Ivetak1807
20.07.11,12:32
Dobrý deň.

Pokúšala som sa nájsť niečo podobné medzi príspevkami, len sa mi akosi nedarí.

Prosím o radu od niekoho, kto má skúsenosti, príp. kto vie poradiť.

Klientka SZČO, platca DPH, sa rozhodla pre vysoký nájom zaobstarať na úver nebytový priestor. Jej samej by banka nedala úver, tak museli vziať úver ona aj s manželom, len ako súkromné osoby, t.j. vlastníkmi sú oni ako manželia. Nebytový priestor bol kúpený iba na to, aby si prevádzku presťahovala do týchto vlastných nebyt.priestorov. Tieto priestory bolo treba upraviť, vymaľovať, vymeniť záchod atď. Môžeme zaúčtovať všetky doklady týkajúce sa prerábky tohto priestoru do účtovníctva a zároveň uplatniť DPH na vstupe? Ak áno, musíme to mať podložené nejakou zmluvou medzi ňou ako SZČO a nimi ako manželmi, vlastníkmi? Ja osobne by som to tam zaúčtovala, aj uplatnila v DPH, len chcem si pre istotu tento môj názor overiť so skúsenejšími.

Vďaka moc a všetkým poraďákom prajem síce upršaný, ale aj napriek tomu pekný a príjemne strávený deň.
a_je_to
21.07.11,09:44
Výdavky aj DPH možno uplatniť, ak budú priestory vložené do podnikania, podľa § 25, ods. 1, písm. d, ZoDP. Niet žiadnej prekážky, ale musí to byť ošetrené dohodou medzi manželmi podľa § 143 a nasl. Obč. zákonníka, ktorú prípadná daňová kontrola bude určite požadovať – kvôli tomu, aby si jednostranný nárok neuplatnili súbežne obaja manželia. Niektoré úkony môže pomôcť vyriešiť aj notár, alebo aspoň poradiť, čo treba.
Ivetak1807
21.07.11,20:09
A v prípade vloženia do podnikania, tento priestor nie je možné odpisovať, však? Len potom keby sa náhodou niekedy v budúcnosti tento priestor predával /človek nikdy nevie, do akej situácie sa dostane, ktorá ho donúti k veciam, ktoré by za bežných okolností neurobil/, musia to zdaniť DPH na výstupe a tak isto aj zdaniť daňou z príjmu??? Ak áno, potom je to dosť nevýhodné vkladať do podnikania. Nestačí iba zmluva o prenájme medzi manželmi a ňou ako SZČO?