nnikka1
21.07.11,13:33
Možno sa to niekomu bude zdať smiešne ale mňa by zaujímalo ako by sa dalo z domu vyhnať ,,duchov´´... ide o starý dom kde žilo viacero generacii a aj viem o tom ze vela ludi tam zomrelo. No nemam pocit ze ich duše zomreli s nejakou ťažobou. Je to fakt divné ale pravidelne je počuť v izbách ako niekto chodí. Pár krát sa mi dokonca stalo ze ked som isla spať tak dvere boli otvorene a ráno sa záhadne zavreli.
AlaNR
21.07.11,11:34
Ohlás najbližšieho farára, ten by ti mohol pomôcť...
Slayer666
21.07.11,12:37
Možno sa to niekomu bude zdať smiešne

Ani nie. Smiesne tvrdenie by bolo ''duchovia neexistuju, lebo to vedci nedokazali''.


ale mňa by zaujímalo ako by sa dalo z domu vyhnať ,,duchov´´...

Ako vravi AlaNR, porozpravaj sa s fararom.


ide o starý dom kde žilo viacero generacii a aj viem o tom ze vela ludi tam zomrelo. No nemam pocit ze ich duše zomreli s nejakou ťažobou. Je to fakt divné ale pravidelne je počuť v izbách ako niekto chodí. Pár krát sa mi dokonca stalo ze ked som isla spať tak dvere boli otvorene a ráno sa záhadne zavreli.

Nemohol byt vsak toto iba prievan (hlavne tie dvere)?
Petra Nová
21.07.11,12:49
Kultúra s očistením domu od mŕtvych duší má toľko spoločné, ako Arktída s tropickým dažďom. A rovnako aj zážitky z klinickej smrti, ktoré má vyľakajú vždy, keď na Porade idem za kultúrou.:(
pepsikova
21.07.11,13:03
..ak tí duchovia sú "milí", treba s nimi hodiť reč, len tak,komunikácia nahlas pomáha proti strachu a zapáliť sviečky po dome...
Petra Nová
21.07.11,13:15
Prehovorila som za seba, teda, za Petru Novú, nie za národ ...

Možno aj téma "o neprispôsobivých menšinách" by mala byť v kultúre. Veď medzi Rómmi je veľa umelcov!!!
Petra Nová
21.07.11,13:35
Ale, Pepsi!!! Prečo, by si mala mazať Tvoje príspevky. Moje, aj Tvoje sú rovnocenné. A že sú protikladné? Veď, nemôžme mať všetci rovnaký názor. A keď pripustíme, že kultúru možno chápať v tom najširšom zmysle slova, ale aj v užšom význame, potom môžeme mať obe pravdu.
Pepsi, jeden úsmev a do smrti dobré.:)
nnikka1
21.07.11,13:43
neviem ci farar je najlepší nápad kedže som neveriaca. A myslim si ze svetená voda je skor na zlých duchov... Ja by som skor bola zvedavá ci ma niekto podobné zážitky.
Tweety
21.07.11,13:44
neviem ci farar je najlepší nápad kedže som neveriaca. A myslim si ze svetená voda je skor na zlých duchov... Ja by som skor bola zvedavá ci ma niekto podobné zážitky.
SI neveriaca a veríš na duchov. To ako neide dokopy.
Slayer666
21.07.11,14:27
SI neveriaca a veríš na duchov. To ako neide dokopy.

Nesuhlasim. Nijako si to neodporuje.
ondrejvla
21.07.11,14:54
Možno sa to niekomu bude zdať smiešne ale mňa by zaujímalo ako by sa dalo z domu vyhnať ,,duchov´´... ide o starý dom kde žilo viacero generacii a aj viem o tom ze vela ludi tam zomrelo. No nemam pocit ze ich duše zomreli s nejakou ťažobou. Je to fakt divné ale pravidelne je počuť v izbách ako niekto chodí. Pár krát sa mi dokonca stalo ze ked som isla spať tak dvere boli otvorene a ráno sa záhadne zavreli.

Duchovia budú žiť s tebou v dome, len ak budeš tomu veriť, skús zapáliť v tej miestnosti sviečku a keď si presvedčená o tom, že tvoje myšlienky sú rovnocenné so skutočnosťou, porozprávaj sa s ním a povedz mu, že sa ho bojíš:rolleyes:. Ale buď presvedčená, že sa nemáš prečo báť, žiaden mŕtvy ti neublíži, čo sa nedá povedať o živých.
alaya1
21.07.11,15:01
Je to naozaj neprijemny pocit, ked to clovek citi. Mne po smrti mamky tiez nebolo vsetko jedno a to som sa urcite mrtvej mamky nebala, len som citila, ze je stale tu. Pes pozeral blbo na to iste miesto a vrcal a brechal. Kto to nezazije, tomu je to mozno na smiech. Vypalila som sviecky za pol roka asi tisic. No pomohla zadusna omsa, co som predtym neverila. Ale niekedy mam taky tlak na hrudi, viem, ze niekto tu je. Snazim sa s tym zit.Chcela som dat byt vysvetit, no to ani netusim ci sa da a ako.
Gina Er
21.07.11,16:12
Je to naozaj neprijemny pocit, ked to clovek citi. Mne po smrti mamky tiez nebolo vsetko jedno a to som sa urcite mrtvej mamky nebala, len som citila, ze je stale tu. Pes pozeral blbo na to iste miesto a vrcal a brechal. Kto to nezazije, tomu je to mozno na smiech. Vypalila som sviecky za pol roka asi tisic. No pomohla zadusna omsa, co som predtym neverila. Ale niekedy mam taky tlak na hrudi, viem, ze niekto tu je. Snazim sa s tym zit.Chcela som dat byt vysvetit, no to ani netusim ci sa da a ako.
čoby sa nedalo.....
pandorasbox
21.07.11,17:40
tiež nechodím do kostola a nepoznám silu a moc svätenej vody. ja osobne by som asi vyhľadala psychotronika, verím, že niečo je medzi nebom a zemou, čo sa nedá vedecky dokázať, ale sa nedá ani poprieť. treba si ale dávať pozor na takzvaných "psychotronikov"
Paula
21.07.11,18:14
Sviečka odplašuje duchov? Hm. Tak skúsim aspoň na pár minút nemať domka horiacu, aby som aspoň raz ducha zazrela :).
Mila123
21.07.11,18:23
a od kedy sú mŕtve duše??? myslela som si, resp. som presvedčená, že duša je nesmrteľná......
arizona
21.07.11,18:24
alaya1
21.07.11,19:03
Sviečka odplašuje duchov? Hm. Tak skúsim aspoň na pár minút nemať domka horiacu, aby som aspoň raz ducha zazrela :).
Sviecka pohlcuje negativnu energiu v priestore, tak ako aj sol .
Ivenka
21.07.11,19:12
Možno som to už raz v niektorej téme písala. Môj syn keď mal asi 3 mesiace a už vnímal okolie tak za každým keď som pristúpila k postieľke sa ma zľakol a pritom sa vždy pozeral na jdno miesto. Tak sme boli za "istým" pánom, ktorý sa ma pýtal či sme kúpili byt po nebohom. NIe. Čie niekto v rodine v krátkej dobe nezomrel. Nie. A či nezomrel niekto blízky, ktorý sa ho nedožil. Áno. A bolo "čáry,máry" prišli sme domov a .....dieťa sa neľakalo ani sa nepozeralo na jedno miesto. Tiež mi to je záhadou. Aj keď som počula, že moja babka-keďže išlo u ňu mala také tie sklony či sa pozrela na človeka a prišlo mu "z oči" - mne sa to stalo pri nej tiež.
Petra Nová
22.07.11,09:06
Sviečka odplašuje duchov? Hm. Tak skúsim aspoň na pár minút nemať domka horiacu, aby som aspoň raz ducha zazrela :).

