iveta1103
21.07.11,07:07
Zdravím,

poraďte mi niekto prosím. K 30.06.2011 som ukončila nájom dvojizbového bytu, v ktorom som bývala s dvomi dcérkami (8 a 14). Nájom trval od decembra 2009. Platila som v Ilave 310,- EUR mesacne, v zmluve je napísané, že 170,- EUR je odmena pre nájomcu a zvyšok je na úhradu energií. Písomne som vypovedala zmluvu a požiadala prenajímateľku o vyúčtovanie energií. Nakoľko som mala veľmi dobré vzťahy so správkyňou bytového domu viem, že boli preplatky, pretože keď sa robil odpis stavu meradiel, bol nízky, s dievčatami sme šetrili. Prenajímateľka ihneď potom ako som sa vysťahovala byt odpredala. Tvrdí, že nemá vyúčtovania a v nájomnej zmluve nie je nič o preplatkoch. Klauzula o prípadných nedoplatkoch tam je formulovaná tak, že ak by nejaké vznikli musím ich uhradiť. Za celý rok a pol ma neinformovala o spotrebe energií. Viem od správkyne, že nás na bytovom družstve neprihlásila ako nájomcov ani to bytové družstvo nepovolilo, keďže o to nepožiadala. Platby prijímala na jej vlastnú žiadosť výlučne v hotovosti, predpokladám, že príjem nezdaňovala. Prosím poraďte mi ako legálnym spôsobom získať vyúčtovanie :confused:.
plavčík
21.07.11,05:22
Tu je viacero problémov :
- ak Vás oficiálne nikde nenahlásila ako nájomníkov a ani neplatila daň z prenájmu, tak je všade vedená ona ako vlastník a všetko je na jej meno teda aj preplatok.Zmluvu ktorú si asi mala podpísanú si ona len dakde založila do šuplajzu a nikde Vás nenahlásila- teda oficiálne ste nikde nefigurovali.
Prípadné preplatky jej isto prišli na jej účet .Takže asi ak ona nebude ústretová nič nezmôžeš.
Je mi to ľúto, takto bohatnúť na účet tých menej šťastných...
iveta1103
21.07.11,05:42
ahoj plavcik,

vnimam to ako podraz voči mne a mojím deťom, mala toľko sladkých rečí, že ak budeme šetriť, nájmné nám zníži, dôverovala som jej. Platila som na čas, pre mňa rozvedenú ženu, to bol privysoký nájom, okrem zamestnania mám ešte ďalšie dve práce na dohodu. Pracujem ako asistentka, zároveň na dohodu ako upratovačka a po víkendoch na hoteli ako pomocná sila v kuchyni. Práce sa nestitim, pre moje deti urobim vsetko na svete. Vždy ma poľutovala, aké to mám ťažké, keď som jej niesla nájomné.

Pani pracuje na daňovom úrade, čo je o to smutnejšie.
trevize
21.07.11,05:51
ci to zdanovala, ci vas prihlasila atd...to su veci, ktorym sa nebudem venovat..to je cisto na majitelke.

co sa tyka teba, podstatna je najomna zmluva. ak tam nic o preplatkoch nie je tak s tym nic nezmozes. navyse mne sa zda zmluva ferova. v cene najmu mas energie v urcitej hodnote. ak ich nevyuzijes, tvoja chyba. ak budes plytvat, treba nedoplatok doplatit. obycajne to motivuje najomnikov trochu setrit. ak by tam klauzula o nedoplatkoch nebola, majitel by nato mohol velmi rychlo doplatit.

ahoj
iveta1103
21.07.11,06:26
nie, najom bol rozdelený na dve časti, jedna bola odmena pre prenajímateľku 170 EUR a druhá zálohové platby za energie 140 EUR . Káblovku, smeti som platila zvlásť. Teda neviem, čo je férové na tom, že ma zavádzala. Teda zmluva bola postavená jednoznačne len v jej prospech
lubko6394
21.07.11,06:33
nie, najom bol rozdelený na dve časti, jedna bola odmena pre prenajímateľku 170 EUR a druhá zálohové platby za energie 140 EUR . Káblovku, smeti som platila zvlásť. Teda neviem, čo je férové na tom, že ma zavádzala. Teda zmluva bola postavená jednoznačne len v jej prospech

Keď tam máš vyčíslenú zálohu tak by si mala mať právo tú zálohu vyúčtovať, takže so zmluvou za právnikom.
Halli
21.07.11,07:39
Pani pracuje na daňovom úrade, čo je o to smutnejšie.



