Jurho
21.07.11,17:39
Zdravím, a prosím o radu, resp. info.
- rodinný známy nastúpil do zamestnania 1.5.2011. ( teda skúš. doba trvá do 31.7.2011) ...., lenže v polovici júna ochorel a je dodnes v nemocnici.
- Zamestnávateľ mu zaspal výpoveď ( presný dôvod neviem - ten papier som ešte nevidel, ale to by bolo jedno - odovodniť to asi môžu ako chcú) -
( pozn. - list prišiel teraz - 22.7. .., a je to k dátumu - 31.7)
- tak sa chcem spýtať - Je to vobec možné?,. ako sa dá postupovať? dá sa nejako brániť?, atd. atd. - poradte....
- a čo ked nestihli nejakú tú "oznamovaciu " dobu ?.., bo doslovne pár dní pred termínom - to sa mi tiež nezdá.. :( - ako sa na to dá odkázať?
- človek je v ťažkej situácii -vravím - 6 tyzdnov je v nemocnici- a teraz toto k tomu. :(
Vdaka
Xanti
21.07.11,15:42
V skúšobnej dobe, môže zamestnávateľ zo zamestnancom kedykoľvek ukončiť pracovný pomer a bez uvedenia dôvodu. Nejde o výpoved ale o ukončenie, má na to zamestnávateľ právo a nič neporušil.
S tým sa nedá nič urobiť.
veronikasad
21.07.11,15:43
Zdravím, a prosím o radu, resp. info.
- rodinný známy nastúpil do zamestnania 1.5.2011. ( teda skúš. doba trvá do 31.7.2011) ...., lenže v polovici júna ochorel a je dodnes v nemocnici.
- Zamestnávateľ mu zaspal výpoveď ( presný dôvod neviem - ten papier som ešte nevidel, ale to by bolo jedno - odovodniť to asi môžu ako chcú) -
( pozn. - list prišiel teraz - 22.7. .., a je to k dátumu - 31.7)
- tak sa chcem spýtať - Je to vobec možné?,. ako sa dá postupovať? dá sa nejako brániť?, atd. atd. - poradte....
- a čo ked nestihli nejakú tú "oznamovaciu " dobu ?.., bo doslovne pár dní pred termínom - to sa mi tiež nezdá.. :( - ako sa na to dá odkázať?
- človek je v ťažkej situácii -vravím - 6 tyzdnov je v nemocnici- a teraz toto k tomu. :(
Vdaka
Zamestnávatel môže počas skúšobnej doby ukončiť pracovný pomer v zmysle § 72 Zákonníka práce aj v čase PN-ky, bez uvedenia dôvodu.

Neide o výpoveď zo strany zamestnávatela, ale skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe.

Ukončením prac.pomeru nekončí nárok na nemocenské. Nem.dávky bude naďalej vyplácať sociálna poisťovňa. Skončenie prac.pomeru treba nahlásiť v prísl.zdr.poisťovni, spolu s dokladom zo SP o nároku na nemocenské.
ivka70
21.07.11,16:53
Kedze skusobna doba sa predlzuje o prekazky v praci na strane zamestnanca - ku ktorym patri aj PN, zamestnavatel to vobec neurobil v poslednej chvili.
Skusobna doba tvojho znameho by po ukonceni PN trvala este dalsi 1,5 mesiaca (aj keby PN skoncila napr. buduci rok v januari, tak este aj potom by mohol dostat ukoncenie PP v skusobnej dobe)
Jeniffer
17.08.11,10:32
Ahojte
mám zamestnanca ktorý začal pracovný pomer 04.01.2011 a PN začala 22.2.2011..môžem mu aj dnes poslať skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe alebo už musím počkať kedy nastupi do zamestnania?
Potom skončenie pracovného pomeru končí doručením oznámenia alebo treba dodržať 3 dni podľa zákonníka práce?
Ďakujem
Erislava
17.08.11,10:38
Podľa mňa áno, keďže podľa § 45 ods2 ZP sa skúšobná doba predlžuje o čas prekážok na strane zamestnanca a PN je prekážka výlučne na strane zamestnanca.
Tweety
17.08.11,10:39
Ahojte
mám zamestnanca ktorý začal pracovný pomer 04.01.2011 a PN začala 22.2.2011..môžem mu aj dnes poslať skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe alebo už musím počkať kedy nastupi do zamestnania?
Potom skončenie pracovného pomeru končí doručením oznámenia alebo treba dodržať 3 dni podľa zákonníka práce?
Ďakujem
V SD môžeš skončiť PP aj počas PN.Tie 3 dni nie sú podmienkou, v ZP je len, že spraavidla doručí, nič o tom, že to musí dodržať.
Jeniffer
17.08.11,10:44
Tweety ďakujem
krásny deň
milka1619
18.08.11,04:28
Chcem si overiť postup z- teľa či bol správny : PP od 01.10.2010. Skúšobná doba 3 mesiace, pp - ukončený 30.12.2010 v SD.( posledný deň SD - 31.12.2010 ) Je to správne ? Ďakujem.
Mila123
18.08.11,04:38
Chcem si overiť postup z- teľa či bol správny : PP od 01.10.2010. Skúšobná doba 3 mesiace, pp - ukončený 30.12.2010 v SD.( posledný deň SD - 31.12.2010 ) Je to správne ? Ďakujem.
je to správne......mal by mu doručiť písomne zvyčajne 3 dni pred ukončením oznámenie o ukončení PPV v SD.
Jeniffer
30.08.11,11:13
A idem sa sudiť
O neplatnosť skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe počas PN...ukončila som PP prevzatím ukončenia oznámenie a hneď som skončila PP aj poslala marodku na sociálnu poisťovňu a ta zamestnankyňa ma dala na sud....tak som zvedava
Tweety
30.08.11,11:24
A idem sa sudiť
O neplatnosť skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe počas PN...ukončila som PP prevzatím ukončenia oznámenie a hneď som skončila PP aj poslala marodku na sociálnu poisťovňu a ta zamestnankyňa ma dala na sud....tak som zvedava
Škoda peňazí zamestnanca za súd, pretože skončiť PP v SD, je možné bez uvedenia dôvodu a je v súlade so ZP.
Jeniffer
30.08.11,11:26
Tweety som rozladena
Sa mi tu len vyhraža sudom a prokuraturov...ja si stale myslím, že som konala správne
Tweety
30.08.11,11:27
Tweety som rozladena
Sa mi tu len vyhraža sudom a prokuraturov...ja si stale myslím, že som konala správne
Nemáš sa čoho báť, nekonala si protizákonne.:)
§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
Jeniffer
30.08.11,11:27
Do koľko dní od skončenia PP som povinna vydať zápočet rokov a potvrdenie o príjme?
Jeniffer
30.08.11,11:30
Ja som ukončila PP prevzatim oznámenia o skončení, veď v zákone je spravidla..takže si myslím, že je to ok aj takto
Tweety
30.08.11,11:31
Do koľko dní od skončenia PP som povinna vydať zápočet rokov a potvrdenie o príjme?
Spravidla hneď pri skončení PP, a potvrdenie o príjme hneď, ako je urobená posledná mzda.
Jeniffer
30.08.11,11:33
Mala voči firme nejaké záväzky ako je napríklad dochádzková karta, dnes mi ju doniesla tak som jej dala zápočet rokov a potvrdenie o zdaniteľnej mzde vydám po výplate ..výplatný termín 15 v mesiaci
Je to hrozne na akých ľudí človek natrafí..pokazia ti celý deň
agica2
01.09.11,08:39
ahojte, ja by som tiez potrebovala poradit :)
nas zamestnanec maroduje uz od minuleho roka a teraz v septembri to uz bude rok. Chcela by som sa opytat ci mu mozeme dat vypoved, lebo podla mojho nazoru po roku by si mal poziadat o inv.dochodok, alebo by mal nastupit do prace. Nie som si ista a vidim tu ludi co sa v tom vyznaju tak by som prosila o radu.
brčko
01.09.11,08:56
Do koľko dní od skončenia PP som povinna vydať zápočet rokov a potvrdenie o príjme?


Zápočet rokov sa vydáva pri ukončení prac.pomeru vid § 75 ods.2 Zákonník práce, tj. hned. Potvrdenie o príjme až neskôr.