Podľa mňa, neuvidíš, aj keď do Vianoc nezapáliš žiadnu sviečku. Určite si ich odohnala na tri generácie dopredu a tri generácie dozadu.:)
alaya1
22.07.11,18:07
Petra, moj postoj k tymto veciam bol dlhe roky podobny tvojmu, kym mi nezomrela mamka.
Petra Nová
22.07.11,19:43
Petra, moj postoj k tymto veciam bol dlhe roky podobny tvojmu, kym mi nezomrela mamka.
Alaya, ale veď ja som nevyjadrila žiadny názor na to, čo sa v téme rieši. Zato jednoznačne som sa vyjadrila k tomu, že téma o čistení domu od duchov nepatrí do "kultúry". Ale keďže nie som jej autorkou, ani adminom, nič s tým neurobím, môžem len vysloviť názor.:)

Paulin príspevok som komentovala preto, že sa mi zdal vtipný a hlavne preto, že skoro každý večer aj ja zapálim sviečku. Jednoducho preto, že jej blikot mám rada, a aj ako spomienku na tých, čo v rodine zomreli. A skutočne mi neprislúcha komentovať toho, kto zapáli sviečku z iného dôvodu, než že pri jej svetle strávi príjemné chvíle alebo spomína.
alabut
24.07.11,04:49
Myslim si, ze ducharina vzdy patrila ku koloritu Slovace. Na tu temu vznikli aj umelecke diela, napisalo sa spustu knih, natocili filmy. Nevidim dovod, preco by sa tato tema nemala objavit v kulture. Ked niekto za kulturu povazuje kazde operne kvilenie, neznamena to, ze ini ludia sa radsej kulturne vyziju pri rozpravani, trebars o duchoch. Mozno si nasi predkovia pospevovali v jaskyniach operne arie, carbali po stenach notove zapisy, modelovali a tesali operne divy. Mne sa zda, ze prave kvoli tomu kvileniu v opernych salach sa nevychovani duchovia stahuju do tichych domov, kde strasia ... alebo nemaju na listok, ako vacsina obyvatelstva planety.

Dom duchov nepritahuje pokial sa tam niekto nenachadza. Odved ich podla Detzlera, to je najjednoduchsie. :-)
Anka219
24.07.11,05:10
Ja osobne zapaľujem bielu sviečku, pomodlím sa a poprosím aby ho poslali tam odkiaľ prišiel. Sviečku nechám vyhorieť. Hotovo. Duchovia naozaj neublížia, skôr majú tendencia varovať pred niečim zlým, ale nie je dobre ak tu zostávajú ...
Petra Nová
24.07.11,09:22
Myslim si, ze ducharina vzdy patrila ku koloritu Slovace. Na tu temu vznikli aj umelecke diela, napisalo sa spustu knih, natocili filmy. Nevidim dovod, preco by sa tato tema nemala objavit v kulture. Ked niekto za kulturu povazuje kazde operne kvilenie, neznamena to, ze ini ludia sa radsej kulturne vyziju pri rozpravani, trebars o duchoch. Mozno si nasi predkovia pospevovali v jaskyniach operne arie, carbali po stenach notove zapisy, modelovali a tesali operne divy. Mne sa zda, ze prave kvoli tomu kvileniu v opernych salach sa nevychovani duchovia stahuju do tichych domov, kde strasia ... alebo nemaju na listok, ako vacsina obyvatelstva planety.

Dom duchov nepritahuje pokial sa tam niekto nenachadza. Odved ich podla Detzlera, to je najjednoduchsie. :-)
Ops... alabut, priveľa alkoholu v hlave hneď od rána? Daj pozor, aby sekera nebola aj v druhej nohe! Nepochybujem, že nová téma by sa ocitla v "kultúre" aj s fotografiami. Lebo však, tie sú špičkou umeleckej tvorby "á la alabut".

Vivat OPERA!!! Vivat alabut!!! Vivat DUCHOVIA!!!:) :) :) :) :)
stormcatcher
24.07.11,09:30
Nesuhlasim. Nijako si to neodporuje.
materializmus a nadprirodzenosť si neodporujú?
Slayer666
24.07.11,09:31
materializmus a nadprirodzenosť si neodporujú?

Neveriaci clovek = materializmus?:)
pepsikova
24.07.11,09:35
Ops... alabut, priveľa alkoholu v hlave hneď od rána? Daj pozor, aby sekera nebola aj v druhej nohe! Nepochybujem, že nová téma by sa ocitla v "kultúre" aj s fotografiami. Lebo však, tie sú špičkou umeleckej tvorby "á la alabut".

Vivat OPERA!!! Vivat alabut!!! Vivat DUCHOVIA!!!:) :) :) :) :)


....máš pocit, Petra, že už iba urážky sú to, čo tu môžeš povedať?..nič iné ti nezostalo?..
Petra Nová
24.07.11,09:47
....máš pocit, Petra, že už iba urážky sú to, čo tu môžeš povedať?..nič iné ti nezostalo?..

Pepsi, príjemný deň Ti želám. Pocit nemám, ale určite budem o tom uvažovať.:)
P.S. Za akú si tu teraz?:confused:
stormcatcher
24.07.11,09:49
Neveriaci clovek = materializmus?:)
Vo väčšine áno. Zadávateľka píše, že je neveriaca, a ducha by som staval na stranu nadprirodzeného - ako napr. Boha. A tu si úž odporujú, pokiaľ si to každý nevysvetluje tak, ako mu to v danej chvíli vyhovuje.
Slayer666
24.07.11,11:05
Vo väčšine áno. Zadávateľka píše, že je neveriaca, a ducha by som staval na stranu nadprirodzeného - ako napr. Boha. A tu si úž odporujú, pokiaľ si to každý nevysvetluje tak, ako mu to v danej chvíli vyhovuje.

Duch patri do nadprirodzeneho, tak ako Boh, s tym sa neda nesuhlasit. Avsak dalej uz nemozem suhlasit, sorry.

V prvom rade si treba polozit otazku, co to znamena byt neveriaci. Myslim, ze vzhladom no kontext mozeme pokojne usudit, ze tym chcela povedat, ze nie je krestan (radilo sa jej, aby navstivila farara). Teda neveri v krestanskeho Boha (dalej iba Boh). Treba si vsak polozit otazku, co to znamena neverit v Boha. Ludia sa podla toho, ci veria v Boha alebo nie, teda z krestanskeho pohladu (neberuc do uvahy teraz rozne cirkvi a sekty), delia na veriacich, teda tych, ktori zdielaju ich nabozenske presvedcenie, a vsetkych ostatnych, teda neveriacich. Do tej druhej skupiny patria moslimovia, zidia, sintoisti, budhisti, odinisti, satanisti atd. Tiez tam patria ludia bez nabozenskeho vyznania. Je pravdepodobne, ze moslim by nepovedal, ze je neveriaci, ale ze je moslim, lebo ma na to vlastny pohlad. Mozno by to povedal clovek vyznavajuci praslovanske bozstva, no urcite by to povedal clovek bez nabozenskeho vyznania.

Chcem pripomenut, ze z vyssie uvedeneho vyplyva, ze nie je iste, ze patri k ludom bez vyznania. Ale urcite by som to aj ja oznacil za vysoko pravdepodobne vzhladom na nizky pocet ludi, o ktorych mozeme rozumne predpokladat, ze by sa oznacili za neveriacich aj ked nie su bez vyznania. Vysoko nad nimi prevladaju ludia (aspon tak vravia statistiky), ktori su bez vyznania.