Keď tam máš vyčíslenú zálohu tak by si mala mať právo tú zálohu vyúčtovať, takže so zmluvou za právnikom.

alebo na daňový úrad :D teraz sa tam všetci žerú medzi sebou, tak vymáknu kolegyňu ako včera policajti Spišiaka...:D
Zita5
21.07.11,07:56
Zdravím,

poraďte mi niekto prosím. K 30.06.2011 som ukončila nájom dvojizbového bytu, v ktorom som bývala s dvomi dcérkami (8 a 14). Nájom trval od decembra 2009. Platila som v Ilave 310,- EUR mesacne, v zmluve je napísané, že 170,- EUR je odmena pre nájomcu a zvyšok je na úhradu energií. Písomne som vypovedala zmluvu a požiadala prenajímateľku o vyúčtovanie energií. Nakoľko som mala veľmi dobré vzťahy so správkyňou bytového domu viem, že boli preplatky, pretože keď sa robil odpis stavu meradiel, bol nízky, s dievčatami sme šetrili. Prenajímateľka ihneď potom ako som sa vysťahovala byt odpredala. Tvrdí, že nemá vyúčtovania a v nájomnej zmluve nie je nič o preplatkoch. Klauzula o prípadných nedoplatkoch tam je formulovaná tak, že ak by nejaké vznikli musím ich uhradiť. Za celý rok a pol ma neinformovala o spotrebe energií. Viem od správkyne, že nás na bytovom družstve neprihlásila ako nájomcov ani to bytové družstvo nepovolilo, keďže o to nepožiadala. Platby prijímala na jej vlastnú žiadosť výlučne v hotovosti, predpokladám, že príjem nezdaňovala. Prosím poraďte mi ako legálnym spôsobom získať vyúčtovanie :confused:.

Prečo Vás to škrie až teraz , keď už nemáte zmluvu uzatvorenú a nevyužívate nájom v danom byte.Však za rok a pol sa to dalo riešiť.;)

K hrubo vyznačenému len toľko - skutočnosť, že brala cenu nájmu v hotovosti ešte neznamená, že ich nezdaňovala. V tejto dobe väčšina prenajímateľov berie poplatky za prenájom výlučne v hotovosti .Ale máte možnosť zdaňovanie príjmu si overiť na príslušnom daňovom úrade na základe uzatvorenej zmluvy.

Na margo všetkého , tiež ste si mohli poriadne prečítať Zmluvu o prenájme , a zistili by ste už na začiatku, že zmluva pojednáva okrem iného len o nedoplatkoch a možné preplatky zmluva nerieši.Tak teraz hľadať problém, ktorý sa mal riešiť pri zrode zmluvy je už neskoro.
A vôbec , mne osobne sa nepáči takéto haloo robiť až po funuse za neprítomnosti druhej strany a získavanie info od domovej dôverníčky(len z pohľadu, že dobre vychádzate ) , ktorá by info mala podávať jedine majiteľovi bytu a nie Vám v podstate cudzej osobe ...takže ....na to mám tiež svoj názor .

P.S. A to nedržím stránku ani prenajímateľovi ale ani podnájomníkovi , len som vyjadrila svoj názor - lebo toto sú tie medziľudské vzťahy .:)
Halli
21.07.11,08:04
....správkyni domu ani domovému dôverníkovi neprináleží podávať informácie o vyučovaniach nájomcom, ale len vlastníkom bytu.
svetlik
21.07.11,08:21
To, že zmluva nerieši výslovne preplatky neznamená neexistenciu nároku na ne. Riešenie len nedoplatkov neznamená vzdanie sa práva alebo neexistenciu práva na vydanie preplatku.
Suma 140,00 EUR nebola odmena za prenájom, ale za spotrebu energií, t.j. náhrada nákladov prenajímateľa na tieto energie, ktoré využíval nájomca. Ak boli využité energie v menšej hodnote, potom by sa mala dať do pomeru ich hodnota a hodnota záloh a prípadný preplatok vrátiť nájomcovi.
Kvaka
21.07.11,08:29
Zdravím,

