Mrenek
20.07.11,13:58
Zdravím, som mladý a vôbec sa nevyznám do cenných papierov, ale chcel by som nejaké kúpiť, samozrejme nie za veľké peniaze. Chcem sa opýtať, ako to funguje, či sa dá na tom niečo zarobiť a pod. Na stránke bsse. sk som našiel trh, ale vôbec sa nevyznám do toho, poradili by ste mi prosím vás?
mattto
20.07.11,19:46
na Slovensku v podstate neexistuje trh s cennými papiermi, preto na slovenské CP zabudni, pokiaľ sa vydáš cestou podielových fondov cez banky, to by som neodporúčal. Podielové fondy si účtujú svoje poplatky bez ohľadu na to, aké sú výkonné, preto ich nič nenúti dosahovať poriadne výsledky. Na obchodovanie s cennými papiermi (rôzne druhy) cez zahraničné spoločnosti potrebuješ skúsenosti a na slovenské pomery značný kapitál. Stačí pozrieť stránku napr. interactive brokers. Never spoločnostiam typu x trade brokers - sú to market makery t.z. že nevstupujú priamo na trh, ale jeho klienti obchodujú v podstate medzi sebou s číslami, ktoré im generuje x trade brokers.

Preto veľa študuj a zistí si čo najviac informácií, nikto nezbohatne tak, že niekomu dá peniaze, ktoré mu ten niekto rozmnoží a vráti späť
janci
21.07.11,06:27
Pozri si stranky ako napr. ako-investovat bodka sk (tam je aj diskusia) alebo financnik bodka cz, tam je napr. manual pre zaciatocnikov. Ako pise mattto, na zaciatku treba vela citat a informovat sa, casom tomu clovek vsetkemu rozumie :)
Filip Glasa
26.07.11,05:52
vôbec sa nevyznám do cenných papierov, ale chcel by som nejaké kúpiť
práve preto radšej žiadne nekupuj.

Ale keď si to chceš len tak zo srandy skúsiť a otestovať proces, tak si zrovna z tej bsse.sk (slovenská burza) skús kúpiť Slovnaft a VÚB. V hociktorej banke ti to sprostredkujú.
Budeš mať dva cenné papiere zo Slovenska a môžeš byť spokojný, že sa v tom aspoň trošku lepšie vyznáš :)
No a pred tým si samozrejme prečítaj výročné správy dotyčných firiem na ich webe.

Dostaneš nejakú dividendu, môžeš sa ísť pozrieť na valné zhromaždenie (do Bratislavy nie je ďaleko), doma na terase si budeš čítať výročky s pivom v ruke. Skrátka budeš akcionár ako sa patrí :)

Na to aby si aj zarobil treba oveľa viacej vedomostí a skúseností ako máš dnes.