Clovek bez vyznania teda v Boha neveri. Avsak treba si polozit otazku, co to znamena, aky je jeho postoj k Bohu. V zasade by sme sa mali zhodnut na tom, ze moze byt dvojaky:
1, Neverim v Boha a som presvedceny o tom, ze neexistuje.
2, Neverim v Boha, ale neviem posudit, ci existuje alebo nie. (to je mimochodom moj postoj)

Pozrime sa teraz na ten prvy pohlad, lebo ten je pre potreby posudenia udajneho rozporu trochu zlozitejsi. Clovek moze dospiet k takemu presvedceniu rozne, tak skusim uviest par moznych.
a) Boh neexistuje, lebo existuje iba materialno.
V tomto pripade jednoznacne existuje rozpor s vierou, ci iba pripustenim moznosti existencie duchov, ktori, ako sme sa zhodli, nepatria do materialna.
b) Boh neexstuje, lebo sa nenasli o jeho existencii dokazy.
Tento postoj si vsak uz s vierou v duchov neodporuje, pretoze k takemu zaveru dospela na zaklade nedostatku dokazov, avsak to nevylucuje existenciu inych nadprirodzenych bytosti, ak ich existenciu mozno nejako dolozit (ako vieme, presvedcenie, ze v jej dome strasi, nadobudla po istych udalostiach, o ktorych sa ona domnieva, ze boli dielom duchov).
c) Boh neexistuje, lebo je vraj vsemohuci a vsemohucnost je nemozna, lebo sama sebe odporuje.
Toto tvrdenie vsak hovori len o vsemohucom Bohu a nevravi nic o inych bozstvach, ktore nie su vsemohuce, a uz vobec nie o inych nadprirodzenych bytostiach.
Takychto argumentov najdeme dost, avsak ako vidis, jedine ten prvy odporuje viere v existenciu duchov.

Pokial ide o druhy postoj, teda ze neverim, ale neviem posudit, ci Boh existuje alebo nie, tento postoj odporuje popieraniu existencie ineho sveta ako materialneho a teda je rozumne predpokladat, ze osoba, ktora zastava taky postoj, nebude popierat moznost existencie nematerialneho sveta, inak by ten postoj asi tazko mohla zastavat.

Zaverom, to, ze je niekto neveriaci, nemusi znamenat, ze popiera moznost existencie ineho sveta ako materialneho a aby mohlo platit tvoje tvrdenie, ze vo vacsine pripadov neveriaci = materializmus, je potrebne preukazat, ze vacsina neveriacich popiera existenciu Boha a sucasne to robi prave z dovodu, ze popiera existenciu nematerialna. A na to, aby si mohol vyslovit zaver, ze nnikka1 si odporuje, je potrebne preukazat, ze patri prave do tejto spominanej mnoziny ludi. No myslim si, ze si len urobil unahleny zaver.

P.S. Dufam, ze to neberies v zlom, ze s tebou nesuhlasim.:)
pasuliatko
24.07.11,14:09
SI neveriaca a veríš na duchov. To ako neide dokopy.

prečo si to myslíš? poznám veľa ľudí čo sú neveriaci a veria v duchov... napr. aj ja sa k takým radím...
Tweety
24.07.11,16:59
prečo si to myslíš? poznám veľa ľudí čo sú neveriaci a veria v duchov... napr. aj ja sa k takým radím...
Chcela som tým povedať, neveriaca-neverí v nič.:)
Slayer666
24.07.11,17:28
Chcela som tým povedať, neveriaca-neverí v nič.:)

A veriaca - veri vo vsetko?:)
Tweety
24.07.11,17:31
A veriaca - veri vo vsetko?:)
Verí, ale prečo by mala vo všetko, hm?
Slayer666
24.07.11,18:34
Verí, ale prečo by mala vo všetko, hm?

Neveri, ale preco by nemala nicomu, hm?:)
alaya1
25.07.11,07:17
Je vela ludi, ktori sa stavali k danym veciam bud negativne, alebo neutralne, no az po svojich vlastnych zazitkoch svoj postoj zmenili. A to sa tym, co tie zazitky nemaju tazko vystvetluje.
Letko
25.07.11,07:36
Daj si vysvätiť dom a máš poriešené, napr. na Troch Kráľov.
katka 23
25.07.11,07:47
Nestačí len vysvätiť dom,zapaľovať sviečky , treba si dať do poriadku aj svoju dušu to je základ , potom sa to všetko vráti na dobrú cestu a budeš sa čudovať aké veci sa dejú.
JAJA11
25.07.11,07:58
Tie kroky, tak mi napadlo, že aj ja som sa budila často a mala som pocit, že niekto chodí po chodbe. Potom sme vymenili okná za plastové a chodenie prestalo. Ono to boli totiž kroky zvonku a ozývali sa tak, že to znelo, ako keby niekto chodil u nás vnútri. Plastové okná znížili hlučnosť zvonka a tým vyriešili našich duchov :o
Ono množstvo takýchto duchárskych príbehov vzniká preto, že si len nevieme vysvetliť pôvod toho zvuku ... :o
Inak ja patrím k tým, ktorých fascinujú duchárske príbehy (Posol stratených duší a pod.), som veriaca v Boha, ale s duchom som sa ešte nestretla ;)
A myslím si, že to pre nás živých je veľmi ťažké. Preto všetko to čo sa hovorí o stretnutiach s duchom beriem s veľkou rezervou a najskôr hľadám logické materiálne vysvetlenie :o
JAJA11
25.07.11,09:14
Chcela som tým povedať, neveriaca-neverí v nič.:)

myslím, že pomenovanie veriaci a neveriaci je z logického hľadiska nesprávne. Každý človek v niečo verí. Niekto v Boha, niekto Budhu, niekto v Alaha a niekto, že to tu všetko vzniklo ako náhoda, pôsobením vesmíru :o alebo neviem čoho, ale neveriaci neexistuje, rozdiel je len v tom, v čo verí ;)
ilona
25.07.11,10:07
Jaja11 plne s Tebou súhlasím,že keď niekto hovorí o duchoch mal by sa ísť presvečiť a hľadať pôvod toho a určite by prišiel na to, čo toho " ducha" spôsobilo. Viem,že napr. kde je drevo na strope vtedy to tiež pripomína ako by niekto občas chodil a pritom to iba pracuje drevo. Nikdy som sa nebála duchov, len živích a to som sa nachodila domov okolo cintorína a domu smútku za tie roky až až. Určite keby existovali tak by som ich niekedy stretla. Možno pre niekoho tých duchov by bolo za tie roky veľa,ale keď sa mi niečo nezdá idem sa presvedčiť a zatiaľ som vždy našla pôvod toho čo to spôsobilo.Naposledy si spomínam na takéhoto ducha. Išli sme v noci so susedkou domov a pri cintoríne strašné sčudné chrapľavé zvuky,také slabé,ideme ´dalej a pri kríži na mol dopitý starší pán že sa chcel prežehnať pred krížom a kľakol si, no už sa nevládal zodvihnúť ,tak tam fučal a skúšal to. Tak sme mu pomohli a bolo po duchovi. Možno niekto by si to tiež vysvetlil úplne ináč.
JAJA11
25.07.11,10:27
Jaja11 plne s Tebou súhlasím,že keď niekto hovorí o duchoch mal by sa ísť presvečiť a hľadať pôvod toho a určite by prišiel na to, čo toho " ducha" spôsobilo. Viem,že napr. kde je drevo na strope vtedy to tiež pripomína ako by niekto občas chodil a pritom to iba pracuje drevo. Nikdy som sa nebála duchov, len živích a to som sa nachodila domov okolo cintorína a domu smútku za tie roky až až. Určite keby existovali tak by som ich niekedy stretla. Možno pre niekoho tých duchov by bolo za tie roky veľa,ale keď sa mi niečo nezdá idem sa presvedčiť a zatiaľ som vždy našla pôvod toho čo to spôsobilo.Naposledy si spomínam na takéhoto ducha. Išli sme v noci so susedkou domov a pri cintoríne strašné sčudné chrapľavé zvuky,také slabé,ideme ´dalej a pri kríži na mol dopitý starší pán že sa chcel prežehnať pred krížom a kľakol si, no už sa nevládal zodvihnúť ,tak tam fučal a skúšal to. Tak sme mu pomohli a bolo po duchovi. Možno niekto by si to tiež vysvetlil úplne ináč.

