martuľa
21.07.11,11:32
dobrý deň,
môže dať zamestnávateľ výpoveď tehotnej zamestnankyni s výpovednou dobou plynutia počas materskej dovolenky pre porušenie pracovnej disciplíny? Zamestnankyňa je samoživiteľka ( t.j. je slobodná )...
t.j. výpoveď pred nástupom na MD s výpovednou dobou počas MD, alebo je chránená aj počas RD - do veku 3 rokov dieťaťa. Čo platí, a na čo platí zákaz?

ďakujem
Tweety
21.07.11,09:33
dobrý deň,
môže dať zamestnávateľ výpoveď tehotnej zamestnankyni s výpovednou dobou plynutia počas materskej dovolenky pre porušenie pracovnej disciplíny? Zamestnankyňa je samoživiteľka ( t.j. je slobodná )...
t.j. výpoveď pred nástupom na MD s výpovednou dobou počas MD, alebo je chránená aj počas RD - do veku 3 rokov dieťaťa. Čo platí, a na čo platí zákaz?

ďakujem
Nie. §64ZP Zákaz výpovede

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
misho188211
21.07.11,09:37
Mne sa zdá, že podľa nového zákonnika práce môže. Ale nie som si istý.

" Výpoveď v skúšobnej lehote "

V súčasnosti platí, že počas trvania skúšobnej lehoty môžu kedykoľvek bez udania dôvodu skončiť pomer zamestnanec aj zamestnávateľ. To sa v novom Zákonníku práce meniť nebude. Podľa nového však s dojčiacou či tehotnou ženou bude možné ukončiť pracovný pomer iba v prípade, že jej bude udaný dôvod.
Tweety
21.07.11,09:41
Mne sa zdá, že podľa nového zákonnika práce môže. Ale nie som si istý.

" Výpoveď v skúšobnej lehote "

V súčasnosti platí, že počas trvania skúšobnej lehoty môžu kedykoľvek bez udania dôvodu skončiť pomer zamestnanec aj zamestnávateľ. To sa v novom Zákonníku práce meniť nebude. Podľa nového však s dojčiacou či tehotnou ženou bude možné ukončiť pracovný pomer iba v prípade, že jej bude udaný dôvod.
Pozor, počas SD neide o výpoveď, nemýľme si to. Pošas SD ide o skončenie PP v SD a to je obrovský rozdiel. Ak teda je ešte v SD, PP je možné skončiť, ale inak nie.
misho188211
21.07.11,09:43
Aha, tak potom pardon :)
martuľa
21.07.11,09:51
ona nie je v skúšobnej dobe ...
martuľa
21.07.11,09:54
Nie. §64ZP Zákaz výpovede

c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,

Tweety tento paragraf platí aj vtedy, ak pred odchodom na MD porušila pracovnú disciplínu? Jednoducho je v ochrannej lehote až do 3 rokov dieťaťa t. počas MD aj RD?
ivka70
21.07.11,10:21
Zákaz výpovede
§ 64

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

Ak si tu vypoved dostala pred odchodom na MD, tak ti vypovedna doba dobehne po ukonceni RD MD.
martuľa
21.07.11,10:35
vedieme dilému, lebo ja tak isto tvrdím, že po skončení RD, ale mám oponentov, ktorí tvrdia že po skončení MD, ( a dajme tomu, žeby to takto aj bolo), tak mne sa znova s tým súvisiacim zákazom výpovede vynára zákaz výpovede samoživiteľovi / je slobodná ) a zároveň matke, ktorá sa stará / po skončeni MD sa bude starať ) o maloleté dieťa do 3 rokov....
mám pravdu, alebo je to inak?
brčko
21.07.11,10:55
išlo o závažné porušenie prac.disciplíny, z dôvodu ktorého by ste inak mohli dať zamestnankyni okamžité ukončenie prac.pomeru podla § 68 Zákonníka práce?

ak áno, tak tu je odpoved priamo v § 68 ods.3 v nadväznosti na § 64 ods.3 písm. b):
(3) Zamestnávatel nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankynou, so zamestnankynou na materskej dovolenke alebo so zamestnankynou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankynou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieta mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpovedou.

skopírované zo stránok:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=1152
(písmenká s mäkčeňmi sa nekopírujú správne, preto tam môže chýbať nejaké písmeno, aj ked som zväčša ich opravila aj ked nie s ˇ)

tj. takáto zamestnankyna by mohla dostať výpoved nástupom na RD podla § 166 ods.2 ZP

ak však nešlo o závažné porušenie prac.disciplíny, tak toto neplatí. Ak by išlo o výpoved podla § 63 ods.1 písm. e)ZP pre iné porušenie pracovnej disciplíny (t.j. nie závažné), tak takáto zamestnankyna môže dostať výpoved až po ukončení RD podla § 166 ods.2 ZP nadväzne na § 64 ods. 3 písm. d) ZP.

podla mna v § 64 ods.3 písm.b) hovoria stále o RD podla § 166 ods.1 ZP (ale ak sa dá, overila by som si to na inšpekt.práce a to písomne)
martuľa
21.07.11,11:09
dík, snáď sa nejako dohodneme ....
brčko
21.07.11,11:15
dík, snáď sa nejako dohodneme ....

dá sa požiadať bez uvedenia firmy mailom aj o radu na inšpektoráte práce, ale tam by ste mali uviesť presný dôvodu porušenia prac.disciplíny a či máte upravené v int.predpisoch, kolekt.zmluve alebo prac.zmluve, čo považujete za závažné porušenie prac.disciplíny

a príp. u nich overiť, to čo som dopísala v predch.príspevku ako poslednú vetu.
ivka70
21.07.11,11:31
vedieme dilému, lebo ja tak isto tvrdím, že po skončení RD, ale mám oponentov, ktorí tvrdia že po skončení MD, ( a dajme tomu, žeby to takto aj bolo), tak mne sa znova s tým súvisiacim zákazom výpovede vynára zákaz výpovede samoživiteľovi / je slobodná ) a zároveň matke, ktorá sa stará / po skončeni MD sa bude starať ) o maloleté dieťa do 3 rokov....
mám pravdu, alebo je to inak?


Po skonceni MD, paragraf 166 ods 1 hovori len o rodicovskej dovolenke otca, ako nahradu za MD matky.

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
maja111
29.11.11,12:26
Môže sa počas rodičovskej dovolenky upravovať výška mzdy - dodatkom k zmluve? Ide totiž o to, že zamestnankyňa by sa chcela dohodnúť so zamestnávateľom, ktorý pre ňu nemá miesto po skončení RD, na zvýšení mzdy a následne na ukončení PP dohodou s odstupným. Následne by sa chcela nechať vypísať a chcela by mať vyššie nemocenské ako by jej vychádzalo z terajšieho VZ. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem