Danielka1982
20.07.11,10:42
Zdravím všetkých poraďákov...Strýko má príjem inval.dôchodok 216 eur a výdavky 188 eur súd mu napriek tomu zvýšil výživné na dcéru a vyplýval z toho že okrem dôchodku má príjem aj z bsm.Po rozvode mu exmanželka je povinná vyplatit časť bytu a to v mesačných splátkach po 200 eur lenže aj tak to nesplaca lebo taji cely svoj prijem a preto to splaca po 40 eur mesacne.Chcem sa opýtať-môže súd brať do úvahy splátky z bytu(bsm) do pravidelného mesačného príjmu?Myslím,že bsm s výživným nemá nič spoločne ale pre istotu radšej píšem sem.prosím poraďte.
rastaman2000
20.07.11,09:39
Dobrý deň, Danielka,

nie som právnik, ale podľa môjho názoru by súd mal brať do úvahy reálny príjem - t.j. nie 200, ale len tých 40 €, ktoré naozaj dostáva.

Strýko by mal súdu, podľa mňa, predložiť dôkaz o tomto skutkovom stave - napr. výpisy z účtu, príp. aj navrhnúť manželku ako svedkyňu, aby svojou výpoveďou objasnila skutočnú výšku strýkových príjmov.

Keby sa predvolaná svedkyňa na súdne pojednávanie nedostavila, môže byť na nariadenie súdu predvedená políciou.

Verím, že som aspoň trošku pomohol a snáď sa vyjadria aj právnici.

S pozdravom
R.

P.S. Zatajovanie (nepriznávanie) príjmov môže byť považované za daňový únik - trestný čin.
rastaman2000
20.07.11,10:16
A ešte jedna vec: súd by mal pri svojom rozhodovaní brať do úvahy aj výšku životného minima, ktorá je aktuálne 185,38 € (samostatne posudzovaná plnoletá osoba). Ak žijú v spoločnej domácnosti, je to 129,31 € (pozrite na koniec príspevku). To je suma, ktorá by mala strýkovi po odpočítaní výživného zostať (podľa môjho laického názoru).

Výška životného minima dieťaťa, žijúceho s plnoletou osobou je 84,61 €. Výška spoločného životného minima plnoletej fyzickej osoby s dieťaťom je v súčte 269,99 €.

Ak teda príjem manželky a dieťaťa prevyšuje po zohľadnení výživného túto sumu, je to, podľa mňa, neopodstatnené. Výnimkou by, samozrejme, bola situácia, keby otec mal vysoko nadpriemerné príjmy (čo však zjavne nie je tento prípad).

Strýko by mal tiež zvážiť (zistiť si možnosti) žiadosť o pomoc štátu v hmotnej núdzi - dávka v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie (ak žije samostatne), príspevok na zdravotnú starostlivosť a pod.

S pozdravom

Životné minimum: www . employment . gov . sk / DIS / dis / index . php ?SMC = 1&id = 417
Sociálne dávky: www . employment . gov . sk / DIS / dis / index . php ?SMC = 1&id = 111
Pozn.: Odstráňte si z linkov medzery; Porada mi nechce povoliť vkladanie linkov, pretože mám zatiaľ málo príspevkov. :(
rastaman2000
20.07.11,10:21
A predsa ešte:

1. Ak si manželka neplní povinnosti, nariadené súdom (splátky), môže sa strýko obrátiť na exekútora - bez ďalších prieťahov, stačí rozhodnutie súdu,

2. Strýko by mal pred súdom argumentovať aj svojim nevyhnutnými výdavkami - bývanie, zdravotná starostlivosť (invalidný dôchodca) atď.

Pekný deň! :)
ivka70
20.07.11,10:30
Aka bola povodna vyska vyzivneho a na aku mu ju sud zvysil?
Barbara
20.07.11,10:54
A ešte jedna vec: súd by mal pri svojom rozhodovaní brať do úvahy aj výšku životného minima, ktorá je aktuálne 185,38 € (samostatne posudzovaná plnoletá osoba). Ak žijú v spoločnej domácnosti, je to 129,31 € (pozrite na koniec príspevku). To je suma, ktorá by mala strýkovi po odpočítaní výživného zostať (podľa môjho laického názoru).