Dovolila by som si polemizovať s tvrdením, že keď duchov nestretáme a nevidíme, tak nie sú :o Problém vidím v tom, že existujú v inom ako trojrozmernom priestore a preto ich my, s naším trojrozmerným telom, nie sme schopní vnímať. :o
Preto aj len veľmi ťažko uverím, ak niekto tvrdí, že sa stretol s duchom. Ale verím, že existujú ľudia, ktorí sa s nimi stretli, len je ich oveľa menej, ako tých ktorí to o sebe tvrdia a bohužiaľ ťažko sa dá rozoznať, kto hovorí pravdu a kto si vymýšľa :o
alabut
25.07.11,12:03
Mozno lezu priamo po nasom tele ako mikroby a nepotrebuju iny ako trojrozmerny priestor. :-)
pavol54
25.07.11,14:20
SI neveriaca a veríš na duchov. To ako neide dokopy.
Asi to bude tým že neexistuje skupina neveriacich, existuje len skupina ľudí ktorá verí že Boh existuje, druhá skupina verí že Boh neexistuje, tá prvá sa limitne blíži k pravde poznaním, tá druhá sa ku svojej pravde nikdy nepriblíži.
Slayer666
25.07.11,15:11
Asi to bude tým že neexistuje skupina neveriacich, existuje len skupina ľudí ktorá verí že Boh existuje, druhá skupina verí že Boh neexistuje, tá prvá sa limitne blíži k pravde poznaním, tá druhá sa ku svojej pravde nikdy nepriblíži.

Nuz, ja nepatrim ani do jednej a myslim si, ze nie som sam. Neodovodnene polarizujes ludi.
alabut
25.07.11,15:33
Existuje skupina, ktorym je jedno, ci existuje, ci neexistuje boh a uz uplne ukradnuta im je nejaka viera a veriaci, ci neveriaci. Sedia a je im dobre. :-)
Anka219
25.07.11,15:58
Ja nerozumiem, že ste sa tu tak zbytočne rozkecali...Koľko toho je na piatich stranách fakt užitočného? A väčšinou to býva tak, že ten kto nemá čo povedať tak len píše a píše s prepáčením zbytočnosti. Keď neviete poradiť tak aspoň buďte ticho. Je to hrôza, že ak potrebujem poradiť, tak musím čítať tieto zbytočné komentáre a dolovať medzi nimi naozaj užitočnú radu... Polemizujete a handrkujete sa a potom, keď príde Váš čas a sami ste Duchmi tak neviete kam z konopí a treba Vás ratovať.
No pekne! Práve preto je tu tých Duchov tak veľa...
Nnikka1 ak nepomôže zapálenie sviečky, ale je k tomu potrebná tá modlitba, tak sa dá vyčistiť svätenou vodou dom. Možností je viac a záleží aj od toho či tam ten Duch býval, teda či to bol jeho dom. Vtedy je najlepšie dať za mŕtveho odslúžiť omšu. Naozaj je to dosť individuálne, či už sa to niekomu páči alebo nie záleží od konkrétneho Ducha :-)
pavol54
25.07.11,16:00
Nuz, ja nepatrim ani do jednej a myslim si, ze nie som sam. Neodovodnene polarizujes ludi.
žena je buď tehotná alebo nie je tehotná, nemôže nepatriť ani do jednej skupiny, alebo byť len trochu tehotná. to som uviedol ako príklad. človek buď verí že existuje Boh( alah budha...) alebo verí že neexistuje, nemôže len tak trocha veriť v niečo.
Slayer666
25.07.11,17:51
žena je buď tehotná alebo nie je tehotná, nemôže nepatriť ani do jednej skupiny, alebo byť len trochu tehotná. to som uviedol ako príklad. človek buď verí že existuje Boh( alah budha...) alebo verí že neexistuje, nemôže len tak trocha veriť v niečo.

Co by nemohol? Preco musi nevyhnutne verit v jednu z dvoch moznosti? Ved to je, bez urazky, totalny nezmysel. Ja nemozem povedat, ze verim, ze Boh existuje, ani to, ze verim, ze Boh neexistuje, lebo neviem posudit, ci existuje alebo nie a nechavam to tam. Jednoducho neviem a bodka. A takych ludi poznam vela.

Takisto by sa dalo polemizovat o tom, ci mozem v nieco iba trocha verit (zalezite od definicie slova verit), ale to nie je dolezite.

A teraz k veci. Delis ludi na veriacich a neveriacich. Spravne. Clovek je bud veriaci alebo neveriaci. Veriaceho mas nejak definovaneho a ak ides s tym slovom dalej pracovat, je potrebne, aby si tu definiciu zachovaval a nemiesal ju s inymi. Povedzme, ze tvoja definicia znie:

Veriaci clovek je clovek, ktory veri, ze existuje Boh.

Tiez je potrebne, aby si pouzival rovnaku definiciu slov Boh a verit. Povedzme, ze Bohom je Otec, Syn a Duch svaty, nie al-Lah, Siva, Iehova atd. (moslim teda bude neveriaci). Niekto moze tiez mat silnejsiu vieru ako iny, tak treba urcit, aku. Ci je veriaci iba clovek, ktory veri silne, alebo aj ten, ktory ma iste pochybnosti (to je to ''trochu verit''). Povedzme, ze len ten, ktory nema pochybnosti, je o tom teda presvedceny. Je jedno, ako si to zadefinujes, hlavne aby si to potom uprostred vety zrazu nezmenil. Teda znelo by to takto:

Veriaci clovek je ten, kto je presvedceny o tom, ze Boh existuje.

Mame zadefinovaho veriaceho. Kto je teda neveriaci? No ak je pravda, ze ludia sa delia na veriacich a neveriacich a nic medzi neexistuje, tak neveriaci je kazdy ten, kto nie je veriaci.

Neveriaci clovek je ten, kto nie je presvedceny o tom, ze Boh existuje.

A tu robis chybu. ''Nie je presvedceny o tom, ze Boh existuje.'' nie je to iste ako ''Je presvedceny o tom, ze Boh neexistuje.'' V prvom pripade existenciu Boha pripusta, akurat nie je si isty, v druhom ju odmieta. Lepsie to mozno uvidis, ked nahradime poslednu vedlajsiu vetu takto:

Veriaci clovek je ten, kto je presvedceny o existencii Boha.
Neveriaci clovek je ten, kto nie je presvedceny o existencii Boha.

Negacia slova ''cierny'' je ''nie cierny''. Nie je to ''biely''. Negacia je doplnok, teda vsetko ostatne, nie iba opak!!

Skusim ti pomoct este inak. Ty veris, ze v mojom hornom supliku sa nachadza 9V baterka? Nie? Tak potom musi byt pravda, ze veris, ze sa v mojom hornom supliku nenachadza 9V baterka. Alebo nie? Aha, ty to nevies. A je to pochopitelne, nie?

