ironko
20.07.11,19:55
Mám takúto otázku. Naskytla sa mi šanca byt spoločnikom jednej prevadzky sro.
Ide o to ze by som mala 50% podiel zo zisku jednej prevadzky na ktorej chode by som sa aj podielala. Uzavreli by sme zmluvu o spolocnictve s majitelom.

Ide o to, ze ja by som nevstupila priamo do sro, len by som bola spolocnikom tejto prevadzky. Je to mozne? Moze to byt aj fyzicka osoba na HPP?

Dalej sa chcem opytat ako je to potom s nejakymi poplatkami ak je to fyzicka osoba na HPP. Jednoduchsie to asi bude na manzela ak sa to da, nakolko ja mam este zivnost, a uz by sa mi to motalo,

A dalsia zapeklita vec. V tejto prevadzke by som mala vsetko na starosti ja, ale manzel by figuroval ako spolocnik. Ako sa to da vyriesit? Staci ked mi da plnu moc? A ked tam budem pracovat na nejake hodiny, musim byt niekoho zamestnanec?

Dakujem za odpovede, velmi mi pomozete.
mattto
20.07.11,19:35
byť spoločníkom prevádzky - niečo také neexistuje, buď si živnostník alebo spoločník s.r.o. Prevádzka resp. prevádzkareň nemá právnu subjektivitu. V tvojom prípade by bolo najjednoduchšie uzavrieť zmluvu o tichom spoločenstve s tým, že "výkon práce" tichého spoločníka v prospech firmy nie je nelegálne zamestnávanie, takže nemusíš mať ani pracovnú zmluvu, prihlasovať sa do soc. poisťovne, nebudeš mať však ani mzdu.
ironko
20.07.11,19:55
citala som to v obchodom zakonniku, asi je to naozaj najlepsia cesta. Kde by som vedela najst nejaku zmluvu o Tichom spolocenstve?

A co sa tyka nejakych uctovnych veci, tak mne ako tichemu spolocnikovi nevyplyva nic? Riesi sa to vsetko cez firmu? Vsetky veci sa budu vlastne riesit zmluvne len medzi mnou a majitelom? Je to pravne ok?
Bude to postacovat v pripade nejakych kontrol?
Economic
20.07.11,20:08
Mohla by si byť tzv. tichým spoločníkom v sro. O tom sa spisuje Zmluva. Tichý spoločník nie je zapísaný ako spoločník v OR. Za to sa mu hovorí, že je tichý. Je však otázne čo budeš ako tichý spoločník reálne robiť na tej prevádzke... Budeš tam nejak pracovať ?
ironko
20.07.11,20:26
Ja som zivnostnik s e-shopom. Dostala som ponuku byt spolocnikom v jednom zariadeni pre deti. Majitel sro ma tychto zariadeni viac. To by vyriesilo to tiche spolocenstvo. Ale ja by som tam bola pol dna, kvazi strazila zatial deti. Ide o to ako to mat pravne osetrene.

Ci je lepsie, aby som bola tichym spolocnikom s tym, ze v zmluve o tichom spolocenstve si vyjasnime, ze budem len tichym spolocnikom daneho zariadenia (ak sa to da, lebo v OZ je dane len ze sa podiela na celom podnikani), a to ze tam budem bude bez mzdy, kedze som tichy spolocnik.

Alebo dat ticheho spolocnika manzela a ja nejaku dohodu o vykonani prace. Tu vsak neviem ako riesit kompetencie, to mam spisat zmluvu este s nim?
Economic
21.07.11,03:50
Ja som zivnostnik s e-shopom. Dostala som ponuku byt spolocnikom v jednom zariadeni pre deti. Majitel sro ma tychto zariadeni viac. To by vyriesilo to tiche spolocenstvo. Ale ja by som tam bola pol dna, kvazi strazila zatial deti. Ide o to ako to mat pravne osetrene.

Ci je lepsie, aby som bola tichym spolocnikom s tym, ze v zmluve o tichom spolocenstve si vyjasnime, ze budem len tichym spolocnikom daneho zariadenia (ak sa to da, lebo v OZ je dane len ze sa podiela na celom podnikani), a to ze tam budem bude bez mzdy, kedze som tichy spolocnik.

Alebo dat ticheho spolocnika manzela a ja nejaku dohodu o vykonani prace. Tu vsak neviem ako riesit kompetencie, to mam spisat zmluvu este s nim?

Tichý spoločník = človek, ktorý vkladá peniaze do firmy a podľa Tvojich info 50 % zo zisku by malo byť jeho na tej jednej prevádzke. Keby si robila na dohodu, si vlastne Dohodár /zamestnanec/, ktorý musí byť prihlásený na SP a dostáva "mzdu". Ak jedna sro vlastní viac zariadení, je to účtovná záležitosť a vedenie zisku tejto prevádzky, z ktorého by Vám mali ísť či už Tebe alebo manželovi peniaze. Nechaj si ukázať analytickú evidenciu tejto prevádzky, či by si to tam videla, že táto prevádzka, do ktorej ideš, má aké tržby a ale aj aké náklady.... Aby Ťa niekto len tak nelapol do pasti za vidinou 50 % zisku. Ak je to takto ako píšem malo by to aj v účtovníctve byť rozdelené, aby majiteľ vedie, ktorá prevádzka mu ako vynáša. malo by to byť čitateľné.Ešte je jedna možnosť, že na každú prevádzku má inú sro.
alessi
21.07.11,06:10
A nebolo by jednoduchšie urobiť obchodnú zmluvu medzi sro a FO s tým že 50% dennej uzávierky by išlo na fa? Treba len doplniť predmet živnosti. Hm?