ondrewko
20.07.11,21:14
Ahojte, zrejme blba otazka, ale potreboval by som poradit. Mam internetovy obchod na slovensku zamerany na predaj tovaru. V tomto obdobi expandujem do ceskej republiky. Posuvam riadenie obchodu ceskemu podnikatelovi, ktory bude prevadzkovat firmu na svoju s.r.o. Bude pracovat pod nasou domenou, nami vytvorenou strankou. Dostane tovar od nas za VO ceny a skusi obchod rozbehnut v cechach.

Nemoze ma do buducna obabrat? Zozenie si vlastneho dodavatela a ukradne nam stranku? Ako budem dokazovat, ze internetova stranka nieje jeho, ale moja? Jediny dokaz, ze majitelom firmy som ja, je domena, ktora je v mojom vlastnictve. Celu firmu v CR bude riadit on, resp. jeho firma.

Vopred sorry za banalitu, ale kazdy raz zacina s podnikanim :) Dakujem!
flector
21.07.11,04:57
Keďže je doména tvoja "ukradnúť ti stránku" nemôže.

Dôležité je aby si si nechal prístupové heslá k doméne, k FTP, atď. len a výhradne pre seba. Aby on k nim nemal žiaden prístup. <-- Jemu musí stačiť editovať stránku cez administratívne rozhranie eshopu. Nič viac mu netreba.

Všetky ostatné prípadné zmeny webu, ktoré by potreboval a nešli by vykonať cez administratívne rozhranie eshopu zariadiš jedine ty.

Ak sa mu to nebude páčiť nájdi si iného. (Ukecať nejakými rečičkami sa nenechaj.)
Je to tvoj business ... ak sa mu nepáčia podmienky ... nepotrebuješ jeho služby.
ondrewko
21.07.11,08:27
Keďže je doména tvoja "ukradnúť ti stránku" nemôže.

Dôležité je aby si si nechal prístupové heslá k doméne, k FTP, atď. len a výhradne pre seba. Aby on k nim nemal žiaden prístup. <-- Jemu musí stačiť editovať stránku cez administratívne rozhranie eshopu. Nič viac mu netreba.

Všetky ostatné prípadné zmeny webu, ktoré by potreboval a nešli by vykonať cez administratívne rozhranie eshopu zariadiš jedine ty.

Ak sa mu to nebude páčiť nájdi si iného. (Ukecať nejakými rečičkami sa nenechaj.)
Je to tvoj business ... ak sa mu nepáčia podmienky ... nepotrebuješ jeho služby.
Ok, diky. Ale to je jedina moja ochrana biznisu, ze som vlastnikom domeny, mam pristup na FTP a pristup k hlavnemu administracnemu prostrediu mam len ja?

Nemoze sa stat do buducna, ked sa v cechach biznis rozbehne a cechovi sa to velmi zapaci, ze po 5 rokoch fungovania si bude chciet privlastnit moju firmu?

Dolozi uctovnictvo za posledne roky, vymysli si nejaky pribeh a mna bude povazovat len za registratora domeny a admina? Su tieto obavy nam mieste, ci uz zacinam byt paranoik? :)
kabko
21.07.11,09:19
Ok, diky. Ale to je jedina moja ochrana biznisu, ze som vlastnikom domeny, mam pristup na FTP a pristup k hlavnemu administracnemu prostrediu mam len ja?

Nemoze sa stat do buducna, ked sa v cechach biznis rozbehne a cechovi sa to velmi zapaci, ze po 5 rokoch fungovania si bude chciet privlastnit moju firmu?

Dolozi uctovnictvo za posledne roky, vymysli si nejaky pribeh a mna bude povazovat len za registratora domeny a admina? Su tieto obavy nam mieste, ci uz zacinam byt paranoik? :)