A v oznámení o ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe ste uviedla aký dátum ukončenia prac.pomeru? dnom doručenia?
mzdarka renca
01.09.11,09:03
ahojte, ja by som tiez potrebovala poradit :)
nas zamestnanec maroduje uz od minuleho roka a teraz v septembri to uz bude rok. Chcela by som sa opytat ci mu mozeme dat vypoved, lebo podla mojho nazoru po roku by si mal poziadat o inv.dochodok, alebo by mal nastupit do prace. Nie som si ista a vidim tu ludi co sa v tom vyznaju tak by som prosila o radu.

ostal PN v skúšobnej dobe?
brčko
01.09.11,09:14
ahojte, ja by som tiez potrebovala poradit :)
nas zamestnanec maroduje uz od minuleho roka a teraz v septembri to uz bude rok. Chcela by som sa opytat ci mu mozeme dat vypoved, lebo podla mojho nazoru po roku by si mal poziadat o inv.dochodok, alebo by mal nastupit do prace. Nie som si ista a vidim tu ludi co sa v tom vyznaju tak by som prosila o radu.

počas pn je zamestnanec v tzv. ochrannej dobe (vid Zákonník párce § 64 ods.1 písm.a)). A aj po ukončení pn môžete dať výpoved len z dôvodov uvedených v § 63, príp. iným spôsobom ukončiť prac.pomer. Predpokladám nie je už v skúšobnej lehote ani nejde o prac.pomer na dobu určitú.

pn môže trvať aj viac ako 1rok, aj ked je pravda, že potom už sa obvykle žiada o inval. dôchodok. No boli tu spomínané aj viacročné pn-ky.

-Po 52týždnoch trvania tej istej pn dochádza k prerušeniu poistenia v soc.poistovni (vid § 26 ods.3 Zákona o soc.poistení).

-V ZP sa už prerušenie (teda odhláška ako zamestnanca) nenahlasuje, to len v obd. od 1.1.11 do 30.4.11 platilo, že sa robila odhláška ako zamestnanca, lebo nemal príjem zo zárobk.činnosti ani nepoberal nemocenské,materské či ošetrovné. Teraz je to už inak definované v § 11 ods.3 a aj po ukončení poberania nemocenského zostáva podla zákona o ZP zamestncom, lebo je fyzickou osobou podla § 11 ods.7 písm. m) bod 2.
(na porade nie je aktuálny Zákon o zdr. poistení, nie je upravený o zákon č. 133/2011 účinný od 1.5.2011, kde sa menil spomínaný § 11 ods.3)
agica2
01.09.11,09:14
nie on uz bol v TPP
mzdarka renca
01.09.11,09:17
nie on uz bol v TPP

brcko ti už odpovedala, takže nie, nemôžete mu dať výpoveď
agica2
01.09.11,09:19
to znamena ze aj po tych 51 tyzdnoch ho musime stale evidovat ako zamestnanca ked bude trvat PN ??? :(
mzdarka renca
01.09.11,10:08
to znamena ze aj po tych 51 tyzdnoch ho musime stale evidovat ako zamestnanca ked bude trvat PN ??? :(

áno
Jeniffer
03.09.11,18:51
Zápočet rokov sa vydáva pri ukončení prac.pomeru vid § 75 ods.2 Zákonník práce, tj. hned. Potvrdenie o príjme až neskôr.

A v oznámení o ukončení prac.pomeru v skúšobnej dobe ste uviedla aký dátum ukončenia prac.pomeru? dnom doručenia?


áno, uviedla som dňom doručenia výpovede
brčko
03.09.11,19:17
predpokladám si sa len teraz pomýlila a uviedla si v skutočnosti dnom doručenie oznámenia, nie výpovede, to by už bolo o inom ( pri výpovedi to takto samozrejme nejde)
Jeniffer
03.09.11,19:27
samozrejme, dňom doručenia oznámenia o skončení PP v skúšobnej dobe..dúfam, že je to tak správne
Jeniffer
03.09.11,19:36
už som sa niekde na nete dočitala ,že som mala ukončiť PP až dňom skončenia PN..zda sa mi to zavadzajúce
brčko
03.09.11,20:01
už som sa niekde na nete dočitala ,že som mala ukončiť PP až dňom skončenia PN..zda sa mi to zavadzajúce

tiež som našla takúto odpoved od právnika na jednej stránke, kde by som to nečakala. Ale nesúhlasím s tým. Počas pn platí len zákaz výpovede, iným spôsobom ukončiť pp možno, tj. aj v skúšobnej dobe.