s tym skusenost??? podali sme aj trestné oznámenie, ale to nam situaciu vobec neriesi... my budeme prave asi tí, ktorí nebudu vobec spolupracovať so znalcom a dražobníkom... len ja fakt neviem, ako dalej... mam dve male deti...:-((((
Šteruská
18.11.14,09:32
Dobrý deň,chcem prispieť svojou skúsenosťou s vydraženou nehnuteľnosťou.Žiaľ nie dobrou.Léta páne 2010 09.februára.sme vydražili nehnuteľnosť v Novej Dedinke.Predali sme byt,aby sme mali na dražobnú zábezpeku,zobrali úver a založili nehnuteľnosť.19.02.2012 predošlá majiteľka podala na príslušnom súde návrh na neplatnosť dražby.Dôvody si našla,kto chce si nájde.Hlavným dôvodom bolo medzi riadkami,že sme to vydražili my,inakšie by nič nerobila.A čakáme,úver platiť musíme,hoci sme sa dostali do nepríjemných situácii,nehnuteľnosť nemôžeme predať,vymeniť,prenajať dlhodobo,zveľađovať,lebo nevieme,ako dopadne súd na ktorý čakáme už pomaly päť rokov.Mali sme šťastie,majiteľka odišla sama a hneđ,ako sme mali LV v rukách,tak sme všetkých odhlásili z trvalého pobytu,lebo nám chodili samý fešný chlapci až do domu.Pokiaľ sa zákon o dražbách nezmení,ale hlavne,aby sa vydražiteľ-kupujúci dostal k svojej vlastnej nehnuteľnosti,ktorú si kúpy za nemalý peniaz,nikdy sa žiadnej nezúčastním a každému odporúčam,aby si to nie dvakrát,ale 100 krát rozmyslel.Nechápem a nikdy nepochopím,ako môže zákon chrániť ľudí,ktorý sú chronický neplatiči,majú napr.30 exekúcii a ešte majú toľko drzosti,že ak to niekto za nich zaplatí,majú väčšie práva,ako ten,kto je nový vlastník.Ak si kúpim 10 rohlíkov,tak chcem ich aj mať v taške,konzerva musí mať určitý obsah náplne,šalát,ktorý si kúpime v bufete musí mať 10-20 dkg a dávame pozor,či toľko aj máme.Ak sa jedná o tak vysoké finančné čiastky,akou je kúpa nehnuteľnosti,tak zákon nechráni vlastníka ničím!!!!!Kde je ochrana majetku???Kde je nedotknuteľnosť majetku???Nuž potom nezostáva nič iné iba to riešiť tak ako to uvádzajú predošlý diskutéri.Ja by som dodala,že nech sa udeje čokoľvek,nech sa to deje v tichosti s mierou a rozvahou.Vždy sa nájde vhodné riešenie.Poteší ma,ak dodáte nové diskusné príspevky a aj kompetentný by sa mohli konečne rozhýbať a urobiť nápravu a zmenu v zákone o dražbách,tak,ako sa urobili zmeny v nájomných vzťahoch,kde neplatič musí opustiť po ukončení nájomného nehnuteľnosť a súdiť sa môže a môže.Keđ pozerám,koľko je nehnuteľností v dražbách a keđ pozriem,koľko majú dotyčný exekúcii,tak sa nečudujem,že všetko stojí a nikto nechce po nedobrých skúsenostiach po dražbe do takého riskantného a šialeného činu.Ďakujem každému za prečítanie a ešte raz nie nie nie.
misoft
18.11.14,10:26
Nechápeš? Lebo sociálny štát. Chráni lumpov a grázlov. Poctivec je chránený len v tom, že musí platiť dane, ostatné je pre štát nepodstatné....