Tak ako povedal flector, ukradnúť webstránku ti nemôže. ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ mu nedaj prístup na server, FTP, CPANEL, to je jedno čo... V opačnom prípade by si riskoval že skopiruje celú webstránku a spraví si takú istú. Síce na inej doméne, ale to by si asi nechcel...
PRIVLASTNIŤ si tvoju firmu je pre neho nemožné. POkým budeš TY vlastníkom domény, tak nieje žiadna šanca aby s tebou vybabral čo sa týka domény+webstránky. Tvoje obavy sú zbytočné...
Jediné čo on bude môcť urobiť, je že si nájde dodávateľov , spraví si vlastný eshop a bude ponúkať taký istý tovar ako ty.
Na tvojom mieste by som toto zakomponoval nejako do zmluvy, aby to z právneho hľadiska bolo podložené, kvôli tvojej ochrane a ochrane biznisu ako takého...
stewo
21.07.11,09:48
No ukradnut stranku ti nemoze ako pisu vyzsie,no co moze casom spravit je to,ze po nejakom case ked sa ti to rozbehne ,tak si on spravi svoju vlastnu novu stranku,najde si ineho dodavatela co nebude problem,lebo bude vediet ake obraty robi a uz bude mat za sebou nejaku historiu obchodu s danym tovarom.
BUde mat v rukach vsetkych odberatelov a pod.
Ani zmluvne to nejak extra neosetris , lebo aj zmluva sa da obist.V zmluve si mozes dat aj nejaky odtavec ,ze pocas zmluvneho vztahu a aj po skonceni zmluvneho vztahu sa nemoze firma xy zaoberat danym obchodom a predavat dany tovar , no co v pripade ze si cech otvori movu firmu?Vtedy ti je ta zmluva na 2 veci.Nova firma=novy podnikatelsky subjekt
ondrewko
21.07.11,11:22
Napadlo ma to preto, pretoze teraz modelova situacia: dam studentovy zhotovit webovu stranku. Zaregistruje mi domenu, bude mat pristup k FTP, databaze a vsetkym dolezitym veciam. Pristup mu umoznim aj nadalej, pretoze budem chciet robit prilezitostne upravy na web stranke. Obchod sa mi rozbehne a student mi zahlasi, ze firma je jeho, pretoze je majitelom domeny?

Toto nieje moj pripad. Ja som majitelom domeny, robim si webovku sam, pristup k FTP a databaze mam len ja. Cech bude mat len obmedzeny administracny pristup na upravu textu a podobne.

S tym, ze raz si mozno zozenie dodavatela, zalozi novu domenu a zacne podnikat, neurobim asi nic. To je podobne ako ked zamestanca zaskolis a za chrbtom ti otvori konkurencu firmu.

Len sa bojim ci nemoze nakoniec si privlastnit aj tu moju domenu, pretoze bude cely obchod dlhodobo riadit sam a ja som vlastne "len" registrator domeny. Zacne sa sudit a ja pridem o domena.cz - teraz teoretizujem.
padro
21.07.11,11:38
nejak nerozumiem o co tu ide, ak je domena tvoja tak je tvoja,.. a to ze zacne robit to iste co ty pod inou domenou,.. ked to nezacne on tak nejaky jozko mrkvicka urcite tomu sa hovori konkurencia..
kabko
21.07.11,12:21
Len sa bojim ci nemoze nakoniec si privlastnit aj tu moju domenu, pretoze bude cely obchod dlhodobo riadit sam a ja som vlastne "len" registrator domeny. Zacne sa sudit a ja pridem o domena.cz - teraz teoretizujem.

Ty sa len uisti že si každoročne, alebo trojročne (alebo ja už neviem na koľko to máš), obnovíš doménu na ďalšie x roky, tzn aby si sústavne bol ty majiteľom tej domény. Pravdepodobne dostaneš email od tvojho registrara aby si si ju obnovil, takže POKIAL BUDE DOMENA NA TVOJOM MENE, tak TY si vlastníkom domény. To že tvoj čech bude mať admin práva na eshop je NIČ! S tým by nepochodil ani na súde ani u pápeža, proste nikde! On bude vlastne len "správca" eshopu, kdežto ty si majiteľ, ako domény, tak aj eshopu samotného.
Ako sme už spomenuli, jediné čo on môže , je vytvoriť si vlastný biznis. Ale tebe, resp. tvojej doméne, ani eshopu poškodiť nemôže. BODKA.
micika
21.07.11,12:52
No každopádně by sis měl smluvně ošetřit, že dotyčný v případě ukončení spolupráce nesmí nějakou dobu podnikat ve stejném oboru pod nějakou tučnou pokutou. Aby ti neukradl tvoje knowhow což by se jinak mohlo stát
camozzi
21.07.11,21:01
Nebola by vhodnejsia spolupraca na baze fransizingu?
kabko
21.07.11,21:10
Ešte lepšia otázka by bola : a načo ti je ten čech a jeho s.r.o ??
Prečo by si nemohol spravovať tú stránku sám a posielať tovar českým zákazníkom priamo zo Slovenska? ;)
ondrewko
21.07.11,21:24
Nebola by vhodnejsia spolupraca na baze fransizingu?
Dobre dakujem za nazor. Potreboval som sa len utvrdit. Jednoducho napadla ma kravina a musel som sa s niekym o tom poradit. Nechcem urobit nejaku chybu.