poraďte mi niekto prosím. K 30.06.2011 som ukončila nájom dvojizbového bytu, v ktorom som bývala s dvomi dcérkami (8 a 14). Nájom trval od decembra 2009. Platila som v Ilave 310,- EUR mesacne, v zmluve je napísané, že 170,- EUR je odmena pre nájomcu a zvyšok je na úhradu energií. Písomne som vypovedala zmluvu a požiadala prenajímateľku o vyúčtovanie energií. Nakoľko som mala veľmi dobré vzťahy so správkyňou bytového domu viem, že boli preplatky, pretože keď sa robil odpis stavu meradiel, bol nízky, s dievčatami sme šetrili. Prenajímateľka ihneď potom ako som sa vysťahovala byt odpredala. Tvrdí, že nemá vyúčtovania a v nájomnej zmluve nie je nič o preplatkoch. Klauzula o prípadných nedoplatkoch tam je formulovaná tak, že ak by nejaké vznikli musím ich uhradiť. Za celý rok a pol ma neinformovala o spotrebe energií. Viem od správkyne, že nás na bytovom družstve neprihlásila ako nájomcov ani to bytové družstvo nepovolilo, keďže o to nepožiadala. Platby prijímala na jej vlastnú žiadosť výlučne v hotovosti, predpokladám, že príjem nezdaňovala. Prosím poraďte mi ako legálnym spôsobom získať vyúčtovanie :confused:.
Ísť za prenajímateľkou znovu a v zmysle zmluvy o nájme a v nej uvedených zálohových platbách za energie ju opätovne požiadať o vyúčtovanie zálohových platieb. Vaša zmluva o nájme síce nehovorí o preplatkoch, ale je logické, že zálohové platby sa vyúčtujú vždy.
V podstate vo vašom prípade ide o vyúčtovanie energií za rok a pol. Za rok 2010 bolo zúčtovanie zálohových platieb vlastníkom bytov odoslané v termíne do 31.mája 2011, teda aj prenajímateľka musela toto vyúčtovanie už dostať.
Za rok 2011 bude vyúčtovanie až v budúcom roku, správca to vyúčtuje aj starej aj novej vlastníčke bytu, nemôže sa ona vyhovárať, že toto nemá alebo v budúcnosti nebude mať. Elektrina, resp. plyn sú na meračoch, ceny sú známe. Podľa stavu meračov ku dňu ukončenia nájmu by sa dala vzájomnou dohodou medzi vami vyúčtovať aj spotrebu energií v roku 2011, alebo sa dohodnúť, že počkáte na vyúčtovanie energií za rok 2011 až do 31.5.2012. Veď aj bývalá majiteľka pri predaji bytu musela uviesť stavy všetkých meračov a správca jej spraví vyúčtovanie za prvý polrok 2011 až v budúcom roku. Elektrárne jej podľa stavu ku dňu prepisu bytu prípadný preplatok vrátili, rovnako aj plynárne. Pozrieť treba aj do občianskeho zákonníka, kde sú riešené zmluvy o nájme.
iveta1103
21.07.11,09:11
nerobim halo, keby ano tak idem a urobim cirkus priamo na danovom urade, nemam na to povahu. z bydliska sa pani co prenajimala odstahovala, kupila novy byt hned ako predala ten co som bola v najme. Doverovala som jej, slusne som si pisomne od nej vyziadala vyuctovanie. Ano je to moja chyba, ze som si neprecitala riadne zmluvu, v tom cas som riesila rozvod, vyzivne, zamestnania a podobne "problemiky". Dovera a dane slovo nic neznamena.
iveta1103
21.07.11,09:13
Vsetkym dakujem za postrehy, rady a nezávislé zhodnotenia. Navštívim právnika, ešte raz ďakujem.
video1983
26.11.11,12:56
Ahojte, som v zahraničí uz takmer 2 roky a az teraz som ako byvaly najomca dostala postou Vyuctovanie preddavkov za spotrebu energii od prenajimatela bytu v Bratislave, kde som byvala za obdobie 1.5.2009 - 31.12.2009. Vie mi niekto poradit, ci ma majitel bytu narok na uhradu nedoplatku, ked vyuctovanie predlozil az teraz, co je 18 mesiacov po obdrzani Vyuctovania za dany byt od spravcu??? V povodnej zmluve sa spominalo, ze vyuctovanie bude predlozene do 1 mes po obdrzani. Dakujem
video1983
26.11.11,17:38
nikto mi nepomoze? je to pre moju kamosku
sito
26.11.11,18:25
nikto mi nepomoze? je to pre moju kamosku

Zavri, to. To ti radí sito. Vieš, to! :);)