shaza
21.07.11,11:26
Dobrý deň,
prosím o radu účtovania úveru:

Mám bankový účet FOÚ, na ktorý mi pribudlo 50.000 € ako poskytnutý úver, ďalej z účtu hneď odbudlo tých 50.000 € ako úhrada faktúry (zateplenie) a ďalej tam mám splátku úveru 563 € a splátku úroku 737 €. Ako mám brať tieto účtovné prípady?

Môj predpoklad:
50.000,- tvorba FOÚ (PNZD)
-50.000,- úhrada záväzku - došlej faktúry za zateplenie
-563,- úhrada záväzku - úver
-737,- výdaj z FOÚ (VNZD)

Poskytnutý úver 50.000,- zaevidujem ako záväzok a splátka úveru bude tento záväzok ponižovať mesačne.

A tu je problém:
Okrem bankového účtu FOÚ mám výpis s iným číslom účtu, kde je vlastné poskytnutý úver a mínus splátka úveru. Každý mesiac mám takýto výpis z účtu. Čo s ním? Ako ho dať do JÚ? Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem.
peton
19.11.11,10:45
Shaza, je to ešte aktuálne? Našla si riešenie? V čom účtuješ?
shaza
20.11.11,15:58
Je to aktulne, riešenie som našla až u dodávateľa softwaru, ktorý SVB používa. Je to EasySVB.
Takmerstarec
20.11.11,17:20
Zaujima to aj mna, nas predseda tvrdi, ze Easy SVB nepozna viacere ucty. Pracuje udajne iba s jednym.
shaza
20.11.11,17:28
To nie je pravda, ja pre toto SVB mám zaevidované 4 bankové účty - 2 x normálny, 1 x termínovaný účet a 1 x som si zaevidovala ten úverový, hoci mi z neho nechodia zatiaľ výpisy, ale vlastníci chcú vedieť, koľko úveru už splatili, tak si to tak značím a predpokladám, že výpis z úveru dostatnú minimálne raz za rok a sadne mi to. Vlastníci platia na 2 rôzne účty - v TB a v UniCredit, môžu si vybrať.
shaza
20.11.11,17:30
A ešte mám aj také SVB, ktoré majú 2 účty. Celý predpis platia na jeden a druhý účet používajú ako FOÚ, kde im každý mesiac ide suma zaplatená na FOÚ podľa úhrad vlastníkov. Takto majú oddelené služby od FOÚ a sú spokojní.
Takmerstarec
20.11.11,17:39
A ešte mám aj také SVB, ktoré majú 2 účty. Celý predpis platia na jeden a druhý účet používajú ako FOÚ, kde im každý mesiac ide suma zaplatená na FOÚ podľa úhrad vlastníkov. Takto majú oddelené služby od FOÚ a sú spokojní.
Vdaka za informaciu. Neviete daju sa tieto moznosti vytvorenia viacerych uctov vyskusat aj v Demo verzii Easy SVB ?
shaza
20.11.11,17:45
Mám nainštalovanú aj demo verziu, tak som to vyskúšala. Áno, dajú sa vytvoriť dva účty v demo verzii.
shaza
20.11.11,17:48
Popis vytvorenia účtov je v pomocníku - časť Účtovníctvo - peňažný denník - bankové účty.
peton
20.11.11,19:47
Prepáč Shaza, že reagujem až teraz. Som rád, že je teda všetko v najlepšom poriadku.