Ten priklad s tehotenstvom je uplne zly, vobec nie je analogicky. Analogicky priklad by bol ''zena bud veri, ze je tehotna, alebo veri, ze nie je tehotna''. Zena si tu otazku v prvom rade vobec nemusi polozit. Alebo si ju aj polozi, ale neodpovie si, pretoze prave s niekym spala bez antikoncepcie a nema to teda ani ako vediet. Vytvaras falosnu dichotomiu tam, kde nie je.
alabut
26.07.11,07:03
Duchov pritahuje osoba, nie dom. Odved ich podla Detzlera a nemus sa nikomu prosit, modlit, zapalovat sviecky, kropit svatenou vodou, kadit, vesat amulety a pod. :-)
pasuliatko
30.07.11,21:10
a ak nechcem o to požiadať farára tak ako sa to dá inak?
pasuliatko
30.07.11,21:13
Duchov pritahuje osoba, nie dom. Odved ich podla Detzlera a nemus sa nikomu prosit, modlit, zapalovat sviecky, kropit svatenou vodou, kadit, vesat amulety a pod. :-)

podla koho? kde na to nájdem návod?
Valcake
30.07.11,23:34
..je to autor knihy..
..ak vieš po angl. niečo nájdeš aj tu / videá
http://blog.srt.sk/2010/03/video-nahravky-venovane-srt/
http://www.violet.sk/katalog/autori/Detzler%20Robert%20E.
Anka219
31.07.11,10:00
podla koho? kde na to nájdem návod?
Ja robím veľké jarné upratovanie ak je už teplejšie, lebo potrebuješ otvoriť okná aj dvere na celom dome. Prejdeš postupne všetky kúty v celom dome a to tak, že zakaždým namočíš prst do svätenej vody a prekrižuješ kút a vyslovíš : Nech všetko zlo a všetko zlé odíde tam odkiaľ prišlo a nenájde cestu ku mne späť. Každý kút potrebuješ prekrižovať tri krát!Vetu si môžeš prispôsobiť. Ale daj pozor a choď postupne z izby do izby, lebo energia sa presunie cez dvere vedľa a nakoniec unikne cez okno alebo otvorené vchodové dvere von. Urobila som aj chodby.Ja som vtedy sama doma, aby som sa vedela sústrediť, lebo je tých kútov v dome veľa a treba dať pozor aby si tú vetu vravela stále rovnako a nemýlila sa. Oni sa najprv schovajú inde, až ku koncu keď už nemajú nevyčistené miesto tak väčšinou nahnevaní vyletia von. Nezľakni sa ak by preletel niekto cez teba :-)
pasuliatko
31.07.11,10:54
Ja robím veľké jarné upratovanie ak je už teplejšie, lebo potrebuješ otvoriť okná aj dvere na celom dome. Prejdeš postupne všetky kúty v celom dome a to tak, že zakaždým namočíš prst do svätenej vody a prekrižuješ kút a vyslovíš : Nech všetko zlo a všetko zlé odíde tam odkiaľ prišlo a nenájde cestu ku mne späť. Každý kút potrebuješ prekrižovať tri krát!Vetu si môžeš prispôsobiť. Ale daj pozor a choď postupne z izby do izby, lebo energia sa presunie cez dvere vedľa a nakoniec unikne cez okno alebo otvorené vchodové dvere von. Urobila som aj chodby.Ja som vtedy sama doma, aby som sa vedela sústrediť, lebo je tých kútov v dome veľa a treba dať pozor aby si tú vetu vravela stále rovnako a nemýlila sa. Oni sa najprv schovajú inde, až ku koncu keď už nemajú nevyčistené miesto tak väčšinou nahnevaní vyletia von. Nezľakni sa ak by preletel niekto cez teba :-)

a kde splaším svätenú vodu?
Anka219
31.07.11,11:53
a kde splaším svätenú vodu?

No zájdeš do kostola :)
pasuliatko
31.07.11,17:57
No zájdeš do kostola :)

a tam čo? :D vieš ja som veľmi neveriaca (,,v Boha,,) tak neviem či to bude najlepší nápad ísť do kostola... inak sa to nedá? :confused::D
durisovad
31.07.11,18:40
Ak si neveriaca, svatena voda ti nepomoze. Skus duchov vyprasit Marxom a Leninom.
timkoprvy
31.07.11,19:04
Ja robím veľké jarné upratovanie ak je už teplejšie, lebo potrebuješ otvoriť okná aj dvere na celom dome. Prejdeš postupne všetky kúty v celom dome a to tak, že zakaždým namočíš prst do svätenej vody a prekrižuješ kút a vyslovíš : Nech všetko zlo a všetko zlé odíde tam odkiaľ prišlo a nenájde cestu ku mne späť. Každý kút potrebuješ prekrižovať tri krát!Vetu si môžeš prispôsobiť. Ale daj pozor a choď postupne z izby do izby, lebo energia sa presunie cez dvere vedľa a nakoniec unikne cez okno alebo otvorené vchodové dvere von. Urobila som aj chodby.Ja som vtedy sama doma, aby som sa vedela sústrediť, lebo je tých kútov v dome veľa a treba dať pozor aby si tú vetu vravela stále rovnako a nemýlila sa. Oni sa najprv schovajú inde, až ku koncu keď už nemajú nevyčistené miesto tak väčšinou nahnevaní vyletia von. Nezľakni sa ak by preletel niekto cez teba :-)

Keď už veríš na takéto :D, tak duša je nehmotná = preletí cez teba ani o tom nevieš = NEMÁŠ sa prečo ľaknúť

PS
A to ti celú zimu to zlo nevadí ??????????????????????????????????
wegamizi
02.08.11,21:26
Ja robím veľké jarné upratovanie ak je už teplejšie, lebo potrebuješ otvoriť okná aj dvere na celom dome. Prejdeš postupne všetky kúty v celom dome a to tak, že zakaždým namočíš prst do svätenej vody a prekrižuješ kút a vyslovíš : Nech všetko zlo a všetko zlé odíde tam odkiaľ prišlo a nenájde cestu ku mne späť. Každý kút potrebuješ prekrižovať tri krát!Vetu si môžeš prispôsobiť. Ale daj pozor a choď postupne z izby do izby, lebo energia sa presunie cez dvere vedľa a nakoniec unikne cez okno alebo otvorené vchodové dvere von. Urobila som aj chodby.Ja som vtedy sama doma, aby som sa vedela sústrediť, lebo je tých kútov v dome veľa a treba dať pozor aby si tú vetu vravela stále rovnako a nemýlila sa. Oni sa najprv schovajú inde, až ku koncu keď už nemajú nevyčistené miesto tak väčšinou nahnevaní vyletia von. Nezľakni sa ak by preletel niekto cez teba :-)
Zaujala ma cela debata od zaciatku. Mam nejake skusenosti, ale nachapem, preco sa ma hovorit " vsetko zle a vsetko zlo...." Podla mna duchovia su aj dobri - prevazne. Len tu nemaju co robit. Ked im nik nepomoze odist, mozu byt nestastni. Oni v podstate chcu pomahat, ale ziju z nasej energie a z toho mame zly pocit. Treba ich poslat prec, doslova odohnat. Potom ich pomoc bude ucinejsia.
MikiHalasko
03.08.11,08:28
a ak nechcem o to požiadať farára tak ako sa to dá inak?
ano da sa to inak. ak prijmeš že Pán Ježiš je tvoj Pán. a že zomrel za tvoje aj moje, aj hriechy iných, za minule, terajsie , aj buduce. vyznáš to svojimy perami, a prijmes to do srdca. a budeš sa naplňať nim samim ako ozivujucim duchom.
Levitikus 19,31 Neobracajte sa na vyvolávačov duchov a na veštcov! Nevypytujte sa ich: poškvrnili by ste sa tým. Ja, Pán, som váš Boh!
tým chcel Pán povedať že na neho sa máme obracať. ani na sviečky, ani na soľ, ani na svatenu vodu. to je moslosluzba, to Pán Boh nenávidí.

Naplnanim sa Pánom Ježišom je cesta ako vyhnat tieto tvory prec.

Matus 8,16 Keď sa zvečerilo, priniesli k nemu mnohých posadnutých zlými duchmi a on slovom vyháňal duchov a uzdravoval všetkých chorých,

Evanielijum podla Jana: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. http://www.svatepismo.sk/images/zalozka.gif (http://www.svatepismo.sk/zalozky.php?action=pridaj_novu&sur=50a1a14)14 A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy.
alabut
03.08.11,11:33
Fiiiha, a kto to je?
pasuliatko
03.08.11,22:48
ano da sa to inak. ak prijmeš že Pán Ježiš je tvoj Pán. a že zomrel za tvoje aj moje, aj hriechy iných, za minule, terajsie , aj buduce. vyznáš to svojimy perami, a prijmes to do srdca. a budeš sa naplňať nim samim ako ozivujucim duchom.
Levitikus 19,31 Neobracajte sa na vyvolávačov duchov a na veštcov! Nevypytujte sa ich: poškvrnili by ste sa tým. Ja, Pán, som váš Boh!
tým chcel Pán povedať že na neho sa máme obracať. ani na sviečky, ani na soľ, ani na svatenu vodu. to je moslosluzba, to Pán Boh nenávidí.