Výška životného minima dieťaťa, žijúceho s plnoletou osobou je 84,61 €. Výška spoločného životného minima plnoletej fyzickej osoby s dieťaťom je v súčte 269,99 €.

Ak teda príjem manželky a dieťaťa prevyšuje po zohľadnení výživného túto sumu, je to, podľa mňa, neopodstatnené. Výnimkou by, samozrejme, bola situácia, keby otec mal vysoko nadpriemerné príjmy (čo však zjavne nie je tento prípad).

Strýko by mal tiež zvážiť (zistiť si možnosti) žiadosť o pomoc štátu v hmotnej núdzi - dávka v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie (ak žije samostatne), príspevok na zdravotnú starostlivosť a pod.

S pozdravom

Životné minimum: www . employment . gov . sk / DIS / dis / index . php ?SMC = 1&id = 417
Sociálne dávky: www . employment . gov . sk / DIS / dis / index . php ?SMC = 1&id = 111
Pozn.: Odstráňte si z linkov medzery; Porada mi nechce povoliť vkladanie linkov, pretože mám zatiaľ málo príspevkov. :(


trošililinku ťa poopravím, aby nedošlo k omylu životné min. od 1.7.2011 je 189,83€, ďalšia posudz. plnoletá osoba 132,42€, živ. min. na dieťa je 86,65€:)

pre výpočet exekúcii platia nasledovne:
na povinného 113,89€ 60% živ. minima plnoletej osoby, na vyž. osobu 47,45€, suma nad ktorú sa zráža bez obmedzenia je 284,74€,
na povinného pri zrážke výživného na maloleté dieťa 79,72€
Danielka1982
20.07.11,10:56
Aka bola povodna vyska vyzivneho a na aku mu ju sud zvysil?

Pôvodná výška výživného bola 33,19 eur.Strýko má príjem 216 a jeho exmanželka má tiež inval.doch. + príjem zo zamestnania t.j. spolu 560 €.Strýko býva u matky a prispieva na nájom,platí si zdravotnú poistku a cestovné na kontroly.Tie splátky ktoré mu má ona splácať 200 € z bsm mu nespláca pretože jej to nevychádza.pochopím to lebo sa ona stará o dieťa ale prečo jemu priznali zvýšené výživné ked ma podstatne nižší príjem a prečo zahrnuli do jeho mesačneho príjmu aj tie splátky ktoré dostava od nej z bsm?
Barbara
20.07.11,11:00
Aka bola povodna vyska vyzivneho a na aku mu ju sud zvysil?

Pôvodná výška výživného bola 33,19 eur.Strýko má príjem 216 a jeho exmanželka má tiež inval.doch. + príjem zo zamestnania t.j. spolu 560 €.Strýko býva u matky a prispieva na nájom,platí si zdravotnú poistku a cestovné na kontroly.Tie splátky ktoré mu má ona splácať 200 € z bsm mu nespláca pretože jej to nevychádza.pochopím to lebo sa ona stará o dieťa ale prečo jemu priznali zvýšené výživné ked ma podstatne nižší príjem a prečo zahrnuli do jeho mesačneho príjmu aj tie splátky ktoré dostava od nej z bsm?


lebo aj to je jeho príjem, ale mali by brať tých 40€, nakoľko toľko dostáva mesačne. mal by to zdokladovať na súde, že dostáva iba toľko.
ivka70
20.07.11,11:03
Aka bola povodna vyska vyzivneho a na aku mu ju sud zvysil?

