alexxandra
15.01.06,13:58
Dobry den,nieco som tu nasla,ale je to z roku pana 2004,tak sa pre istotu opytam koli cerstvejsim informaciam :-) :


Pri inventure bolo zistene,ze nejaky tovar sa rozbil. Je to velkoobchod sklo-porcelan, takze to je pochopitelne. Chcem sa opytat,ci je potrebne z tohoto tovaru odviest dan danovemu uradu. Je to dodanie tovaru podla §8 ods.3,alebo nie je? Alebo podla nejakeho ineho paragrafu? Jaj aha,hacik je v tom,ze tovar bol dovezeny u Europskej unie a samozdaneny. Takze realne sa ziadna DPH na vstupe neodpocitala,iba "akoze" . Co s tym mam urobit? Je to dost velka suma a cakaju na to,ze kolko im vyjde DPH ... prosiiim poradte :-)

Vdaka
Jana Acsová
15.01.06,13:09
Pri inventure bolo zistene,ze nejaky tovar sa rozbil. Je to velkoobchod sklo-porcelan, takze to je pochopitelne. Chcem sa opytat,ci je potrebne z tohoto tovaru odviest dan danovemu uradu.
Spísať záznam o škode a urobiť výdaj (znížiť tovarové zásoby z titulu škody). Účtovanie závisí od toho, v akej účtovnej sústave účtujete. Škoda sa nedodaňuje daňou z pridanej hodnoty.
alexxandra
15.01.06,13:16
dakujem :-) a vplyv na dan z prijmu bude nejaky? Teraz som si od teba precitala starsi prispevok a tam doslova pises,ze nie :-) Takze nie? Necham vo vydavkoch? Jedna sa o JU. Aha,ale maju aj sro a tam to isto tiez vyskoci a tam to bude PU.Takze tam to zauctujem na manka a skody a ak mam smernicu,tak nieco mozem uznat danovo a nieco nie. Ak sa mylim,prosim oprav ma. Mimochodom,ako mam stanovit daku smernicu v pripade velkoobchodu sklo-porcelan? Mozem povedat,ze napr.5% ? Dakujem, uz som kludnejsia :-)
Jana Acsová
15.01.06,13:27
dakujem :-) a vplyv na dan z prijmu bude nejaky? Teraz som si od teba precitala starsi prispevok a tam doslova pises,ze nie :-) Takze nie? Necham vo vydavkoch? Jedna sa o JU.

Neviem, v akej súvislosti ste čítali príspevok. Ale škoda je len škoda ... vplyv na základ dane bude. Je potrebné vylúčiť tieto výdavky v JÚ z nákupu tovaru na výdavok nezahrňovaný do základu dane.



...ale maju aj sro a tam to isto tiez vyskoci a tam to bude PU.Takze tam to zauctujem na manka a skody a ak mam smernicu,tak nieco mozem uznat danovo a nieco nie.
V PÚ sa postupuje obdobne ... účtovanie 549/132. Rovnako škoda.

Výnimkou by bolo zahrnutie škody do výšky prijatej náhrady (poisťovňa, zamestnanci).

Mám za to, že rozbitie tovaru nemôžeme stotožňovať s prirodzenými úbytkami zásob. Či môže mať predajňa (obchod) s týmto sortimentom stanovenú normu na rozbitnosť ... v tom vám neviem poradiť.
alexxandra
15.01.06,13:31
dakujem a ospravedlnujem sa za tykanie :-) toto si pekne vytlacim a zalozim k tej skladovej vydajke ;-) prajem pekny den
Adra
15.02.07,11:42
Zdravím, chcela som sa len opýtať, ak som "zničený" materiál zaúčtovala
ID 549/112 je ešte potrebné nejaké doúčtovanie? Lebo ten môj materiál stále figuruje v skladovej evidencii. Mám niečo zle nastavené?
Vďaka.