Naplnanim sa Pánom Ježišom je cesta ako vyhnat tieto tvory prec.

Matus 8,16 Keď sa zvečerilo, priniesli k nemu mnohých posadnutých zlými duchmi a on slovom vyháňal duchov a uzdravoval všetkých chorých,

Evanielijum podla Jana: Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to Slovo bolo Boh. http://www.svatepismo.sk/images/zalozka.gif (http://www.svatepismo.sk/zalozky.php?action=pridaj_novu&sur=50a1a14)14 A Slovo sa telom stalo a prebývalo medzi nami. A my sme uvideli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy.

nič v zlom ale nie dakujem :)
Anka219
04.08.11,04:22
a tam čo? :D vieš ja som veľmi neveriaca (,,v Boha,,) tak neviem či to bude najlepší nápad ísť do kostola... inak sa to nedá? :confused::D

A čo to má spoločné neveriť, a ísť si nabrať svätenú vodu? Nejdeš sa do kostola modliť, len si zobrať do malej fľaštičky trocha vody. Inak sú aj ľudia ktorým, keď zaplatíš, tak ti dom vyčistia. Ale to sa ti asi tiež nebude páčiť. Či?
Anka219
04.08.11,04:25
A tam si šlohneš :D:D:D .
Podľa mňa vezmeš, nie je to tam na predaj...ale neveriaci nemá problémy ani zo šlohnutím :-)
Anka219
04.08.11,04:29
Zaujala ma cela debata od zaciatku. Mam nejake skusenosti, ale nachapem, preco sa ma hovorit " vsetko zle a vsetko zlo...." Podla mna duchovia su aj dobri - prevazne. Len tu nemaju co robit. Ked im nik nepomoze odist, mozu byt nestastni. Oni v podstate chcu pomahat, ale ziju z nasej energie a z toho mame zly pocit. Treba ich poslat prec, doslova odohnat. Potom ich pomoc bude ucinejsia.
Tak teraz nerozumiem. Treba im pomôcť, lebo sú nešťastní a treba ich doslova odohnať? Ja si skôr pokecám a pomôžem prejsť na druhú stranu, aby bolo o nejakého nešťastníka menej. Je to fajn pocit a neveriacich mám najradšej, tí sa perfektne prevádzajú, kedže v nič neveria. Ale nič v zlom, každý si ide vlastnou cestou. :-)
wegamizi
05.08.11,19:49
Tak teraz nerozumiem. Treba im pomôcť, lebo sú nešťastní a treba ich doslova odohnať? Ja si skôr pokecám a pomôžem prejsť na druhú stranu, aby bolo o nejakého nešťastníka menej. Je to fajn pocit a neveriacich mám najradšej, tí sa perfektne prevádzajú, kedže v nič neveria. Ale nič v zlom, každý si ide vlastnou cestou. :-)
No tejto uvahe zase ja nerozumiem, ale nevadi, nechajme to tak.
jozka56
05.08.11,21:03
rudopp a Tvoje ja, čo hovorí, všeobecné táraniny sú nanič.....
ubka
05.08.11,21:13
Všetko, čo sa odohráva v našom živote má zmysel...
Ak ešte stále pretrvávajú situácie a máš pocit, že sa "niekto" v Tvojom dome pohybuje, stačí zapáliť sviečku s tým, že "dáš program" teda v duchu pri zapaľovaní sviečka vyslovíš prianie, aby všetky duše, ktoré nevedia nájsť cestu odišli, že plameň im ukáže cestu. Som si istá, že budeš mať pokoj. Všetkým, ktorí majú pocit, že je to smiešna alebo inak definovaná situácia ponechaj ich názor, každý má právo na svoj názor-nech je akýkoľvek. Ak si sa však obrátila o radu v danej situácii, zrejme Tvoj úmysel je úprimný.
rudopp
06.08.11,04:09
Netrep
(- pokecám si s duchmi:D
- sprosté duše samé nevedia niekam prejsť, ale ty im pomôžeš :---:---
- ako môže byť duša niekde na pol ceste a nešťastná )



rudopp a Tvoje ja, čo hovorí, všeobecné táraniny sú nanič


Jožulka.

(viem, že si na mňa apriori vysadená) Ak nemáš problémy s čítaním a pochopením prečítaného textu, tak tu nemám všeobecné táraniny , ale 3 vážne výhrady k jej príspevku.

1, Ak by existoval "svet duší", tak je sakra odlišný od nášho :
- nehmotný
- a o ostatných zákonitostiach tam nevieme NIČ.
Takže ako si reálne predstavuješ "pokecať" s nehmotnou dušou ?
- písomne to nejde
- verbálne to nejde
- ani telepatiou, lebo aj našemyšlienky sú založené na hmotných=elektrochemických interakciách
(najprevdepodobnejšie potom vyzerá, že tie duše sú IBA v jej hlave - - a to je tak na Cajlu)

2, pomôcť prejsť na druhú stranu ?? Was ist das ?? KECY - pokiaľ nie je definovaná druhá strana/hranice / zákonitosti prechodu

3, kedže "nešťastný" je určitá chemicko/elektricko/fyzická konštelácia živého organizmu, je úúúúúplne nešťastné používať slovo nešťastné v súvislosti s nehmotnými dušami.
rudopp
06.08.11,04:18
No vsak to otocme, nech je aspon sranda. Preco by dusa nemohla byt na polceste a nestastna?

Ako som písal hore :
- ak by bol svet duší - - bol by veľmi odlišný = čo je to teda na pol ceste ?
- už si nehmotný, ale ešte si v hmotnom svete ? (a Anička ti musí pomôcť)
- ako môže byť nehmotné v hmotnom svete ???????????????

(a opačne hmotný v nehmotnom svete (keď ich tam Anička odprevádza:---:---:---:--- ) - to uznáš, že je riadna hovadina)

Dokonca ani v Biblii si nedovolili to, čo si tu teraz baba dovoľuje :
- - miešať hmotný a nehmotný svet (no a keď kvôlivá prachom do toho ešte RK cikev praskla očistec :D:D:D )
- - to je normálne IBA v bájkach
- - takže vyháňanie duchov je na úrovni bájok (a šamanov - odtiaľ to populisticky prebrali kresťanské cirkve)
wegamizi
06.08.11,16:19
Ako moze byt nehmotne v hmotnom svete?????????????????
Celkom normalne. Myslim, ze zanikom nasho fyzickeho tela vsetko nekonci. Ostava prave to nehmotne. Ak do urciteho casu neopusti hmotny svet, potom bludi. Je to povedane nasou recou, mozno preto to znie pre niekoho divne. Tieto myslienky si treba uvedomovat a riesit v podvedomi.

Ak neprezijes nieco v zivote, co ta o tom presvedci, tazko je to pochopit. Tvrdim to z vlastnej skusenosti.
alabut
06.08.11,17:14
Delpassov experiment. :-)
wegamizi
06.08.11,17:46
Ako moze byt nehmotne v hmotnom svete?????????????????
Celkom normalne. Myslim, ze zanikom nasho fyzickeho tela vsetko nekonci. Ostava prave to nehmotne. Ak do urciteho casu neopusti hmotny svet, potom bludi. Je to povedane nasou recou, mozno preto to znie pre niekoho divne. Tieto myslienky si treba uvedomovat a riesit v podvedomi.

