Micifuzik
21.07.11,10:00
Ahojte, prosím vás potrebovala by som poradiť, či môžem podpisovať VPD a PPD:
Robím účtovníctvo manželovi a svokrovi, pracujú v združení,
ja robím účtovníctvo, teda (manželka, nevesta) a neviem kde môžem podpisovať VPD a PPD.
Vystavil? schválil? prijal? nemôžem podpisovať všetky 3 kolonky?
hovorí sa o tom niekde v zákone alebo v nejakých postupoch účtovania?
ďakujem veľmi pekne
plavčík
21.07.11,08:06
No to máš priamo napísané na VPD a PPD/ a samozrejme či robíš účtovníčku"oficiálne",lebo ak im "iba pomáhaš" a nemáš s organizáciou žiaden pracovný vzťah tak nemôžeš podpísať nič.

Ak máš pracovný vzťah záleží na tvojej pozícii, či si účtovníčka, konateľka, zamestnanec, hmotne zodpovedná osoba...


Vo všeobecnosti ale platí:
že v kolónke:
-vyhotovil- sa píše ten kto to vyhotovil/ účtovníčka,predajca../
- schválil/ ak máte smernice- tam by to malo byť uvedené, ale obyčajne sa toto nepodpisuje, alebo to podpisuje vedúci zodpovedný pracovník
-podpis príjemcu/ tu pri VPD podpisuje odberateľ a pri PPD príjmateľ
ego.mc
21.07.11,10:04
No to máš priamo napísané na VPD a PPD/ a samozrejme či robíš účtovníčku"oficiálne",lebo ak im "iba pomáhaš" a nemáš s organizáciou žiaden pracovný vzťah tak nemôžeš podpísať nič.
Nemôžem s touto časťou súhlasiť.
Podnikateľ podľa § 5 ods.1 ZoÚ môže vedením účtovníctva poveriť akúkoľvek fyzickú alebo právnickú osobu.
plavčík
22.07.11,11:52
Nemôžem s touto časťou súhlasiť.
Podnikateľ podľa § 5 ods.1 ZoÚ môže vedením účtovníctva poveriť akúkoľvek fyzickú alebo právnickú osobu.


..to je pravda, ale potom táto osoba musí platiť daň z príjmu za túto činnosť ako aj iné odvody.
pandorasbox
22.07.11,12:22
[/COLOR]

..to je pravda, ale potom táto osoba musí platiť daň z príjmu za túto činnosť ako aj iné odvody.

nesúhlasím, predsa mne ako účtovníčke môže pomôcť ktokoľvek aj bezodplatne (samozrejme nie právnická osoba), nikde nie je napísané, že musím uzavrieť akúkoľvek zmluvu na výkon takýchto prác. Môže mi pomáhať aj mladá neplnoletá suseda, ktorá sa to učí v škole, chce sa iba priučiť a nechce mať z toho momentálny finančný úžitok. V časti "vyhotovil" sa podpíše. Kto vyhotovil PPD či VPD zaujíma iba účtovnú jednotku, aby vedela v prípade nejasností či chýb sa priamo obrátiť na osobu, ktorá vyhotovila doklad. DU nezaujíma človek podpísaný v tejto kolonke - jeho zaujíma osoba podpísaná v časti "schválil". Zodpovednosť nie je na toho, kto je podpísaný v časti "vyhotovil", ale na osobe, ktorá je podpísaná v časti "schválil". Do časti "schválil" sa podpisuje najvyššie zodpovedná osoba za účto.
ego.mc
22.07.11,14:18
@ plavčík:
V prvom príspevku išlo o manžela a svokra. Tam môže platiť § o bezplatnej výpomoci rodinných príslušníkov. :)
@ pandorabox:
S tým podpisovaním to predsa nie je až také ľubovoľné. Na každom účtovnom doklade má byť podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Ak niekomu zverím účtovníctvo, má sa na doklady podpisovať on/ona. Nie nejaká jeho/jej výpomoc. :)
pandorasbox
22.07.11,20:06
@ pandorabox:
S tým podpisovaním to predsa nie je až také ľubovoľné. Na každom účtovnom doklade má byť podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie. Ak niekomu zverím účtovníctvo, má sa na doklady podpisovať on/ona. Nie nejaká jeho/jej výpomoc. :)[/QUOTE]