Ta zmluva o osetreni svojho know-how je na mieste. Len ako to uz dnes niekto spominal, v zmluve moze byt maximalne napr. toto: firma xy nesmie po ukonceni nasej spoluprace podnikat v tom istom odvetvi, resp. s tym istym produktom. Ale firma xy sa premenuje na yx a zmluva je neplatna.

Nad fransizingom som nepremyslal. Nasa firma nieje velka a priznam sa zalozenie a riadenie fransizi som este detailne nestudoval. Ale samozrejme aj toto je moznost .... dakujem
ondrewko
22.07.11,10:53
Ešte lepšia otázka by bola : a načo ti je ten čech a jeho s.r.o ??
Prečo by si nemohol spravovať tú stránku sám a posielať tovar českým zákazníkom priamo zo Slovenska? ;)
No to je dobra otazka :) Zo slovenska by to bolo narocne, drahsia posta, dlhsi cas dodania, tel. kontakt jedine na slovensko, komunikacia v slovencine, dnes mlady cech nerozumie slovencine a to si nerobim srandu + dalsia pracovna sila + dalsie papiere na uctovnictvo a pod. ( nove naklady)

Preto ma napadlo, ze prenecham obchod firme z ciech a ja si budem uctovat len svoju proviziu za predaj. S tym ze cely obchod bude riadit ceska firma a ja mam ciste ruky.

Ale uz teraz ked som vo faze dohody napadaju ma aj ine alternativy ako by som to mohol urobit. Ked mi tento cesky kontakt nevyjde, budem to riesit zrejme inak ...
Atomer.sk
28.08.11,10:24
dam studentovy zhotovit webovu stranku.

Vacsia pravdepodobnost, ze bude problem s ceskym partnerom, bude skor so studentom, ktoremu das vytvorit web stranku.
Bude stranka od studenta kvalitna? Aky support moze poskytnut student pocas vyucovania, dovolenky, choroby a pod.?

Stavat biznis na eshope vytvorenom studentom je kratkodobe a zle riesenie.
svetlik
28.08.11,10:36
Dobre dakujem za nazor. Potreboval som sa len utvrdit. Jednoducho napadla ma kravina a musel som sa s niekym o tom poradit. Nechcem urobit nejaku chybu.

Ta zmluva o osetreni svojho know-how je na mieste. Len ako to uz dnes niekto spominal, v zmluve moze byt maximalne napr. toto: firma xy nesmie po ukonceni nasej spoluprace podnikat v tom istom odvetvi, resp. s tym istym produktom. Ale firma xy sa premenuje na yx a zmluva je neplatna.

Nad fransizingom som nepremyslal. Nasa firma nieje velka a priznam sa zalozenie a riadenie fransizi som este detailne nestudoval. Ale samozrejme aj toto je moznost .... dakujem

no to urcite : ) si zaplat par stovak eur za kvalitnu zmluvu, ale zrejme ako typicky slovaci setri kde sa, ziadne zabezpecenie vopred, a ked opat raz niekto niekoho "odrbe" sa bude divit.

GL
dikzainfo
30.08.11,06:11
Ahojte, zrejme blba otazka, ale potreboval by som poradit. Mam internetovy obchod na slovensku zamerany na predaj tovaru. V tomto obdobi expandujem do ceskej republiky. Posuvam riadenie obchodu ceskemu podnikatelovi, ktory bude prevadzkovat firmu na svoju s.r.o. Bude pracovat pod nasou domenou, nami vytvorenou strankou. Dostane tovar od nas za VO ceny a skusi obchod rozbehnut v cechach.

Nemoze ma do buducna obabrat? Zozenie si vlastneho dodavatela a ukradne nam stranku? Ako budem dokazovat, ze internetova stranka nieje jeho, ale moja? Jediny dokaz, ze majitelom firmy som ja, je domena, ktora je v mojom vlastnictve. Celu firmu v CR bude riadit on, resp. jeho firma.

Vopred sorry za banalitu, ale kazdy raz zacina s podnikanim :) Dakujem!

Samozrejme,že keď sa rozhodne tak ťa odrbe je to len ňom...domen je kopa,a ko vidim nie si znaly českeho trhu o to to bude jednoduchšie,to Ti čo bráni rozbehnúť si tam firmu a zemestanť niekho?Máš väčšie pravomoci,lebo zamestannec,keď Ti podpíše v zmluve,že desať rokov s tým nebude obchodovať apod tak to predsa trožku sťažene,samozrejme,že všetko sa da obísť,ale čo takto si zaregistrovať ochrannú znamku a pod?Aj nápad ak má pečiatku od uradu danéhe je know-how alias duševne vlastnictvo,skus si urobiť stranku mojelego.sk a pod asi sa nedpolatíš sudnych sporov s legom...