Ak neprezijes nieco v zivote, co ta o tom presvedci, tazko je to pochopit. Tvrdim to z vlastnej skusenosti.


Sethovy Promluvy
Slayer666
06.08.11,17:57
ak by bol svet duší - - bol by veľmi odlišný

V com a na zaklade coho to tvrdis? A preco je tato odlisnost nejako vyznamna pre predmet tejto debaty?


čo je to teda na pol ceste?

No polovica je asi jasny pojem a cestou sa asi mysli prechod z nejakeho bodu do ineho.


už si nehmotný, ale ešte si v hmotnom svete ?

1, preco by nehmotny nemohol byt v hmotnom svete? Moze byt American na Slovensku alebo zajac v kurine? Ano. Tak v com je potom rozdiel medzi tymto pripadom a pripadom niekoho nehmotneho v hmotnom svete? A je tento rozdiel taky, ze znemoznuje existenciu nehmotneho v hmotnom svete?
2, naozaj je v hmotnom svete?
3, velmi dolezitou sa stava aj otazka, co je to hmotny a nehmotny svet?

Nepoznam odpoved na tieto otazky, ale ty predpokladam ano, kedze si si nazor spravil. A predpokladam, ze si nevytvaras nepodlozene nazory. Preto ti ich kladiem.


ako môže byť nehmotné v hmotnom svete ???????????????

Ja neviem. Ale na zaklade coho tvrdis, ze nemoze?


to uznáš, že je riadna hovadina

Neuznam, zatial nemam na zaklade coho si vytvorit nazor.
rudopp
06.08.11,18:14
Ako moze byt nehmotne v hmotnom svete?????????????????
Celkom normalne. Myslim, ze zanikom nasho fyzickeho tela vsetko nekonci. Ostava prave to nehmotne. Ak do urciteho casu neopusti hmotny svet, potom bludi. Je to povedane nasou recou, mozno preto to znie pre niekoho divne. Tieto myslienky si treba uvedomovat a riesit v podvedomi.

Ak neprezijes nieco v zivote, co ta o tom presvedci, tazko je to pochopit. Tvrdim to z vlastnej skusenosti.

Aha.
Takže prvé desatoro :

1, Ako vieš, že to nehmotné SKUTOČNE ešte je v hmotnom svete ??????????????????????????????????????????????:D
(nehmotné akosik nemôže mať interakciu s hmotným (lebo to už by ťažko bolo nazvať nehmotným) = nehmotné NEVIE dať znak/ niečím sa prejaviť, že je tu :--- )
2, Takže niektoré duše idú hneď ? (a kam ?? ).
3, A niektoré tu zostávajú? (a niekde do určitého času "sedia" ???? ) .
4, Potom tu blúdia ?(a prečo nezačnú blúdiť hneď, ale až po určitom čase
- - - aký je ten časový limit sedenia ---- prečo tu vôbec sedia = dôvod : musia/chcú/môžu/losuje sa )
5, Povedz to logicky = nebude to znieť divne
6, Daj dôvod, prečo si treba tieto myšlienky uvedomovať.
7, Vieš o nejakej myšlienke, ktorú si neuvedomuješ ?
8, Ako sa riešia myšlienky v podvedomí? (vo vedomí rozmýšľaním:D)
9, Povedz, čo si prežila, že ťa presvedčilo
10, Ak je to pochopenie možné až po presvedčení = je to viera - - bez dôkazov a reálnych základov.
katalóg
06.08.11,18:33
Aha.
Takže prvé desatoro :

1, Ako vieš, že to nehmotné SKUTOČNE ešte je v hmotnom svete ??????????????????????????????????????????????:D
(nehmotné akosik nemôže mať interakciu s hmotným (lebo to už by ťažko bolo nazvať nehmotným) = nehmotné NEVIE dať znak/ niečím sa prejaviť, že je tu :--- )
2, Takže niektoré duše idú hneď ? (a kam ?? ).
3, A niektoré tu zostávajú? (a niekde do určitého času "sedia" ???? ) .
4, Potom tu blúdia ?(a prečo nezačnú blúdiť hneď, ale až po určitom čase
- - - aký je ten časový limit sedenia ---- prečo tu vôbec sedia = dôvod : musia/chcú/môžu/losuje sa )
5, Povedz to logicky = nebude to znieť divne
6, Daj dôvod, prečo si treba tieto myšlienky uvedomovať.
7, Vieš o nejakej myšlienke, ktorú si neuvedomuješ ?
8, Ako sa riešia myšlienky v podvedomí? (vo vedomí rozmýšľaním:D)
9, Povedz, čo si prežila, že ťa presvedčilo
10, Ak je to pochopenie možné až po presvedčení = je to viera - - bez dôkazov a reálnych základov.
Čo by si bral ty ako dôkaz?
rudopp
06.08.11,18:44
a, V com a na zaklade coho to tvrdis? A preco je tato odlisnost nejako vyznamna pre predmet tejto debaty?

Napr. hmotné sa riadi fyzikálnymi zákonmi / môže byť živé = rozmnožuje sa
(je to pre teba dosť podstatný rozdiel ?? )

b, No polovica je asi jasny pojem a cestou sa asi mysli prechod z nejakeho bodu do ineho.

Mať za sebou polovicu prechodu zo sveta hmotného do nehmotného:D:D:D (to ako, že časť bytosti je ešte hmotná a časť už nehmotná ?????????????????????????????????????????????????? ??? )
(z bodu do bodu chodí hmotné - - nehmotné akosi nevieš definovať, kde by práve teraz mohlo v hmotnom svete byť)


1, preco by nehmotny nemohol byt v hmotnom svete? Moze byt American na Slovensku alebo zajac v kurine? Ano. Tak v com je potom rozdiel medzi tymto pripadom a pripadom niekoho nehmotneho v hmotnom svete? A je tento rozdiel taky, ze znemoznuje existenciu nehmotneho v hmotnom svete?

Oboje je hmotné = nemôžeš toto použiť ako argumentáciu a nehmotnom.
Na 100% netvrdím, že znemožňuje,ale tvrdím, že neexistuje jediný dôkaz o prítomnosti nehmotného v hmotnom svete.

2, naozaj je v hmotnom svete?

Máš okrem viery niečo lepšie ??/ o polceste začal niekto z vás = nepýtaj sa mňa (ja som iba vyslovil logické/nelogické vysvetlenie polcesty

3, velmi dolezitou sa stava aj otazka, co je to hmotny a nehmotny
svet?

Súhlas =
- ja som materiasta - vysvetlím ti logicky 99% hmotného sveta
- ty si špiritista - vysvetli mi aspoň33% nehmotného sveta

Nepoznam odpoved na tieto otazky, ale ty predpokladam ano, kedze si si nazor spravil. A predpokladam, ze si nevytvaras nepodlozene nazory. Preto ti ich kladiem.



4, Ja neviem. Ale na zaklade coho tvrdis, ze nemoze?

viď

Neuznam, zatial nemam na zaklade coho si vytvorit nazor.
""""
ako môže byť nehmotné v hmotnom svete ???????????????
///////////////////
(a opačne hmotný v nehmotnom svete (keď ich tam Anička odprevádza:---:---:---:--- ) - to uznáš, že je riadna hovadina)
"""""""""""

Neuznávaš, že je hovadina : hmotný v nehmotnom svete ??????????????????????????????? = napríklad bez kyslíka - - to by tam asik nebol dlho :D

Názor si môžeš vytvoriť na základe zdravého rozumu : hmotná Anička nemôže "duše" odprevádzať do nehmotného sveta, lebo by zomrela pri prvom vstupe tam

PS
V tomto evidentne klame.
Potom je legitímna otázka :
Prečo by neklamala aj v inom ?




asi tak
rudopp
06.08.11,18:47
Čo by si bral ty ako dôkaz?