súhlasím s Tebou, nepísala som, že keď vypíše doklad nezodpovedá za správne/nesprávne vypísaný obsah dokladu (účtovný prípad). DU nezaujíma, kto vypísal doklad pokiaľ je tam chyba, zodpovedná je osoba schvaľujúca doklad/účtovný prípad a schvaľujúcou osobou nemusí byť osoba, ktorá to zaúčtovala a nevšimla si chybu, resp. hlavný ekonom-alebo už ako to je vo firme hierarchicky- proste človek, ktorý to schválil. Predsa účtovník, ktorý doklad zaúčtoval nemusí mať kompetenciu na schválenie dokladu/príjmu či výdajú peňazí v hotovosti ale tvrdím, že táto osoba vypisujúca takéto doklady nemusí mať žiaden zmluvný vzťah s účtovnou jednotkou. Keď niekoho poveríš vypisovaním týchto dokladov ešte neznamená, že mu zveruješ účtovníctvo. Je to iba pomocná práca, ktorú nemusíš robiť Ty, ale niekto to za Teba urobí a Ty zatiaľ môžeš robiť niečo užitočnejšie a potrebnejšie. TY už iba ako účtovník, riaditeľ, konateľ, majiteľ,... iba skontroluješ doklad podpíšeš či zaúčtuješ - ale rozhodne získaš čas, lebo nemusíš vypisovať. užitočná je taká pomoc:) Pokiaľ to bolo myslené tak, že dáš externému účtovníkovi svoje účtovníctvo a tam si neželáš mať iný podpis kvôli zodpovednosti, ani to by som nebrala takto prísno, pretože voči Tebe je zodpovedná tá osoba, s ktorou máš zmluvný vzťah a nie jej pomocníci.Takéto veci zvyknú byť ošetrené už priamo v zmluvách. Nebuď taká prísna, radšej si šetri ručičky aj študáci sa chcú učiť a mali by sme ich podporovať:);)
ego.mc
23.07.11,09:23
Nie som prísna.:D
brikina
23.07.11,14:28
ked to tak čítam, tak mi napadne jedno / a možno ma "zožeriete/ nelegálna práca. Bola som na školení, kde inšpektor práce povedal príklad, že pani zelovocárke, ktorá je SZČO pomáhal manžel vykladať debničky so zeleninou-tiež je tu predpoklad, že to robil bezodplatne. Napriek tomu, by to IP vyhodnotil ako nelegálnu prácu, keby tam zrovna prišiel a chcel legitimovať tohto manžela. Ja viem, že je to extrémny prípad. Ale tým, že by sa ten študent na ten doklad podpísal, by ste vlastne priznali, že to vypisoval - alebo vyhotovil a teda Vám pomáhal a beda ak nie je zaregistrovaný na SP :) Súhlasím s Vami vo všetkom, čo ste napísali, ale chcela som sa podeliť s touto myšlienkou...
ego.mc
23.07.11,18:37
Pán inšpektor sa buď pomýlil, alebo niekde v reťazci prednášajúci - poslucháč - Porada vypadla podmienka: ktorý nie je dôchodkovo poistený, nie je poberateľom dôchodku, alebo nie je žiakom či študentom do 26 rokov" ;). viď zákon o nelegálnej práci § 2a.
S ostatným súhlasím.:)
evina
23.07.11,19:24
nesúhlasím, predsa mne ako účtovníčke môže pomôcť ktokoľvek aj bezodplatne (samozrejme nie právnická osoba), nikde nie je napísané, že musím uzavrieť akúkoľvek zmluvu na výkon takýchto prác. Môže mi pomáhať aj mladá neplnoletá suseda, ktorá sa to učí v škole, chce sa iba priučiť a nechce mať z toho momentálny finančný úžitok. V časti "vyhotovil" sa podpíše. Kto vyhotovil PPD či VPD zaujíma iba účtovnú jednotku, aby vedela v prípade nejasností či chýb sa priamo obrátiť na osobu, ktorá vyhotovila doklad. DU nezaujíma človek podpísaný v tejto kolonke - jeho zaujíma osoba podpísaná v časti "schválil". Zodpovednosť nie je na toho, kto je podpísaný v časti "vyhotovil", ale na osobe, ktorá je podpísaná v časti "schválil". Do časti "schválil" sa podpisuje najvyššie zodpovedná osoba za účto.
Ja s tým nesúhlasím. Môžeš to dať robiť aj neplnoletej osobe, ale podpíšeš sa Ty, ktorá máš zmluvný vzťah s firmou. Účtovnú jednotku zaujíma zodpovednosť toho, kto prácu vykonáva voči účtovnej jednotke a ona má zas samozrejme zodpovednosť voči DÚ. Konateľ nebude predsa komunikovať s Tvojou neplnoletou susedou a táto neplnoletá suseda samozrejme nemôže vykonávať akékoľvek pomocné činnosti len tak.....a samozrejme bez akéhokoľvek zmluvného vzťahu nie je ani za nič zodpovedná. Tie podpisy tam nie sú len tak a majú tam byť podpisy ako píše ego.mc vyššie.

