mdetko
21.07.11,07:44
Som zaregistrovaný na portal.gov.sk a vyžiadal som si výpis v elektronickej podobe. Zaplatil som poplatok 0,33 € a tento výpis mi došiel do eDesktopu vo formáte ZEP teda podpísané Zaručeným elektronickým podpisom.

Následne som si chcel tento výpis previesť do listinnej podoby u notára.
tam mi povedali že prevedenie výpisu do listinnej podoby stojí pri dvojstrankovom cca 5,60€ (vrátane 0,33€ za vyžiadanie výpisu z ORSR)

keď som im povedal, že ja už tento výpis z ORSR podpísaný ZEPom mám, tak mi povedali, že to musia vyžiadať oni a že to musí prísť do ich schránky a môj, ktorý im donesiem na USB/CD mi proste nevedia overiť.

týmto postupom sa strácajú všetky výhody eVýpisu:
Rýchlosť - normálne to trvá 2 dni, u notára 4, poštou 5
úspora € - 5,6 € elektronicky; 7,50 listom poštou
Pohodlnosť - keď ZEP neuznávajú notári, tak prečo by mali aj iní!!!

tak tomuto proste nerozumiem. Písal som na notarsku komoru na oficiálne vyjadrenie - ked mi príde tak dám vedieť čo mi odpísali.
srska
21.07.11,05:49
Aké sú poplatky pre občana spojené s elektronickými službami obchodného registra u notárov?

Úhrady za túto činnosť notára upravuje vyhláška MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov. Podľa sadzobníka, ktorý je prílohou tejto vyhlášky, ide o položku C/1 - 1,33 eura za každú aj začatú stranu listiny, ktorej sa odpis osvedčuje.

Čítajte viac: http://staznosti.blog.sme.sk/c/179505/Aktualizovane-Ako-ziskat-vypis-z-obchodneho-registra-za-33-centov.html#ixzz1SihmgB6t
Dáša_
21.07.11,06:05
No, trochu podobné.

Boli sme spisovat notársku zápisnicu súvisiau so ZEPom. Cena za úkon, ktorá je uvedená aj na portáli je 400Sk, co je v prepocte 13,28. Povedzme, že je to cena bez DPH. Reálne u notara viac ako 30€. Notári majú vlastný sadzobník a tak na doklade mate okrem položky za notársku zápisnicu, kde je cena určena vyhláškou dalšie tri, či štyri položky, ktoré vlastne nemáte ani kde skontrolovať....
mdetko
21.07.11,06:16
Najväčší problém bude asi v tom, že oni sami nevedia ale vedia že treba platiť... :)
Dáša_
21.07.11,06:24
Najväčší problém bude asi v tom, že oni sami nevedia ale vedia že treba platiť... :)


no ak spravne prekladam blok z registračky, tak je tam napríklad aj náhrada hotových výdajov.... To mi už príde fakt absurdné
domenico.office
21.07.11,10:48
mdetko
25.07.11,10:36
takže vyriešené!

ale iba na 50% :)
Oficiálne z notarskej komory potvrdili, že notari môžu overovať aj ZEPy, ktoré im donesiem alebo pošlem mailom.

Ale iba v prípade že sú na to technicky uspôsobilý. (alebo aj prakticky :) )

V prílohe je oficiálne stanovisko notárskej komory.

ale ked si notar povie, že na to kašle, že on to robiť nebude, tak čo?
ako to od neho dostať???
Economic
25.07.11,12:13
takže vyriešené!

ale iba na 50% :)
Oficiálne z notarskej komory potvrdili, že notari môžu overovať aj ZEPy, ktoré im donesiem alebo pošlem mailom.

Ale iba v prípade že sú na to technicky uspôsobilý. (alebo aj prakticky :) )

V prílohe je oficiálne stanovisko notárskej komory.

ale ked si notar povie, že na to kašle, že on to robiť nebude, tak čo?
ako to od neho dostať???

Mne pripadá ale logickejšie riešenie, že obyčajný /neelektronizovaný/ klient príde k notárovi a notára požiada o vydanie takéhoto výpisu z OR, aby bol použiteľný na právne úkony. To urobili preto, aby na súdoch sa netvorili fronty pre výpisy a aby boli pre ľudí dostupnejšie na viacerých bližších miestach k nim a aj lacnejšie. O tomto aj boli informácie v médiách. Keď dávali do kopy túto možnosť nemysleli na to, že klient ktorý má ZEP bude chcieť toto overiť u notára.
formulka
25.07.11,12:48
Mne pripadá ale logickejšie riešenie, že obyčajný /neelektronizovaný/ klient príde k notárovi a notára požiada o vydanie takéhoto výpisu z OR, aby bol použiteľný na právne úkony. To urobili preto, aby na súdoch sa netvorili fronty pre výpisy a aby boli pre ľudí dostupnejšie na viacerých bližších miestach k nim a aj lacnejšie. O tomto aj boli informácie v médiách. Keď dávali do kopy túto možnosť nemysleli na to, že klient ktorý má ZEP bude chcieť toto overiť u notára.


Mne sa zdá, že to dobre vymysleli, tak ako to vymysleli. Už len aby boli viacerí notári technicky na to pripravení. Zdá sa mi neobvyklé, aby tam klient chodil už so ZEP dokumentom za overením. Toto nebo hlavný zámysel.
mdetko
29.07.11,12:08
Mne sa zdá, že to dobre vymysleli, tak ako to vymysleli. Už len aby boli viacerí notári technicky na to pripravení. Zdá sa mi neobvyklé, aby tam klient chodil už so ZEP dokumentom za overením. Toto nebo hlavný zámysel.

jasné, že to nebol úmysel ale v dnešnej dobe je čím dalej tým viac informatizácie a je jednoduchšie poslať niekomu výpis z ORSR v elektronickej podobe (súťaže, zmluvné protistrany, operátori a tak ....)

a teraz prakticky:
Tento elektronický výpis, ktorý aktualizujem každé 3 mesiace - niekedy ho vôbec nevytlačím a len evidujem, potrebujem vytlačiť. už ho mám z portal.gov.sk doručený, pošlem notárovi mailom a u notára ho mam overený za 5 minút.

To považujem za výhodu. Inak v prípade potreby u notára za 4 dni.