Pôvodná výška výživného bola 33,19 eur.Strýko má príjem 216 a jeho exmanželka má tiež inval.doch. + príjem zo zamestnania t.j. spolu 560 €.Strýko býva u matky a prispieva na nájom,platí si zdravotnú poistku a cestovné na kontroly.Tie splátky ktoré mu má ona splácať 200 € z bsm mu nespláca pretože jej to nevychádza.pochopím to lebo sa ona stará o dieťa ale prečo jemu priznali zvýšené výživné ked ma podstatne nižší príjem a prečo zahrnuli do jeho mesačneho príjmu aj tie splátky ktoré dostava od nej z bsm?

A nova vyska vyzivneho?
A kolko rokov ma dcera?
(snazim sa zistit, ci na zvysenie vyzivneho nebol iny dovod)
Danielka1982
20.07.11,11:12
A nova vyska vyzivneho?
A kolko rokov ma dcera?
(snazim sa zistit, ci na zvysenie vyzivneho nebol iny dovod)

Výživné mu zdvihli na 80 eur + dlžne výživné 374,40 eur
Dlžne vyzivne ma splacat po 10 eur mesacne spolu s vyzivným 80 eur teda spolu 90 eur mesacne.Dlzne vyzivne mu vzniklo od podania navrhu na zvysenie t.j. od 1.11.2010 do 30.6.2011. Jeho dcera je ziackou 7 rocnika.a s exmanzelkou a dcerou byva aj ich plnolety syn.
ivka70
20.07.11,11:30
Výživné mu zdvihli na 80 eur + dlžne výživné 374,40 eur
Dlžne vyzivne ma splacat po 10 eur mesacne spolu s vyzivným 80 eur teda spolu 90 eur mesacne.Dlzne vyzivne mu vzniklo od podania navrhu na zvysenie t.j. od 1.11.2010 do 30.6.2011. Jeho dcera je ziackou 7 rocnika.a s exmanzelkou a dcerou byva aj ich plnolety syn.

Potom mu asi neostava nic ine, len sa odvolat alebo ak to uz nie je mozne, podat protinavrh, kde zdokladovat, ze jeho skutocny prijem nie je 200 EUR od manzelky, ale len 40 EUR.
Otazka: stryko nemoze pracovat? Lebo sud casto prihlada aj na to, ze clovek, ktory nepracuje, si moze zarobit pracou (aj popri inv.dochodku)
rastaman2000
20.07.11,11:44
trošililinku ťa poopravím, aby nedošlo k omylu životné min. od 1.7.2011 je 189,83€, ďalšia posudz. plnoletá osoba 132,42€, živ. min. na dieťa je 86,65€:)

pre výpočet exekúcii platia nasledovne:
na povinného 113,89€ 60% živ. minima plnoletej osoby, na vyž. osobu 47,45€, suma nad ktorú sa zráža bez obmedzenia je 284,74€,
na povinného pri zrážke výživného na maloleté dieťa 79,72€

Pravda pravdúca. Ospravedlňujem sa za nezrovnalosť!

Tu je to aktuálne: www . employment . gov . sk / DIS / dis / index . php ?SMC = 1&id = 429 (Odstrániť medzery!)
Danielka1982
20.07.11,11:46
Otazka: stryko nemoze pracovat? Lebo sud casto prihlada aj na to, ze clovek, ktory nepracuje, si moze zarobit pracou (aj popri inv.dochodku)[/QUOTE]

ma zavazne zdravotne problemy takze nemoze. A je nejaky paragraf ktory by sa mohol pouzit pri odvolani?
rastaman2000
20.07.11,11:48
Jednoznačne musí vydokladovať súdu, že od manželky má príjem len 40 € a žiadať výživné zrovnať so životným minimom (resp. 60% z neho, ako napísala Barbara).