P.s. Aj mne lepí bloky dcéra a nikoho to nezaujíma len mňa a ju predsa ....
pandorasbox
25.07.11,01:12
evina, teraz píšeš o prípade, keď vykonávaš dodávateľsky účto pre objednávateľa na základe zmluvy? ak ano, tak zodpovednou osobou je vždy tá osoba, ktorá je v zmluve určená a je jedno, kto tie doklady účtuje, vyhotovuje, lepí a pod. Ak sa pozrieme na to o krok späť, že Ty si tá firma, ktorá účtuje dodávateľsky a Ty si tá zodpovedná osoba voči odberateľovi, teda na Tebe je zodpovednosť voči odberateľovi a Ty máš zas na účto určených ľudí (asi zamestnancov), tak opäť máš na to určeného účtovníka, ktorý je zodpovedný za všetky napríklad vypísané pokladničné doklady. Voči Tebe je opäť zodpovednou osobou tá osoba, ktorá na to bola určená i keď by tam bol iný podpis (kohokoľvek-trebárs i recepčnej, ktorá v rámci kamarátskych vzťahov pomohla/vypísala doklad, kde sa aj samozrejme podpísala. Veď by si asi nepostihovala za zle vypísaný doklad recepčnú:) ju maximálne kárne za porušenie interných smerníc;)
Pokiaľ hovoríme o firme, pre ktorú účtuješ ako zamestnanec-účtovník a pre teba to vypíše dcéra a bude tam jej podpis, opäť zodpovednosť je na tebe voči konateľovi, lebo si na to určená aj ked chybu urobila dcéra (Ty ju už následne môžeš slovne roztrhnúť)
jediné porušenie je, alebo by mohlo byť iba porušenie zákona o nelegálnej práci a to presne načala brikina a doplnila ego.mc, pokiaľ by to neboli osoby taxatívne vymedzené. zrejme máme na to rôzne pohľady, ale všade platí pravidlo - na každú prácu sú určení ľudia/zamestnanci, ktorí sú za vykonanú prácu zodpovední. Keď dôverujú druhým a dovolia úkony urobiť druhým alebo ich poveria, neznamená to, že sa zbavujú zodpovednosti.
Pozeráme sa na to rôznym pohľadom a zrejme opäť so mnou nebudeš súhlasiť - čo je úplne v pohode, možno iný poraďák to zaklincuje inak. Micifúzik už si niečo vyberie z našej debaty, má tu vypichnuté za aj proti:)
evina
25.07.11,05:52
evina, teraz píšeš o prípade, keď vykonávaš dodávateľsky účto pre objednávateľa na základe zmluvy? ak ano, tak zodpovednou osobou je vždy tá osoba, ktorá je v zmluve určená a je jedno, kto tie doklady účtuje, vyhotovuje, lepí a pod. Ak sa pozrieme na to o krok späť, že Ty si tá firma, ktorá účtuje dodávateľsky a Ty si tá zodpovedná osoba voči odberateľovi, teda na Tebe je zodpovednosť voči odberateľovi a Ty máš zas na účto určených ľudí (asi zamestnancov), tak opäť máš na to určeného účtovníka, ktorý je zodpovedný za všetky napríklad vypísané pokladničné doklady. Voči Tebe je opäť zodpovednou osobou tá osoba, ktorá na to bola určená i keď by tam bol iný podpis (kohokoľvek-trebárs i recepčnej, ktorá v rámci kamarátskych vzťahov pomohla/vypísala doklad, kde sa aj samozrejme podpísala. Veď by si asi nepostihovala za zle vypísaný doklad recepčnú:) ju maximálne kárne za porušenie interných smerníc;)
Pokiaľ hovoríme o firme, pre ktorú účtuješ ako zamestnanec-účtovník a pre teba to vypíše dcéra a bude tam jej podpis, opäť zodpovednosť je na tebe voči konateľovi, lebo si na to určená aj ked chybu urobila dcéra (Ty ju už následne môžeš slovne roztrhnúť)
jediné porušenie je, alebo by mohlo byť iba porušenie zákona o nelegálnej práci a to presne načala brikina a doplnila ego.mc, pokiaľ by to neboli osoby taxatívne vymedzené. zrejme máme na to rôzne pohľady, ale všade platí pravidlo - na každú prácu sú určení ľudia/zamestnanci, ktorí sú za vykonanú prácu zodpovední. Keď dôverujú druhým a dovolia úkony urobiť druhým alebo ich poveria, neznamená to, že sa zbavujú zodpovednosti.
Pozeráme sa na to rôznym pohľadom a zrejme opäť so mnou nebudeš súhlasiť - čo je úplne v pohode, možno iný poraďák to zaklincuje inak. Micifúzik už si niečo vyberie z našej debaty, má tu vypichnuté za aj proti:)

Nepozeráme sa až tak rozdielnym spôsobom. S príspevkom principiálne súhlasím. Nesúhlasím s tým, že by tie bloky podpisovala napr. moja dcéra aj keby ich vypisovala. Nie je s nikým v žiadnom vzťahu pracovnom a nemá to prečo podpisovať. Tie podpisy nie sú formálne aj keď si to mnohí myslia.
Ak by ich v účtovnej firme vypisoval môj zamestnanec tam sú predsa vzťahy tiež medzi nami upravené a samozrejme je rozdiel firma, SZČo a pod. Ale, ak by som požiadala susedu o vypisovanie blokov tak mi to predsa nebude ona podpisovať.....ˇJednoducho nemôže to podpísať hocikto z môjho pohľadu .....Podpis vyjadruje mieru zodpovednosti .....