Všetko viditeľné počuteľné merateľné.
Ale predovšetkým OPAKOVATEĽNÉ a FYZIKÁLNE možné.
tetrisss
06.08.11,18:53
Hm, dost maly vysek tohto sveta.
katalóg
06.08.11,18:54
Všetko viditeľné počuteľné merateľné.
Ale predovšetkým OPAKOVATEĽNÉ a FYZIKÁLNE možné.
Je vhodné, že si spomenul fyziku.
Ako ďaleko siahajú tvoje vedomosti v tejto oblasti?
wegamizi
06.08.11,19:46
Aha.
Takže prvé desatoro :

1, Ako vieš, že to nehmotné SKUTOČNE ešte je v hmotnom svete ??????????????????????????????????????????????:D
(nehmotné akosik nemôže mať interakciu s hmotným (lebo to už by ťažko bolo nazvať nehmotným) = nehmotné NEVIE dať znak/ niečím sa prejaviť, že je tu :--- )
2, Takže niektoré duše idú hneď ? (a kam ?? ).
3, A niektoré tu zostávajú? (a niekde do určitého času "sedia" ???? ) .
4, Potom tu blúdia ?(a prečo nezačnú blúdiť hneď, ale až po určitom čase
- - - aký je ten časový limit sedenia ---- prečo tu vôbec sedia = dôvod : musia/chcú/môžu/losuje sa )
5, Povedz to logicky = nebude to znieť divne
6, Daj dôvod, prečo si treba tieto myšlienky uvedomovať.
7, Vieš o nejakej myšlienke, ktorú si neuvedomuješ ?
8, Ako sa riešia myšlienky v podvedomí? (vo vedomí rozmýšľaním:D)
9, Povedz, čo si prežila, že ťa presvedčilo
10, Ak je to pochopenie možné až po presvedčení = je to viera - - bez dôkazov a reálnych základov.
Citis radost, alebo smutok? Citis ziarlivost? Citis lasku, ci nenavistí? Citis priatelstvo? Atd. Mozes citit ovela-ovela viac, ale musis chciet. Potom snad aspon trochu pochopis rozdiel medzi hmotnym a nehmotnym. Nie o vsetkom sa vsak da pisat ako si to ty predstavujes.
rudopp
06.08.11,19:54
Citis radost, alebo smutok? Citis ziarlivost? Citis lasku, ci nenavistí? Citis priatelstvo? Atd. Mozes citit ovela-ovela viac, ale musis chciet. Potom snad aspon trochu pochopis rozdiel medzi hmotnym a nehmotnym. Nie o vsetkom sa vsak da pisat ako si to ty predstavujes.

Fajn predstava : Musieť chcieť cítiť.

Ja ak cítim, tak cítim.
Ak necítim, tak necítim.
Predstava : Musíš chcieť cítiť mi je äako slobodnému človeku) odporná.

PS
Neodpovedal si:D:D:D (nechceš/nevieš/nemôžeš ?? )
Slayer666
07.08.11,13:10
Na 100% netvrdím, že znemožňuje,ale tvrdím, že neexistuje jediný dôkaz o prítomnosti nehmotného v hmotnom svete.

No a tvrdim ja nieco, co tomu odporuje?


Máš okrem viery niečo lepšie ??

Akej viery? Mojej? Na to si zas ako prisiel?


Súhlas =
- ja som materiasta - vysvetlím ti logicky 99% hmotného sveta
- ty si špiritista - vysvetli mi aspoň33% nehmotného sveta

Bez urazky, ale nie som si isty, ci by som si od teba nechal radit v oblasti logiky. Tvoje tvrdenie, ze som spiritista (tak ako to s tou vierou), ak to myslis vazne, si mozno vysvetlit iba jedinym sposobom: nie si velky kamarat s logikou a mas v nej medzery. V lepsom pripade si k nemu dospel az smiesne unahlenou indukciou, alebo, co je horsie, uplne chybnou dedukciou. Ale asi je to ten prvy pripad.

Ja som iba polozil zopar otazok, prave v mene tebou spominanej logiky. Tvoje argumenty ma jednoducho nepresvedcili, tak som sa pytal dalej. Mozno su tvoje zavery o tom ''nehmotnom'' spravne, to neviem a ani nechcem posudit, no sposob, akym si k nim dospel, sa mi nepozdava. To je vsetko.


a opačne hmotný v nehmotnom svete (keď ich tam Anička odprevádza

Moja chyba a nepozornost. Precital som to naopak. Ale dolezita je otazka, co znamena odprevadza, resp. co tym myslela. Mozno tym myslela to, ze tym bytostiam, ak existuju, pomoze prejst na ''druhu stranu'' bez toho, aby tam s nimi isla. Mohol by si namietat, ze sa vyjadrila nepresne, ale tvoj povodny argument sa bez dalsieho neda pouzit.
Slayer666
07.08.11,17:00
Ako 12 ročnému chlapcovi ?????

ee :D:D

posledný pokus :

v 1, miešaš dokopy nehmotné a Američana - hmotného (lebo ním argumentuješ) - ak toto považuješ za logiku = škoda mlčať

No skus trochu abstrahovat, nie je to nic tazke. Tam je ista analogia.;)
American v Cine (ci kde to, uz si nespominam).
Nehmotny v hmotnom svete.

V kazdom pare je rovnaky vztah, pritomnost objektu v prostredi, ktore mu nie je urcene, resp. sa v nom bezne nevyskytuje. Myslel som si, ze argumentujes prave tym, ze nehmotny patri do nehmotneho sveta a hmotny do hmotneho sveta. Napisal si len ''uz nehmotny, ale este si v hmotnom svete'' a ''ako moze byt nehmotny v hmotnom svete'', nic ine k tomu, teda moj predpoklad, ze argumentujes prave takto, bol rozumny.

Tu islo o ten vztah, nie o to, ci je hmotny alebo nehmotny, to bolo v tom stadiu diskusie irelevantne. Argumentoval som tym, ze ten vztah je analogicky a napriek tomu je mozne, aby American bol v Cine, teda toto by nestacilo na vylucenie pritomnosti nehmotneho v hmotnom svete.

Bud si sucastou riesenia, alebo si sucastou problemu.
Bud si cierny, alebo si biely.

Miesam sice poriadne, ale v oboch pripadoch je vztah rovnaky, su teda analogicke. Ten druhy ma upozornit na chybu, ktoru robi ten, kto vyslovil ten prvy vyrok, kde si ju nemusel uvedomit, ale urcite si uvedomi pri farbach, kdeze vie, ze moze byt este aj modry a to ho moze viest k prehodnoteniu toho prveho, ktory bud odvola, alebo poskytne dalsie podporne argumenty.

Tvoj argument, ze miesam hmotneho Americana s nehmotnym duchom, teda neobstoji. Mal si preukazat, ze tie dva pripady nie su analogicke, uvedenim tych podstatnych rozdielov, o ktore som ziadal.

No mne je samozrejme uplne jedno, kolki ludia su veriaci, ci existuju duchovia atd. No nie je mi jedno, ci ludia v tomto state prijimaju svoje rozhodnutia na zaklade logiky alebo inak, napr. takymi spiritistickymi metodami, prostrednictvom ktorych si ty dospel k tomu, ze som spiritista a veriaci. A napr. ked niekoho zvolia za prezidenta, lebo im zaplatil parky, tak si to vyzeriem aj ja.:D

Sorry, v elektrotechnike sa nevyznam, tak som to nepochopil. Hovori mi mozno nieco indukcna cievka, ale rozprava sa so mnou nejakym divnym sicilskym dialektom, takze musim viac pozerat Krstneho otca aby som jej rozumel.:D
katalóg
08.08.11,11:22
Čo by si rád ?
Niečo sa naučiť / preskúšať ma ?
Nesklamal si ma, očakávala som takúto odpoveď.
Ale kde začínajú odpovede otázkami, väčšinou debata končí.