Keďže býva u matky, bude posudzovaná celá ich domácnosť (čiže príjem matky a jeho spolu) - v súvislosti so životným niminom.
Xanti
20.07.11,11:48
Danielka,
a neuvažoval strýko, dať si započítať BSM s výživným? Teda, dať návrh na súd, že zo splátky BSM 200 e odráta exmng. výživné 90 e a ten zvyšok 110 e mu pošle na účet? Resp. akú dlhú dobu má mu ex splácať to BSM?
Danielka1982
20.07.11,12:21
Danielka,
a neuvažoval strýko, dať si započítať BSM s výživným? Teda, dať návrh na súd, že zo splátky BSM 200 e odráta exmng. výživné 90 e a ten zvyšok 110 e mu pošle na účet? Resp. akú dlhú dobu má mu ex splácať to BSM?

No tak mu to bude splácať dosť dlho keďže mu spláca 18 000 eur mesačne po 40 eur a ide to cez exekutora a ten jej nemoze strhavat viac.
Mária27
20.07.11,18:37
No tak mu to bude splácať dosť dlho keďže mu spláca 18 000 eur mesačne po 40 eur a ide to cez exekutora a ten jej nemoze strhavat viac.

Jednoznačne sa strýko musí domáhať splácania po 200 € nie po 40. To, o čo mu menej platila, je dlžná a bude musieť zaplatiť úroky z omeškania. Premlčacia doba je zvlášť na každú mesačnú splátku a je 3 roky - nech to nezmešká, inak o rozdiel splátok príde!
Preskúmajte tiež rozhodnutie o povinnosti splácať dlh po tých 200 €, či tam nie je napísané, že v prípade nezaplatenia splátky je povinná zaplatiť celý dlh naraz (§ 565 a § 103 obč. zákonníka).

Súd nebude brať do úvahy príjem 40 € keď vie, že má priznaný príjem200 €. Ak nemá manželka peniaze, nech si vezme úver a spláca banke. Jeho vzťah s manželkou pri splátkach je iný ako pri výživnom, to sa nedá spájať. Podľa § 163 obč. súdneho poriadku by v prípade zvýšenia výživného (zmena pomerov) mohol požiadať súd o zvýšenie splátok BSM.


Občiansky zákonník
§ 103

Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.
§ 565

Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.
§ 566

(1) Veriteľ je povinný prijať aj čiastočné plnenie, ak to neodporuje dohode alebo povahe pohľadávky.
(2) Pri čiastočnom plnení peňažného dlhu sa plnenie dlžníka započítava najprv na istinu a potom na úroky, ak dlžník neurčí inak.


Občiansky súdny poriadok
§ 163

(1) Rozsudok odsudzujúci na plnenie v budúcnosti zročných dávok alebo na plnenie v splátkach možno na návrh zmeniť, ak sa podstatne zmenili okolnosti, ktoré sú rozhodujúce pre výšku a ďalšie trvanie dávok alebo splátok. Zmena rozsudku je prípustná od času, keď došlo k zmene pomerov.
rastaman2000
21.07.11,11:11
Na základe akého podnetu súd zvýšil strýkovi výživné?

Nebolo to, náhodou, na podnet ex-manželky? Netvrdila pritom súdu, že od nej strýko dostáva 200 €? Ak to bolo takto, tak potom navrhovateľka - svedkyňa zavádzala súd klamstvom. To sa dá klasifikovať ako trestný čin marenia spravodlivosti podľa § 344 Trestného zákona.

Podľa toho, ako ju strýko (ne)má rád, môže jej týmto riadne zavariť. V krajnom prípade to môže pre ňu skončiť "basou" a pre neho získaním dieťaťa do opatery.

www . vyvlastnenie . sk / predpisy / trestny - zakon / (Odstráň medzery!)

P.S. Inak, tiež mám isté pochybnosti o tom, či vyrovnanie BSM môže byť považované za pravidelný finančný príjem. Nie je to, náhodou, len hmotný majetok - obdoba nehnuteľnosti?

Čo keby sa s ním bola vyrovnala naraz? V tom prípade by žiaden pravidelný finančný príjem z tohto nemal, avšak majetok by mal, paradoxne, ešte vyšší.

Nie je teda možné žiadať súd, aby toto vyrovnanie nebral pri posudzovaní jeho príjmov na zreteľ?